FAŁSZ

"Św. Mikołaj w Niemczech aresztowany za brak maseczki"? Policja zaprzecza

"Św. Mikołaj w Niemczech aresztowany za brak maseczki"? Co na to policja

Nagranie z niemieckiego miasta pokazujące rzekomo, jak policja aresztuje mężczyznę przebranego za świętego Mikołaja "za brak maseczki", jest teraz szeroko komentowane w polskiej i niemieckiej sieci. Internauci są oburzeni. Policja tłumaczy, co się wydarzyło.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Ponad milion wyświetleń ma już krótkie nagranie z Niemiec pokazujące interwencję policjantów wobec mężczyzny przebranego za św. Mikołaja. Widać, że dzieje się to wieczorem na placu pełnym ludzi, wyglądającym jak jarmark bożonarodzeniowy. Najpierw funkcjonariusze w kurtkach z napisem "Polizei" krótko rozmawiają z mężczyzną. Słychać pojedyncze słowa; policjanci proszą o dowód osobisty, mężczyzna odpowiada: "Jestem świętym Mikołajem". Potem trwa jeszcze krótka rozmowa, aż policjanci wyprowadzają mężczyznę z placu. A że nie chce sam iść, to - przy protestach obserwujących tę scenę świadków - biorą go za ręce i nogi, i w ten sposób gdzieś wynoszą.

Film krąży w niemieckich i polskich mediach społecznościowych, wzbudzając emocje i komentarze. Zdaniem publikujących go i komentujących internatów przedstawia scenę aresztowania za niezasłanianie ust i nosa.

"Św. Mikołaja w tym roku nie będzie. Niemcy go aresztowali za brak maseczki"; "To symboliczna scena. Wyprowadzają św. Mikołaja za brak maseczki"; "Covid milicja aresztowała świętego Mikołaja - za co? Za brak maseczki..."; "Rok temu śmiałbym się i pukał w czoło. Dzisiaj zastanawiam się jak nisko jeszcze upadnie rodzaj ludzki. Św. Mikołaj w Niemczech aresztowany za brak maseczki"; "W Niemczech został aresztowany Święty Mikołaj za brak maseczki. Miał brodę, ale to było za mało dla Policji" - komentują w sieci internauci (pisownia postów oryginalna).

SNA, portal należący do państwowego rosyjskiego koncernu, poinformował na Facebooku, że "policja na jarmarku bożonarodzeniowym w Stralsundzie zabrała mężczyznę przebranego za św. Mikołaja, ponieważ odmówił on założenia ochrony na usta i nos". Zaś na stronie portalu dodano, że Dziadek Mróz przestrzega wszystkich pandemicznych obostrzeń i jest zaszczepiony.

Niemiecka policja przedstawia jednak inne wyjaśnienie nagranego incydentu.

Nowe obostrzenia w Niemczech (materiał z 3 grudnia)
Nowe obostrzenia w Niemczech (materiał z 3 grudnia)tvn24

Niemiecka policja: nie o maseczkę chodziło, nie został aresztowany

Niemieckie media szybko zauważyły, jak popularne stało się nagranie w niemieckich mediach społecznościowych. Podały, że hasztag z nazwą miasta, gdzie się to stało - #stralsund - trafił już dzień po zdarzeniu do twitterowych trendów.

Portal Ostsee-Zeitung.de ustalił, że autorem krążącego w sieci 90-sekundowego wideo jest Ronny Poge, mieszkaniec Stralsundu. Ma być powiązany z partią Die Basis, krytykującą wprowadzane obostrzenia covidowe. Poge nagranie opublikował 13 grudnia na swoim kanale na YouTube.

fałsz

To tego dnia w Stralsundzie na Starym Rynku doszło do incydentu. Trwa tam bożonarodzeniowy jarmark, na którym obowiązuje zasada 2G oznaczająca, że na teren wstęp mają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (od niemieckich słów: geimpft i genesen). Podobne obostrzenia obowiązują niemal wszędzie w Niemczech.

Na rynku zebrało się wtedy kilkadziesiąt osób, by wyrazić niezadowolenie z powodu wprowadzonych w kraju obostrzeń. W pewnym momencie obecna na miejscu policja poinformowała, że zgromadzenie nie zostało zarejestrowane, co jest złamaniem prawa, i przystąpiła do legitymowania obecnych tam osób. Wtedy doszło do incydentu z mężczyzną przebranym za św. Mikołaja. Następnego dnia policja odniosła się do niego w mediach społecznościowych i w wydanym oświadczeniu.

Na Twitterze i Facebooku poinformowała, że dokonała fact-checku krążących w mediach społecznościowych doniesień. Przekazała, że funkcjonariusze uznali, iż doszło do nielegalnego zgromadzenia i wylegitymowali uczestników. Mężczyzna przebrany za św. Mikołaja (który nie uczestniczył w świątecznym jarmarku) odmówił podania danych i stawiał opór, więc został doprowadzony siłą do radiowozu w celu potwierdzenia tożsamości. Policja zaprzeczyła, by mężczyzna został aresztowany za brak zakrycia ust i nosa. Został oskarżony o stawianie oporu i znieważenie funkcjonariuszy. Jak się okazało, jest już znany policji z wcześniejszego nieprzestrzegania covidowych obostrzeń.

W wydanym oświadczeniu Jennifer Fischer z miejscowej policji przekazała również, iż policjanci byli zaskoczeni tym, że św. Mikołaj nie przestrzega prawa, a co więcej: swoją opinię na ten temat wyrażał za pomocą trzymanej tabliczki. Było tam napisane "2G beze mnie". Policja poinformowała, że 47-latek jeszcze tego samego wieczora został zwolniony do domu.

Portal Ostsee-Zeitung.de w tekście opisującym tę sprawę zacytował Alexandra Badrowa, burmistrza Stralsundu, który humorystycznie skomentował ten incydent: "Jeśli święty Mikołaj idzie na demonstrację, która nie została zarejestrowana, musi się liczyć z tym, że policja będzie prosić o podanie danych osobowych, by sprawdzić, czy jest prawdziwy. Najwyraźniej tak nie było. Dziękuję naszym policjantom, którym ufam i którzy tu, w Stralsundzie, zapewniają, że wszyscy przestrzegają zasad".

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter

Pozostałe wiadomości

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24