FAŁSZ

"Szczepionka na covid będzie wymagana, aby wejść do nieba"? Papież tego nie powiedział


Przyjęcie obu dawek szczepionki na COVID-19 ma skrócić czas spędzony w czyśćcu o połowę, a dla niezaszczepionych niebo będzie zamknięte - miał rzekomo powiedzieć papież Franciszek. Internauci uwierzyli w to i go hejtują. Niesłusznie.

Lawina hejtu i kpin spadła na papieża Franciszka w internecie z końcem października. Internauci w mediach społecznościowych odsądzali go od czci i wiary - a powodem była rozsyłana informacja, jakoby papież zapowiedział, że teraz szczepionka przeciwko COVID-19 będzie wymagana, by po śmierci zasłużyć na niebo. "Dla mnie to żaden papież!"; "Za chwilę ogłosi to jako dogmat wiary?!"; "Szatan w sukience, bawi się w wariata i zarządza Watykanem"; "To jest antypapież i mason"; "On jest niebezpieczny!"; "Bergolio bredzi jak zwykle"; "Piekło pomyliło się mu z niebem"; "Sługa szatana, zaprasza wyszczepionych do nieba... Interesujące" - komentowali internauci na profilach mediów społecznościowych.

Posty z reakcją na rzekome słowa papieża, że szczepionka będzie niezbędna, by dostać się do niebaTwitter, Facebook

Sensacyjne słowa papieża?

Internauci powołują się na informacje, które pojawiły się ostatnio na różnych stronach internetowych, np. anglojęzycznej sott.net. 30 października serwis ten przytoczył słowa, które miały paść z ust papieża: "niezaszczepienie się przeciwko COVID-19 to największy ziemski grzech". Dalej papież miał mówić: "Bóg poinformował mnie, że nie wpuści cię do Nieba, jeśli nie otrzymasz obu dawek tej bardzo bezpiecznej szczepionki" (pisownia oryginalna).

Ponadto Franciszek miał dodać, że przyjęcie obu dawek "natychmiast uwolni twoich zmarłych krewnych z czyśćca" i "może nawet skrócić twój czas tam spędzony o połowę". I miał nakazać, by odmawiać komunii każdemu niezaszczepionemu.

Papież Franciszek o migrantach
Papież Franciszek o migrantachtvn24

Stary tekst, z portalu satyrycznego

"Mam nadzieję, że to żart" - skomentowała te doniesienia jedna z internautek. Tak, to żart. Jak sprawdziliśmy, strony internetowe cytujące te rzekoma słowa Franciszka - w tym sott.net - powołują się na amerykański portal The Babylon Bee. W całości przeklejają umieszczony tam tekst - i to wcale nie nowy, bo został opublikowany już 30 października 2020 roku.

Tekst, który ukazał się na stronie z wymyślonymi informacjami w 2020 rokuThe Babylon Bee

The Babylon Bee to portal z wymyślonymi wiadomościami. W zakładce "o nas" określa się "jako najlepsza strona satyryczna na świecie, całkowicie bezbłędna we wszystkich przedstawianych informacjach". "Strona The Babylon Bee została stworzona w ósmym dniu tygodnia stworzenia, dokładnie 6000 lat temu. Jesteśmy najważniejszym źródłem wiadomości o każdym ważnym wydarzeniu światowym, od wieży Babel i exodusu do reformacji i wojny z 1812 roku. Jeśli chcesz narzekać na coś na naszej stronie, skontaktuj się z Bogiem" - czytamy.

"Newsy" z tego portalu często jednak wzbudzają zainteresowanie w social mediach - gdy ktoś poda je jako prawdziwe informacje. O doniesieniach Babylonbee.com pisaliśmy już wcześniej w Konkret24. Na przykład w 2020 roku na portalu pojawiła się informacja, że w Malibu celebryci mieli ułożyć na wodzie ze swoich luksusowych jachtów hasło "Jesteśmy w tym razem" (chodziło o sytuację pandemii COVID-19). W mediach społecznościowych informacja ta dotarła do ponad 10 mln internautów, także z Polski. W 2021 roku w portalu pojawiła się informacja, że żołnierze amerykańskiej armii będą mogli wybrać sobie kolor munduru, który najlepiej odzwierciedla ich tożsamość płciową - też komentowana w Polsce.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Stefano Spaziani/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości