FAŁSZ

"Od samego patrzenia robi się niedobrze". Wyjaśniamy, skąd mężczyzna na helikopterze

TikTok"Od samego patrzenia robi się niedobrze". Wyjaśniamy, skąd mężczyzna na helikopterze

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych notuje filmik, na którym widać, jak helikopter wzbija się w powietrze z mężczyzną siedzącym na górze na wirniku. "Niemożliwe, że się utrzymał przy takiej prędkości obrotowej" - brzmi jeden z komentarzy. Owszem, niemożliwe.

Półminutowe wideo krążące w mediach społecznościowych, opisane jako "#Rotor.Challenge" ("Wyzwanie wirnika"), zdumiewa internautów i budzi dyskusje. Na filmiku widzimy ubranego w specjalny kostium mężczyznę w kasku na głowie, który siedzi na wirniku wojskowego helikoptera i się go trzyma. Wirnik zaczyna pracować. Mężczyzna daje znak kciukiem w górę, że wszystko jest w porządku, a następnie pochyla mocno głowę. Wirnik kręci się coraz szybciej i szybciej - aż w końcu obroty są tak mocne, że helikopter podrywa się do góry z mężczyzną trzymającym się wciąż wirnika.

"To się wymyka spod kontroli"; "Ktoś tu powinien porozmawiać ze swoim dowódcą"; "Bo świat nie jest jeszcze za bardzo pokręcony" - brzmią komentarze w anglojęzycznych mediach społecznościowych. Wideo dotarło także do Polski. Opublikowano je 30 października na jednej z facebookowych stron z ciekawostkami o BMW, a także na TikToku - z komentarzem: "Kiedy jesteś na maksa poj***ny".

Na Facebooku filmik ma ponad 850 tys. wyświetleń. Zareagowało na niego niemal 5 tys. osób. "Jemu chyba buty jakoś przyspawali i ręce ma przywiązane bo to niemożliwe ze się utrzymał przy takiej prędkości obrotowej"; "Po takim treningu,to wiry wodne i tornada gościowi nie straszne"; "Od samego patrzenie robi mi się nie dobrze" (pisownia oryginalna) - komentują internauci.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie wiele osób pisze jednak, że to niemożliwe, by ta scena była prawdziwa i że całość została wygenerowana komputerowo. Jaka jest prawda?

Jak powstają gry komputerowe?
Jak powstają gry komputerowe?tvn24

Francuski artysta zakończył filmik spektakularnie

Przez chwilę na nagraniu obok napisu "#Rotor.Challenge" pojawia się napis "MBG Core". Jak można sprawdzić w sieci, jest to projekt Marca Aureliena, francuskiego artysty tworzącego obrazy generowane komputerowo (computer-generated imagery – CGI). Aurelien mówił w jednym z wywiadów, że MBG Core to wariacja od liter jego imienia.

Francuz w swoich mediach społecznościowych (YouTube, Twitter, Instagram) publikuje krótkie materiały wideo, które tworzy. Ostatnio np. opublikował filmiki, w których: samolot pasażerski macha skrzydłami, naśladując przelatującą obok mewę; postać z horroru "Krąg" jest nokautowana piłką bejsbolową; prezydent Biden spada z trapu samolotu.

Jak sprawdziliśmy, ostatnim opublikowanym przez Aureliena materiałem jest właśnie film "#Rotor.Challenge", tak popularny teraz w mediach społecznościowych. Opublikował go 25 października.

Oryginalne wideo trwa minutę. Na końcu, gdy helikopter się unosi, kręcący się z olbrzymią prędkością wirnik urywa się i z ogromną mocą wystrzeliwuje w górę z rzekomo znajdującym się na nim mężczyzną. Potem widać skrót innych filmików od MBG Core.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: TikTok

Źródło zdjęcia głównego: TikTok

Pozostałe wiadomości