Klęczący motocykliści modlą się o zdrowie prezydenta USA i jego małżonki - film z takim komentarzem pojawił sią w internecie, m.in. na koncie syna Donalda Trumpa i sztabowca prezydenta. Miał ponad 1 mln odsłon. Lecz nagranie powstało na innym kontynencie, z innej okazji.

Prezydent USA Donald Trump w nocy z 5 na 6 października polskiego czasu wyszedł ze szpitala, gdzie trafił 2 października wieczorem. Miał gorączkę, podano mu tlen. Wcześniej poinformował na Twitterze, że on i jego żona są zakażeni koronawirusem.

Opuszczenie szpitala przez Trumpa i jego powrót do Białego Domu wyglądały jak starannie wyreżyserowany film: limuzyna, śmigłowiec, symboliczne zdjęcie maseczki na schodach tarasu i pozowanie do zdjęć. Trwa bowiem kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi.

"Nie bójcie się koronawirusa!". Donald Trump opuścił szpital i zrobił z tego show

Krótko po tym jak Trumpa zawieziono do szpitala, w mediach społecznościowych zaczęło krążyć ośmiosekundoweo wideo, na którym widać bardzo dużą grupę klęczących w skupieniu motocyklistów. Mają na sobie charakterystyczne skórzane kurtki. Jak pisali internauci, pojawili się przed szpitalem (rzeczywiście klęczą na jakimś placu), w którym leżał Trump, by okazać mu poparcie.

"Cały kraj jest z panem, panie prezydencie!"

W sobotę 3 października wideo na swoim twitterowym profilu zamieścił m.in. Jake Schneider, jeden ze sztabowców Trumpa. "Wow. Zobaczcie, jak duża grupa motocyklistów zebrała się, żeby pomodlić się za prezydenta Trumpa i Pierwszą Damę" - skomentował. I dodał: "Cały kraj jest z panem, panie prezydencie!". Wideo odnotowało 1,5 mln odsłon, wpis polubiło ponad 93 tys. osób, a prawie 25 tys. podało go dalej - w tym syn prezydenta Eric. "Niesamowite" - skomentował. Jego wpis z kolei polubiło ponad 110 tys. internautów.

Film z motocyklistami podano też dalej na jednym z kont sztabu Donalda Trumpa, które w swoim opisie prezentuje się jako m.in. walczące z fake newsami.

Nagranie to powstało jednak, zanim prezydent USA trafił do szpitala - na innym kontynencie i przy innej okazji.

"To dla Trumpa zbierają się tłumy"

Sprawie przyjrzał się m.in. portal fackt-checkingowy Leadstories.com. Zauważył, że na nagraniu widać nazwę jednego z użytkowników TikToka podpisującego się James Riley - co jest dowodem, że filmik pojawił się na jego profilu.

Dziennikarze prześledzili jego konto na TikToku i odkryli, że opublikował wideo kilkakrotnie. Ostatnio 6 października i to dwukrotnie, a także wcześniej - 2 października, czyli w dzień ogłoszenia przez Trumpa, że jest zakażony. Wideo zostało opatrzone hasztagami: #for you i #trump2020. Zanotowało na TikToku 346,7 tys. odtworzeń. "Kocham te nagrania. Pokazują, że Biden może prowadzić w sondażach, ale to dla Trumpa zbierają się tłumy" - skomentował jeden z internautów.

Jak można sprawdzić, wideo po raz pierwszy na profilu podpisanym nazwiskiem Riley pojawiło się 12 września 2020 roku. Wówczas post był pozbawiony hasztagów. Wpisy komentujących go użytkowników mogą sugerować, że film dokumentuje hołd motocyklistów z okazji rocznicy zamachów terrorystycznych na World Trade Center. "Boże błogosław Amerykę"; "Nigdy nie zapomnimy" - pisali w komentarzach internauci.

Wideo z RPA

Tymczasem - jak zauważa Leadstories.com - na nagraniu widać pomnik znajdujący się w Pretorii, w Republice Południowej Afryki. To w jego pobliżu 29 sierpnia zebrały się setki motocyklistów w proteście przeciwko rasizmowi oraz atakom na farmach i morderstwom popełnianych na ich białych właścicielach. Dokumentują to wydarzenie liczne doniesienia prasowe i materiały wideo.

Jak opisuje portal BBC, właśnie tego dnia na jednym z kont na TikToku pojawiło się krótkie nagranie, które teraz stało się popularne w USA. 29 sierpnia opatrzone zostało hasztagami: #alllivematters (każde życie się liczy - red.) i #stopfarmurders (stop morderstwom na farmach - red.). Wideo na TikToku odtworzono 219 tys. razy.

Wpis z końca sierpnia 2020 roku
Wpis z końca sierpnia 2020 roku Foto: TikTok

RPA: 128 ataków w pierwszej połowie 2020 roku

Jeden z południowoafrykańskich portali podał w sierpniu, że według danych policji w RPA tylko w pierwszej połowie tego roku doszło do 128 ataków na farmach. W całym 2019 roku było takich ataków tylko 13. Na przykład w lipcu napastnicy wdarli się do jednej z posiadłości i porwali, a następnie zamordowali starsze małżeństwo oraz ich 50-letnią córkę.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24, leadstories.com; zdjęcie: Twitter / TikTok

Pozostałe

Nie, to nie jest stadion przekształcony w szpital podczas pandemii

"Tak nie wygląda kraj, który nad czymś panuje"; "Boję się, że czekają nas Włochy bis" - komentowali internauci zdjęcie stadionu, na którego płycie stoją dziesiątki łóżek. Wbrew sugestiom, nie jest to stadion przekształcony w szpital dla zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w Europie: coraz więcej zakażeń i coraz więcej obostrzeń

Stan wyjątkowy na Słowacji i w Czechach; godziny policyjne we Francji i Belgii; w Wielkiej Brytanii pięciostopniowy system zagrożenia koronawirusem. W kilku krajach zamknięto już bary i restauracje, mogą oferować jedzenie tylko na wynos. W Holandii zakazano sprzedaży alkoholu po godzinie 20. W Irlandii nie można się odwiedzać w domach. W kolejnych krajach europejskich przybywa restrykcji związanych z pandemią.

"Covidiańska zabawa"? Nie, to kurs tańca w Czechach

Oglądając w sieci film z młodymi ludźmi tańczącymi walca, internauci krytykowali ich zachowanie i "upadek społeczeństwa". Jedni sugerowali, że to studniówka w Polsce, inni - że konkurs tańca. Ani jedno, ani drugie i wcale nie w Polsce. To kurs tańca w Czechach. Dotarliśmy do jego uczestniczki.

Burmistrz Londynu oszukał, że zaszczepił się przeciwko grypie? Nie, to zdjęcie tego nie udowadnia

"Teatrzyk dla naiwnych", "Robione na pokaz" - tak internauci komentowali zdjęcie szczepiącego się przeciwko grypie burmistrza Londynu Sadiqa Khana. Zwracali uwagę na widoczne na fotografii plastikowe zabezpieczenie na strzykawce. Jak wyjaśniły służby prasowe burmistrza, Sadiq Khan na pewno zaszczepił się na grypę. Zdjęcie wykonano nie w trakcie szczepienia, ale tuż przed jego wykonaniem.

Ubój rytualny: z ogłuszeniem czy bez? Stan prawny w krajach Europy

Jeśli nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zostanie przyjęta, Polska dołączy do trzech państw w Europie, w których ubój rytualny jest dozwolony tylko na potrzeby krajowych wspólnot wyznaniowych. W wielu państwach obowiązują natomiast przepisy mające na względzie dobrostan zwierząt podczas uboju rytualnego.

Milion zgonów na COVID-19 na świecie. Co mówią liczby?

30 września Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że raportowana liczba zgonów na COVID-19 na świecie przekroczyła milion. Ponad połowę zmarłych z powodu koronawirusa stanowili mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej.