Popularna w sieci fotografia mężczyzny wyglądającego na taliba, który siedzi przy biurku z laptopem i karabinem, ma przedstawiać nowego szefa afgańskiego banku centralnego. Nie jest to prawdą.

Złośliwymi żartami reagują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie mężczyzny, który ma być nowym szefem Banku Centralnego Afganistanu. Na fotografii widać taliba siedzącego w gabinecie za biurkiem, na którym leżą otwarty laptop, a obok niego karabin. "Chyba inaczej będzie rozumiał walkę z inflacją"; "Jest wyraźnie chętny do walki z problemami gospodarczymi Afganistanu" - komentowali internauci w anglojęzycznych mediach społecznościowych.

Fotografię w swoich mediach społecznościowych opublikował m.in. na początku września cotygodniowy indyjski anglojęzyczny magazyn informacyjny "India Today". We wpisie na Twitterze zamieszczono komentarz: "Przerażające zdjęcie tego poranka!".

Popularne wśród zagranicznych internautów zdjęcie trafiło także do Polski
Popularne wśród zagranicznych internautów zdjęcie trafiło także do Polski Foto: Twitter

Zdjęcie komentowali również eksperci, np. amerykański politolog Ian Bremmer. "Widać, że jest przygotowany do obrony waluty swojego kraju" - napisał 9 września.

Fotografia trafiła też do polskich mediów społecznościowych - gdzie jest szeroko komentowana. We wpisach jest dużo żartów: "Nowy dyrektor banku centralnego Afganistanu życzy wszystkim miłego dzionka i smacznej kawusi"; "Afgański bank centralny rusza do walki z inflacją"; "Przynajmniej nie miękiszon w laczkach"; "On osobiście pilnuje skarbca?" - komentowali. "Są tacy bankierzy centralni, którzy nie negocjują z rynkiem ;)" - napisał 8 września na Twitterze Krzysztof Berenda, szef warszawskiej redakcji RMF FM.

Lotnisko międzynarodowe w Kabulu po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów

Jak wygląda nowy szef Banku Centralnego Afganistanu?

W wyniku ofensywy w sierpniu tego roku talibowie przejęli władzę w Afganistanie. 23 sierpnia ogłosili, że pełniącym obowiązki szefa Banku Centralnego Afganistanu będzie Hadżi Mohammad Idris. Jak zapowiedzieli, ma on zaprowadzić porządek w zniszczonym wojną kraju, w organizacji banku i w rozwiązaniu problemów gospodarczych obywateli.

Gdy zdjęcie mężczyzny z laptopem i karabinem, który miał rzekomo zostać mianowany na to stanowisko, stało się tak popularne w sieci, sprawą zajął się m.in. Reuters. Redakcja sprawdziła, że po nominacji w mediach tureckich pojawiły się zdjęcia Idrisa - np. w portalach Kronos i Bizzim.tv. Hadżi Mohammad Idris jest też na zdjęciach opublikowanych pod koniec sierpnia na twitterowym koncie afgańskiego banku centralnego.

Mężczyzna przedstawiany na tych oficjalnych zdjęciach jako Idris nie jest jednak podobny do tego, który siedzi za biurkiem z karabinem. Nie udało się nam jednak ustalić, skąd pochodzi zdjęcie taliba z laptopem i karabinem ani kogo przedstawia. Według Reutersa to zdjęcie zaczęło krążyć w internecie od 17 sierpnia.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24, Reuters; zdjęcie: Twitter

Pozostałe

Józef Ratzinger i gest "zamawiania piwa"? To nie jest całe zdjęcie

W internecie rozsyłane jest zdjęcie młodego Józefa Ratzingera - czyli późniejszego papieża Benedykta XVI - na którym ma być widać, jak wykonuje on gest "Heil Hitler". Towarzyszą temu dyskusje o jego rzekomej nazistowskiej przeszłości. Jak jednak sprawdziliśmy, fotografia została przycięta.

Francuska policja "bije za brak paszportu covidowego"? Sprawdzamy

Ponad sześć milionów wyświetleń ma krążące w internecie nagranie, na którym widać interwencję policji w paryskim centrum handlowym. Według internautów funkcjonariusze biją kobietę za to, że nie miała paszportu covidowego. Policja opublikowała wyjaśnienie.