FAŁSZ

Królowa z pacyfką, Bąkiewicz z Putinem, Metallica z wojennym gadżetem - uwaga na fake newsy

Królowa z pacyfką, Bąkiewicz z Putinem, Metallica z wojennym gadżetem - uwaga na fake newsy

Wizerunki znanych postaci są wykorzystywane do preparowania fałszywych przekazów związanych z wojną w Ukrainie - dla ich twórców nie ma zna znaczenia, czy chodzi o królową angielską, czy znanego narodowca.

Znane postaci ze świata polityki, sportu czy muzyki wyrażają swoją solidarność z Ukrainą, deklarują wsparcie w walce z rosyjskim okupantem i apelują i pokój. Jednak nie zawsze to, co widzimy w sieci, jest prawdziwe - twórcy fake newsów preparują przekazy z wykorzystaniem znanych postaci i rozpowszechniają je w mediach społecznościowych. Nie zawsze ideą jest wsparcie dla Ukrainy.

Jan Kunert z Konkret24 o walce z dezinformacją i fake newsami podczas wojny w Ukrainie
Jan Kunert z Konkret24 o walce z dezinformacją i fake newsami podczas wojny w Ukrainietvn24

Fotomontaż zdjęcia królowej

Krótko po inwazji Rosji na Ukrainę w internecie pojawiło się m.in. zdjęcie angielskiej królowej Elżbiety II, która w dłoniach trzyma torebkę z naszytą pacyfką, symbolem pokoju. "Królowa Elżbieta II wspiera Ukrainę w jej niepowtarzalnym, eleganckim stylu"; "Nie trzeba nic powiedzieć, a wiele znaczy" - komentowali internauci.

fałsz

Internauci myśleli, że zdjęcie jest autentyczneTwitter

Jak sprawdziliśmy, zdjęcie jest fotomontażem - wstawiono inny kapelusz, głowę wklejono prawdopodobnie z innego zdjęcia, zmieniono kolor torebki, na którą naniesiono komputerowo pacyfkę. Oryginalną fotografię zrobiono 19 lipca 2018 roku. Jest dostępna w bazie zdjęć Getty Images. Publikował je np. "The Mirror" w 2020 roku.

Przerobiona koszula Metalliki

W mediach społecznościowych krąży też zdjęcie Jamesa Hetfielda, wokalisty Metalliki, trzymającego w dłoniach koszulkę zespołu, na której widać flagi amerykańską i ukraińską oraz czaszkę - także w ukraińskich barwach. "Metallika wypuściła gadżety wspierające Ukrainę"; "Dobre"; "Wiedziałem!" - piszą internauci, którzy opublikowali to zdjęcie.

fałsz

W rzeczywistości koszulka miała inny nadrukTwitter

Jednak jest to również przerobiona fotografia - oryginalną można zobaczyć na stronie jednego ze sklepów internetowych. Na koszulce zespołu są flagi Harleya Dawidsona.

prawda

W rzeczywistości taką koszulkę promował lider Metalliki

Bąkiewicz nie pokazuje Putina

Przeróbką jest też rozpowszechniane w sieci zdjęcie Roberta Bąkiewicza, prezesa stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" - na tej fotografii trzyma plakat z wizerunkiem Władimira Putina i rosyjską flagą.

fałsz

Robert Bąkiewicz nie trzymał plakatu z PutinemTwitter

Jak sprawdziliśmy, zdjęcie to w oryginale pojawiło się na twitterowym koncie Roberta Bąkiewicza 25 lutego 2022 roku. Naprawdę trzyma on w rękach plakat ze znaną grafiką Wojciecha Korkucia "Achtung Russia", która powstała jako reakcja na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku.

Sobowtór Jacka Nicholsona

Ostatnio internauci publikują w sieci filmik, na którym ma być widać Jacka Nicholsona odgrywającego krótką scenkę wyrażającą poparcie dla Ukrainy. "Amerykański aktor Jack Nicholson zrobił wideo by wesprzeć Ukrainę"; "Wsparcie dla mieszkańców Ukrainy od słynnego aktora Jacka Nicholsona" - komentują anglojęzyczni internauci. "Jack Nicholson bez słowa poparł Ukrainę" - to z kolei wpis na polskim Twitterze.

To nie jest prawdziwy Jack NicholsonTwitter

W nagraniu nie występuje jednak Nicholson, lecz jego sobowtór Norman Deesing, który stworzył projekt komediowy "SunglassJack" udostępniany na różnych platformach. Wciela się w nim w znanego aktora. Publikowane przez internautów teraz wideo umieścił na swoim Instagramie i TikToku 4 marca tego roku.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter