FAŁSZ

Nie, to nie jest zdjęcie Toma Hanksa z kwarantanny


Opublikowane na australijskiej stronie satyrycznej zdjęcie Toma Hanksa pokazujące aktora rzekomo podczas kwarantanny w szpitalu szybko rozniosło się w internecie. Fotografia jest jednak fotomontażem.

Aktor Tom Hanks poinformował na swoim oficjalnym Instagramie 12 marca, że stwierdzono u niego koronawirusa. Pozytywny wynik testu miała także jego żona Rita Wiliams. Oboje przebywają w Australii, zostali poddani kwarantannie. W internecie popularność zaczęła zyskiwać fotografia przedstawiająca aktora będącego niby w pomieszczeniu przypominającym szpitalną salę i trzymającego w dłoniach piłkę Wilson. To nawiązanie do filmu z 2000 roku "Cast Away - Poza Światem", w którym Hanks grał główną rolę rozbitka, a piłka do siatkówki była jego "towarzyszem".

Jeden z tweetów udostępniających fotografię pojawił się już 12 marca, miał ponad 110 tys. polubień, a 23 tys. internautów podało go dalej. Zdjęcie szybko stało się viralem, pojawiło się także na polskim Wykopie z opisem "Tom Hanks dostał [piłkę - red.] od personelu w szpitalu, gdzie jest poddany kwarantannie (razem z żoną)".

Nie jest to jednak oryginalne zdjęcie, tylko fotomontaż pierwotnie opublikowany na australijskiej satyrycznej stronie Betoota Advocate - podała redakcja amerykańskiego portalu BuzzFeed News.

Beata Biel z Konkret24 radzi, jak unikać fake newsów na temat koronawirusa
Beata Biel z Konkret24 radzi, jak unikać fake newsów na temat koronawirusa tvn24

Sytuacja z meczu w 2015 roku

Jak zauważyli internauci, oryginalna fotografia przedstawia sytuację z 2015 roku. "To zdjęcie zostało przerobione z fotografii Toma Hanksa z 2015 roku podczas meczu NYRangers" - napisał jeden z użytkowników Twittera (tłum. - red.).

Na początku lutego 2015 roku Tom Hanks był na meczu hokeja drużyny New York Rangers w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku. Jego obecność na widowni została wychwycona przez kamery rejestrujące wydarzenie. Siedzący na trybunie aktor gestem przywitał się z publicznością po tym, gdy ktoś rzucił w jego stronę piłkę Wilson.

5 lutego 2015 roku nowojorska drużyna hokeja opublikowała nagranie przedstawiające całą sytuację na swoim oficjalnym Instagramie.

W filmie "Cast Away - Poza światem" z 2000 roku (polska premiera w 2001) Tom Hanks zagrał postać Chucka, żyjącego w ciągłym pośpiechu logistyka amerykańskiej firmy kurierskiej. W wyniku katastrofy samolotu Chuck utknął na bezludnej wyspie gdzieś na Południowym Pacyfiku. By przetrwać, używał przedmiotów znalezionych we wraku samolotu i w przewożonych paczkach. Jednym z nich była piłka do siatkówki, której nadał imię Wilson i zaczął z nią rozmawiać. Wilson wkrótce stał się najlepszym przyjacielem rozbitka.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości