FAŁSZ

Minister finansów Nigru "wybucha płaczem podczas przesłuchania"? To inny minister, płacze z innego powodu

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24, Dubawa

Dostał 48 godzin na wyjaśnienie, gdzie się podziały państwowe pieniądze i grozi mu egzekucja - piszą internauci, rozsyłając nagranie mające rzekomo przestawiać ministra finansów Nigru oskarżonego o korupcję. Tylko że bohaterem filmu jest inny minister, płacze z radości, a samo nagranie nie jest aktualne.

W nocy z 26 na 27 lipca grupa oficerów z Nigru ogłosiła odsunięcie od władzy prezydenta Mohameda Bazouma. Dowództwo armii poparło zamach stanu, twierdząc, że najważniejsze jest uniknięcie rozlewu krwi i destabilizacji. W Nigrze narastają niepokoje. W graniczących z tym krajem Mali i Burkinie Faso przewagę mają agresywne ugrupowania islamistyczne. Z kolei w Nigrze znajdują się francuskie i amerykańskie bazy wojskowe. W ostatnich latach kraj ten był dla Zachodu kluczowym partnerem zarówno w walce z islamistycznymi rebeliantami, jak i w polityce powstrzymywania rozprzestrzeniania się rosyjskich wpływów w regionie. Temat zamachu stanu szybko trafił więc w tryby propagandy i dezinformacji.

Fałszywy przekaz: "Dostał dwa dni na wyjaśnienia, po czym zagrożono mu egzekucją"

"Minister finansów Nigru wybucha płaczem podczas przesłuchania" - ogłosił 30 lipca jeden z użytkowników Twittera (regularnie publikuje treści zbieżne z rosyjskim przekazem). Opublikował wideo, na którym widać płaczącego mężczyznę zakrywającego twarz. Autor posta przekonywał, że minister został poproszony o wyjaśnienie, gdzie podziały się pieniądze ze skarbu państwa. "Dostał dwa dni na wyjaśnienia, po czym zagrożono mu egzekucją" - czytamy w opisie filmu. Nie ulega wątpliwości, że wideo zostało opublikowane w kontekście aktualnych dramatycznych wydarzeń w Nigrze.

FAŁSZ
Wideo ma rzekomo przedstawiać ministra finansów NigruTwitter

Tylko na tym koncie na Twitterze post ma 18 tys. wyświetleń i ponad 200 polubień. Wielu internautów wierzy, że informacja jest prawdziwa. Podobne posty w języku polskim znaleźliśmy też na Telegramie i Facebooku - tam jednak nie zyskały większej popularności.

Jak sprawdziliśmy, nagranie nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami w Nigrze, a płaczący mężczyzna to nie jest minister finansów tego kraju.

Nie ten rok, nie ten minister

Kopie nagrania krążą od kilku dni także w anglojęzycznym internecie. "Jako minister finansów Nigru ma wyjaśnić finanse kraju i kradzież pieniędzy" - napisał 29 lipca jeden z anglojęzycznych użytkowników Twittera. "Po przewrocie wojskowym dostał 48 godzin na wyjaśnienie braków w finansach kraju. W przeciwnym razie grozi mu egzekucja przez rozstrzelanie" - dodał. Treść tweeta jest więc podobna to tej rozsyłanej w języku polskim. Anglojęzyczna wersja osiąga jednak dużo większe zasięgi - 10,1 mln wyświetleń i 62,4 tys. polubień. Nagranie przedstawiające rzekomo ministra finansów Nigru krąży równolegle na TikToku czy Facebooku.

Anglojęzyczny tweet opatrzony jest już informacją kontekstową Twittera. Jak czytamy: "Wideo pochodzi z 2021 roku, dwa lata przed trwającym zamachem stanu w Nigrze: nie ma nic wspólnego z zamachem stanu wspomnianym w tym tweecie i dotyczy czegoś zupełnie innego". Twitter odsyła do tego nagrania opublikowanego na Facebooku 28 grudnia 2021 roku. W opisie nie ma jednak informacji o kontekście. Wideo ma przedstawiać Marou Amadou - byłego ministra sprawiedliwości Nigru. Ministrem finansów Nigru od 2021 roku był Ahmat Jidoud.

Więcej informacji o okolicznościach powstania nagrania opublikował 30 lipca nigeryjski portal fact-checkingowy Dubawa.

Nigeryjski portal fact-checkingowy pokazał screeny postów z płaczącym mężczyzną z 2021 roku Dubawa.org

Dlaczego były minister płakał

Dziennikarze Dubawy zwrócili najpierw uwagę, że wideo nie może przedstawiać ministra finansów Nigru. "Osoba na filmie jest ciemnoskóra, podczas gdy Ahmat Jidoud jest znany z jasnej karnacji. Dlatego jest mało prawdopodobne, że osoba na filmie to Ahmat Jidoud" - wyjaśniają.

Redakcja serwisu znalazła inne przykłady rozpowszechniania filmu z płaczącym mężczyzną w 2021 roku. Żaden z tamtych opisów nie potwierdza narracji o przesłuchaniu mężczyzny w sprawie korupcji. Według opisu opublikowanego 27 grudnia 2021 roku na facebokowym profilu Damagaram Post na filmie jest były minister sprawiedliwości Nigru Marou Amadou - a płacze z radości po tym, gdy się dowiedział, że otrzymał nominację na ambasadora w Etiopii. Zgodnie z przekazem publikowanym w grudniu 2021 roku na twitterowych profilach w języku arbaskim Amadou płacze, chwaląc byłych prezydentów Nigru, zwłaszcza byłego prezydenta Muhammada Issoufou, z którym wiele lat współpracował.

Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24, Dubawa

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości