Internauci wykorzystują tragedię w szkole podstawowej w Teksasie do ataku na środowiska LGBT, rozsyłając fałszywe zdjęcie napastnika. Przestrzegamy przed powielaniem tego przekazu, którego celem jest wzniecanie nienawiści.
Atak w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie, w wyniku którego zginęło 19 uczniów i dwóch nauczycieli, stał się okazją dla niektórych internautów do tworzenia fałszywych przekazów o tożsamości napastnika, których celem jest wzbudzanie nienawiści do środowisk LGBT. Wykorzystano do tego zdjęcia, które rzekomo mają pokazywać tego napastnika. Na niektórych widać młodego mężczyznę z dłuższymi włosami ubranego w spódnicę i pończochy; na jednym ze zdjęć trzyma flagę osób transpłciowych.
Fotografie stały się szybko popularne, a osobę na nich widoczną - jak też całe środowisko LGBT - zalała fala internetowego hejtu. Stacja NBC News podała, że jedna z fotografii stała się popularna już we wtorek, 25 maja po południu, czyli dzień po ataku, kiedy to na forum 4chan osoba z tego zdjęcia została wskazana jako sprawca masakry. Pierwszy post zaczynał się od słów "Oto zamachowiec" i linkował do profilu tej osoby na Reddicie. Treść pełna była transfobicznego hejtu - i ruszyła lawina. Na 4chan pojawiały się kolejne wątki z innymi zdjęciami tej osoby, jej fotografie trafiły na Facebooka i Twittera - również w Polsce.
"Tak wyglądał terrorysta, Salvador Ramos, który zabił 21 osób"; "Ten morderca z USA to #LGBT był. Jakieś wnioski?!"; "Jak ktoś jest LGBTQI to znaczy, że coś u niego nie tak z głową!"; "Widać od razu że miał problemy ze sobą, za które winił otoczenie i postanowił się zemścić"; "Patologia sama się nie oczyszcza. Jedynie pogłębia"; "Kiedyś ludzi z zaburzeniami leczono, teraz wmawia im się, że to normalne, i na dodatek wszyscy mają ich za to kochać i podziwiać. Cóż się dziwić"; "Co te lewaki robią z dziećmi?" - to tylko niektóre posty na polskim Twitterze (pisownia oryginalna). Nie wszystkie nadają się do cytowania.
fałsz
Zdjęcie opublikowało też na swoich profilach co najmniej dwóch działaczy Konfederacji (wpisy już pokasowali). Witold Tumanowicz skomentował je następująco: "Kto by się spodziewał, że sprawca masakry w Teksasie jest chory psychicznie? Jak niby odebranie zwykłym ludziom prawa do posiadania broni ma uchronić ich przed wariatami?".
Masakra w szkole podstawowej. Napastnik zastrzelonyStrzały w Robb Elementary School w Uvalde padły we wtorek, 24 maja przed godziną 12 czasu lokalnego. Jak podał Reuters, w ataku zginęło 21 osób. Na konferencji prasowej gubernator Teksasu Gregg Abbott poinformował, że zamachowiec to 18-letni Salvador Ramos, uczeń liceum należącego do tego samego kompleksu szkół co podstawówka, w której zaatakował. Ostatnio pracował w restauracji typu fast food. Broń palną kupił w dniu swoich osiemnastych urodzin. Chłopak został zastrzelony przez funkcjonariusza straży granicznej, który wszedł do szkoły, gdy usłyszał strzały. Przed przyjazdem do szkoły nastolatek postrzelił swoją babcię. Kobieta przeżyła, została przetransportowana do szpitala w pobliskim San Antonio.
"To nie ja"
Mimo tego, że policja opublikowała zdjęcie Salvadora Ramosa, hejt na osobę ze zdjęcia opublikowanego na forum 4chan narastał. 25 maja zabrała głos. By udowodnić swoją niewinność i pomyłkę internautów, opublikowała na Reddicie kolejne fotografie. Pierwszą z nich podpisała: "To nie ja. Nawet nie mieszkam w Teksasie". Na drugiej trzyma kartkę papieru z datą "25 maja 2022". Na obu zdjęciach pozuje na tle flagi osób transpłciowych.
W rozmowie z NBC News przedstawia się jako dwudziestoletnia Sam, transseksualna kobieta mieszkająca w amerykańskim stanie Georgia. Opowiada o zastraszaniu i groźbach, jakich doświadcza, odkąd jej zdjęcia pokazano w sieci jako rzekomą podobiznę napastnika z Teksasu. "To nie pierwszy raz, gdy byłam zastraszana, ale pierwszy raz, kiedy ktoś oskarżył mnie o morderstwo" - wyznała, zaznaczając, że bardziej jednak się martwi o rodziny ofiar. "Transpłciowe osoby istnieją, a ludzie szybko obwiniają kogoś za straszne rzeczy, zamiast szukać prawdy o tym, co tak naprawdę się stało" - powiedziała Sam w wywiadzie.
Nie ma żadnych informacji o tym, by prawdziwy zabójca - Salvador Ramos - był transseksualny.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter