Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24
Blinken i Sikorski na spotkaniu. Sekretarz stanu: relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską są silniejsze niż były kiedykolwiek
Blinken i Sikorski na spotkaniu. Sekretarz stanu: relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską są silniejsze niż były kiedykolwiekTVN24
wideo 2/2
Blinken i Sikorski na spotkaniu. Sekretarz stanu: relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską są silniejsze niż były kiedykolwiekTVN24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Premier Albanii ma cohones; mówi do Blinkena, którego zatkało; 'są trzy złe rzeczy na świecie amerykański imperializm, sowiecki imperializm i żydowski syjonizm…' Tak się składa, że Blinken jest Żydem, osiedlonym w USA, a rodzina przyjechała tam z terenów dawnej Rosji" - napisał 20 czerwca 2024 roku jeden z użytkowników serwisu X (pisownia oryginalna).

Do materiału dołączył 19-sekundowe nagranie ze słowami jakoby wypowiedzianymi przez Ediego Ramę, premiera Albanii. Na wideo widać dwóch polityków: po prawej stoi Edi Rama, a po lewej amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Każdy z nich ma przed sobą pulpit z mikrofonami. "Trzy główne diabły: Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Izrael, czyli innymi słowy, amerykański imperializm, radziecki socjalimperializm i żydowski syjonizm" - słychać słowa wypowiedziane przez Ramę po angielsku. Gdy Rama wymienia Stany Zjednoczone, wskazuje Blinkena ręką, a kamera pokazuje twarz sekretarza stanu, który wydaje się być zniesmaczony słowami albańskiego premiera.

U góry kadru przez cały czas trwania nagrania widać ten sam napis w języku angielskim: "Premier Albani, stojąc twarzą w twarz z Blinkenem, mówi o trzech złach tego świata. Ma wielkie jaja". Post z filmem do 24 czerwca 2024 roku wyświetlono ponad 38 tysięcy razy. Z niemal identycznym przekazem publikowano nagranie na Facebooku. Z kolei anglojęzyczna, dłuższa wersja opublikowana w lutym 2024 roku na TikToku ma niemal 90 tysięcy odtworzeń.

FAŁSZ
Nagranie zamieszczone w serwisie X rzekomo pokazuje, jak Edi Rama mówi o amerykańskim imperializmieX.com

Część internautów uwierzyło w sugestię, że słowa premiera Albanii rzeczywiście padły i miały obrazić amerykańskiego polityka. "Ale mu pojechał. Musiało zaboleć"; "Ciekawe czy mu Blinken rewolucję zorganizuje .. albo przelot w ostrym cieniu mgły"; "He, he...ojciec narodu albańskiego Enver Hoxha bije brawo z zaświatów" - pisała część internautów (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Niektórzy nie uwierzyli w przekaz wpisu. "Wycięte z kontekstu, ale i tak przypiekło Blinkena"; "Faktycznie tak powiedział, myślałem że fejk bo na początku Rama mówił po albańsku. Wyrwane z kontekstu" - komentowali.

To fragment autentycznego nagrania, ale wyjęty z kontekstu

Do bezpośredniego spotkania Blinkena i Ramy doszło 15 lutego 2024 roku w stolicy Albanii, Tiranie. Amerykański sekretarz stanu odwiedził Albanię, aby "podtrzymać silne relacje Stanów Zjednoczonych z Albanią, która jest kluczowym partnerem na rzecz stabilności na Bałkanach Zachodnich i zdecydowanym sojusznikiem wspierającym suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy", wynika z noty zapowiadającej wyjazd.

15 lutego Blinken i premier Rama odbyli wspólną konferencję prasową, której zapis wideo dostępny jest na oficjalnym kanale Departamentu Stanu na YouTube. Transkrypcję konferencji opublikowano na stronie Departamentu Stanu.

Okazuje się, że wykorzystany w poście fragment wypowiedzi premiera Albanii został wyrwany z kontekstu. To część jego odpowiedzi na jedno z pytań dziennikarzy. Polityka zapytano, czy uważa, że rozwiązanie dwupaństwowe (czyli współistnienie niepodległej Palestyny i Izraela na Bliskim Wschodzie - red.) jest nadal możliwe do realizacji przy obecnym rządzie Izraela. Wcześniej na to samo pytanie odpowiadał Blinken.

Premier Albanii swoją odpowiedź rozpoczął słowami: "Moim skromnym zdaniem to najtrudniejszy kawałek polityki, jaki można mieć. Odpowiedź na twoje pytanie jest prosta: tak, Albania uznała Palestynę już dawno temu" (tłum. z angielskiego - red.).

Następnie odniósł się do komunistycznego etapu w historii Albanii. Pogrubioną czcionką zaznaczamy fragment, który można było usłyszeć na nagraniu z popularnego postu. "Albania była komunistyczną dyktaturą, a nasz dyktator (Enver Hoxha, I sekretarz komunistycznej Albańskiej Partii Pracy od 1944 do śmierci w 1985 roku - red.) był jednym z najbliższych przyjaciół i sojuszników Organizacji Wyzwolenia Palestyny, OWP i Jasera Arafata. Z kolei nasz reżim był bardzo zawzięty przeciwko trzem głównym diabłom - Stanom Zjednoczonym, Związkowi Radzieckiemu i Izraelowi, czyli innymi słowy, amerykańskiemu imperializmowi, radzieckiemu socjalimperializmowi i żydowskiemu syjonizmowi. Ale z drugiej strony, ten kraj jest jedynym krajem w Europie, w którym po II wojnie światowej było więcej Żydów niż przed nią. I jest to jedyny kraj, z którego Żydzi nie uciekali, ale do którego przybywali, szukając schronienia. I jak to bardzo dobrze pokazano w Yad Vashem, jest to kraj, w którym nazistom nie udało się pochwycić ani jednego Żyda. Takie jest tło" - mówił premier Albanii.

Tak więc premier Albanii mówiąc o "trzech diabłach", odnosił się do wrogów komunistycznego rządu Albanii - ten upadł w 1991 roku. Rama nie sugerował, że współczesna, demokratyczna Albania w ten sposób postrzega Stany Zjednoczone, Rosję i Izrael.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Malton Dibra/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24