Przejście do "nowej normalności". Jak Europa odmraża gospodarki


Plany znoszenia obostrzeń wprowadzonych w połowie marca z powodu pandemii ogłosiło już wiele państw w Europie. Sprawdziliśmy, z jakich restrykcji rezygnują albo planują zrezygnować już w maju, a potem w kolejnych miesiącach.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wiele państw ogłosiło już plany stopniowego łagodzenia ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym wprowadzonych w marcu w celu zwalczania pandemii. Kluczowy przy podejmowaniu takich decyzji jest współczynnik R (nazywany również często R-zero lub R0) - czyli współczynnik reprodukcji wirusa. Określa średnią liczbę nowych przypadków generowanych przez jednego zakażonego koronawirusem.

Jeśli współczynnik R jest większy od 1, epidemia się rozwija - a im ta wartość jest większa, tym epidemia szybciej rośnie. R poniżej 1 oznacza, że epidemia słabnie i jeśli utrzyma się na niskim poziomie, choroba w końcu wygaśnie - podaje portal TVN Meteo. Jeśli R wynosi np. 0,7, oznacza to, że 100 osób z COVID-19 może średnio zarazić 70 osób.

Ile R wynosi w Polsce? "Wskaźnik reprodukcji koronawirusa w naszym kraju wynosi 1,11" - poinformował we wtorek 28 kwietnia na antenie radiowej Trójki rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dzień później na konferencji prasowej informację uzupełnił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który powiedział, że wskaźnik R spada "do poziomu bliskiego jedności".

Sprawdziliśmy na podstawie dostępnych źródeł, jak w Europie przebiega lub planowane jest stopniowe luzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią oraz - jeśli są takie informacje - jaki wtedy był bądź teraz jest współczynniku R w danym kraju.

Obostrzenia wprowadzone na czas pandemii w wybranych krajach Europy. Kiedy były wprowadzane a kiedy znoszonetvn24 | TVN24, Reuters, BIQdata

Polska: 20 kwietnia

W naszym kraju pierwsze restrykcje zostały zdjęte lub poluzowane 20 kwietnia – ponownie umożliwiono wstęp do lasów i parków, pozwolono na wyjścia w celach rekreacyjnych. Zwiększono dopuszczalną liczbę osób w sklepach i miejscach kultu religijnego.

4 maja rozpoczął się drugi etap luzowania obostrzeń. Uruchomiono gabinety rehabilitacji, otworzono sklepy w centrach i galeriach handlowych (w ścisłym reżimie sanitarnym). Hotele i inne miejsca noclegowe znowu mogą przyjmować gości (przy specjalnych obostrzeniach). Działalność wznowiły niektóre obiekty sportowe, a także instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. W środę, 6 maja zezwolono na otwarcie przedszkoli i żłobków. Każdorazowo decyzje będą podejmowały organy założycielskie - poinformował na konferencji 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki.

W trzecim etapie wznowią działalność zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne. Część zakładów gastronomicznych zacznie obsługiwać klientów w lokalach (z ograniczeniami). Możliwa też będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności).

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, lecz będą działać nowym reżimie sanitarnym. Wznowienie rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy planowane jest na 29 maja, a żużlowej ekstraligi - na 12 czerwca.

Rozpoczęcie luzowania restrykcji w poszczególnych krajach

Austria: 14 kwietnia

28 kwietnia minister zdrowia Rudolf Anschober podał, że wskaźnik R wynosił w Austrii 0,59 - informuje portal publicznej stacji ORF (Österreichischer Rundfunk).

14 kwietnia Austria otworzyła sklepy o powierzchni do 400 m kw. i wszystkie markety budowlane oraz centra ogrodnicze - podał Reuters.

Od 1 maja otwarto centra handlowe, fryzjerskie i większe sklepy. Od tego dnia można także organizować wydarzenia z udziałem do 20 osób, a obywatele nie potrzebują już ważnego powodu do opuszczenia domu. Na połowę maja planowane jest otwarcie kościołów, kawiarni, barów i restauracji. Hotele będą mogły zostać ponownie otwarte od 29 maja, rząd spodziewa się, że w tym samym dniu będą mogły zostać otwarte także baseny. Nadal jednak zaleca się przestrzeganie zasad dystansu społecznego i pracę w domu.

Belgia: 4 maja

Od 4 maja Belgia rozpoczęła stopniowe łagodzenie ograniczeń, pozwalając firmom, które nie mają kontaktu z konsumentami, na wznowienie działalności - informował Reuters. Nadal zalecana jest praca zdalna.

Maseczki stały się obowiązkowe dla pasażerów transportu publicznego. Za ich nienoszenie grozi grzywna 250 euro. Otworzono sklepy sprzedające tkaniny i materiały do ​​szycia, by umożliwić obywatelom szycie własnych maseczek.

Na 11 maja zapowiedziano otworzenie wszystkich sklepów. Tydzień później do szkół ma wrócić część uczniów. Od 18 maja otworzą się także muzea i salony fryzjerskie. Imprezy masowe będą możliwe dopiero od września.

Bułgaria: 21 kwietnia

Łagodzenie obostrzeń w Bułgarii zaczęło się 21 kwietnia, wraz z ponownym otwarciem niektórych podstawowych usług medycznych i targowisk na wolnym powietrzu. "Bułgaria nie przedłuży stanu wyjątkowego po jego wygaśnięciu 13 maja, ale pewne ograniczenia dotyczące koronawirusa pozostaną w mocy jeszcze przez dwa miesiące" - powiedział minister finansów Władysław Goranow (cytat za Reutersem).

Czechy: 23 kwietnia

Według analityków inicjatywy Covid19CZ współczynnik reprodukcji wirusa w Czechach obecnie wynosi 0,8. Czeskie ministerstwo zdrowia szacuje, że w połowie kwietnia R0 wynosił 1,2 - podał portal informacyjny iDNES.cz.

23 kwietnia Czesi uchylili zakaz podróży obywateli i rezydentów za granicę z powodów innych niż praca. Powracający do kraju muszą zostać przetestowani na obecność koronawirusa lub przejść dwutygodniową kwarantannę, informował Reuters. Cztery dni później pozwolono na podróże służbowe obywateli pozostałych państw Unii Europejskiej. Pracownicy sezonowi również mogą podróżować do Czech, ale z ograniczeniami. Od 24 kwietnia możliwe są spotkania miejscach publicznych grup do 10 osób.

Czeskie ministerstwo zdrowia opublikowało harmonogram rozluźniania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Zastrzega zmiany w realizacji harmonogramu, jeśli sytuacja epidemiologiczna pogorszy się.

Od 11 maja otwarte maja być centra handlowe, większe sklepy i restauracje na świeżym powietrzu. Będzie można m.in. organizować wydarzenia kulturalne, sportowe, religijne - ale z ograniczeniem do 100 uczestników. Takie ograniczenie dotyczy zarówno imprez publicznych, jak i prywatnych. Zostaną otwarte muzea i galerie sztuki. Zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne będą mogły ponownie świadczyć usługi.

Tego dnia uczniowie i studenci wrócą do szkół i uczelni, lecz zajęcia będą się odbywać w maksymalnie 15-osobowych grupach. Nadal będzie obowiązywać noszenie maseczek w miejscach publicznych i zachowanie dystansu ok. 1,5 m.

Stan wyjątkowy w Czechach ma potrwać do 17 maja. Restauracje, puby i hotele mają zostać ponownie otwarte 25 maja. Matury i egzaminy końcowe w szkołach zawodowych planowane są na czerwiec.

Dania: 15 kwietnia

Duński Statens Serum Institut poinformował w ostatnim tygodniu kwietnia, że po ponownym otwarciu szkół i przedszkoli w tym kraju współczynnik R wzrósł z 0,6 do 0,9 - podał TVN Meteo.

Pierwsze kroki w kierunku rozluźnienia ograniczeń Dania podjęła w połowie kwietnia, gdy w kraju ponownie otworzono żłobki i przedszkola, a do szkół wróciły dzieci z klas od pierwszej do piątej, informował Reuters.

Po tym, jak zmalała liczba infekcji i zgonów, 20 kwietnia pozwolono na otwarcie prywatnych szpitali, klinik, gabinetów psychologów i dentystów, a także niektórych małych zakładów jak fryzjerskie, salony piękności i szkoły nauki jazdy.

Na 10 maja planowane jest zniesienie zakazu spotykania się w gronie powyżej 10 osób. Do tego dnia odradza się także podróży zagranicznych. Zakaz wydarzeń z udziałem powyżej 500 osób ma obowiązywać do 1 września.

Finlandia: 13 maja

Finlandia nie zdjęła jeszcze żadnych ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. Według Reutersa do 13 maja mają obowiązywać zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, kontrola graniczna na granicach wewnętrznych i ograniczenia w ruchu. Do tego dnia pozostaną zamknięte szkoły i miejsca publiczne, takie jak biblioteki.

W najbliższym czasie fiński rząd zdecyduje, czy po 13 maja otworzy szkoły. Do końca maja pozostaną zamknięte restauracje, z wyjątkiem tych oferujących dania na wynos. Do końca lipca obowiązuje zakaz organizacji wydarzeń z udziałem powyżej 500 osób.

Francja: 11 maja

11 maja we Francji ma się rozpocząć stopniowe otwieranie szkół i wznawianie działalności biznesów -podał Reuters. Dzień ten "nie będzie przejściem do normalnego życia" - mówił 1 maja prezydent Emanuel Macron. "Będzie kilka faz, a 11 maja będzie jedną z nich" – dodał.

Jerome Salomon, szef francuskiego urzędu zdrowia publicznego, poinformował 1 maja, że współczynnik R wzrósł w ostatnich dniach z 0,5 i wahał się między 0,6 a 0,7.

Ograniczenia mogą być zniesione w różnym tempie w całym kraju, zależnie od sytuacji pandemii w danym regionie. Restauracje, kawiarnie i bary pozostaną zamknięte we Francji do połowy czerwca.

Grecja: 4 maja

Od 4 maja w Grecji ponownie można uprawiać indywidualne sporty na świeżym powietrzu. Otwarto także salony fryzjerskie i optyczne, kwiaciarnie, księgarnie, sklepy z elektroniką i spa, informował Reuters.

Grecy nie potrzebują już formularza z ważnym uzasadnieniem, by opuścić dom. W miejscach publicznych obowiązuje noszenie masek i trzymanie dystansu społecznego. Oczekuje się, że szkoły, restauracje i bary zostaną otwarte jeszcze w maju, a hotele zaczną działać od 1 czerwca.

Hiszpania: 2 maja

Według danych hiszpańskiego Instytutu Zdrowia im. Karola III (Instituto de Salud Carlos III) 1 maja współczynnik R w kraju wynosił 0,65 - podał portal medyczny Redacción Médica.

Od 2 maja Hiszpanie mogą chodzić na krótkie spacery i uprawiać indywidualne sporty na świeżym powietrzu. Dzieci poniżej 14. roku życia mogą spędzać na zewnątrz godzinę dziennie pod nadzorem. To pierwsze rozluźnienie surowych zakazów wprowadzonych ze względu na wysoką liczbę zakażeń koronawirusem - poinformował Reuters.

Ograniczenia w gospodarce obowiązują do 9 maja. Premier ogłosił czterofazowy plan powrotu kraju do tego, co nazwał "nową normalnością". To, czy dana prowincja będzie mogła wejść w kolejną fazę rozluźniania obostrzeń, zależy od panującej w niej sytuacji epidemii.

W połowie maja bary i restauracje mogą ponownie otworzyć swoje tarasy, ale każdy lokal ma oferować klientom do 30 proc. dostępnych miejsc. Hotele i kwatery turystyczne mogą zostać otwarte, z wyłączeniem stref wspólnych. Sklepy i inni usługodawcy muszą wyznaczyć preferencyjne godziny dla klientów w wieku powyżej 65 lat.

W kolejnej fazie otwarte zostaną teatry i kina, muzea i galerie sztuki z zastrzeżeniem wykorzystania do jednej trzeciej miejsc. Pod koniec czerwca planowane jest otworzenie plaż oraz ograniczenie restrykcji w restauracjach i barach.

Holandia: 29 kwietnia

29 kwietnia zostały złagodzone w Holandii zalecenia dotyczące odwiedzin osób powyżej 70. roku życia, które mieszkają same. Odtąd mogą przyjmować maksymalnie dwójkę gości - podaje anglojęzyczny portal NL Times.

11 maja uczniowie szkół podstawowych mają wrócić do szkół, ale w niepełnym wymiarze godzin. Starszym dzieciom umożliwiono udział w zorganizowanych zajęciach sportowych, informował Euronews.

Środki dystansu społecznego przedłużono do 19 maja. Bary i restauracje pozostaną zamknięte co najmniej do 20 maja. Do 1 września przedłużono zakaz organizacji masowych wydarzeń takich jak festiwale muzyczne i mecze piłkarskie.

Irlandia: decyzja 18 maja

W Irlandii przedłużono krajowe ograniczenia do 18 maja, podał Euronews. "Potrzebujemy kolejnych dwóch tygodni ścisłych ograniczeń, by jeszcze bardziej osłabić wirusa" - powiedział premier Irlandii Leo Varadkar.

Od 18 maja kraj planuje otwieranie gospodarki w pięciu etapach, jeśli wirus pozostanie pod kontrolą, a ostatni etap zaplanowano na sierpień, poinformował premier. Szkoły pozostaną zamknięte do początku nowego roku szkolnego.

Do końca sierpnia obowiązuje zakaz organizacji imprez publicznych. Sport w plenerze można uprawiać w odległości maksymalnie 5 km od własnego domu, wcześniej obowiązywał limit do 2 km.

Litwa: 23 kwietnia

Rząd Litwy przedłużył ogólnokrajowe obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią do 11 maja.

23 kwietnia supermarkety zostały jednak otwarte, a od 27 kwietnia otwarte są także kawiarnie na świeżym powietrzu, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz sklepy w centrach handlowych, muzea i biblioteki - podał Reuters. Noszenie masek w miejscach publicznych jest obowiązkowe.

Niemcy: 20 kwietnia

"Współczynnik reprodukcji wirusa w Niemczech szacuje się obecnie na średnio 0,76" - poinformował 30 kwietnia Instytut Roberta Kocha. Ta wartość R oznacza, że ​​średnio 100 osób zakażonych COVID-19 zaraża 76 innych osób. 27 kwietnia współczynnik R w Niemczech wynosił jeszcze 0,96 – informował Reuters.

20 kwietnia w Niemczech mniejsze sklepy zostały otwarte ponownie, podobnie jak m.in. salony samochodowe i sklepy rowerowe - podał Euronews. Środki dystansowania społecznego w Niemczech obowiązują do 10 maja.

Według informacji BBC 6 maja kanclerz Angela Merkel zgodziła się ponownie otworzyć wszystkie sklepy w całym kraju. Obowiązuje nakaz noszenia masek i zachowania dystansu społecznego. Szkoły będą stopniowo otwierane ponownie w semestrze letnim.

Mecze Bundesligi bez udziału kibiców mają się rozpocząć 15 lub 21 maja.

Norwegia: 20 kwietnia

Norwegia zaczęła stopniowo łagodzić ograniczenia wraz z otwarciem przedszkoli 20 kwietnia. Tydzień później otworzyła także szkoły podstawowe – podał Reuters. 20 kwietnia pozwolono również na ponowne korzystanie z obiektów rekreacyjnych takich jak domki letniskowe.

Do 15 czerwca zabrania się organizacji imprez sportowych i kulturalnych. Rząd odradza zgromadzeń publicznych powyżej pięciu osób, z wyjątkiem rodzin. Personel medyczny zajmujący się opieką nad pacjentami ma zakaz opuszczania kraju do końca kwietnia.

Portugalia: 4 maja

Pod koniec kwietnia współczynnik R w Portugalii wynosił 0,94 - donosił portal Observador.

W poniedziałek 4 maja rozpoczął się trzyetapowy plan łagodzenia obostrzeń. Dzień wcześniej w Portugalii odnotowano najniższą liczbę nowych przypadków zakażeń od początku epidemii – podał Reuters. Jako pierwsze działalność wznowią małe sklepy, salony fryzjerskie i salony samochodowe.

W miejscach publicznych, takich jak supermarkety i transport publiczny, obowiązkowe stało się noszenie masek. Za nieprzestrzeganie nakazu grozi grzywna do 350 euro.

Tam, gdzie możliwe, nadal zalecana jest praca zdalna. Spotkania muszą być ograniczone do 10 osób. Zezwala się także na udział rodziny w pogrzebach.

Uczelnie zostaną otwarte 18 maja, ale nauczanie na odległość pozostanie normą dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych do końca roku. Tego samego dnia planowane jest ponowne otwarcie muzeów, galerii sztuki, barów i restauracji. Liga piłki nożnej ma zostać wznowiona w ostatni weekend maja.

Słowacja: 22 kwietnia

Słowacja także rozpoczęła już stopniowe ożywianie gospodarki i życia społecznego. 22 kwietnia zostały otwarte mniejsze sklepy, targowiska na świeżym powietrzu i restauracje, podał Reuters.

Od 6 maja znowu działają ogródki restauracyjne, hotele oraz sklepy z wyłączeniem centrów handlowych. Ponownie można świadczyć usługi fryzjerskie i taksówkarskie oraz uczestniczyć w nabożeństwach. Wznowienie organizacji wydarzeń publicznych i sportowych, otwarcie centrów handlowych, teatrów i kin ma się rozpocząć po 20 maja.

Słowenia: 20 kwietnia

Słowenia zaczęła znosić blokadę od 20 kwietnia, kiedy to zezwolono na otwarcie części sklepów i warsztatów samochodowych - podał Reuters.

Od 4 maja bary i restauracje mogą gościć klientów na świeżym powietrzu. Transport publiczny będzie stopniowo uruchamiany ponownie od 11 maja.

Niektórzy uczniowie wrócą do szkoły 18 maja, ale większość będzie kontynuować naukę online do końca roku szkolnego.

Wielka Brytania: jeszcze brak decyzji

Współczynnik reprodukcji epidemii w Wielkiej Brytanii wynosi ok. 0,7 - informowało BBC News 30 kwietnia. Naukowcy twierdzą, że R jest między 0,6 a 0,9, podczas gdy w marcu wynosiło 3 - podał Reuters 2 maja.

Premier Boris Johnson ma ogłosić ewentualne zmiany w ograniczeniach społecznych w niedzielę 10 maja, po dokonaniu przez rząd przeglądu obowiązujących środków wprowadzonych w związku z pandemią.

Włochy: 4 maja

Według włoskiego instytutu zdrowia współczynnik reprodukcji koronawirusa wahał się we włoskich regionach od 0,19 w Umbrii do 0,84 w Molise (stan na 30 kwietnia). W ponad połowie regionów utrzymywał się powyżej 0,61.

Włoski premier Giuseppe Conte określił 26 kwietnia harmonogram ponownego otwarcia gospodarki kraju, podał Euronews. 4 maja ruszyły prace w fabrykach, hurtowniach i na placach budów - pod warunkiem wprowadzenia środków bezpieczeństwa. Otwarto część publicznych parków i ogrodów. Włosi mogą odwiedzać krewnych mieszkających w tym samym regionie.

Ponownie można organizować pogrzeby u udziałem żałobników, ale ich liczbę ograniczono do 15. Uczestnicy muszą nosić maski.

Jeśli sytuacja epidemii nie zaostrzy się, 18 maja otworzą się sklepy detaliczne, a 1 czerwca działalność wznowią restauracje, bary i salony fryzjerskie. Szkoły i uczelnie pozostaną zamknięte do września.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Reuters, Euronews, BIQdata; Zdjęcie: ALESSANDRO CRINARI/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24