Szczepienia w Europie: Polska na "ostatniej prostej"?


Wprawdzie w ciągu tygodnia odsetek zaszczepionych mieszkańców w Polsce wzrósł do 12,3 proc., lecz do czołówki krajów Unii Europejskiej nam daleko. Tempo szczepień jednak u nas przyspieszyło, pod tym względem trafiliśmy do pierwszej dziesiątki w UE.

Tym, którzy się jeszcze nie zaszczepili, chciałbym powiedzieć, że to jedyna droga do pozbycia się ograniczającej nas pandemii. Proszę i zachęcam: rejestrujmy się na szczepienia" – zaapelował premier Mateusz Morawiecki w piątek 14 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Zainaugurował tym samym kampanię "Ostatnia prosta", która ma zachęcić Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Na rządowym profilu na Twitterze #SzczepimySię codziennie przypominane jest teraz hasło: "#OstatniaProsta".

Jak pokazują najnowsze dane o tempie szczepień w Europie, ostatnia prosta dla Polski będzie jednak długa. Pod względem wskaźnika zaszczepienia zajmujemy bowiem dalekie, 16. miejsce w Unii Europejskiej. Mimo że w ciągu ostatniego tygodnia tempo szczepień w Polsce przyspieszyło.

Profesor Pyrć: Musimy naprawdę przyspieszyć ze szczepieniami
Profesor Pyrć: Musimy naprawdę przyspieszyć ze szczepieniamitvn24

Odsetek zaszczepionych mieszkańców: w Polsce 12,3 proc.

Regularnie sprawdzamy, jak wygląda pozycja Polski pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie portal Our World in Data, którego dane prezentujemy, podaje te informacje dla 128 państw i terytoriów zależnych.

Przed tygodniem, 10 maja, mieliśmy w Polsce 9,8 proc. zaszczepionych mieszkańców. Według danych z 17 maja odsetek ten wzrósł do 12,3 proc. To daje nam 54. miejsce na świecie, a 16. miejsce w Unii Europejskiej. Awansowaliśmy o trzy miejsca - tydzień temu w UE byliśmy na 19. - jednak cały czas jesteśmy w drugiej dziesiątce państw UE.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 17 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Wśród państw Unii najwyższy odsetek zaszczepionych obywateli mają: Malta - 32,5 proc. (stan na 16 maja), Węgry - 28,5, proc. i Dania - 18 proc. (stan na 16 maja). Obecnie przeciw COVID-19 zaszczepionych jest 13,2 proc. mieszkańców całej Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Tempo szczepień w UE: awans Polski na 10. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Z analizy tej średniej w krajach UE wynika, że tempo szczepień w Polsce przyspieszyło - co pozwoliło nam znaleźć się w pierwszej dziesiątce państw wspólnoty. 17 maja średnia w Polsce wynosiła 0,79 - co dało nam 10. miejsce wśród 27 krajów UE. A tydzień wcześniej byliśmy na 16. miejscu (ze średnią 0,74).

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 17 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Według danych dostępnych na 17 maja najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia miały Malta (1,44 - stan na 16 maja), Cypr (1,26) i Luksemburg (1 - stan na 16 maja). Na czwartym miejscu znalazła się Grecja (0,88), a na piąte z czwartego spadły Węgry (0,87).

Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska awansuje na 16. miejsce

Co tydzień sprawdzamy również, jak w państwach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

Według danych z 17 maja wskaźnik zaszczepienia wynosił u nas 42,39 - daje nam to 16. miejsce w UE, a przed tygodniem z wartością wskaźnika 36,88 byliśmy na 19. miejscu. To awans Polski o trzy pozycje.

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 17 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Oto jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw: o trzy miejsca awansowały Grecja (z 20. na 17. miejsce) i Polska (z 19. na 16. miejsce), o dwa miejsca Włochy (z 10. na 8. miejsce), Luksemburg (z 13. na 11. miejsce) i Słowenia (z 21. na 19. miejsce).

O pięć miejsc spadła Irlandia (z 17. na 22. miejsce), o dwa spadły: Hiszpania (z 4. na 6. miejsce), Estonia (z 11. na 13. miejsce), Szwecja (z 16. na 18. miejsce) i Holandia (z 18. na 20 miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska na 49. miejscu

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 193 państw (są też wśród nich niewielkie terytoria zależne).

17 maja Polska zajmowała 49. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 42,39. Tydzień wcześniej byliśmy na 58. miejscu (wskaźnik wynosił 36,88). Czyli awansowaliśmy o dziewięć miejsc.

Na pierwszym miejscu jest obecnie Gibraltar (221 - stan na 13 maja), za nim Seszele (133,8 - stan na 15 maja) i Izrael (121,7).

Według danych z 17 maja pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

Chiny - 422 mln

Stany Zjednoczone - 274,4 mln

Indie - 183,8 mln

Wielka Brytania - 57 mln (stan na 16 maja)

Brazylia - 53,6 mln

Niemcy - 40,1 mln (stan na 16 maja).

Do tego czasu w Polsce wykonano prawie 16,1 mln szczepień - co pozwoliło nam ponownie utrzymać 16. miejsce na świecie.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: konkret24; zdjęcie: Lionel Urman/Panoramic/PAP

Pozostałe wiadomości