FAŁSZ

"Bill Gates, Klaus Schwab i przyjaciele zażądali nieszczepionych pilotów"? Nie, to stare wideo

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Uczestnicy tegorocznej konferencji Światowego Forum Ekonomicznego rzekomo mieli żądać, by ich loty do Davos obsługiwali nieszczepieni piloci. Aby rozpropagować ten fałszywy przekaz, internauci wykorzystali stare nagranie.

16 stycznia rozpoczął się szczyt gospodarczy w szwajcarskim Davos organizowany przez Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF). Dzień przed pierwszym dniem obrad na Twitterze pojawiła się informacja: "Światowe Forum Ekonomiczne, Bill Gates, Klaus Schwab (pomysłodawca i założyciel WEF - red.) i przyjaciele zażądali nieszczepionych pilotów na ich loty do #davos2023 'Otrzymujemy teraz telefony od bogatych biznesmenów, którzy potrzebują nieszczepionych pilotów i załogi' do latania samolotami". Autor wpisu dołączył do niego trwające ok. półtorej minuty nagranie wywiadu z Alanem Daną, podpisanym jako były pilot. Dana mówi, że Josh Yoder z organizacji US Freedom Flyers dostaje telefony od bogatych biznesmenów, którzy próbują zorganizować loty z nieszczepionymi pilotami.

FAŁSZ
Internauta przekonuje, że uczestnicy szczytu gospodarczego w Davos żądali, by ich loty obsługiwali niezaszczepieni pilociTwitter

Tweet ma blisko 180 tys. wyświetleń i ponad 1,4 tys. polubień. "Hipokryci"; "Nie chcą by im zaszczepiony pilot zawału serca dostał w trakcie lotu" - komentowali internauci (pisownia wpisów oryginalna). Niektórzy dopytywali, czy informacja jest prawdziwa. Inni pisali wprost, że to bzdury.

Jak sprawdziliśmy, wideo użyte w tweecie pochodzi z lipca 2022 roku, a szczyt gospodarczy w Davos nie jest w nim nawet wspomniany.

Wideo z lipca 2022 roku, bez słowa o szczycie gospodarczym

Informacja o rzekomych żądaniach uczestników szczytu gospodarczego w Davos krąży w mediach społecznościowych co najmniej od 15 stycznia. Tego dnia zamieścił ją na Twitterze piszący po angielsku James Cintolo, który regularnie publikuje treści krytykujące szczepienia na COVID-19. Niezweryfikowaną informację o żądaniach uczestników WEF dotyczącą pilotów opublikowało później kilka serwisów internetowych - w tym często publikujący manipulacje serwis Infowars.

Nagranie krążące teraz na Twitterze to fragment dłuższej rozmowy Marii Zeee, australijskiej aktywistki, która regularnie publikuje wywiady ze sceptykami szczepień przeciw COVID-19. "W ciągu ostatnich dwóch lat widzieliśmy, jak Australia osuwa się w coś, co można określić jedynie jako kompletne społeczeństwo totalitarne" - oceniała w swoim internetowym show w kwietniu 2022 roku. Gościem programu był wówczas australijski senator Malcolm Roberts. Opowiadał, jak w jednej ze szczepionek przeciw COVID-19 rzekomo odnaleziono "świetliste struktury".

Wideo z lipca 2022 roku, bez słowa o szczycie gospodarczym

Rozpowszechniany teraz przez internautów fragment wywiadu Marii Zeee z Alanem Daną jest prawdziwy. Dana rzeczywiście relacjonuje słowa Josha Yodera z organizacji US Freedom Flyers o telefonach od biznesmenów próbujących zorganizować lot obsługiwany przez nieszczepionych pilotów. Zgodnie z opisem twitterowego konta organizacja US Freedom Flyers opowiada się "za wolnością medyczną wszystkich pasażerów linii lotniczych i personelu". Zachęca również do walki "z nielegalnymi nakazami".

Rozysłany przez internautów fragment wywiadu jest z rozmowy streamowanej 6 lipca 2022 rokuRumble.com

Podczas rozmowy ani razu nie pada żadne nawiązanie do wspomnianego w omawianym tweecie Światowego Forum Ekonomicznego, Billa Gatesa czy Klausa Schwaba. Informacja łącząca ten wywiad z aktualnymi wydarzeniami jest zatem fałszywa.

Rozsyłane przez internautów rewelacje dementuje zresztą wspomniany w wywiadzie Josh Yoder. "Dziennikarstwo nastawione na kliki to plaga. Nigdy nie powiedziałem, że WEF/Davos kontaktowało się ze mną poszukując nieszczepionych pilotów. Powiedziałem, że bogaci biznesmeni zwrócili się do mnie w tym celu. Przestań obserwować każdego, kto rozpowszechnia te śmieci" - oburzał się Yoder na Twitterze.

Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Twitter