Gdy poseł Przemysław Czarnek odwiedzał chorą babcię w szpitalu, w województwie lubelskim obowiązywał zakaz odwiedzin chorych wydany przez wojewodę. Jak sprawdziliśmy, takie zakazy wydało tylko pięciu wojewodów - część już odwołała. Odwiedzin mogą jednak zakazać dyrektorzy placówek.
Przemysław Czarnek, poseł PiS i kandydat na ministra edukacji i nauki, przyznał się, że mimo wprowadzonego przez wojewodę lubelskiego zakazu odwiedzin w szpitalach był z wizytą u chorej babci w jednej z lubelskich placówek. Szpital, wyjaśniając okoliczności jego wizyty, przyznał, że obowiązuje w nim zakaz odwiedzin.
Zapytaliśmy wszystkich 16 wojewodów, czy i od kiedy wydawali decyzje o zakazie odwiedzin w szpitalach na terenie ich województwa. Z odpowiedzi oraz informacji na stronach internetowych urzędów wojewódzkich wynika, że odgórne zakazy wojewodów obowiązują obecnie w trzech województwach.
Z wizytą u babci
Trzy dni przed powołaniem nowych ministrów, 3 października, Przemysław Czarnek odwiedził swoją babcię, która przebywała na oddziale rehabilitacji szpitala wojskowego w Lublinie. Dwa dni później, w poniedziałek 5 października, poseł Czarnek poinformował, że jest zakażony koronawirusem.
8 października Ministerstwo Obrony Narodowej, któremu podlega Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie, poinformowało, że na oddziale rehabilitacji, gdzie był w sobotę Czarnek, stwierdzono koronawirusa u 14 pacjentów i siedmiu osób z personelu. 40 osób przebywa w kwarantannie.
O wizycie Czarnka w szpitalu jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza", informując jednocześnie, że w szpitalu od 12 marca decyzją wojewody lubelskiego obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentów. To, jak dyrekcja szpitala tłumaczyła wizytę posła PiS, powołując się na przepis o "przypadkach szczególnych", opisał dziennikarz Tvn24.pl Szymon Jadczak.
Zakazy wprowadziło pięciu wojewodów
Zakaz odwiedzin w szpitalach wojewoda lubelski wprowadził 12 marca, a zmienił go decyzją z 25 czerwca - stwierdził w niej, że przebywanie w szpitalach osób postronnych jest dopuszczone "wyłącznie w przypadkach szczególnie uzasadnionych" i za zgodą "osoby uprawnionej".
Zapytaliśmy rzeczników prasowych wojewodów o to, czy podobnie jak wojewoda lubelski od 1 marca wydawali polecenia dotyczące zakazu odwiedzin w szpitalach; jakich szpitali i jakiego rodzaju odwiedzin ten zakaz dotyczyły; czy w dzień udzielenia odpowiedzi ten zakaz obowiązywał i w jakim zakresie.
Otrzymaliśmy odpowiedzi od 12 rzeczników prasowych wojewodów. W przypadku pozostałych czterech województw przejrzeliśmy strony internetowe urzędów wojewódzkich, na których zamieszczano akty prawne wojewodów w związku z COVID-19.
Wniosek: zakazy odwiedzin w szpitalach wprowadziło, oprócz lubelskiego, tylko czterech innych wojewodów. Wciąż obowiązują w trzech województwach: lubelskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
Wojewoda dolnośląski wprowadził do odwołania zakaz odwiedzin w 53 placówkach medycznych. "Zgodnie z nałożonymi decyzjami w uzasadnionych przypadkach, po spełnieniu przez Dyrektora placówki warunków, dyrektor podmiotu leczniczego może odstąpić od zakazu odwiedzin" – poinformowało Konkret24 biuro prasowe wojewody dolnośląskiego.
Wojewoda kujawsko-pomorski zakaz odwiedzin w szpitalach wprowadził 12 marca. Swoje polecenie odwołał 21 maja i zakaz odwiedzin już nie obowiązuje.
11 marca wprowadzono zakaz odwiedzin w placówkach medycznych na terenie województwa lubuskiego. Od 8 września, jak nas poinformował dyrektor biura wojewody, "kwestie dotyczące w/w ograniczeń pozostawia się do decyzji kierownika podmiotu leczniczego".
Zakaz odwiedzin pacjentów w placówkach medycznych w województwie wielkopolskim wojewoda wprowadził 10 marca. Obowiązuje do odwołania.
W pozostałych 11 województwach wojewodowie nie wydali żadnych decyzji dotyczących zakazu odwiedzin w szpitalach. Mogą je natomiast podejmować samodzielnie dyrekcje poszczególnych placówek.
Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24