FAŁSZ

"Sąd Filipin wydał nakaz aresztowania Gatesa"? To fake news

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24
Bill Gates komentuje teorie spiskowe na swój temat
Bill Gates komentuje teorie spiskowe na swój temat
tvn24
tvn24Bill Gates komentuje teorie spiskowe na swój temat

"No nareszcie ktoś się odważył" - komentują internauci rozsyłaną informację, jakoby sąd na Filipinach wydał międzynarodowy nakaz aresztowania Billa Gatesa w związku ze szczepionkami na COVID-19. To fake news. Wymieniony w artykule sąd zresztą nie istnieje.

Ponad 61 tys. odtworzeń i 2,4 tys. polubień ma opublikowany 8 marca na TikToku krótki film z informacją: "Sąd Filipin wydał międzynarodowy nakaz aresztowania miliardera i filantropa Billa Gatesa w związku z dochodzeniem wprowadzenia szczepionek na terytorium Filipin". Na filmie widać artykuł z anglojęzycznego serwisu News Punch z zatytułowany: "Nakaz aresztowania Billa Gatesa na Filipinach za 'morderstwo z premedytacją' związane z wprowadzeniem szczepionek". Internauci zostawili pod filmem ponad 250 komentarzy. "No nareszcie ktoś się odważył. Jakkolwiek się to skończy, wielki szacunek za odwagę"; "I to jest państwo" - pisali.

FAŁSZ
Posty z fałszywą informacją o wydaniu nakazu aresztowania Billa GatesaTikTok, Twitter, Facebook

Ta sama informacja, również z powołaniem na serwis News Punch, krążyła równolegle na Facebooku i Twitterze. "Sędzia powiedział, że Gates, jako założyciel Fundacji Billa i Melindy Gatesów, jest 'poszukiwany w związku z setkami tysięcy zgonów, których liczby nie można obecnie oszacować i z pewnością wzrośnie wykładniczo w czasie'" - twierdził internauta, który 3 marca rozprowadzał te doniesienia na Twitterze.

Przekaz rozsyłany przez internautów to fake news. Informacji takich nie znaleźliśmy w żadnym wiarygodnym źródle. Wpisują się w dotychczasowe kampanie dezinformacyjne uderzające w Billa Gatesa i jego działalność na rzecz zdrowia publicznego oraz przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Celem takich kampanii jest też podważenie zaufania do skutków szczepień na COVID-19.

Sąd, który miał zdecydować o nakazie aresztowania, nie istnieje

Serwis News Punch znany jest z publikowania fake newsów - o czym pisaliśmy w Konkret24. W raporcie portalu BuzzFeed określono go jako drugie co do wielkości źródło fake newsów rozpowszechnianych na Facebooku w 2017 roku. Unijna jednostka zajmująca się walką z dezinformacją East StratCom Task Force oskarżyła ten serwis o rozpowszechnianie prokremlowskiej dezinformacji.

Doniesienia o rzekomym wydaniu nakazu aresztowania zdementował rzecznik Gatesa - poinformował 6 marca serwis Lead Stories. Dziennikarze zauważyli, że w artykule News Punch napisano, iż decyzję w sprawie Gatesa wydał Heinous Crimes Court (Sąd do spraw haniebnych przestępstw) w Manili, stolicy Filipin. Taki sąd jednak nie istnieje - przekazała Lead Stories Diane Desierto, profesorka prawa na Uniwersytecie Notre Dame, która wykładała również w kolegium prawa Uniwersytetu Filipińskiego. Zauważyła ponadto, że filipińskie sądy nie mają uprawnień do wydawania międzynarodowych nakazów aresztowania. Dziennikarze Lead Stories ustalili jednak, że sądy o takiej nazwie istniały kiedyś na Filipinach, lecz zostały zniesione w 2004 roku przez Sąd Najwyższy.

Pandemia COVID-19 na Filipinach

Pandemia COVID-19 bardzo silnie dotknęła mieszkańców Filipin. Według danych serwisu Our World In Data od początku pandemii z powodu COVID-19 zmarło tam 66,2 tys. osób. W szczycie pandemii, w sierpniu 2021 roku, portal Tvn24.pl informował o zapełnieniu na Filipinach 73 proc. miejsc na oddziałach intensywnej terapii i 61 proc. innych łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19.

Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter

Pozostałe wiadomości