"Nie ma tematu", "absolutnie nie", "nie planujemy". Co mówił PiS o waloryzacji 500 plus

Źródło:
Konkret24
Kaczyński o podwyżce 500 plus
Kaczyński o podwyżce 500 plusTVN24
wideo 2/6
Kaczyński o podwyżce 500 plusTVN24

W ostatnich miesiącach rządzący co najmniej kilkanaście razy publicznie zaprzeczali, że świadczenie 500 plus zostanie podniesione. Niespodziewana zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego z 14 maja przeczy więc temu, o czym dotychczas zapewniali członkowie rządu Mateusza Morawieckiego.

Podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", która odbywała się w Warszawie 13 i 14 maja, Jarosław Kaczyński zapowiedział od nowego roku waloryzację 500 plus. "To będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus" - poinformował. Dodał, że będzie to kontynuacja i rozwijanie świadczeń skierowanych do rodzin. Świadczenie 500 plus nie było bowiem waloryzowane od kwietnia 2016 roku, kiedy to wystartował flagowy program PiS Rodzina 500 plus.

Zapowiedź prezesa PiS wywołała zdumienie zarówno wśród niektórych polityków opozycji, jak i wszystkich, którzy pamiętają, że to sami rządzący dotychczas wielokrotnie informowali, iż świadczenie na dziecko się nie zwiększy. "Trzeba zapytać Jarosława Kaczyńskiego, co się zmieniło od jego ostatniej wypowiedzi, w której przekonywał nas, że waloryzacja 500 plus jest niemożliwa, bo będzie proinflacyjna" - stwierdziła 15 maja w Polsat News posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

W mediach społecznościowych pojawiło się popularne nagranie, na którym najpierw widać polityków PiS zaprzeczającym pracom nad podwyższeniem świadczenia, a następnie zapowiedź prezesa PiS o waloryzacji. "Czyżby słupki poparcia przestały się zgadzać PiSowi? A może ktoś z kogoś robi wariata? A może jedno i drugie?"; "Kto z nich wie co mówi?"; "Oni wszyscy żyją w innej rzeczywistości"; "Propaganda gorsza jak za PZPR"; "Wewnętrzne sondaże PISu lecą na łeb na szyję" - komentowali wideo internauci (pisownia oryginalna).

Jak politycy PiS próbują tłumaczyć tę nagłą zmianę? Na przykład rzecznik partii Rafał Bochenek, goszcząc 15 maja w popołudniowym "Gościu Radia Zet", tak tłumaczył, dlaczego wcześniej zdaniem prezesa PiS podniesienie 500 plus sprzyjałoby podbijaniu inflacji: "Jarosław Kaczyński mówił prawdę. Nie mogliśmy wówczas zwiększać nakładów na programy społeczne, ponieważ byliśmy w trendzie wzrostowym inflacji". 

Ale nie tylko prezes PiS opowiadał się dotychczas przeciwko waloryzacji 500 plus. Jak sprawdziliśmy, takich publicznych zaprzeczeń przedstawicieli rządu i polityków PiS było w ciągu niecałego roku blisko 20.

Rok 2022: "nie pracujemy", "absolutnie nie", "nie planujemy"

7 czerwca: zaprzecza Soboń

"Nie pracujemy nad takim rozwiązaniem" - tak odpowiedział wiceminister finansów Artur Soboń, dopytywany w TVN24 przez Konrada Piaseckiego o to, czy pomysł zmiany 500 plus na 700 plus "jest na stole" oraz czy rodzi się w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plus
Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plusTVN24

27 czerwca: zaprzecza Kaczyński

"700 plus to właśnie posunięcie proinflacyjne. Nie sądzę, żeby było. Ale to nie oznacza, że my zaniechamy pomocy dla rodzin" - to z kolei odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który był tego dnia gościem w TVP Bydgoszcz. To stanowisko Kaczyńskiego w sprawie waloryzacji 500 plus jest dziś najczęściej przywoływane.

8 czerwca: zaprzecza Rzeczkowska

"Nie rozmawiamy o waloryzacji 500 plus" - przekazała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Magdalena Rzeczkowska, minister finansów. Było pytana o nowelizację poprzedniego budżetu i plany na obecny. "Czy będzie 14. emerytura na stałe, a może waloryzacja 500 plus czy dwukrotna waloryzacja emerytur w ciągu roku?" - zapytali dziennikarze. Pani minister zaprzeczyła.

27 października: Rzeczkowska zaprzecza po raz drugi

"Absolutnie nie. Nie ma takiej przestrzeni, nie ma takich planów. Mamy inne wyzwania w tej chwili" - odpowiedziała tego dnia w Radiu Zet minister finansów Magdalena Rzeczkowska na pytanie Bogdana Rymanowskiego o ewentualną podwyżkę świadczenia 500 plus.

21 grudnia: Soboń zaprzecza po raz drugi

"Nie pracujemy nad tym" - odparł wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", gdy dziennikarze zapytali go - w kontekście planów budżetowych na kolejny rok - czy planowana jest waloryzacja 500 plus.

30 grudnia: zaprzecza Maląg

"Nie planujemy w budżecie, aby waloryzować świadczenie 500 plus" - oświadczyła minister rodziny Marlena Maląg, gdy tego dnia w TVP1 usłyszała pytanie o to, czy świadczenie 500 plus zostanie zwaloryzowane w związku z wysoką inflacją.

Rok 2023: "nie ma takiej decyzji", "nie ma żadnych prac", "nie ma tego tematu", "na 100 procent nie"

15 lutego: zaprzecza Mueller

"Nie ma takiej decyzji i w rządzie aktualnie nie ma prac w tym zakresie, nawet analitycznych, to już mówię wprost" - zapewnił rzecznik rządu Piotr Mueller w wywiadzie z "Rzeczpospolitą", gdy został zapytany o obietnice PiS, w tym podniesienie 500 plus, w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

17 marca: Maląg zaprzecza po raz drugi

"Nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus. (…) Na ten moment nie pracujemy nad zmianami" - przekazała minister Marlena Maląg tego dnia w Radiu Zet, gdy została zapytana, czy w związku z wysoką inflacją rząd zdecyduje się przed wyborami na podwyżkę świadczenia.

17 marca: zaprzecza Bochenek

"Politycy czasem snują swoje marzenia, jeżeli chodzi o waloryzację tego programu. Nie ma żadnych prac w tym zakresie obecnie" - zapewniał w Polsat News Rafał Bochenek, rzecznik PiS. Prowadzący zapytał bowiem gościa o wypowiedź polityka Suwerennej Polski Tadeusza Cymańskiego, który stwierdził, że trzeba waloryzować 500 plus do poziomu około 800 plus.

16 marca: zaprzecza Sobolewski

"Waloryzacja 500 plus nie jest w tej chwili tematem rozmów jakichkolwiek, przynajmniej w kierownictwie PiS. Tutaj nie ma tego tematu, to od razu mówię, chciałbym przeciąć te spekulacje" - stwierdził w TVP 1 Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS.

22 marca: Rzeczkowska zaprzecza po raz trzeci

"Temat waloryzacji powraca co chwilę od pewnego czasu. Na ten temat nie dyskutujemy. Nie ma go jako oficjalnego tematu" - powiedziała minister Magdalena Rzeczkowska w Radiu Zet, gdy tego dnia zapytano ją o sondaż, w którym większość respondentów opowiedziała się za zwiększeniem 500 plus do 1000 plus. "Czy pani się na taką waloryzację zgodzi, czy podtrzymuje stanowisko sprzed paru miesięcy z tego studia, że nie będzie pani zgody na rozdawnictwo?" - zapytał prowadzący. Minister ponownie zaprzeczyła.

27 marca: Rzeczkowska zaprzecza po raz czwarty

"Obecnie nie ma żadnych prac nad waloryzacją 500 plus. Nie prowadzimy rozmów, w jakiej skali i czy zwiększać świadczenie" - odparła kilka dni później minister Magdalena Rzeczkowska w wywiadzie dla Business Insidera, gdy zapytano ją o przestrzeń na nowe wydatki.

30 marca: Soboń zaprzecza po raz trzeci

"Mogę powiedzieć na 100 procent, że nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniem" - powiedział wiceminister Artur Soboń na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapytany o plany rządu w zakresie podniesienia świadczenia 500 plus.

Artur Soboń o waloryzacji 500 plus (wypowiedź z marca 2023)
Artur Soboń o waloryzacji 500 plus (wypowiedź z marca 2023)TVN24

31 marca: Sobolewski zaprzecza po raz drugi

"To są tylko i wyłącznie spekulacje medialne, jeśli mówimy o decyzji PiS. W kierownictwie PiS o tym temacie nie było rozmowy, nie mówiąc już o jakichkolwiek decyzjach" - zapewnił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie I Polskiego Radia, odnosząc się do medialnych spekulacji na ten temat waloryzacji 500 plus.

12 kwietnia: zaprzecza Emilewicz

"Z tego, co wiem, żadne prace w sprawie waloryzacji 500 plus nie są prowadzone" - stwierdziła posłanka PiS Jadwiga Emilewicz w wywiadzie w Wirtualnej Polsce, gdy zadano jej pytanie: "Czy jest potrzeba waloryzacji świadczenia 500 plus i czy rząd planuje jakieś ruchy w tej sprawie?".

18 kwietnia: Soboń zaprzecza po raz czwarty

"Nie pracujemy nad waloryzacją programu 500 plus" - ponformował wiceminister Artur Soboń w Radiu Zet, gdy prowadzący zapytał wprost o waloryzację 500 plus: "Będzie czy nie będzie?"

19 kwietnia: Soboń zaprzecza po raz piąty

"Dzisiaj nie ma takiego planu, by waloryzować 500 plus" - powiedział dzień później Artur Soboń w Radiu Plus, gdy zapytano go, czy jest możliwość wprowadzenia takiej waloryzacji jeszcze w tym roku.

22 kwietnia: Maląg zaprzecza po raz trzeci

"Obecnie nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus" - oznajmiła Marlena Maląg w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej.

4 maja: Sobolewski zaprzecza po raz trzeci

"W kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości ten temat nie pojawia się. Nie jest dyskutowany, więc tego tematu nie ma. Nie ma tematu waloryzacji 500 plus" - zapewniał jeszcze na początku maja w Radiu Zet Krzysztof Sobolewski, gdy prowadzący zacytował mu pytanie od słuchacza właśnie w tej sprawie. Polityk dopytywany, czy to zagadnienie pojawi się na konwencji programowej PiS w ostatniej dekadzie maja, odparł: "Nie przewiduję takiego tematu".

Autorka/Autor:Jan Kunert

Źródło: Konkret24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Europoseł z Solidarnej Polski Patryk Jaki od jakiegoś czasu powtarza w wywiadach, że został już wystawiony akt oskarżenia dla Krzysztofa Brejzy w sprawie afery fakturowej i że postawiono mu zarzuty. Natomiast poseł Brejza twierdzi, że Jaki rozpowszechnia kłamstwa. Sprawdziliśmy, kto ma rację.

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Już nie obywatele Ukrainy dominują wśród cudzoziemców, którzy dostają zezwolenia na pracę w Polsce. W czołówce są teraz mieszkańcy krajów Azji. Jednak w 2023 roku wydano w sumie cudzoziemcom spoza UE mniej pozwoleń na pracę niż w 2022 roku. Spośród tych, którzy u nas już pracują, coraz więcej płaci składki do ZUS.

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Źródło:
Konkret24

Ponad 130 milionów złotych wydało w sumie na kampanię pięć komitetów wyborczych, które w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wprowadziły posłów do Sejmu. Blisko jedną trzecią tej sumy stanowią wydatki Prawa i Sprawiedliwości. Z analizy kosztów promocyjnych wynika, że spośród mediów najważniejszym kanałem komunikacji dla wszystkich głównych partii był internet.

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Źródło:
Konkret24

Karolina Pikuła, kandydatka Konfederacji Korony Polskiej na prezydenta Rzeszowa, opublikowała w serwisie X tekst uderzający w Ukrainę, ilustrując go zdjęciem powieszonych na drzewie dzieci. Według niej fotografia ta dokumentuje zbrodnie na Wołyniu - a to nieprawda. Nie ma nic wspólnego ani z Ukrainą, ani tym bardziej z wydarzeniami z 1943 roku.

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Źródło:
Konkret24

"To przedział 400 czy 350 tysięcy...", "jedna osoba to 22 tysiące euro..." - politycy opozycji przekonują, że zgoda na unijny pakt migracyjny będzie kosztowała Polskę nawet 40 miliardów złotych rocznie. Jednak ani podawane przez nich liczby, ani kwoty nie są prawdziwe. To manipulacja mająca wzmacniać w społeczeństwie niechęć do Unii Europejskiej i migrantów.

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka dyskutował w radiu z posłanką Lewicy Dorotą Olko na temat Krajowego Planu Odbudowy. Według posła w KPO nie przewidziano pieniędzy na budowę mieszkań, jednak posłanka Lewicy nie zgadzała się z tą tezą. Sprawdziliśmy, kto ma rację. Odpowiedź jest zawarta między innymi w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24