"Nie ma tematu", "absolutnie nie", "nie planujemy". Co mówił PiS o waloryzacji 500 plus

Źródło:
Konkret24
Kaczyński o podwyżce 500 plus
Kaczyński o podwyżce 500 plusTVN24
wideo 2/6
Kaczyński o podwyżce 500 plusTVN24

W ostatnich miesiącach rządzący co najmniej kilkanaście razy publicznie zaprzeczali, że świadczenie 500 plus zostanie podniesione. Niespodziewana zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego z 14 maja przeczy więc temu, o czym dotychczas zapewniali członkowie rządu Mateusza Morawieckiego.

Podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", która odbywała się w Warszawie 13 i 14 maja, Jarosław Kaczyński zapowiedział od nowego roku waloryzację 500 plus. "To będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus" - poinformował. Dodał, że będzie to kontynuacja i rozwijanie świadczeń skierowanych do rodzin. Świadczenie 500 plus nie było bowiem waloryzowane od kwietnia 2016 roku, kiedy to wystartował flagowy program PiS Rodzina 500 plus.

Zapowiedź prezesa PiS wywołała zdumienie zarówno wśród niektórych polityków opozycji, jak i wszystkich, którzy pamiętają, że to sami rządzący dotychczas wielokrotnie informowali, iż świadczenie na dziecko się nie zwiększy. "Trzeba zapytać Jarosława Kaczyńskiego, co się zmieniło od jego ostatniej wypowiedzi, w której przekonywał nas, że waloryzacja 500 plus jest niemożliwa, bo będzie proinflacyjna" - stwierdziła 15 maja w Polsat News posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

W mediach społecznościowych pojawiło się popularne nagranie, na którym najpierw widać polityków PiS zaprzeczającym pracom nad podwyższeniem świadczenia, a następnie zapowiedź prezesa PiS o waloryzacji. "Czyżby słupki poparcia przestały się zgadzać PiSowi? A może ktoś z kogoś robi wariata? A może jedno i drugie?"; "Kto z nich wie co mówi?"; "Oni wszyscy żyją w innej rzeczywistości"; "Propaganda gorsza jak za PZPR"; "Wewnętrzne sondaże PISu lecą na łeb na szyję" - komentowali wideo internauci (pisownia oryginalna).

Jak politycy PiS próbują tłumaczyć tę nagłą zmianę? Na przykład rzecznik partii Rafał Bochenek, goszcząc 15 maja w popołudniowym "Gościu Radia Zet", tak tłumaczył, dlaczego wcześniej zdaniem prezesa PiS podniesienie 500 plus sprzyjałoby podbijaniu inflacji: "Jarosław Kaczyński mówił prawdę. Nie mogliśmy wówczas zwiększać nakładów na programy społeczne, ponieważ byliśmy w trendzie wzrostowym inflacji". 

Ale nie tylko prezes PiS opowiadał się dotychczas przeciwko waloryzacji 500 plus. Jak sprawdziliśmy, takich publicznych zaprzeczeń przedstawicieli rządu i polityków PiS było w ciągu niecałego roku blisko 20.

Rok 2022: "nie pracujemy", "absolutnie nie", "nie planujemy"

7 czerwca: zaprzecza Soboń

"Nie pracujemy nad takim rozwiązaniem" - tak odpowiedział wiceminister finansów Artur Soboń, dopytywany w TVN24 przez Konrada Piaseckiego o to, czy pomysł zmiany 500 plus na 700 plus "jest na stole" oraz czy rodzi się w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plus
Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plusTVN24

27 czerwca: zaprzecza Kaczyński

"700 plus to właśnie posunięcie proinflacyjne. Nie sądzę, żeby było. Ale to nie oznacza, że my zaniechamy pomocy dla rodzin" - to z kolei odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który był tego dnia gościem w TVP Bydgoszcz. To stanowisko Kaczyńskiego w sprawie waloryzacji 500 plus jest dziś najczęściej przywoływane.

8 czerwca: zaprzecza Rzeczkowska

"Nie rozmawiamy o waloryzacji 500 plus" - przekazała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Magdalena Rzeczkowska, minister finansów. Było pytana o nowelizację poprzedniego budżetu i plany na obecny. "Czy będzie 14. emerytura na stałe, a może waloryzacja 500 plus czy dwukrotna waloryzacja emerytur w ciągu roku?" - zapytali dziennikarze. Pani minister zaprzeczyła.

27 października: Rzeczkowska zaprzecza po raz drugi

"Absolutnie nie. Nie ma takiej przestrzeni, nie ma takich planów. Mamy inne wyzwania w tej chwili" - odpowiedziała tego dnia w Radiu Zet minister finansów Magdalena Rzeczkowska na pytanie Bogdana Rymanowskiego o ewentualną podwyżkę świadczenia 500 plus.

21 grudnia: Soboń zaprzecza po raz drugi

"Nie pracujemy nad tym" - odparł wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", gdy dziennikarze zapytali go - w kontekście planów budżetowych na kolejny rok - czy planowana jest waloryzacja 500 plus.

30 grudnia: zaprzecza Maląg

"Nie planujemy w budżecie, aby waloryzować świadczenie 500 plus" - oświadczyła minister rodziny Marlena Maląg, gdy tego dnia w TVP1 usłyszała pytanie o to, czy świadczenie 500 plus zostanie zwaloryzowane w związku z wysoką inflacją.

Rok 2023: "nie ma takiej decyzji", "nie ma żadnych prac", "nie ma tego tematu", "na 100 procent nie"

15 lutego: zaprzecza Mueller

"Nie ma takiej decyzji i w rządzie aktualnie nie ma prac w tym zakresie, nawet analitycznych, to już mówię wprost" - zapewnił rzecznik rządu Piotr Mueller w wywiadzie z "Rzeczpospolitą", gdy został zapytany o obietnice PiS, w tym podniesienie 500 plus, w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

17 marca: Maląg zaprzecza po raz drugi

"Nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus. (…) Na ten moment nie pracujemy nad zmianami" - przekazała minister Marlena Maląg tego dnia w Radiu Zet, gdy została zapytana, czy w związku z wysoką inflacją rząd zdecyduje się przed wyborami na podwyżkę świadczenia.

17 marca: zaprzecza Bochenek

"Politycy czasem snują swoje marzenia, jeżeli chodzi o waloryzację tego programu. Nie ma żadnych prac w tym zakresie obecnie" - zapewniał w Polsat News Rafał Bochenek, rzecznik PiS. Prowadzący zapytał bowiem gościa o wypowiedź polityka Suwerennej Polski Tadeusza Cymańskiego, który stwierdził, że trzeba waloryzować 500 plus do poziomu około 800 plus.

16 marca: zaprzecza Sobolewski

"Waloryzacja 500 plus nie jest w tej chwili tematem rozmów jakichkolwiek, przynajmniej w kierownictwie PiS. Tutaj nie ma tego tematu, to od razu mówię, chciałbym przeciąć te spekulacje" - stwierdził w TVP 1 Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS.

22 marca: Rzeczkowska zaprzecza po raz trzeci

"Temat waloryzacji powraca co chwilę od pewnego czasu. Na ten temat nie dyskutujemy. Nie ma go jako oficjalnego tematu" - powiedziała minister Magdalena Rzeczkowska w Radiu Zet, gdy tego dnia zapytano ją o sondaż, w którym większość respondentów opowiedziała się za zwiększeniem 500 plus do 1000 plus. "Czy pani się na taką waloryzację zgodzi, czy podtrzymuje stanowisko sprzed paru miesięcy z tego studia, że nie będzie pani zgody na rozdawnictwo?" - zapytał prowadzący. Minister ponownie zaprzeczyła.

27 marca: Rzeczkowska zaprzecza po raz czwarty

"Obecnie nie ma żadnych prac nad waloryzacją 500 plus. Nie prowadzimy rozmów, w jakiej skali i czy zwiększać świadczenie" - odparła kilka dni później minister Magdalena Rzeczkowska w wywiadzie dla Business Insidera, gdy zapytano ją o przestrzeń na nowe wydatki.

30 marca: Soboń zaprzecza po raz trzeci

"Mogę powiedzieć na 100 procent, że nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniem" - powiedział wiceminister Artur Soboń na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapytany o plany rządu w zakresie podniesienia świadczenia 500 plus.

Artur Soboń o waloryzacji 500 plus (wypowiedź z marca 2023)
Artur Soboń o waloryzacji 500 plus (wypowiedź z marca 2023)TVN24

31 marca: Sobolewski zaprzecza po raz drugi

"To są tylko i wyłącznie spekulacje medialne, jeśli mówimy o decyzji PiS. W kierownictwie PiS o tym temacie nie było rozmowy, nie mówiąc już o jakichkolwiek decyzjach" - zapewnił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie I Polskiego Radia, odnosząc się do medialnych spekulacji na ten temat waloryzacji 500 plus.

12 kwietnia: zaprzecza Emilewicz

"Z tego, co wiem, żadne prace w sprawie waloryzacji 500 plus nie są prowadzone" - stwierdziła posłanka PiS Jadwiga Emilewicz w wywiadzie w Wirtualnej Polsce, gdy zadano jej pytanie: "Czy jest potrzeba waloryzacji świadczenia 500 plus i czy rząd planuje jakieś ruchy w tej sprawie?".

18 kwietnia: Soboń zaprzecza po raz czwarty

"Nie pracujemy nad waloryzacją programu 500 plus" - ponformował wiceminister Artur Soboń w Radiu Zet, gdy prowadzący zapytał wprost o waloryzację 500 plus: "Będzie czy nie będzie?"

19 kwietnia: Soboń zaprzecza po raz piąty

"Dzisiaj nie ma takiego planu, by waloryzować 500 plus" - powiedział dzień później Artur Soboń w Radiu Plus, gdy zapytano go, czy jest możliwość wprowadzenia takiej waloryzacji jeszcze w tym roku.

22 kwietnia: Maląg zaprzecza po raz trzeci

"Obecnie nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus" - oznajmiła Marlena Maląg w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej.

4 maja: Sobolewski zaprzecza po raz trzeci

"W kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości ten temat nie pojawia się. Nie jest dyskutowany, więc tego tematu nie ma. Nie ma tematu waloryzacji 500 plus" - zapewniał jeszcze na początku maja w Radiu Zet Krzysztof Sobolewski, gdy prowadzący zacytował mu pytanie od słuchacza właśnie w tej sprawie. Polityk dopytywany, czy to zagadnienie pojawi się na konwencji programowej PiS w ostatniej dekadzie maja, odparł: "Nie przewiduję takiego tematu".

Autorka/Autor:Jan Kunert

Źródło: Konkret24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24