Jak Edgar K. zniknął z tekstów na rządowych stronach. Przykłady

Autor:
Źródło:
Konkret24
Czuchnowski: Edgar K. wyszedł z aresztu ze statusem tak zwanego małego świadka koronnego
Czuchnowski: Edgar K. wyszedł z aresztu ze statusem tak zwanego małego świadka koronnegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Czuchnowski: Edgar K. wyszedł z aresztu ze statusem tak zwanego małego świadka koronnego

Jeden z efektów afery wizowej. Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że z tekstu opublikowanego kiedyś na stronie rządu zniknęło nazwisko Edgara K., byłego współpracownika odwołanego wiceministra Piotra Wawrzyka. Konkret24 sprawdził, że zniknęło nie tylko to nazwisko w jednym artykule, ale też całe strony z tekstami, w których pisano o byłym współpracowniku Wawrzyka.

W poniedziałek, 18 września, posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk opublikowała na platformie X zrzuty ekranu stron internetowych, z których wynika, że imię i nazwisko Edgara K. - byłego współpracownika odwołanego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka - zniknęło z jednego z tekstów, który był na stronie rządowej. Według informacji mediów Edgar K. był zaangażowany w proceder sprzedaży polskich wiz obywatelom Indii. Posłanka Lewicy tak skomentowała fakt zniknięcia nazwiska K. z tekstów na stronie rządu: "Wow. Wizy za łapówki to tak bardzo 'nie-afera', że ktoś pracujący dla rządu niszczy dowody na powiązania Edgara K. z politykami PiS. Czystki są tak totalne, że wzmianki o Edgarze K. zaczęły znikać nawet ze starych newsów na stronach rządowych. Komuś zależy na ukryciu prawdy...".

Według informacji Wirtualnej Polski Edgar K. w kwietniu usłyszał zarzuty płatnej protekcji i został aresztowany. "Rzeczpospolita" dotarła natomiast do treści zarzutów postawionych mu przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód, z których ma wynikać, że "pełnił kluczową rolę 'pośrednika' pomiędzy tymi, którzy chcieli za pieniądze 'przepchnąć' wizy dla określonych osób". Dziennikarze piszą, że prokuratura wnioskowała o przedłużenie aresztu dla Edgara K. o trzy miesiące, na co nie zgodził się jednak pod koniec sierpnia sąd. Edgar K. miał wyjść na wolność po wpłaceniu 200 tys. zł poręczenia majątkowego.

W jakim zakresie prawdą jest to, co pokazała posłanka Lewicy? Z dwóch screenów dotyczących tego samego tekstu na stronie w domenie gov.pl, które opublikowała Dziemianowicz-Bąk, wynika, że nazwisko Edgara K. zniknęło z archiwalnej informacji podsumowującej pracę Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka. Pierwotnie napisano: "Ministerstwo Spraw Zagranicznych, po uwzględnieniu wyników postępowania konkursowego przeprowadzonego przez Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz po przeprowadzeniu rozmów ze wskazanymi przez Radę kandydatami, wybrało po raz pierwszy w historii aż trzech Młodzieżowych Delegatów RP na 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zostali nimi Karol Jędruszek, Edgar K(... - tu było pełne nazwisko, skrót od red.) oraz Piotr Okulski". W nowej wersji informacji jest zdanie o trzech delegatach, ale wymienia się już tylko dwa nazwiska.

Jak sprawdziliśmy, teraz efekt tej zmiany można zobaczyć tylko w archiwalnych wersjach tekstu - bo tego tekstu nie ma już na stronie w domenie gov.pl poświęconej projektom młodzieżowym realizowanym przez kancelarię premiera. Ustaliliśmy też, że nie jest to jedyne miejsce na stronach w domenie gov.pl, w którym były kiedyś teksty wymieniające Edgara K. (oczywiście pod pełnym nazwiskiem) - a teraz ich nie ma. Nie ma też tekstów, które były ilustrowane zdjęciem Edgara K. z Piotrem Wawrzykiem.

Teksty, które były, ale ich nie ma

Strony rządu, na których stwierdziliśmy zniknięcie frazy "Edgar K(....)" lub całych tekstów z tym nazwiskiem, dotyczą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zakładki "Dla młodych". Pisano tam o współpracowniku Piotra Wawrzyka, ponieważ Edgar K. dwie kadencje działał w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem, czyli organie doradczym przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego i dwukrotnie był Młodzieżowym Delegatem RP do ONZ.

O Edgarze K. nie przeczytamy teraz już w tekście pt. "Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej już od dwóch lat wspiera młodych Polaków!" (to ten pokazany przez posłankę Lewicy). W ostatniej archiwalnej wersji tej strony z 11 września po zdaniu: "Ministerstwo Spraw Zagranicznych (...) wybrało po raz pierwszy w historii aż trzech Młodzieżowych Delegatów RP na 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ", było zdanie: "Zostali nimi Karol Jędruszek, Edgar K(...) oraz Piotr Okulski". 18 września w tym tekście dalej pisano o "trzech Młodzieżowych Delegatach RP", ale nowa wersja kolejnego zdania brzmiała: "Zostali nimi Karol Jędruszek oraz Piotr Okulski". Natomiast 19 września tekst zniknął z rządowej strony - link, który zachował się w przeglądarce Google, odsyła do głównej strony w domenie gov.pl. Pierwotną wersję omawianego tekstu cały czas można jednak przeczytać w archiwach pamięci podręcznej Google (ostatnia wersja z 11 września).

Znaleźliśmy jeszcze cztery artykuły, w których wspominano o Edgarze K., a które zniknęły z sieci i linki do nich odsyłają teraz do strony głównej gov.pl. Były to teksty dotyczące wyboru Edgara K. na Młodzieżowego Delegata RP do ONZ zatytułowane: "Wybór Młodzieżowego Delegata RP coraz bliżej!"; "Wyniki I etapu konkursu na Młodzieżowego Delegata RP do ONZ"; "Młodzieżowi Delegaci RP do ONZ wyłonieni!"; "Uroczystość mianowania Młodzieżowego Delegata RP". Poniżej na dowód publikujemy screen z wyszukiwarki Google, gdzie widać zachowane linki do tekstów, które istniały, ale nie są już dostępne.

Wyszukiwarka Google pokazuje linki do tekstów, które istniały, ale teraz nie są już dostępne - po kliknięciu w linku jesteśmy przerzucani na stronę główną w domenie gov.pl Google

W dwóch z tych tekstów były wspólne zdjęcia Edgara K. z Piotrem Wawrzykiem. Teraz można je zobaczyć tylko w archiwalnych wersjach tych artykułów zapisanych w pamięci podręcznej Google lub w archiwum internetu Web Archive.

W dwóch tekstach, które zniknęły, były zdjęcia Edgara K. z byłym wiceministrem Piotrem Wawrzykiemarchiwum Google Cache

Nazwisko, którego już w tekstach nie ma

Ponadto znaleźliśmy dwa artykuły, które są wciąż na stronach w domenie gov.pl, ale nie ma już w nich wspomnienia o Edgarze K. Oba dotyczą posiedzeń Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. W tekście pt. "Drugie posiedzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem II kadencji" Edgar K. był wymieniony jako członek trzech zespołów roboczych: Zespołu ds. Edukacji, Wychowania i Nauki; Zespołu ds. Zdrowia Dzieci i Młodzieży oraz Sportu oraz Zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej - już go tam nie ma. Pierwotna wersja tego tekstu, jeszcze z jego nazwiskiem, jest jednak dostępna w archiwum Google Cache (zapisana wersja z 11 września).

Tekst "Drugie posiedzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem II kadencji" z nazwiskiem Edgara K. - i po jego zniknięciugov.pl/archiwum Google Cache

Natomiast w tekście pt. "VI posiedzenie plenarne II kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" zdanie: "Sprawozdanie z okresu pełnienia funkcji przez Młodzieżowych Delegatów RP na 76. Sesję ZO ONZ, które przedstawili Maciej Kudra – Bartkowiak, Karol Jędruszek oraz Edgar K(...) – Młodzieżowi Delegaci RP" zamieniono na: "Sprawozdanie z okresu pełnienia funkcji przez Młodzieżowych Delegatów RP na 76. Sesję ZO ONZ, które przedstawili Maciej Kudra – Bartkowiak, Karol Jędruszek – Młodzieżowi Delegaci RP". Pierwotną wersję wciąż można znaleźć w archiwum Google Cache (zapisana wersja z 6 września).

Tekst "VI posiedzenie plenarne II kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów", z którego także zniknęło nazwksko Edgara K. gov.pl/Google Web Archive

18 września Konkret24 zapytał Centrum Informacyjne Rządu oraz Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (jemu podlega Komitet do spraw Pożytku Publicznego), z jakiego powodu nazwisko Edgara K. zniknęło z tekstów na stronie w domenie gov.pl i z jakiego powodu zniknęły całe teksty z tym nazwiskiem. Do publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Nowak/PAP

Pozostałe wiadomości