FAŁSZ

Czy to na pewno Wrocław? Gdzie z wyborcami spotkali się Morawiecki i Schetyna


Jarosław Gowin opublikował na Twitterze zdjęcie przedstawiające Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Schetynę podczas spotkań wyborczych. We wpisie zasugerował, że oba zdjęcia zostały wykonane we Wrocławiu. Czujni użytkownicy Twittera szybko zorientowali się, że to nieprawda.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, opublikował na Twitterze zdjęcia przedstawiające Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Schetynę podczas kampanijnych spotkań.

"To samo miasto, a jakby nieco inna mobilizacja... Wrocławskie spotkania @MorawieckiM oraz Grzegorza Schetyny" - napisał Gowin.

Spotkanie z wyborcami i briefing prasowy

Pierwsze ze zdjęć zamieszczonych przez wicepremiera przedstawia Mateusza Morawieckiego podającego ręce uczestnikom spotkania kampanijnego. Twarz premiera jest dobrze widoczna i oświetlona. Widać, że otacza go duża liczba osób. Premier uśmiecha się, podobnie ludzie zgromadzeni wokół niego.

Drugie ze zdjęć przedstawia zupełnie inną sytuację – Grzegorz Schetyna i inni politycy Platformy Obywatelskiej uczestniczą w fotografowanym momencie nie w spotkaniu wyborczym, a w briefingu prasowym. Konferencji przysłuchuje się kilku dziennikarzy i operatorów kamer. Na pierwszym planie widać osoby rozdające ulotki przyglądającym się tej sytuacji z oddalenia. Sceny te rozgrywają się w cieniu.

Spotkania, konferencje i propozycje. Kampania wyborcza nabiera tempa
Spotkania, konferencje i propozycje. Kampania wyborcza nabiera tempaFakty po południu

"To moja ukochana Świdnica"

Czujni użytkownicy Twittera zwrócili uwagę na miejsce, w którym wykonano fotografie udostępnione przez Jarosława Gowina. Przypomnijmy, wicepremier zasugerował, że chodzi o "to samo miasto" i "wrocławskie spotkania". Czytelnicy wpisu szybko jednak odkryli, że stolica Dolnego Śląska nie ma nic wspólnego z żadnym ze zdjęć.

"Żadne zdjęcie nie zostało zrobione we Wrocławiu. Po prawej rynek w Świdnicy. Natomiast powinieneś wiedzieć, że nazwiska Waszych kandydatów na tabliczkach (Zyska, Szwed) są z okręgu wałbrzyskiego. Z pozdrowieniami, zawsze do dyspozycji z dolnośląską mapą i poradą" - napisał w komentarzu Michał Jaros, poseł Platformy Obywatelskiej.

"To moja ukochana Świdnica" - napisał inny internauta. "To mówi Pan, Panie Jarku, że teraz Świdnica to Wrocław?", "Manipulacje zdjęciami w modzie, trzeba walczyć o pozycję" - pisali inni w komentarzach.

Kto się spotkał z kim i gdzie?

Zdjęcie przedstawiające polityków Platformy Obywatelskiej rzeczywiście zostało wykonane w niedzielę w Świdnicy. Widoczna pierzeja świdnickiego rynku z charakterystyczną kolumnadą nie pozostawia wątpliwości, że chodzi właśnie o to miasto.

Tego samego dnia, w niedzielę, Grzegorz Schetyna wziął udział w konwencji wyborczej w Jeleniej Górze, następnie uczestniczył w konferencjach prasowych w Świdnicy, Dzierżoniowie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich. W Świdnicy doszło do przypadkowego spotkania z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w niedzielę Ząbkowice Śląskie, Świdnicę i Trzebnicę. Zdjęcie, które zamieścił na Twitterze Jarosław Gowin zostało wykonane na rynku w Ząbkowicach Śląskich, co zdradzają widoczne na fotografii elementy architektury budynku znajdującego się w tle fotografii.

Autor: kjab / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Jan Karwowski, Aleksander Koźmiński/PAP

Pozostałe wiadomości