Semeniuk mówi o "zwiększonym potencjale zakładania nowych firm". A ile się zamyka?

Źródło:
Konkret24
Semeniuk: Kaczyński podjął decyzję, że Morawiecki pozostaje na stanowisku
Semeniuk: Kaczyński podjął decyzję, że Morawiecki pozostaje na stanowiskuTVN24
wideo 2/3
Semeniuk: Kaczyński podjął decyzję, że Morawiecki pozostaje na stanowiskuTVN24

Olga Semeniuk stwierdziła, że około 100 tysięcy firm w Polsce się zamknęło, ale "nieporównywalnie więcej się otworzyło". Tylko że od lipca przybywa zarówno zawieszonych, jak i zlikwidowanych działalności gospodarczych.

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, która jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, przekonywała w radiowej Trójce 21 października, że odpowiedzią na pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców jest zwiększona aktywność gospodarcza obywateli. Prowadzący program przypomniał wtedy dane, że "co piąta mała firma rozważa redukcję zatrudniania". Na to Semeniuk odpowiedziała: "W ramach bilansu CEIDG - czyli miejsca, w którym zbierają się wszystkie firmy i widzimy, ile firm się zakłada, zawiesza, redukuje - to dzisiaj możemy mówić w liczbach o zwiększonym potencjale zakładania nowych firm. Oczywiście, mamy część firm, które się zamknęły - chociażby od stycznia do września bieżącego roku to jest około sto tysięcy firm -, ale mamy nieporównywalnie więcej firm, które w czasie kryzysu gospodarczego postanawiają się otworzyć". I dodała, że "MSP [małe i średnie przedsiębiorstwa] to w Polsce 97 procent gospodarki".

Sprawdziliśmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ile w tym roku powstało firm, a ile zakończyło działalność; przeanalizowaliśmy też dane GUS.

Blisko 5 mln firm - ponad 80 proc. jednoosobowych

Minister Semeniuk myli się, twierdząc, że wszystkie firmy "zbierają się w CEIDG". W tej ewidencji - co można przeczytać na rządowej stronie poświęconej zakładaniu i prowadzeniu biznesu - "znajdują się wyłącznie wpisy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą; są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych". GUS publikuje co miesiąc informacje o podmiotach gospodarki narodowej w prowadzonym przez siebie Rejestrze Gospodarki Narodowej (REGON). Umieszczane są w nim wszystkie działające firmy – m.in. spółki, przedsiębiorstwa, firmy samorządowe, także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Według GUS na koniec września w rejestrze tym wpisanych było 4 957 587 firm – o 121 238 (2,5 proc.) więcej niż na koniec stycznia tego roku i o 3,4 proc. więcej niż we wrześniu poprzedniego roku. Trzeba jednak zauważyć, że ponad 3,5 mln podmiotów gospodarczych – 81,4 proc. - to osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG).

Liczba firm działających w Polsce w 2022 rokuGłówny Urząd Statystyczny

Więcej niż 100 tys. zamkniętych firm, ale dużo nowych - ekspert tłumaczy

Według danych CEIDG od stycznia do końca września zgłoszono 236 443 wniosków o założenie działalności gospodarczej. Najwięcej w maju, czerwcu i sierpniu (ponad 27 tys. w każdym z tych miesięcy) oraz we wrześniu (28,6 tys.); najmniej – w lutym (nieco ponad 21,7 tys.). W tym samym czasie złożono 143 484 wnioski o zakończenie działalności gospodarczej - czyli nie 100 tys., jak mówiła wiceminister Semeniuk. Najwięcej w styczniu (26,9 tys.), najmniej w miesiącach letnich (od 11,8 do 13,8 tys.).

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Pracodawców Lewiatan, zwraca jednak uwagę na inne liczby: obok danych o zlikwidowanych działalnościach gospodarczych wskazuje na liczbę tych zawieszonych. Otóż od stycznia do września tego roku złożono ponad 390 tys. wniosków o zawieszenie lub zakończenie działalności gospodarczej. W tym samym czasie wniosków o wznowienie lub założenie działalności było 355 tys. "Oczywiście te dane są zawyżone, ponieważ zawiesić i odwiesić można działalność kilkukrotnie w ciągu roku. Patrząc jednak na same zakończenia (143 tys.) oraz otwarcia (236 tys.), można odnaleźć potwierdzenie tezy Pani Minister, chociaż dane nadal się nie zgadzają. Nie odbiegają też liczby od roku poprzedniego" - pisze ekspert w opinii dla Konkret24.

Decyzje dotyczące działalności gospodarczej w 2022 roku CEIDG

Zdaniem eksperta Lewiatana większa liczba założonych niż zlikwidowanych działalności gospodarczych od początku tego roku "może wynikać z wprowadzenia Polskiego Ładu i wprowadzenia ryczałtowego opodatkowania firm, gdzie podatek dochodowy rozlicza się korzystniej niż w przypadku liniowego lub skali podatkowej, gdzie de facto osoba prowadząca działalność gospodarczą płaci mniejszą daninę w postaci podatku dochodowego". Ponadto, jak wskazuje ekspert, rząd wręcz zachęcał do tej formy opodatkowania dochodów, ponieważ w przypadku ryczałtu całość podatków trafia do budżetu centralnego z pominięciem samorządów.

Liczba wniosków o zawieszenie i likwidację działalności rośnie od lipca

Olga Semeniuk podkreślała rosnącą liczbę nowo rejestrowanych firm. O drugiej stronie medalu, czyli negatywnym skutku obecnej sytuacji gospodarczej, mówili eksperci już latem. "W drugiej połowie roku możemy się spodziewać zwiększenia liczby zamykanych firm. W mojej ocenie przyczynią się do tego takie problemy jak wysoka inflacja, wojna w Ukrainie oraz kolejne zamiany w podatkach wprowadzone w połowie roku. Niewielkie biznesy będą mniej konkurencyjne w stosunku do swoich większych odpowiedników" – przewidywała doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika, którą 25 lipca cytował portal Business Insider.

Dane z CEIDG pokazują, że jej przewidywania zaczynają się spełniać. Od lipca rośnie zarówno liczba zawieszonych, jak i zlikwidowanych działalności gospodarczych. W lipcu podjęto 25 720 decyzji o zawieszeniu działalności i 11 830 decyzji o likwidacji działalności gospodarczej; w sierpniu było to odpowiednio 31 014 i 13 795; we wrześniu - 31 533 i 14 055. W stosunku do lipca nastąpił 21-proc. wzrost liczby zawieszeń i likwidacji firm. W tym samym czasie wzrost liczby decyzji o założeniu/wznowieniu działalności gospodarczej wyniósł 12 proc.

Opinie ekspertów potwierdzają te dane. 26 września GUS opublikował wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej. "Obliczany jest jako średnia arytmetyczna sald odpowiedzi na pytania z ankiety miesięcznej dotyczące bieżącej i przewidywanej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa. Przyjmuje wartości od -100 do +100, przy czym wartości poniżej zera są oceniane jako negatywne (wskazujące na gorszą koniunkturę), a powyżej zera – jako pozytywne (wskazujące na dobrą koniunkturę)" - tłumaczy GUS.

Wskaźnik koniunktury gospodarczej GUS

We wrześniu wskaźniki koniunktury wyniosły: w budownictwie - minus 20,7 w przemyśle - minus 19,3 w hotelarstwie i gastronomii - minus 18,8.

MSP nie stanowią 97 proc. gospodarki

Olga Semeniuk nie ma też racji, twierdząc, że małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za "97 procent gospodarki". Jak wynika z tegorocznej edycji "Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" opublikowanego w lipcu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), sektor MSP łącznie odpowiadał za niespełna 49,6 proc. produktu krajowego brutto w 2019 roku. Z tego mikrofirmy (do 9 pracowników) - za 30,6 proc.; małe firmy (10-50 pracowników) - za 8,8 proc.; przedsiębiorstwa średnie (do 250 zatrudnionych) - za 10,2 proc.

Udział przedsiębiorstw w tworzeniu PKBPARP

Prawdopodobnie wiceminister chodziło o udział MSP w ogólnej liczbie firm. Ale i tu się myli, bo według tego samego opracowania jedynie mikrofirmy stanowiły w 2020 roku 97 proc. wszystkich przedsiębiorstwa działających w Polsce; 2,2 proc. - to firmy małe; 0,6 proc. - to przedsiębiorstwa średniej wielkości. Firmy duże (powyżej 250 pracowników) stanowiły 0,2 proc. przedsiębiorstw.

Autorka/Autor:Piotr Jaźwiński

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wygraniu wyborów w USA przez Donalda Trumpa w polskich mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać rzekomy cytat z książki, którą napisał kiedyś J.D. Vance - teraz kandydat na wiceprezydenta. Miał to być niewybredny żart o Polakach. Jednak słowa te wcale nie pochodzą z jego książki "Elegia dla bidoków".

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

Źródło:
Konkret24

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska o fatalną politykę gospodarczą, której skutkiem ma być to, że wielkie międzynarodowe firmy wycofują się z planów dotyczących Polski. Jako przykłady podawane są najczęściej koncerny: Intel, Ford, Maersk, Beko. Tylko że ich decyzje mają inne podłoże. Wyjaśniamy.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24