Jarosław Gowin o małżeństwach jednopłciowych i adopcji. Nie bez błędu

Większość unijnych krajów zezwala na małżeństwa homoseksualneUnsplash | Stanley Dai

Jarosław Gowin w Sygnałach Dnia stwierdził, że konsekwencją legalizacji "tak zwanych małżeństw homoseksualnych" we wszystkich krajach, które to zrobiły, było przyznanie takim parom prawa do adopcji dzieci. Rzeczywiście, we wszystkich unijnych krajach, w których prawo dopuszcza małżeństwa jednopłciowe, legalna jest też adopcja. Jednak chronologicznie rzecz biorąc, prawo do adopcji pary tej samej płci uzyskiwały przeważnie wcześniej niż prawo do wchodzenia w związek małżeński.

Na pytanie o to, co by odpowiedział "rodzinom zmartwionym tym, co dzieje się w Warszawie - kartą LGBT+" i "deklaracjami Pawła Rabieja o tym, że to jest pierwszy krok do tego, żeby wprowadzić małżeństwa homoseksualne, a potem adopcje homoseksualne", Jarosław Gowin na antenie Polskiego Radia stwierdził, że "jeżeli przy władzy utrzyma się obóz Zjednoczonej Prawicy, a bardzo na to liczę, to ta cała antycywilizacja, bo dla mnie te postulaty są po prostu wyrazem wrogości wobec kanonu cywilizacji Zachodu, otóż cała ta antycywilizacja zostanie wstrzymana".

Jarosław Gowin o małżeństwach homoseksualnych i adopcji dzieci
Jarosław Gowin o małżeństwach homoseksualnych i adopcji dzieciSygnały Dnia, Polskie Radio

Dodał też, że "we wszystkich krajach, w których zalegalizowano tak zwane małżeństwa homoseksualne, naturalną konsekwencją tego było przyznanie tym parom prawa do adopcji. Zarówno z prawnego, jak i z moralnego punktu widzenia, jeżeli powie się a, to trzeba powiedzieć be, ce i zet. Jeżeli będą tutaj tak zwane małżeństwa homoseksualne, to będzie też adopcja dzieci".

Związki partnerskie, adopcje, małżeństwa

Polska jest jednym z sześciu krajów Unii Europejskiej, którego ustawodawstwo nie zna nie tyle małżeństw jednopłciowych, co w ogóle związków partnerskich - w żadnej postaci. Pozostałymi są: Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia i Słowacja.

Regulacje prawne statusu par jednopłciowych MNW, stan na kwiecień 2018. Za zgodą Miłość Nie Wyklucza
Regulacje prawne statusu par jednopłciowych, stan na kwiecień 2018Regulacje prawne statusu par jednopłciowych MNW, stan na kwiecień 2018. Za zgodą Miłość Nie WykluczaMiłość Nie Wyklucza

Poza wymienionymi, wszystkie inne państwa członkowskie oferują parom tej samej płci jakąś formę uregulowania sytuacji prawnej (np. związki partnerskie), w tym 14 w postaci małżeństwa. W Słowenii i Estonii pary takie nie mają prawa do wspólnej adopcji (w j. ang. "joint adoption"), a jedynie możliwość adopcji dziecka partnera ("step-child adoption"), stosowanej także przez sądy we Włoszech.

Różnica między dwoma pojęciami jest taka, że

w pierwszym przypadku (adopcja wspólna) to para przysposabia dziecko, np. z domu dziecka - to podejście jest najpopularniejsze w krajach Europy Zachodniej i Północnej,

natomiast w drugim (adopcja pasierba/icy) osoba może przysposobić dziecko partnera/ki z poprzedniego związku, przeważnie dziecko biologiczne.

Znana jest także forma "pośrednia", tzw. "successive adoption", polegająca na tym, że partner czy partnerka osoby, która przysposobiła wcześniej dziecko, także może je adoptować. Zanim niemiecki federalny ustawodawca przyznał parom jednopłciowym prawo do adopcji w 2017 r., w 2013 r. niemieckie sądy orzekły, że taki typ adopcji musi być w Niemczech dopuszczalny.

W niektórych państwach dopuszcza się adopcję przez pary jednopłciowe pozostające w związku nieformalnym (np. w Irlandii). W większości państw jednak tak nie jest - wymaga się formalizacji relacji.

Zazwyczaj adopcje przed małżeństwami

"Adopcja przez pary jednopłciowe" w niniejszym zestawieniu będzie oznaczała prawo do wspólnej adopcji w obrębie związków osób tej samej płci - zarówno sformalizowanych, jak i niesformalizowanych.

Holandia instytucję związków partnerskich znała na kilka lat przed wprowadzeniem małżeństw jednopłciowych. Te wprowadzono w tym samym roku, w którym dopuszczono adopcję przez nie dzieci - w roku 2001. Najwcześniej na świecie.

W Szwecji, gdzie małżeństwa par jednopłciowych wprowadzono w 2009 roku, pary te mogły adoptować dzieci już w roku 2003. Zatem to nie małżeństwa, a uregulowanie instytucji związków partnerskich w latach 90. poprzedziło w tym kraju prawo pozwalające parom tej samej płci przysposabiać dzieci.

W Hiszpanii dopuszczono adopcję przez pary jednopłciowe w dokładnie tym samym momencie, w którym zrównano prawnie małżeństwa jedno- i dwupłciowe, czyli w 2005 r. I w tym przypadku wprowadzenie instytucji adopcji i małżeństwa poprzedzono formalizacją związków partnerskich, ta następowała w różnych częściach kraju w latach 90.

W Wielkiej Brytanii adopcji dzieci mogły dokonywać pary tej samej płci na kilka lat przed wprowadzeniem takichże małżeństw. Przykładowo: w Anglii i Walii wspólna adopcja została dozwolona w 2005 r. - pod koniec roku, w którym dopuszczono też związki partnerskie, z których pierwszemu zarejestrowanemu towarzyszyła historia pary mężczyzn, z których jeden zmarł dzień po zawarciu związku. Małżeństwa par tej samej płci wprowadzono w Anglii i Walii dopiero w roku 2013. Zatem i w tym przypadku to uregulowanie związków partnerskich poprzedziło możliwość adopcji, a nie zmiany legislacyjne dotyczące małżeństw. Te nastąpiły później.

Legalizacja adopcji przez pary jednopłciowe zazwyczaj następowała przed legalizacją ich małżeństwKonkret24 | opracowanie własne

To w Belgii wprowadzenie instytucji małżeństwa par jednopłciowych (2003 r.) poprzedziło czasowo możliwość adopcji przez nie dzieci (2006 r.). Wcześniej, pod koniec lat 90., parom homoseksualnym zapewniono możliwość wchodzenia w sformalizowane związki partnerskie.

Cztery lata później możliwość adopcji dzieci przez pary tej samej płci pojawiła się w Danii - ale i tutaj było to na dwa lata przed wprowadzeniem możliwości wchodzenia przez nie w związek małżeński (odpowiednio w 2010 i 2012 r.). Natomiast było to ponad 20 lat po wprowadzeniu sformalizowanych związków partnerskich - to miało miejsce w Danii najwcześniej w Europie, w 1989 r.

We Francji przyjęcie do systemu prawnego przez ustawodawcę instytucji związków partnerskich wyprzedziło ponad 10 lat prawo, które pozwoliło parom jednopłciowym zarówno wchodzić w związki małżeńskie, jak i adoptować dzieci. Wprowadził je prezydent Francois Hollande w 2013 r. w atmosferze protestów m.in Kościoła katolickiego i prawicy.

Na Malcie możliwość adopcji pary jednopłciowe miały trzy lata wcześniej niż wchodzenia w związek małżeński, a mianowicie w 2014 r., gdy sformalizowano też związki partnerskie.

W Luksemburgu, którego premier jest trzecim w historii, otwarcie mówiącym o swojej orientacji, obydwa uprawnienia pary jednopłciowe nabyły w 2015 r., na dziesięć lat po uregulowaniu związków partnerskich.

Jeżeli chodzi o przypadek austriacki - adopcji pary jednopłciowe mogły dokonywać już w 2016 r., natomiast wchodzić w związek małżeński dopiero od 1 stycznia 2019 r.

W Irlandii małżeństwa jednopłciowe zostały dopuszczone w następstwie referendum w 2015 r., w trakcie, którego coming-outu dokonał aktualny premier kraju, a czwarty taki szef rządu w czasach współczesnych. W tym samym procesie pary tej samej płci uzyskały możliwość adopcji dzieci w 2016 r.

Portugalia jest drugim przykładem państwa członkowskiego, w którym instytucja małżeństwa osób tej samej płci poprzedziła możliwość adopcji dzieci przez takie pary. O 6 lat. Uzyskały one te prawa odpowiednio w 2010 i 2016 r.

Jakub i Dawid chcą uznania ślubu
Jakub i Dawid chcą uznania ślubutvn24

W Niemczech możliwość adopcji dzieci przez pary tej samej płci pojawiła się wraz z wejściem w życie prawa umożliwiającego wchodzenie takim parom w związek małżeński - w 2017 r. Około 16 lat po wejściu w życie prawa pozwalającego na zawieranie im związków partnerskich.

W Finlandii było podobnie - przepisy, które weszły w życie w 2017 r. regulowały obydwie sprawy.

Jest faktem, że w tych państwach europejskich, gdzie istnieje instytucja małżeństw jednopłciowych istnieje też możliwość adoptowania przez takie pary dzieci. Bez wyjątku. Jednak poza dwoma przypadkami, w krajach unijnych prawo adopcji pary tej samej płci uzyskiwały przed dopuszczeniem możliwości wchodzenia przez nie w związek małżeński. Czasem sześć lat wcześniej - jak w Portugalii, czasem siedem jak w Szwecji, a nawet dziewięć lat - jak w Anglii i Walii.

W części krajów możliwość taką wprowadzono w tym samym momencie - z uwagi na kształt aktów prawnych. Te bowiem często "zrównywały" małżeństwa niezależnie od płci osób je zawierających. A jednym z elementów tego zrównywania było przyznanie prawa do adopcji jako jedno z głównych uprawnień małżonków. Sztandarowym przykładem takiego zabiegu była procedura hiszpańska, gdzie w 2005 r. po prostu rozszerzono przepisy kodeksu cywilnego na osoby tej samej płci; podobnie było w Holandii w roku 2001.

Marcin Kierwiński i Marcin Ociepa w Tak jest
Marcin Kierwiński i Marcin Ociepa w Tak jesttvn24

Autor: Oskar Breymeyer-Darski / Źródło: http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2018/621877/EPRS_BRI(2018)621877_EN.pdf Zdjęcie: Photo Stanley Dai, Unsplash

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash | Stanley Dai

Pozostałe wiadomości

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24