Pieniądze z rezerwy budżetowej nie tylko dla fundacji Kukiza. Lista jest ciekawa

Autor:
Piotr
Jaźwiński,
Bartosz
Chyż,
współpraca:
Jan Kunert
Źródło:
Konkret24
Miliony decyzją premiera dla fundacji związanej z Pawłem Kukizem na "popularyzowanie" referendów. Relacja reportera
Miliony decyzją premiera dla fundacji związanej z Pawłem Kukizem na "popularyzowanie" referendów. Relacja reportera
TVN24
TVN24Miliony decyzją premiera dla fundacji związanej z Pawłem Kukizem na "popularyzowanie" referendów. Relacja reportera

O tym, że fundacja związana z Pawłem Kukizem otrzymała ponad cztery miliony złotych wsparcia z rezerwy budżetowej, zrobiło się głośno w kwietniu. Lecz nie ona jedna dostała środki z tego źródła – wśród beneficjentów są też organizacje bliskie politykom PiS czy fundacje znane z programu willa plus. Kwoty dofinansowań wynoszą od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych. 

Paweł Kukiz jest członkiem rady fundacji "Potrafisz Polsko!". 7 kwietnia Wirtualna Polska opublikowała tekst Bianki Mikołajewskiej "Ujawniamy. Miliony złotych dotacji od premiera dla fundacji Pawła Kukiza". Autorka pisała: "Premier Mateusz Morawiecki przyznał 4,3 mln zł dotacji Fundacji 'Potrafisz Polsko!', która ma być zapleczem eksperckim ruchu Pawła Kukiza. Za publiczne pieniądze organizacja będzie popularyzować referenda". Dotację z rezerwy budżetowej przyznano 10 lutego - dziesięć dni po tym, jak Paweł Kukiz mówił w Radiu Zet, że nie ma już pieniędzy na działalność polityczną.

Informacja o tak przyznanej dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa wywołała falę publicznych dyskusji. Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że to mogą być ukryte pieniądze na kampanię wyborczą Kukiza. Podobnie mówiła szefowa koła parlamentarnego Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska: "Cztery miliony złotych na kampanię się przydadzą". Zdaniem Stanisława Tyszki, obecnie posła Konfederacji, a kiedyś jednego z twórców Kukiz'15, "Mateusz Morawiecki mógł popełnić przestępstwo nadużycia władzy, przekazując te pieniądze".

Kukiz tak tłumaczył się 12 kwietnia w radiowej Trójce: "Myśmy się starali o te pieniądze w różnych miejscach, było ciężko. Uważam, że powinniśmy natychmiast wyedukować społeczeństwo i wprowadzić przynajmniej elementy edukacji bezpośredniej, dlatego że za chwileczkę się pozabijamy". A premier Morawiecki, pytany o tę dotację, stwierdził: "Kryteria są jasne, procedury też są dla wszystkich jasne. Wszystkie programy są kontrolowane, nie mamy tutaj nic do ukrycia".

Rzeczywiście, informacje o wysokości dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa są jawne. Publikuje je Ministerstwo Finansów. Jednak sposób przyznawania tych dotacji, kryteria oceny wniosków czy same wnioski już nie - na co zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli (o tym w dalszej części artykułu).

Sprawdziliśmy, które jeszcze fundacje i stowarzyszenia otrzymały w 2022 i pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku dotacje z rezerwy ogólnej.

65 beneficjentów - fundacji i stowarzyszeń

Lista takich organizacji obejmuje 65 fundacji i stowarzyszeń o różnym profilu działalności (jedna z fundacji dostała dotację zarówno w 2022, jak i 2023 roku). Są wśród nich tak znane jak Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?"; są fundacje zajmujące się pomocą osobom z niepełnosprawnościami, jak lubelska Fundacja Neuron+, działające od 2001 roku Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES czy założone przez muzyka Andrzeja Kowalczyka Stowarzyszenie "Dom Muzyki", które chce zbudować placówkę terapeutyczną dla artystów z niepełnosprawnościami.

Wśród obdarowanych rządowymi dotacjami są też organizacje o charakterze katolickim, prowadzące szkoły, na przykład: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Fundacja Klasztor Księgi Henrykowskiej, Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. Rządowe wsparcie w analizowanym okresie dostała też Fundacja Kamili Skolimowskiej, która organizuje Memoriał im. Kamili Skolimowskiej (zmarłej w 2009 roku mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem).

Na wspomnianej liście są też jednak fundacje i stowarzyszenia powiązane w jakiś sposób z politykami partii rządzącej. W tej grupie są fundacje, których statuty przewidują wręcz obecność w ich władzach przedstawicieli świata polityki – to Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie czy Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Lecz są podmioty, które takich założeń nie mają, a jednak widoczna jest wokół nich aktywność polityków – na przykład Fundacja Radomiak Radom wspierana przez szefa Partii Republikańskiej Adama Bielana czy olsztyńskie Stowarzyszenie Świętej Rodziny bardzo promowane przez posłankę PiS Iwonę Arent. Wsparcie z rezerwy budżetowej otrzymała też Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, z którą związany był Mariusz Chłopik. Jego nazwisko stało się szczególnie znane po ujawnieniu maili szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, z których wynika, że Chłopik jest nieformalnym doradcą premiera Morawieckiego. Co ciekawe, założona przez niego fundacja dostała z rezerwy budżetowej środki na akademię mającą kształcić młodych liderów, w której to akademii wykładają… członkowie rządu Zjednoczonej Prawicy.

Ponadto wsparcie z rezerwy budżetowej dostały organizacje znane z programu willa plus. Czyli te, które otrzymały też kilkumilionowe dotacje z Ministerstwa Edukacji i Nauki na zakup nieruchomości. Sprawę opisali dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka i Piotr Szostak. Ale na liście 65 beneficjentów są i takie fundacje, które w szeroko rozumiany system willa plus się wpisują, bowiem z rezerwy budżetowej dostały pieniądze na budowę obiektów: na centrum szermierki (Stowarzyszenie Świętej Rodziny) czy centrum szkoleniowo-konferencyjnego (Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie, z którym to ruchem powiązany jest wicepremier Henryk Kowalczyk).

Willa plus w Sejmie. Spór o decyzje Czarnka
Willa plus w Sejmie. Spór o decyzje CzarnkaTVN24

Żelazna rezerwa rządu

Najpierw wyjaśnijmy, co to jest rezerwa ogólna budżetu państwa. To pojęcie funkcjonuje w przepisach prawa finansowego od 1991 roku, na ich podstawie rząd może tworzyć w ustawie budżetowej rezerwę ogólną. Obecnie obowiązująca ustawa o finansach publicznych w art. 140 stanowi, że "w budżecie państwa tworzy się rezerwę ogólną nie wyższą niż 0,2% wydatków budżetu". Rozdziela ją Rada Ministrów, która w drodze rozporządzenia może upoważnić premiera i ministra finansów do dysponowania rezerwą ogólną do wysokości określonych kwot – obecnie do 10 mln zł w przypadku premiera i do 2 mln zł w przypadku ministra finansów.

Jak wyjaśnia resort finansów w dorocznych informacjach "O rezerwie ogólnej i rezerwach celowych budżetu państwa ujętych w projekcie ustawy budżetowej", rezerwa ogólna to "szczególny instrument finansowy umożliwiający Radzie Ministrów reagowanie m.in. w sytuacjach nagłych, których wystąpienia nie można było przewidzieć, a wymagających niezwłocznego wsparcia finansowego" (pogrubienie od redakcji).

Rządowa rezerwa ogólna w ostatnich latach wynosiła: - w 2021 roku zaplanowano 600 mln zł (0,12 proc. planowanych wydatków budżetu) - rozdysponowano 599,999 mln zł; - w 2022 roku zaplanowano 985 mln zł (0,2 proc. planowanych wydatków budżetu) - rozdysponowano 974,994 mln zł; - na 2023 zaplanowano 985 mln zł (0,15 proc. planowanych wydatków budżetu) - do końca lutego rozdysponowano 28,689 mln zł.

178,9 miliona złotych dla fundacji i stowarzyszeń

Na podstawie publikowanych przez resort finansów "Informacji o rozdysponowaniu ogólnej rezerwy budżetowej" wyliczyliśmy, że wysokość dotacji z rezerwy ogólnej dla organizacji pozarządowych – fundacji i stowarzyszeń – rosła w ostatnich latach. Przybywało też dofinansowywanych podmiotów. I tak: - w 2020 roku 8 organizacji dostało 19,2 mln zł; - w 2021 roku 29 organizacji dostało 59,1 mln zł; - w 2022 roku 63 organizacje dostały 74,7 mln zł; - w 2023 roku (styczeń i luty) trzy organizacje dostały 4,75 mln zł.

Łącznie w analizowanym okresie (czyli w 2022 i w dwóch pierwszych miesiącach 2023 roku) rozdano 65 fundacjom i stowarzyszeniom w sumie 178,9 mln zł. Fundacja Razem dla Kultury dostała dotację zarówno w 2022, jak i 2023 roku.

Najwięcej na renowację żołnierskich grobów, centrum szermiercze i centrum krucjaty

Najwyższe dotacje w roku 2022 i na początku 2023 - co najmniej 9 mln zł - otrzymało sześć podmiotów. Niektóre są bliskie politykom opcji rządzącej.

Fundacja "Nie zapomnij o nas" – 21 756 600 zł

To najhojniej wsparta fundacja, choć działa nieco ponad dwa lata. Założyło ją w październiku 2020 roku kilkoro byłych wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego, inicjatorów akcji wsparcia i pomocy powstańcom warszawskim. Fundacja otrzymała dotacje na renowację kwater żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 na warszawskich Powązkach. I nie pierwszy raz z rezerwy budżetowej. W 2021 roku, a więc rok po rejestracji, dostała na renowacje żołnierskich grobów 5,3 mln zł. Fundacja organizuje pomoc medyczną, opiekuńczo-pielęgnacyjną i materialną dla kombatantów. Odnawia groby żołnierzy z czasów II wojny światowej. Stała też za przygotowaniem rzeźby Tadeusza Gajcego, poety i żołnierza AK, który zginął podczas powstania warszawskiego. Popiersie zamontowano na jego grobie na Powązkach. Z jej inicjatywy powstał też mural upamiętniający innego powstańca warszawskiego - prof. Witolda Kieżuna.

Według Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) do 15 marca prezesem fundacji był Patryk Markuszewski, ale na stronie internetowej fundacji nadal widnieje jako prezes. Jak wynika z profilu Markuszewskiego w serwisie LinkedIn, od lipca 2018 pracował w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie zajmował się mediami społecznościowymi. Jest z fundacją związany od początku. Podobnie członkini zarządu Karolina Bałdyga, która w 2018 roku bez powodzenia startowała z listy Zjednoczonej Prawicy w wyborach samorządowych do Rady Warszawy. Drugim członkiem zarządu pozostaje Krzysztof Krzemiński, działa także w Stowarzyszeniu Odra-Niemen. Razem z Bałdygą są również członkami zarządu Federacji Patriotycznej - związku stowarzyszeń, którego celem jest m.in. "Rzecznictwo interesów Polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w szczególności w opiekę nad środowiskami kombatanckimi, edukację historyczną, współpracę z polakami poza granicami oraz działalność patriotyczną" (pisownia oryginalna).

W radzie fundacji jest Tymoteusz Pruchnik, prezes Gas Trading SA, spółki należącej do Grupy Orlen i Pol-Miedź Trans, spółki córki KGHM SA. Wcześniej był między innymi prezesem Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i dyrektorem Departamentu Komunikacji PGNiG.

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie – 13 981 500 zł

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego została założona w 1992 roku przez Wojciecha Włodarczyka, ówczesnego szefa Urzędu Rady Ministrów w rządzie Jana Olszewskiego. Nadzoruje ją Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obecnie na czele jej rady stoi Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Jednym z głównych statutowych celów fundacji jest wspieranie organizacji i mediów polonijnych na świecie, a "w szczególności na Wschodzie". Ale w 2022 roku większość środków otrzymanych z rezerwy budżetowej – ponad 11 mln zł - przeznaczono na sprowadzenie do Polski prochów prezydentów Polski na uchodźstwie i realizację Panteonu Prezydentów RP w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej, a także na opiekę nad polskimi grobami w Wielkiej Brytanii. Ostatnia dotacja z rezerwy budżetowej - 2,7 mln zł - została przeznaczona na wsparcie "organizacji i ośrodków polskich w obliczu wojny na Ukrainie".

Stowarzyszenie Świętej Rodziny – 10 000 000 zł

Działa w Olsztynie od 25 lat, prowadzi Katolicki Zespół Edukacyjny im. Świętej Rodziny. Środki z rezerwy budżetowej przyznano mu na budowę Warmińsko-Mazurskiego Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej. Grunt od miasta został kupiony po preferencyjnej cenie – wg "Gazety Olsztyńskiej" za jeden procent wartości, czyli za ok. 8,6 tys. zł. Budowę tę wspierała posłanka PiS Iwona Arent oraz sam Jarosława Kaczyński. Z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tego centrum w sierpniu 2022 roku prezes PiS wysłał stowarzyszeniu list gratulacyjny, podobnie premier Mateusz Morawiecki.

Posłanka Arent pisze na swojej stronie internetowej, że centrum "zostało uznane jako strategiczne dla rozwoju sportu w Polsce". Z kolei lokalny portal opinie.olsztyn.pl ("Najchętniej czytany konserwatywny portal Warmii i Mazur") informował, że "entuzjastą powstania w Olsztynie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej okazał się także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który jest oddanym kibicem szermierczych zmagań".

W 2021 roku Stowarzyszenie Świętej Rodziny na ten sam cel i z tego samego źródła dostało 1 891 400 zł. Z kolei pod koniec 2022 roku z Ministerstwa Sportu i Turystyki dostało 12,3 mln zł. Całość inwestycji to nieco ponad 29 mln zł, z czego co najmniej 24 mln pochodzą z budżetu państwa. Wkład własny stowarzyszenia wynosi ok. 300 tys. zł.

Na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego rząd reprezentował szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki. Co ciekawe, rok wcześniej podpisał z liceum prowadzonym przez to stowarzyszenie umowę na prowadzenie zajęć w zakresie prawa (więcej o nim przy okazji prezentacji innej fundacji w dalszej części materiału). Spośród parlamentarzystów, oprócz Iwony Arent, była też elbląska senator PiS Bogusława Orzechowska.

Stowarzyszenie "Dzieje" – 9 995 100 zł

Prowadzone przez dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasza Łęckiego Stowarzyszenie "Dzieje" działa od 2011 roku. Niemal 10 mln zł dostało na zakup wyposażenia niezbędnego do realizacji plenerowego widowiska historycznego "Orzeł i krzyż". Jest ono pokazywane w stworzonym przez Tomasza Łęckiego parku rozrywki o charakterze historycznym w podpoznańskiej Murowanej Goślinie. Łęcki między 1998 a 2014 rokiem był burmistrzem tej miejscowości. "Łęcki jest kojarzony z PiS, który w 2015 r. wygrywa wybory parlamentarne. Część polityków nawet zabiega w Warszawie, by został wojewodą wielkopolskim, ale nie mają dojścia do prezesa Jarosława Kaczyńskiego" - pisała lokalna "Gazeta Wyborcza". W tamtym czasie Łęcki był szefem wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, a od 2019 roku kieruje Muzeum Narodowym w Poznaniu.

W 2022 roku stowarzyszenie na swoją działalność otrzymało ponadto 500 tys. zł z Funduszu Promocji Kultury; 150 tys. zł dotacji z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO; 450 tys. zł z Funduszu Patriotycznego rozdzielanego przez rządowy Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. A sponsorem głównym "Orła i krzyża" jest państwowa spółka energetyczna Enea.

Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie – 9 979 700 zł

Z rezerwy budżetowej powstaje w Krościenku nad Dunajcem Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. "Budynek o charakterze konferencyjno-szkoleniowym, posiadającym pokoje i miejsca noclegowe dla 120 osób oraz zaplecze gastronomiczne w postaci kuchni i jadalni. Centrum KWC będzie stanowić uzupełnienie dla znajdujących się obok budynków Centrum Ruchu Światło-Życie, oraz powstającego u podnóży Kopiej Górki Centrum Ekologii Integralnej" - czytamy na stronie Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie.

Budowę tę opisywał portal OKO.press: "Całość przypomina stawianie luksusowego, górskiego ośrodka wypoczynkowego. Dookoła turystyczne atrakcje - spływ Dunajcem, górskie szlaki, stoki narciarskie i rowerowe trasy. Ze szczytu Kopiej Górki rozpościera się widok na Pieniny".

Stowarzyszenie, które buduje to centrum, zostało powołane w 2000 roku przez Episkopat Polski. Według OKO.press jego aktywnym działaczem jest wicepremier i do niedawna minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Już w 2021 roku, również z rezerwy budżetowej, to stowarzyszenie otrzymało 9,95 mln zł na budowę centrum krucjaty.

Fundacja Ewy Błaszczyk "AKogo?" – 9 000 000 zł

Fundacja dostała 9 mln zł na zakończenie budowy na warszawskim Bródnie kliniki "Budzik" dla dorosłych. Fundacja zajmuje się opieką nad osobami po ciężkich urazach mózgu i znajdującymi się w śpiączce. Dzięki wsparciu sponsorów w 2013 roku powstała już klinika "Budzik" dla dzieci jako ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Budowę "Budzika" dla dorosłych zakończono w lutym 2023 roku, pierwszych pacjentów przyjęto 5 kwietnia. W 2021 roku "Budzik" też dostał wsparcie z rezerwy ogólnej - 2 936 000 zł. Wcześniej prawie 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na budowę kliniki przeznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Fundacje będące beneficjentem programu willa plus

Wśród organizacji, które w analizowanym okresie otrzymały wsparcie z rezerwy ogólnej budżetu, znaleźliśmy cztery fundacje dofinansowane przez ministra Przemysława Czarnka w ramach programu willa plus. Czyli takie, którym minister edukacji i nauki dał państwowe pieniądze na zakup nieruchomości. Są to:

Fundacja Wolność i Demokracja – 5 463 100 zł

Ta fundacja działa od 2006 roku, od początku w jej władzach zasiadał (do końca 2015 roku) obecny minister bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego Michał Dworczyk, były szef kancelarii premiera. W ramach jednego z programów Ministerstwa Edukacji i Nauki w 2022 roku Fundacja Wolność i Demokracja otrzymała prawie 5 mln zł na zakup nieruchomości - najpierw willi na warszawskim Żoliborzu, a później - domu na Saskiej Kępie.

Natomiast z rezerwy budżetowej fundacja ta dostała w 2022 roku łącznie 5 463 100 zł na cztery projekty - w tym 3,3 mln na pomoc rodakom na Ukrainie.

Na projekt "Medmobilitypoland – wsparcie lekarzy – uchodźców z Ukrainy" dostała prawie 1,5 mln zł, z kolei na zadanie "Ekspedycja Polska – wakacyjne wyjazdy letnie" dostała niemal 600 tys. zł. Najmniejszą dotację - 50 tys. zł fundacja dostała na zadanie "Upamiętnienie Rafała Krajewskiego – powstańca styczniowego".

Wszystkie cztery zarządzenia premiera w sprawie pieniędzy dla tej fundacji zapadały w czasie, gdy Dworczyk były szefem kancelarii premiera.

Fundacja DABAR - Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji – 4 000 000 zł

Ta katolicka fundacja za państwowe pieniądze w programu willa plus buduje obiekt szkoleniowo-konferencyjny w Wetlinie, w Bieszczadach. Z MEiN otrzymała na ten cel 2 mln zł. Natomiast z rezerwy budżetowej w 2022 roku dostała dwa razy więcej – 4 mln zł - na dokończenie budowy ośrodka w Wetlinie.

Prezes fundacji ksiądz Henryk Witczyk jest wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tam również wykłada minister Przemysław Czarnek. Duchowny związany jest również z organizacją Ordo Iuris, dla której wygłosił między innymi wykład "Bóg i Jezus Chrystus nie błogosławi relacjom homoseksualnym". Tęczową flagę osób LGBT nazywał flagą "cywilizacji śmierci".

Polski Instytutu Rozwoju Społecznego i Gospodarczego – 344 500 zł

Z programu willa plus ten instytut otrzymał 1,45 mln zł na zakup domu w Toruniu, ale odstąpił od zakupu ze względu na zły stan techniczny budynku. Prezeską instytutu jest Natalia Żywczyk będąca m.in. ekspertką pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jana Dziedziczaka. Natomiast z rezerwy budżetowej ogólnej w 2022 roku instytut dostał 344,5 tys. zł na realizację projektu "Akcja integracja - działania edukacyjne dla przyjaciół z Ukrainy".

Fundacja Dumni z Elbląga – 289 500 zł

Minister Czarnek przyznał tej fundacji (założonej zaledwie w kwietniu 2022 roku) 2,186 mln zł na zakup nieruchomości i wyposażenia. Nieruchomość to ponad dwa hektary ziemi, na których znajdują się dwa domy z dużym tarasem, wiata na trzy samochody, garaż, domek pszczelarza i punkt widokowy z dwoma stawami i własnym lasem.

Z kolei z rezerwy budżetowej ogólnej premier przyznał tej fundacji 289,5 tys. zł na wydanie poradnika dla wolontariuszy. Prezes fundacji Kamil Nowak jest znajomym Krzysztofa Szczuckiego, podległego premierowi szefa Rządowego Centrum Legislacji. Szczucki nie wypierał się znajomości z prezesem Fundacji Dumni z Elbląga.

Spacer po posesji "Dumnych z Elbląga", na którą podatnicy wydali ponad dwa miliony złotych
Spacer po posesji "Dumnych z Elbląga", na którą podatnicy wydali ponad dwa miliony złotychTVN24

Fundacje także z koneksjami wśród polityków opcji rządzącej

Na liście 65 analizowanych fundacji i stowarzyszeń jest więcej takich, które mogą się pochwalić znajomościami z przedstawicielami opcji rządzącej bądź szefami państwowych spółek. Oto kilka przykładów:

Stowarzyszenie Instytut Gospodarki Narodowej – 6 563 000 zł

Na czele tego stowarzyszenia stoi Jarosław Ołowski, który w styczniu 2023 roku przestał zasiadać w zarządzie państwowej spółki energetycznej Enea Operator. Wiceprezesem stowarzyszenia jest Tomasz Siwak, do niedawna członek zarządu Enea SA, który - jak pisała Wirtualna Polska - decydował o przekazywaniu setek tysięcy złotych ze spółki na organizację Kongresu 590. To cykliczna impreza gospodarcza pod patronatem prezydenta, w której biorą udział członkowie rządu, politycy rządzącej partii i szefowie państwowych spółek.

Stowarzyszenie Instytut Gospodarki Narodowej jest jedynym udziałowcem spółki Kongres 590 (zarejestrowane są pod tym samym adresem), która co roku organizuje wspomnianą wyżej imprezę. To właśnie na przygotowanie jej siódmej edycji w czerwcu i październiku 2022 roku stowarzyszenie dostało prawie 6,6 mln zł.

Partnerem Kongresu 590 jest Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii, która z rezerwy budżetowej otrzymała w ubiegłym roku 3 514 800 zł.

Fundacja Radomiak Radom – 3 054 800 zł

Fundacja radomskiego klubu piłkarskiego dostała nieco ponad 3 mln zł na budowę centrum sportowo-szkoleniowego "Radomiak". Sławomir Stempniewski, prezes spółki właściciela klubu piłkarskiego RKS Radomiak Radom i jednocześnie członek rady fundacji, podpisywał stosowną umowę w KPRM w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Na spotkaniu tym był obecny Adam Bielan, szef Partii Republikańskiej, europoseł wybrany z listy PiS w okręgu radomskim.

Europoseł Bielan wykazuje się dużą aktywnością, jeśli chodzi o sprawy budowy centrum. Kilka razy towarzyszył ministrowi sportu Kamilowi Bortniczukowi podczas jego wizyt w Radomiu, ostatni raz 22 marca 2023 roku, kiedy to minister pojawił się w Radomiu z kartonowym czekiem na 7,1 mln zł – to kolejna dotacja, tym razem z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki, na kolejny etap budowy wspomnianego centrum szkoleniowego.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego – 2 163 700 zł

Za ponad 2 mln fundacja ta zajęła się renowacją nagrobków na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie oraz wytyczeniem ścieżki historycznej na stołecznym cmentarzu Bródnowskim. Założycielem tej fundacji (działa od 2012 roku) jest Michał Laszczkowski, powołany w kwietniu 2022 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

W 2017 roku, dzięki specjalnej ustawie o dotacji dla Fundacji Dziedzictwa Kulturowego przeznaczonej na uzupełnienie kapitału wieczystego, otrzymała ona 100 mln zł. Kwota tworzy fundusz żelazny, środki z inwestowania którego idą na finansowane prac konserwatorskich na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Wątpliwości co do przekazania 100 mln zł tej właśnie fundacji zgłaszali posłowie opozycji, ale ostatecznie zagłosowali za tą ustawą.

Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych – 1 454 900 zł

Nazwa tej fundacji pojawia się w wielu informacjach dotyczących dotacji dla organizacji pozarządowych. Na początku 2023 roku Onet napisał, że od 2019 roku Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych z Narodowego Instytutu Wolności (to rządowa instytucja rozdzielająca dotacje dla organizacji pozarządowych) otrzymała 2,5 mln zł.

W przeszłości związany z nią był Mariusz Chłopik, nieformalny doradca premiera Mateusza Morawieckiego. Jego nazwisko stało się szerzej znane za sprawą ujawnionych maili ze skrzynki szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Chłopik miał m.in. przekazywać instrukcje telewizji rządowej czy plany na "ostrą akcję medialną", która miała przeciwdziałać oskarżaniu rządu o trudną sytuację w domach pomocy społecznej w trakcie pandemii COVID-19.

Prezesem Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych jest Piotr Rydzewski, członek Narodowej Rady Rozwoju - Rady ds. Młodzieży przy prezydencie RP. W 2019 roku był kandydatem PiS w wyborach do rady miasta Suwałki.

Na co ta fundacja dostała środki z rezerwy budżetowej w 2022 roku? Otóż 1,5 mln zł ma iść na realizację projektu "Akademia Liderów Rzeczypospolitej". To inicjatywa mająca kształcić i przygotowywać przyszłych liderów, w tym politycznych. Mariusz Chłopik jest jednym z prelegentów w tej akademii. Ale, jak wynika ze strony internetowej, wykładają tam też: premier Mateusz Morawiecki, była wicepremier Jadwiga Emilewicz, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, szef Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia czy częsty gość w telewizji rządowej, naczelny tygodnika "Sieci" Jacek Karnowski.

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna – 396 600 zł

Tę fundację założyło dwóch byłych działaczy Solidarności Walczącej: Andrzej Kołodziej i Roman Zwiercan. Twórcą Solidarności Walczącej był Kornel Morawiecki – nieżyjący ojciec obecnego premiera. Żoną Romana Zwiercana jest Małgorzata Zwiercan, prawomocnie skazana za głosowanie w Sejmie "na dwie ręce" – w kwietniu 2016 roku oddała głos za nieobecnego na sali sejmowej Kornela Morawieckiego.

W 2022 roku z rezerwy budżetowej fundacja ta otrzymała 396,6 tys. zł na "Remont Mauzoleum w Raciążu", a rok wcześniej 592,5 tys. zł na "Utworzenie ścieżki edukacyjnej - śladami bitwy pod Trzcianą".

NIK o rezerwie budżetowej: "brak transparentności", "nieefektywna alokacja środków publicznych"

To, w jaki sposób rząd wydaje pieniądze z rezerwy budżetowej, oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Skontrolowała wydatki z rezerw budżetowych od 1 stycznia 2019 roku do 31 sierpnia 2020 roku. Jak czytamy w opracowaniu "Planowanie i wykorzystanie rezerw budżetu państwa i budżetu środków europejskich", stanowisko NIK było krytyczne. Izba stwierdziła, że problemem "jest brak transparentności procesu rozpatrywania wniosków i podejmowania decyzji przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Finansów w sprawie przyznania środków z rezerwy ogólnej". 

"Stosowane obecnie rozwiązania, pozwalające na całkowitą dowolność wyboru zadań finansowanych ze środków rezerwy, związaną z brakiem kryteriów takiego wyboru, umożliwiały nieefektywną alokację środków publicznych" – oceniła NIK. Kontrolerzy izby uznali, że środki z rezerwy ogólnej "przeznaczano nie tylko na potrzeby wymagające niezwłocznego wsparcia finansowego, w szczególności wynikające z nieprzewidzianych zdarzeń losowych, lecz także na cele związane z bieżącą działalnością wnioskodawców czy też realizacją ich zamierzeń inwestycyjnych". Decyzje podejmowano wbrew przygotowanym przez pracowników KPRM opiniom i według niejednolitych kryteriów.

Autor:Piotr Jaźwiński, Bartosz Chyż, współpraca: Jan Kunert

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Pod względem wartości zgromadzonego majątku żaden z senatorów, którzy pierwszy raz w życiu pełnią ten mandat, nie może równać się z szefem lewicowej Unii Pracy Waldemarem Witkowskim. Kilka milionów złotych oszczędności i nieruchomości za ponad 27 mln złotych czynią tego polityka najbogatszym wśród senackich debiutantów.

Najbogatsi debiutanci w Senacie. Prześwietlamy majątki nowych senatorów

Najbogatsi debiutanci w Senacie. Prześwietlamy majątki nowych senatorów

Autor:
Piotr
Jaźwiński,
współpr.
Bartosz Chyż
Źródło:
Konkret24

Oficjalne dane o zakażeniach COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia pokazują tylko fragment rzeczywistości. Chorych jest dużo więcej, a dynamiczny wzrost widać w danych o sprzedawanych w aptekach testach.

"Codziennie kolejnych kilkadziesiąt tysięcy osób zapada na COVID-19". Co mówią dane o sprzedaży testów

"Codziennie kolejnych kilkadziesiąt tysięcy osób zapada na COVID-19". Co mówią dane o sprzedaży testów

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda powiela kolejny fałszywy przekaz o masakrze w Buczy. Tym razem chodzi o wywiad z ukraińskim politykiem, który miał dostarczyć dowodów, że zbrodnia z 2022 roku została "sfingowana". To fake news nagłaśniany m.in. przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową.

Brytyjczycy sfingowali masakrę w Buczy? Fake news nagłaśniany przez Kreml

Brytyjczycy sfingowali masakrę w Buczy? Fake news nagłaśniany przez Kreml

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24, Tvn24.pl

Badacze sprawdzili i porównali wskaźniki nadmiarowych zgonów w Polsce i UE w czasie pandemii COVID-19. Liczni Polacy zmarli, bo rozwiązania wprowadzone przez rządzących się nie sprawdziły. "Wielu zgonów w Polsce dałoby się uniknąć dzięki lepszej reakcji opartej na nauce i poprzez wyższe wskaźniki szczepień" - czytamy w opracowaniu.

Naukowcy: wielu zgonów na COVID-19 w Polsce dałoby się uniknąć dzięki lepszej reakcji rządzących

Naukowcy: wielu zgonów na COVID-19 w Polsce dałoby się uniknąć dzięki lepszej reakcji rządzących

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Nieruchomości za ponad 20 mln zł zgromadził Robert Dowhan z Koalicji Obywatelskiej, po raz pierwszy wybrany do Sejmu. Inny debiutant, Krzysztof Hetman z PSL, ma prawie 3 mln zł oszczędności, prawie milion złotych zarobiła Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów debiutantów.

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki i inni politycy PiS chcą powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać "aferę wiatrakową". Chodzi o ustawę autorstwa posłów Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej o wsparciu odbiorców prądu, która zdaniem polityków odchodzącej władzy zawiera "lobbystyczną wrzutkę". W swojej krytyce tego projektu politycy PiS zapomnieli, że to ich rządy słynęły z wielu wrzutek do uchwalanych ustaw. Przypominamy je poniżej.

Wrzutka za wrzutką. Z nieoczekiwanych zmian w projektach ustaw PiS słynął przez ostatnie lata

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że "wtedy kiedy wybuchła afera wiatrakowa, 'Fakty' TVN w ogóle jej nie zauważyły". Sprawdziliśmy. Zarówno w "Faktach" TVN, TVN24, jak i w portalu tvn24.pl informowaliśmy o kontrowersjach wokół ustawy.

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt ustawy, który zakłada jawność odrębnych majątków małżonków najważniejszych osób w państwie jak i przedstawicieli władz samorządowych. Poprzednią próbę uregulowania tej kwestii, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, zakwestionował Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej.

Trudna droga do jawności majątków polityków i ich rodzin. Dlaczego to się nikomu nie udało?

Trudna droga do jawności majątków polityków i ich rodzin. Dlaczego to się nikomu nie udało?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki starli się w kwestii ustawy budżetowej na 2024 rok. Premier twierdzi, że projekt budżetu jest, marszałek – że go nie ma. Kto ma rację?

Morawiecki: budżet jest. Hołownia: nie ma. O co chodzi z ustawą budżetową na 2024 rok?

Morawiecki: budżet jest. Hołownia: nie ma. O co chodzi z ustawą budżetową na 2024 rok?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Użytkownicy platformy X i Facebooka rozsyłali film, na którym widać, jak na ośnieżonej drodze kierowca zatrzymuje się, widząc idące z naprzeciwka poboczem niedźwiedzie. Nagranie ma rzekomo pokazywać scenę ze Szczyrku - ale to nieprawda.

Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"

Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

"Nowotwory, których dotąd medycyna nie widziała" - taki fałszywy przekaz o "turbo raku" wywołanym rzekomo przez szczepionki na COVID-19 przebił się do mediów. Wyjaśniamy, skąd pochodzi i dlaczego jest nieprawdziwy.

"Turbo rak" po szczepieniach na COVID-19? Skąd się wziął ten fake news

"Turbo rak" po szczepieniach na COVID-19? Skąd się wziął ten fake news

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Trzy miliony, pięć milionów złotych czy jednak więcej? Kancelaria premiera nie ujawnia, ile z publicznych środków zapłacono za "profrekwencyjną akcję informacyjną" związaną z referendum zorganizowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Z szacunkowych danych wynika, że koszty promocji mogły wynieść sporo ponad pięć milionów.

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie, które według internautów pokazuje moment zniszczenia budynku parlamentu w Gazie. Jednak choć do tej eksplozji doszło na tamtym terenie, przekaz rozsyłany z filmem jest fake newsem.

"Wysadzili budynek parlamentu w Gazie"? Nie, to inne miejsce

"Wysadzili budynek parlamentu w Gazie"? Nie, to inne miejsce

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Obywatelski projekt ustawy "Tak dla in vitro" budzi duże dyskusje. Poseł PiS Henryk Kowalczyk przekonuje, że naprotechnologia jest skuteczniejszą metodą niż in vitro. Eksperci pytani przez Konkret24 wyjaśniają: tych dwóch metod nie można porównywać. - Za wypowiedzą pana posła stoi niewiedza - stwierdza profesor Rafał Kurzawa.

Kowalczyk: naprotechnologia skuteczniejsza niż in vitro. "Za wypowiedzą posła stoi niewiedza"

Kowalczyk: naprotechnologia skuteczniejsza niż in vitro. "Za wypowiedzą posła stoi niewiedza"

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP w dyskusji o przyszłych komisjach śledczych przekonywała, że politycy Trzeciej Drogi szli do wyborów pod hasłem "Zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu" i nie planowali rozliczać rządu poprzedników. To nieprawda.

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W pierwszym wystąpieniu w Sejmie nowej kadencji prezydent Andrzej Duda podkreślał swoje konstytucyjne uprawnienia i przestrzegał, że "porządek konstytucyjny musi zostać zachowany". Te słowa zaprzeczają decyzjom, które wcześniej sam podejmował, a które według ekspertów prawa naruszały Konstytucję RP. Przypominamy.

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości powtarzają, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia blokuje rozpatrywanie projektów uchwał i ustaw, mimo że obiecał zlikwidować tak zwaną sejmową zamrażarkę. Mówią nieprawdę, używając tego potocznego określenia pewnego etapu procesu legislacyjnego niezgodnie z tym, co ono oznacza. Wyjaśniamy.

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Poseł Marek Suski prezentuje listę zarzutów wobec nowych władz Sejmu. Mówi o "łamaniu demokracji" i "PRL-u". A pytany o niezrealizowaną przez PiS obietnicę wprowadzenia pakietu demokratycznego, przekonuje, że takiej nie było. Przypominamy, dlaczego nie ma racji.

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski,
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Ponad jedna trzecia fake newsów i manipulacji rozpowszechnianych w internecie w krajach europejskich w ciągu miesiąca dotyczyła konfliktu Izraela z Hamasem. Od półtora roku żaden temat nie angażował tak bardzo twórców dezinformacji. W rozmowie z Konkret24 ekspert wyjaśnia, dlaczego właśnie ten konflikt interesuje ludzi niedotkniętych bezpośrednio jego skutkami.

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Zapowiedzi powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych spowodowały, że politycy mówią o postawieniu przed Trybunałem Stanu ówczesnego ministra Jacka Sasina. Rzeczywiście, był on twarzą nieudanych wyborów prezydenckich z 2020 roku, ale czy to on podjął bezprawne decyzje? Przypominamy, o co chodziło w sprawie tych wyborów i którzy politycy za co odpowiadają.  

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Według byłego premiera można skrócić okres rządów Mateusza Morawieckiego i nowej Rady Ministrów i w to miejsce szybciej powołać Donalda Tuska i jego rząd - wystarczy zastosować procedurę konstruktywnego wotum nieufności. Konstytucjonaliści mają bardzo duże wątpliwości w tej sprawie.

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Źródło:
Konkret24

"We Wrocławiu pan ze wschodu latał z klamką grożąc Polakom" - ostrzegali w miniony weekend internauci i publikowali nagranie przedstawiające rzekomo takie zdarzenie. To fałszywy przekaz. Wyjaśniamy, co naprawdę się wydarzyło, kogo mężczyzna próbował odstraszyć i czy miał pistolet.

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Wyjęcie z sejmowej zamrażarki obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla in vitro" wznowiło dyskusję na temat metody in vitro. W jej ramach europoseł PiS profesor Zdzisław Krasnodębski oświadczył, że "in vitro nie leczy bezpłodności". Ekspert tłumaczy, dlaczego ta wypowiedź jest "niedojrzała i jest pewną formą manipulacji".

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przywrócenie praworządności po okresie rządów Zjednoczonej Prawicy to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiła sobie po wyborach demokratyczna większość. Zmiany miałyby dotyczyć też kierownictwa prokuratury, w tym stanowiska prokuratora krajowego. Czy jednak po nowelizacji ustawy nie zostało ono "zabetonowane"? Prawnicy zgodnie wskazują na pewien wadliwy przepis, ale co do jego obejścia już są podzieleni.

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że po ewentualnej zmianie traktatów to Unia Europejska zdecyduje o tym, czy w Polsce będzie obowiązywać wspólna europejska waluta euro. Nie ma racji. To kolejna odsłona manipulacyjnej narracji PiS, według której zmiany w traktatach pozbawią Polskę suwerenności.

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Autor:
Piotr
Jaźwiński,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według ministra edukacji Przemysława Czarnka to prezydenci dużych miast w 2020 roku uniemożliwili przeprowadzenie wyborów prezydenckich, tzw. wyborów kopertowych. Samorządowcy mieli nie przekazać baz danych wyborców. Tyle że sądy administracyjny i powszechny oraz NIK uznały, że takie polecenia premiera dla samorządowców były niezgodne z prawem.

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według posłanki Joanny Muchy kierowanie resortem zdrowia to "misja samobójcza" politycznie, ale też "w sensie zupełnie fizycznym". I przypominała, że dwóch ministrów zdrowia zmarło w trakcie pełnienia tej funkcji. Nadużyciem jest sugerowanie, że kierowanie tym ministerstwem wiąże się z ryzykiem.

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Zdaniem polityków prawicy marszałek Sejmu Szymon Hołownia mógł inaczej zachować się w przypadku zwolnienia Włodzimierza Karpińskiego z aresztu lub chociaż dłużej się zastanawiać. Porównują tę sytuację do historii z aresztowanym katalońskim politykiem, również wybranym do Parlamentu Europejskiego, którego jednak nie chronił immunitet. Jednak te sytuacje tylko pozornie są podobne.

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka stwierdził, że już od 2024 roku każdy polski obywatel będzie musiał zapłacić podatek za posiadanie samochodu spalinowego. Nie ma to potwierdzenia w faktach.

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

28 poprawek do traktatów unijnych wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Sejmie. Wszystkie mają coś wspólnego, a przekaz o nich jest zmanipulowany. Premier zapewniał, że to "gra o suwerenność, gra o polską niepodległość", lecz zdaniem ekspertów to "cyniczna gra polityczna". O co chodzi?

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według krakowskiej kurator oświaty "w szwedzkich przedszkolach są specjalne pokoje, do których nauczycielka idzie z dzieckiem i go masturbuje". Nie znaleźliśmy potwierdzenia tych informacji, a zdementowała je ambasada Szwecji w Warszawie. Być może Barbarze Nowak chodziło o sytuację z Niemiec.

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Autor:
Jan
Kunert,
współpraca
Michał Istel
Źródło:
Konkret24

Wykres pokazujący, że liczba zachorowań na COVID-19 jest już rzekomo tak duża, iż "przebiliśmy właśnie prawie wszystkie poprzednie fale pandemii oprócz pierwszej", wywołał komentarze internatów, a także lekarzy. Rzeczywiście, zachorowań przybywa. Tłumaczymy, dlaczego jednak trudno teraz szacować wysokość fali zakażeń koronawirusem.

"Przebiliśmy prawie wszystkie fale COVID-19"? Jaki jest problem z tym wykresem

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

W czasie rządów Zjednoczonej Prawicy sądy częściej niż za rządów PO-PSL odmawiały prokuratorom, by zastosować tymczasowe aresztowanie – przekonuje poseł PiS Paweł Jabłoński. Jednak z porównań statystyk wynika, że w czasach PO-PSL liczba wniosków o tymczasowy areszt malała, podczas gdy za Zjednoczonej Prawicy wzrosła. Więcej odmów wcale więc nie oznacza, że sytuacja się poprawiła.    

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

"Najbardziej brutalna", "agresywna", "łamiąca reguły przyzwoitości" - tak politolodzy i publicyści oceniali tegoroczną kampanię wyborczą do parlamentu. Znalazło to odzwierciedlenie w liczbie procesów prowadzonych w sądach w trybie wyborczym. Jak sprawdził Konkret24, było ich ponad 120 - o ponad jedną trzecią więcej niż cztery lata wcześniej.

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Uczeń w Kanadzie - według małopolskiej kurator Barbary Nowak - miał zostać aresztowany, bo "powiedział, że są dwie płcie". Zaś nauczyciel w Irlandii miał zostać uwięziony, bo nie chciał się zwracać do uczniów "wedle płci". Obie opowieści są nieprawdziwe.

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W dyskusji o pomysłach na skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów poseł PiS Radosław Fogiel przypominał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zniósł limity do lekarzy. A jego zdaniem Koalicja Obywatelska nie proponuje nic nowego, jeśli chodzi o kolejki do lekarzy. To prawda, PiS limity zniósł - ale mimo tego kolejki są jeszcze dłuższe. Eksperci wyjaśniają ten paradoks.

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Politycy Zjednoczonej Prawicy oskarżają Szymona Hołownię, że "wypuścił na wolność" Włodzimierza Karpińskiego, "realizując politykę bezkarności". Tylko że marszałek Sejmu nie może zwalniać z aresztu i nie dzięki niemu Karpiński został wypuszczony. Prawnicy wyjaśniają, o co chodziło z pismem marszałka.

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24