Wybory 2023. Lewica: "przez cztery lata przedstawiliśmy 230 ustaw". Nie, mniej. Skąd ta liczba?

Źródło:
Konkret24
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpieczna
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpiecznaTVN24
wideo 2/5
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpiecznaTVN24

Przedstawiciele Lewicy chwalą się w publicznych wystąpieniach, że w mijającej kadencji Sejmu złożyli aż 230 projektów ustaw, mimo że nie byli największym klubem. Policzyliśmy - okazuje się, że samych projektów ustaw Lewicy było dużo mniej. Wyjaśniamy, co się kryje pod liczbą 230.

Politycy Lewicy w czasie kampanii wyborczej przekonują, że nie zmarnowali czterech lat w Sejmie i że byli aktywnymi posłami. Powtarzają przekaz o złożonych przez nich w czasie mijającej kadencji 230 projektach ustaw. Ostatnio taką liczbę podał poseł Marcin Kulasek, sekretarz Nowej Lewicy.

"My tak naprawdę przez cztery lata w Sejmie przedstawiliśmy 230 ustaw. Trzeci pod względem wielkości klub parlamentarny - 230 ustaw" - mówił parlamentarzysta w programie "Graffiti" w Polsat News. Prowadzący rozmowę przerwał i stwierdził, że "najczęściej te ustawy trafiały do zamrażarki sejmowej". - Tak. To są ustawy niestety wszystkie zamrożone, ale to są ustawy gotowe" - zapewnił Kulasek. Wymienił projekt ustawy o emeryturach stażowych, który jego partia razem z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych złożyła w Sejmie jeszcze w marcu 2020 roku.

FAŁSZ

Taka liczba padała też w połowie sierpnia podczas konwencji w Warszawie, gdy Lewica podsumowywała swoją pracę w Sejmie w ciągu mijającej kadencji Sejmu.

"Dobrze wykorzystaliśmy cztery lata. Odrobiliśmy lekcję, bo dzisiaj nie musimy mówić, że mamy szuflady pełne ustaw. Te ustawy leżą na stole. Każdy z ponad 230 projektów ustaw, które złożyła Lewica w tej kadencji, są na stronie Kancelarii Sejmu. Przedstawialiśmy konkretne propozycje rozwiązań, kiedy PiS jeszcze nie miał nawet gotowego przekazu dnia" - mówił wtedy Dariusz Standerski, dyrektor ds. legislacyjnych klubu Lewicy. - "Pracowaliśmy i wypracowaliśmy 231 projektów ustaw, kiedy Sławomir Mentzen nadal kłamał, że ma jakieś sto projektów. (...) Średnio raz w tygodniu - wraz ze swoim zespołem - składałem w imieniu Lewicy projekt ustawy. To był cotygodniowy marsz do laski marszałkowskiej z poczuciem, że jesteśmy coraz bliżej celu, że jesteśmy coraz bliżej tego, żeby zagwarantować to, o co walczymy" - informował Standerski.

Kilkanaście minut później wicemarszałek Sejmu, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty powiedział podczas konwencji: "Mamy 230 ustaw. Te ustawy, jakby były wprowadzone, to naprawdę byśmy byli bezpieczni".

Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpieczna
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpiecznaTVN24

Czarzasty na początku września podczas konferencji prasowej znów podał tę liczbę. Zwracał się wówczas do premiera Mateusza Morawieckiego, którego określił "złodziejem pomysłów". Zarzucał, że rząd, Prawo i Sprawiedliwość kopiują pomysły Lewicy. "Rozumiem, że siedzisz i patrzysz na najlepszych. Patrzysz na ich postulaty. Patrzysz na ich ustawy. Pewnie cię zdziwiło, że trzeci klub w parlamencie złożył 230 ustaw i pewnie cię zdziwiło, że w tych ustawach są zapisane różne rzeczy dobre dla Polek i Polaków" - mówił współprzewodniczący partii.

"Do złożenia projektu poselskiego potrzeba poparcia grupy min. 15 posłów. My napisaliśmy ich i złożyliśmy w tej kadencji 230, będąc w opozycji" - odpisała 10 września internaucie w serwisie X posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska, członki zarządu tej partii.

Sprawdziliśmy słowa polityków Lewicy.

Co podaje strona Sejmu?

Na stronie sejmowej nie ma gotowej informacji o tym, ile jaki klub parlamentarny złożył projektów ustaw. Zwróciliśmy się więc do Kancelarii Sejmu o udostępnienie takich danych. Czekamy na odpowiedź.

Można natomiast policzyć, ile klub Lewicy złożył projektów ustaw, którym jeszcze marszałek Sejmu nie nadała numeru druku. To miejsce jest nazywane często "sejmową zamrażarką". Z sejmowej strony wynika, że Lewica złożył 99 takich projektów, z czego 89 samodzielnie, a 10 z innymi klubami. Siedem projektów to autopoprawki.

Jednak są jeszcze projekty Lewicy, którym już nadano numer druku, którymi Sejm się zajął. Ile ich było? Strona Sejmowa podaje, że najaktywniejsi parlamentarzyści Lewicy pod względem składania podpisów pod projektami ustaw i uchwał to posłanki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Magdalena Biejat. Podpisały się odpowiednio pod 120 i 119 projektami. To więc dużo mniej - trochę ponad połowa - niż deklarowana przez Lewicę liczba i - co warto podkreślić - podpisy posłanek zostały złożone zarówno pod projektami ustaw jak i uchwał.

Złożone przez Lewicę projekty ustaw dotyczyły między innymi: tabletki "dzień po" bez recepty, obowiązkowych szczepień na koronawirusa dla dorosłych i kary dla niezaszczepionych lub zerowego VAT-u na bilety kolejowe.

Nie 230 projektów ustaw, tylko 168

Zwróciliśmy się więc do Lewicy z prośbą o przesłanie wykazu 230 projektów ustaw, które zadeklarowała. Bardzo szybko dostaliśmy z klubu parlamentarnego odpowiednie pismo. Zestawienie zatytułowano: "Wykaz projektów ustaw/uchwał wniesione przez Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy" (pisownia oryginalna).

Z dokumentu wynika, że tak naprawdę liczba 230 projektów podawana przez polityków Lewicy dotyczy nie tylko projektów ustaw jak, ale też i uchwał. Wykazano łączną liczbę: 232, z czego 168 jest projektów ustaw, a 64 - uchwał.

Ustawa i uchwała to dwa różne dokumenty prawne. Ustawa jest aktem prawnym. Ma charakter powszechnie obowiązujący. Reguluje prawa i obowiązki wszystkich obywateli. Natomiast z reguły uchwała jest "aktem wewnętrznym", związanym z działalnością Sejmu, na przykład regulamin Sejmu, regulaminy komisji czy powołanie członka Trybunału Konstytucyjnego są uchwałami. Uchwała może być też aktem woli Sejmu, przedstawieniem stanowiska w danej sprawie, np. w sierpniu podjęto uchwałę ws. obcej ingerencji w proces wyborczy w Polsce.

Tak więc Lewica w Sejmie złożyła nie 230 projektów ustaw, a 168.

Co ciekawe, zarówno na swojej stronie internetowej jak i na platformie X Lewica informuje, że liczba 230 dotyczy i ustaw i uchwał. W cytowanych przez nas wypowiedziach polityków Lewicy była mowa tylko o ustawach.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburza się Konrad Berkowicz z Konfederacji. Z kolei Sebastian Kaleta pisze o "cenzurze proniemieckiej". Obaj odnoszą się do zdjęcia stron podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich, gdzie w cytowanej patriotycznej pieśni użyto słowa "Krzyżak" zamiast "Niemiec". Politycy sugerują, że ten podręcznik wprowadził rząd Donalda Tuska. Tyle że zatwierdził go minister edukacji w czasach rządów PiS. Co więcej - najprawdopodobniej istniały różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

"Cenzura proniemiecka" Roty? Kto i kiedy wprowadził nową wersję

"Cenzura proniemiecka" Roty? Kto i kiedy wprowadził nową wersję

Źródło:
Konkret24

Żołnierze z Wielkiej Brytanii rzekomo giną na ukraińskim froncie - z taką narracją rozpowszechniana jest fotografia kilkunastu trumien w samolocie transportowym. Zdjęcie jest prawdziwe, ale zrobiono je w czasach innego konfliktu i nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Brytyjscy żołnierze zginęli na froncie w Ukrainie? Nie

Brytyjscy żołnierze zginęli na froncie w Ukrainie? Nie

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wygraniu wyborów w USA przez Donalda Trumpa w polskich mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać rzekomy cytat z książki, którą napisał kiedyś J.D. Vance - teraz kandydat na wiceprezydenta. Miał to być niewybredny żart o Polakach. Jednak słowa te wcale nie pochodzą z jego książki "Elegia dla bidoków".

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

Źródło:
Konkret24

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska o fatalną politykę gospodarczą, której skutkiem ma być to, że wielkie międzynarodowe firmy wycofują się z planów dotyczących Polski. Jako przykłady podawane są najczęściej koncerny: Intel, Ford, Maersk, Beko. Tylko że ich decyzje mają inne podłoże. Wyjaśniamy.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Franciszkanin został aresztowany w Nowym Jorku "za modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci" - z taką informacją rozpowszechniany jest w sieci film z momentu zatrzymania księdza przez policję. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego opis już nie.

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

U wybrzeży Hiszpanii miał się pojawić jakiś statek, potem miała zostać użyta "broń pogodowa", a wcześniej specjalnie zlikwidowano zapory na rzekach - liczba teorii spiskowych, które wylewają się teraz w sieci na temat powodzi w Walencji, może zaskakiwać.

"Tajemniczy statek", "broń pogodowa". Zalew fałszywych tez o powodzi w Hiszpanii

"Tajemniczy statek", "broń pogodowa". Zalew fałszywych tez o powodzi w Hiszpanii

Źródło:
Konkret24

Tysiące odsłon w mediach społecznościowych generuje zdjęcie plakatu, na którym prezydent Warszawy ma rzekomo zapraszać na Marsz Niepodległości 11 listopada. Wielu zastanawia się, czy Rafał Trzaskowski zmienił zdanie na temat imprezy narodowców. Nie zmienił.

"Najpierw zakazywał, teraz zaprasza"? Trzaskowski na plakacie o Marszu Niepodległości

"Najpierw zakazywał, teraz zaprasza"? Trzaskowski na plakacie o Marszu Niepodległości

Źródło:
Konkret24

W czternastu stanach USA wyborcy nie muszą okazywać dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym. Brak tego wymogu jest wykorzystywany do podważania rzetelności procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy dezinformacji uderzają głównie w Kalifornię, gdzie szansę na wygraną ma Kamala Harris. Tłumaczymy, jak wygląda tam weryfikacja wyborców.

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

Źródło:
Konkret24

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Czy po próbnych eksperymentach związanych z krótszym czasem pracy Islandia zdecydowała, że "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? Internauci tak zrozumieli analizy raportu z badań na ten temat, ale to uproszczenie. Bo ani nie ma odgórnej decyzji rządu, ani krótszy czas pracy nie zawsze znaczy tam mniej dni roboczych.

Islandia już "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? To bardziej skomplikowane

Islandia już "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? To bardziej skomplikowane

Źródło:
Konkret24

Platforma Obywatelska chwali się w mediach społecznościowych wysokością renty socjalnej dla osób z niepełnosprawnością. Przekaz sugeruje, że na podaną kwotę będą mogły liczyć wszystkie osoby pobierające rentę socjalną. Tak nie jest. Wyjaśniamy dlaczego.

Wysoka renta socjalna dla osób z niepełnosprawnościami? Nie dla wszystkich

Wysoka renta socjalna dla osób z niepełnosprawnościami? Nie dla wszystkich

Źródło:
Konkret24

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24

"Co za cringe z tą koszulką", "rozumiem, że to fejk?", "udziela wsparcia Trumpowi?" - zastanawiali się internauci, komentując hasło na koszulce prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Nie wszyscy wierzą, że zdjęcie jest prawdziwe i prezydent Ukrainy wystąpił w takim T-shircie. Wyjaśniamy, jaki mógł być sens tego przekazu.

Zełenski z hasłem o "małej Rosji". Wyjaśniamy

Zełenski z hasłem o "małej Rosji". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nasze projekty ustaw "utknęły w zamrażarce sejmowej" - skarży się europosłanka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik. Zajrzeliśmy więc do owej słynnej zamrażarki i okazuje się, że polityczka Konfederacji nie ma racji.

Konfederacja skarży się na sejmową zamrażarkę. Ile projektów w niej "utknęło"?

Konfederacja skarży się na sejmową zamrażarkę. Ile projektów w niej "utknęło"?

Źródło:
Konkret24

Specjalny zespół złożony z przedstawicieli trzech resortów pracuje nad tym, by do polskiego prawa wprowadzić karę za czyn określany jako zabójstwo drogowe. Jednak prawnicy wskazują na problem, który może być nie do przeskoczenia. Widać to po rozwiązaniach, jakie stosują już w przypadku takiego zabójstwa inne kraje w Europie. Wyjaśniamy.

Kara za zabójstwo drogowe. U nas problem, a w innych krajach?

Kara za zabójstwo drogowe. U nas problem, a w innych krajach?

Źródło:
Konkret24

"Jak ludzie mogą patrzeć obojętnie na takie sceny", "niestety takie jest życie i tego nie zmienimy" - piszą internauci, komentując popularne w sieci nagranie, które ma rzekomo przedstawiać dziecko uwięzione pod gruzami budynku w Strefie Gazy. Film ma miliony wyświetleń, chwyta za serce, więc wielu wierzy w ten opis. Ale to nieprawda.

"Palestyńskie dziecko uwięzione pod gruzami"? Co pokazuje nagranie

"Palestyńskie dziecko uwięzione pod gruzami"? Co pokazuje nagranie

Źródło:
Konkret24

Skąd się wzięło hasło "Chwała Ukrainie"? Wbrew informacji rozpowszechnianej teraz w polskich mediach społecznościowych jego autorem wcale nie był Stepan Bandera. Taką tezę forsują przeciwnicy Ukrainy, próbując wzbudzić niechęć Polaków do Ukraińców - ale się mylą.

"Chwała Ukrainie" wymyślił Bandera? Geneza jest inna

"Chwała Ukrainie" wymyślił Bandera? Geneza jest inna

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak ostatnio Ryszard Petru wypowiadał się na temat pracy w Wigilię, w internecie zaczęła krążyć informacja, jakoby kiedyś już "namawiał do wytężonej pracy na rzecz PZPR". Jako dowód pokazywane jest zdjęcie ze "Sztandaru Młodych" ze zdjęciem tego polityka na pierwszej stronie. To jednak powracający w sieci fake news.

Ryszard Petru, praca w Wigilię i gazeta z PRL. Zdjęcie znowu wróciło

Ryszard Petru, praca w Wigilię i gazeta z PRL. Zdjęcie znowu wróciło

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Łukasz Rzepecki przekonywał w telewizyjnej dyskusji, że prezydent Andrzej Duda nigdy się nie angażował w żadną kampanię wyborczą, oprócz swoich. Niezupełnie ma rację. Przypominamy.

"Andrzej Duda nie angażował się w żadną kampanię, oprócz swoich"? Nieprawda

"Andrzej Duda nie angażował się w żadną kampanię, oprócz swoich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ustawiona w centrum Warszawy artystyczna instalacja "Aleja bohaterów" z sylwetkami ukraińskich żołnierzy oburzyła niektórych - co szybko wykorzystała rosyjska propaganda. Największe rosyjskie media przeinaczają przekaz, próbując wzmocnić podziały między Polakami i Ukraińcami. Jednak twórcami instalacji są Polak i Ukrainka.

"Pochowano mnie żywcem". Wystawa w Warszawie w trybach rosyjskiej propagandy

"Pochowano mnie żywcem". Wystawa w Warszawie w trybach rosyjskiej propagandy

Źródło:
Konkret24
Głosy na Trumpa w Pensylwanii niszczone? Nie, film to przykład "wysiłków Moskwy"

Głosy na Trumpa w Pensylwanii niszczone? Nie, film to przykład "wysiłków Moskwy"

Źródło:
Konkret24

Ubijanie masła kablem, wysypywanie ziemi na głowę, obsceniczne ruchy kobiet - nagrania z takich performance krążą w mediach społecznościowych z informacją, że można je było obejrzeć na otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Placówka zaprzecza, a my wyjaśniamy, skąd pochodzą te filmy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej "niezwykle nowatorskie"? Skąd są te nagrania

Muzeum Sztuki Nowoczesnej "niezwykle nowatorskie"? Skąd są te nagrania

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki utrzymuje, że obecny rząd obniżył 14. emeryturę. Tylko nie dodaje, że wysokość tego świadczenia wynika z przepisów przyjętych w czasach jego rządu. Przypominamy, jak to było.

Morawiecki: rząd "obciął" czternastą emeryturę. Czego nie mówi?

Morawiecki: rząd "obciął" czternastą emeryturę. Czego nie mówi?

Źródło:
Konkret24

"Guten morgen" - takie powitanie mogli zobaczyć mieszkańcy Warszawy na tablicach przystanków tramwajowych na nowej linii do Wilanowa. Zdjęcia pokazujące taki komunikat obiegły sieć. Ale nie pokazały one, że tablice wyświetlały też powitanie w innych językach.

"Guten morgen" na przystankach w Warszawie. Wyjaśniamy

"Guten morgen" na przystankach w Warszawie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24, tvnwarszawa.pl