Wybory 2023. Lewica: "przez cztery lata przedstawiliśmy 230 ustaw". Nie, mniej. Skąd ta liczba?

Źródło:
Konkret24
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpieczna
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpiecznaTVN24
wideo 2/5
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpiecznaTVN24

Przedstawiciele Lewicy chwalą się w publicznych wystąpieniach, że w mijającej kadencji Sejmu złożyli aż 230 projektów ustaw, mimo że nie byli największym klubem. Policzyliśmy - okazuje się, że samych projektów ustaw Lewicy było dużo mniej. Wyjaśniamy, co się kryje pod liczbą 230.

Politycy Lewicy w czasie kampanii wyborczej przekonują, że nie zmarnowali czterech lat w Sejmie i że byli aktywnymi posłami. Powtarzają przekaz o złożonych przez nich w czasie mijającej kadencji 230 projektach ustaw. Ostatnio taką liczbę podał poseł Marcin Kulasek, sekretarz Nowej Lewicy.

"My tak naprawdę przez cztery lata w Sejmie przedstawiliśmy 230 ustaw. Trzeci pod względem wielkości klub parlamentarny - 230 ustaw" - mówił parlamentarzysta w programie "Graffiti" w Polsat News. Prowadzący rozmowę przerwał i stwierdził, że "najczęściej te ustawy trafiały do zamrażarki sejmowej". - Tak. To są ustawy niestety wszystkie zamrożone, ale to są ustawy gotowe" - zapewnił Kulasek. Wymienił projekt ustawy o emeryturach stażowych, który jego partia razem z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych złożyła w Sejmie jeszcze w marcu 2020 roku.

FAŁSZ

Taka liczba padała też w połowie sierpnia podczas konwencji w Warszawie, gdy Lewica podsumowywała swoją pracę w Sejmie w ciągu mijającej kadencji Sejmu.

"Dobrze wykorzystaliśmy cztery lata. Odrobiliśmy lekcję, bo dzisiaj nie musimy mówić, że mamy szuflady pełne ustaw. Te ustawy leżą na stole. Każdy z ponad 230 projektów ustaw, które złożyła Lewica w tej kadencji, są na stronie Kancelarii Sejmu. Przedstawialiśmy konkretne propozycje rozwiązań, kiedy PiS jeszcze nie miał nawet gotowego przekazu dnia" - mówił wtedy Dariusz Standerski, dyrektor ds. legislacyjnych klubu Lewicy. - "Pracowaliśmy i wypracowaliśmy 231 projektów ustaw, kiedy Sławomir Mentzen nadal kłamał, że ma jakieś sto projektów. (...) Średnio raz w tygodniu - wraz ze swoim zespołem - składałem w imieniu Lewicy projekt ustawy. To był cotygodniowy marsz do laski marszałkowskiej z poczuciem, że jesteśmy coraz bliżej celu, że jesteśmy coraz bliżej tego, żeby zagwarantować to, o co walczymy" - informował Standerski.

Kilkanaście minut później wicemarszałek Sejmu, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty powiedział podczas konwencji: "Mamy 230 ustaw. Te ustawy, jakby były wprowadzone, to naprawdę byśmy byli bezpieczni".

Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpieczna
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpiecznaTVN24

Czarzasty na początku września podczas konferencji prasowej znów podał tę liczbę. Zwracał się wówczas do premiera Mateusza Morawieckiego, którego określił "złodziejem pomysłów". Zarzucał, że rząd, Prawo i Sprawiedliwość kopiują pomysły Lewicy. "Rozumiem, że siedzisz i patrzysz na najlepszych. Patrzysz na ich postulaty. Patrzysz na ich ustawy. Pewnie cię zdziwiło, że trzeci klub w parlamencie złożył 230 ustaw i pewnie cię zdziwiło, że w tych ustawach są zapisane różne rzeczy dobre dla Polek i Polaków" - mówił współprzewodniczący partii.

"Do złożenia projektu poselskiego potrzeba poparcia grupy min. 15 posłów. My napisaliśmy ich i złożyliśmy w tej kadencji 230, będąc w opozycji" - odpisała 10 września internaucie w serwisie X posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska, członki zarządu tej partii.

Sprawdziliśmy słowa polityków Lewicy.

Co podaje strona Sejmu?

Na stronie sejmowej nie ma gotowej informacji o tym, ile jaki klub parlamentarny złożył projektów ustaw. Zwróciliśmy się więc do Kancelarii Sejmu o udostępnienie takich danych. Czekamy na odpowiedź.

Można natomiast policzyć, ile klub Lewicy złożył projektów ustaw, którym jeszcze marszałek Sejmu nie nadała numeru druku. To miejsce jest nazywane często "sejmową zamrażarką". Z sejmowej strony wynika, że Lewica złożył 99 takich projektów, z czego 89 samodzielnie, a 10 z innymi klubami. Siedem projektów to autopoprawki.

Jednak są jeszcze projekty Lewicy, którym już nadano numer druku, którymi Sejm się zajął. Ile ich było? Strona Sejmowa podaje, że najaktywniejsi parlamentarzyści Lewicy pod względem składania podpisów pod projektami ustaw i uchwał to posłanki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Magdalena Biejat. Podpisały się odpowiednio pod 120 i 119 projektami. To więc dużo mniej - trochę ponad połowa - niż deklarowana przez Lewicę liczba i - co warto podkreślić - podpisy posłanek zostały złożone zarówno pod projektami ustaw jak i uchwał.

Złożone przez Lewicę projekty ustaw dotyczyły między innymi: tabletki "dzień po" bez recepty, obowiązkowych szczepień na koronawirusa dla dorosłych i kary dla niezaszczepionych lub zerowego VAT-u na bilety kolejowe.

Nie 230 projektów ustaw, tylko 168

Zwróciliśmy się więc do Lewicy z prośbą o przesłanie wykazu 230 projektów ustaw, które zadeklarowała. Bardzo szybko dostaliśmy z klubu parlamentarnego odpowiednie pismo. Zestawienie zatytułowano: "Wykaz projektów ustaw/uchwał wniesione przez Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy" (pisownia oryginalna).

Z dokumentu wynika, że tak naprawdę liczba 230 projektów podawana przez polityków Lewicy dotyczy nie tylko projektów ustaw jak, ale też i uchwał. Wykazano łączną liczbę: 232, z czego 168 jest projektów ustaw, a 64 - uchwał.

Ustawa i uchwała to dwa różne dokumenty prawne. Ustawa jest aktem prawnym. Ma charakter powszechnie obowiązujący. Reguluje prawa i obowiązki wszystkich obywateli. Natomiast z reguły uchwała jest "aktem wewnętrznym", związanym z działalnością Sejmu, na przykład regulamin Sejmu, regulaminy komisji czy powołanie członka Trybunału Konstytucyjnego są uchwałami. Uchwała może być też aktem woli Sejmu, przedstawieniem stanowiska w danej sprawie, np. w sierpniu podjęto uchwałę ws. obcej ingerencji w proces wyborczy w Polsce.

Tak więc Lewica w Sejmie złożyła nie 230 projektów ustaw, a 168.

Co ciekawe, zarówno na swojej stronie internetowej jak i na platformie X Lewica informuje, że liczba 230 dotyczy i ustaw i uchwał. W cytowanych przez nas wypowiedziach polityków Lewicy była mowa tylko o ustawach.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes