"Symboliczne otwarcie nowej ery" – tak premier Mateusz Morawiecki mówił o programie wsparcia dla dzieci z rodzin popegeerowskich, którego start ogłosił 14 lutego w mazowieckiej wsi. Tyle że program wystartował w ubiegłym roku. Zakończono nawet nabór wniosków.

Premier Mateusz Morawiecki 14 lutego w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach wziął udział w podpisaniu umowy o powierzenie grantu "Wsparcie dzieci i wnuków pracowników PGR w rozwoju cyfrowym". Gmina Zatory otrzyma 206 800 zł na sfinansowanie zakupu 82 komputerów, laptopów, tabletów z potrzebnym oprogramowaniem. Na sprzęt dla wszystkich chętnych szkół w kraju - 215 tys. komputerów i laptopów oraz ponad 3 tys. tabletów - rząd przeznaczy 586 222 805 zł pochodzących z unijnego funduszu na zwalczanie skutków pandemii w regionach ReactEU.

Premier Mateusz Morawiecki o programie wsparcia dla dzieci z rodzin pegeerowskich

Premier "ogłasza start programu"

Podczas wystąpienia w Zatorach Morawiecki mówił, że wspomniany program ma na celu wyrównywanie szans rozwojowych. "Szkoły we wsiach popegeerowskich ze względu na wiele problemów, przede wszystkim ze względu na zaszłości, nie miały takich samych możliwości jak gdzie indziej" – podkreślał.  "Dlatego dzisiejszy program, z którym startujemy, program 500-milionowy, w którym przeznaczamy komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, ma na celu wyrównanie przede wszystkim szans, wyrównanie szans rozwojowych. To duży program modernizacyjny".

I dalej premier mówił: "Myślę, że tutaj w Zatorach ogłoszenie tego programu, na północy Mazowsza, jest symbolicznym otwarciem nowej ery, nowej epoki dla szkolnictwa, tak ważnej epoki, która ma na celu właśnie wyrównywanie szans".

Przekaz o ogłoszeniu przez premiera programu wsparcia dla dzieci z rodzin popegeerowskich powtarzano w mediach społecznościowych. "Ponad 500 mln zł dla rodzin b. pracowników PGR! Premier Morawiecki ogłosił kolejny program wsparcia dla tych zapomnianych przez rządy PO-PSL i Lewicy obszarów. Z środków rodziny będą mogły zakupić sprzęt komputerowy czy zapewnić dostęp do internetu. Brawo @jciesz @szefernaker" - głosił post na twitterowym profilu Popieramy Premiera Mateusza Morawieckiego.

Komentarz o "ogłoszeniu kolejnego programu wsparcia" przez Morawieckiego
Komentarz o "ogłoszeniu kolejnego programu wsparcia" przez Morawieckiego Foto: Twitter.com

Ogłoszenie programu: wrzesień 2021 roku. Nabór: od października

W Zatorach Morawiecki dziękował wiceministrowi spraw wewnętrznych i administracji Pawłowi Szefernakerowi, o którym powiedział, że "jest dobrym duchem inwestycji kierowanych na tereny popegeerowskie".

Bo już 10 września 2021 roku na konferencji prasowej w kancelarii premiera wiceminister Szefernaker wspólnie z sekretarzem stanu do spraw cyfryzacji Januszem Cieszyńskim ogłosili uruchomienie rządowego programu "Cyfrowa gmina", w ramach którego uczniowie z rodzin byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych otrzymają komputery z dostępem do internetu. To wtedy wiceminister Szefernaker mówił, że przez wiele lat problemy dawnych terenów po PGR-ach nie były dostrzegane przez władze. "Dziś poprzez kolejne programy dla mieszkańców terenów popegeerowskich chcemy realizować inwestycje, których przez lata brakowało. Chcielibyśmy także, aby dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów mogły skorzystać z programu pozwalającego zlikwidować wykluczenie cyfrowe tych miejscowości" – powiedział wiceszef MSWiA. Wstępnie koszt programu oszacowano na 80 mln zł; był skierowany do 800 gmin, na terenie których działały PGR-y.

A potem, na kolejnej konferencji 30 września 2021 roku, ministrowie Szefernaker i Cieszyński ogłosili, że 4 października rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów.

Wiceminister Paweł Szefernaker ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie komputerów dla dzieci z rodzin popegeerowskich
Wiceminister Paweł Szefernaker ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie komputerów dla dzieci z rodzin popegeerowskich Foto: Twitter.com

"To dziś - ruszył program wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR" - tak 4 października 2021 roku o rozpoczęciu przyjmowania wniosków o dofinansowanie informowano na rządowej stronie dotyczącej cyfryzacji.

Nabór wniosków zakończono w listopadzie

Nabór wniosków trwał do 5 listopada 2021 roku. Wiceminister Paweł Szefernaker informował 26 listopada na konferencji w Pełczycach, że gminy złożyły 250 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego. W związku z tym – zapowiedział tego samego dnia wiceminister Cieszyński - rząd przesunie na ten cel środki z unijnego programu ReactEU.

Jak czytamy na stronie Polskiego Radia z 26 listopada 2021 roku, Cieszyński mówił: "Według naszych szacunków budżet, który zaalokujemy, sięgnie około 600 milionów złotych. To względem pierwotnie planowanej kwoty 80 milionów bardzo duży wzrost".

Wiceminister Janusz Cieszyński o programie wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR
Wiceminister Janusz Cieszyński o programie wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR Foto: Twitter.com

Listę 1604 gmin, które otrzymają dofinansowanie na zakup komputerów, laptopów i tabletów, opublikowano 14 lutego tego roku. Właśnie tego dnia w Zatorach podpisano pierwszą umowę o udzieleniu grantu w ramach programu "Wsparcie dzieci i wnuków pracowników PGR w rozwoju cyfrowym". W tym uczestniczył premier Morawiecki.

Największe dofinansowanie otrzyma gmina Września - 3 351 250 zł. Leży w okręgu wyborczym, z którego mandat zdobył poseł PiS Ryszard Bartosik, obecny wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Z kolei 49 gmin wiejskich na 52, które są w okręgu wyborczym nr 40, z którego mandat ma Paweł Szefernaker, otrzyma łączne dofinansowanie w wysokości 32,2 mln zł.

Autor:  Piotr Jaźwiński
Źródło:  Konkret24, zdjęcie Paweł Supernak / PAP

Pozostałe