Opisujemy, jak w wyniku odmiennego zapisu greckiej litery jeden z polskich serwisów "odkrył" nowy wariant koronawirusa.

Nowy wariant koronawirusa na horyzoncie. Po 'Mu' czas na 'Mi'" - ostrzega tytuł artykułu, który 6 września opublikowano na stronie nczas.pl. Dalej czytamy: "Na horyzoncie pojawił się nowy wariant koronawirusa. Tym razem został nazwany Mi. Czy już niedługo świat zwariuje na jego punkcie? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopisała wariant wirusa SARS-CoV-2 Mi do listy tzw. wariantów budzących zainteresowanie (Variants of Interest – VOI), ponieważ występują w niej mutacje mogące sprawić, że obecne szczepionki będą w jej przypadku mniej skuteczne. Niedawno na tę listę wpisała wariant Mu".

Jak się okazuje, "nowy" wariant powstał wyłącznie w głowie autora tekstu.

2 września 2021. Andrusiewicz: W lipcu mieliśmy cztery przypadki zakażenia wariantem Mu. W tej chwili nie ma żadnego

"I będzie się nazywał MuMiNek"

Tekst o rzekomych dwóch nowych wariantach zaczął krążyć w mediach społecznościowych. 7 września udostępniono go na facebookowej stronie "Stop islamizacji Europy". Ponad 200 użytkowników zostawiło pod nim reakcję.

"Ja myślałem, że to dla beki a to serio jest. Jawnie z covidian sobie żarty robią" - skomentował wpis jeden z użytkowników Facebooka (pisownia postów oryginalna). Niektórzy internauci żartowali sobie z nazw nowych wariantów: "A potem będzie meeee"; "A po Mi przyjdzie Nek czyli ten 4 będzie zbiorem tych trzech. I będzie się nazywał MuMiNek"; "Ma mo me mi mu - tak rozpiewanka".

Post odsyłający do tekstu o "nowym wariancie" wirusa
Post odsyłający do tekstu o "nowym wariancie" wirusa Foto: tvn24 / facebook

Czy naprawdę mamy do czynienia z dwoma nowymi wariantami SARS-CoV-2? Okazuje się, że Mu i Mi to ten sam wariant.

Jedna mutacja, dwie formy zapisu

Przypomnijmy, że 31 maja br. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła nowy system nazewnictwa wariantów koronawirusa - wykorzystuje się w nim greckie litery. Chodziło o to, by zakończyć stygmatyzującą praktykę nazywania wariantów nazwą kraju lub regionu, w którym zostały zidentyfikowane po raz pierwszy.

31 sierpnia WHO poinformowała, że monitoruje nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie Mu albo B.1.621.To najnowszy wariant, który trafił na listę tzw. wariantów budzących zainteresowanie (Variants of Interest – VOI). Na tej liście WHO jest teraz pięć wariantów SARS-CoV-2, którym nadano nazwy: Eta, Iota, Kappa, Lambda i Mu (dominujący m.in. w Polsce wariant Delta jest na liście mutacji budzących obawę; Variants of Concern, VOC).

Na stronie WHO nie ma informacji o kolejnym po Mu wariancie Mi. Doniesień o takiej mutacji nie znaleźliśmy też w innych anglojęzycznych sprawdzonych źródłach informacji - nie raportują o nim ani amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), ani Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Lista wariantów (Variants of Interest – VOI) na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (stan na 9 września 2021)
Lista wariantów (Variants of Interest – VOI) na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (stan na 9 września 2021) Foto: WHO / who.int

Skąd się mogła wziąć nazwa Mi dla wariantu SARS-CoV-2? Otóż "Mu" to fonetyczna angielska wersja zapisu greckiej litery "M μ". Jej polski fonetyczny zapis to "Mi" - można to sprawdzić na stronach poświęconych nauce greckiego alfabetu. Polskie redakcje przyjęły dwie różne pisownie nazwy nowego wariantu. Niektóre - np. Polska Agencja Prasowa - stosują zapis "Mu", który praktykuje także WHO. Inne wybrały polski fonetyczny zapis greckiej litery, czyli "Mi" - np. serwisy gazetaprawna.plforsal.pl.

Tak więc informacja na stronie nczas.com o dwóch nowych wariantach - Mu i Mi - wprowadza w błąd. To zapis nazwy tej samej mutacji.

Wariant Mu - co o nim wiemy

Mu to nowy szczep koronawirusa, który wykryto w styczniu tego roku w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za ok. 39 proc. zakażeń. WHO ostrzega, że Mu może być bardziej odporny na szczepionki. Ale podkreśla, że trzeba dalszych badań, by to potwierdzić.

Do 9 września zakażenia wariantem Mu odnotowano w 47 krajach - wynika z bazy GISAID, która gromadzi dane o genomie koronawirusa. Są to m.in.: Stany Zjednoczone, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Niemcy, Słowacja, a także Polska. W naszym kraju potwierdzono cztery zakażenia wariantem Mu między 18 a 26 lipca w województwie pomorskim. Ale 2 września rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewniał, że tego dnia już nikt nie chorował w związku z zakażeniem tym wariantem.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Eksperci o raporcie Jakiego, według którego Polska straciła na wejściu do UE: "niezrównoważony, ahistoryczny, wybiórczy"

Dwaj profesorowie – Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej – twierdzą, że Polska na członkostwie w Unii Europejskiej straciła 535 miliardów złotych. Ich raport powstał na zamówienie europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego. Ekonomiści podane dane kwitują: "porównywanie gruszek z jabłkami". Raport oceniają jako "niespotykany w analizach i literaturze przedmiotu bilansu płatniczego".

"Jakim prawem żołnierz składa meldunek prezesowi partii?" Sprawdzamy

"Co za generał salutuje prezesowi?" - brzmiał jeden z komentarzy oburzonych internautów, którzy na nagraniach z miesięcznicy smoleńskiej zobaczyli, jak żołnierz dwukrotnie salutował Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pytani przez Konkret 24 wojskowi wyjaśniają, czy żołnierz postąpił zgodne z regulaminem.