Opisujemy, jak w wyniku odmiennego zapisu greckiej litery jeden z polskich serwisów "odkrył" nowy wariant koronawirusa.
Nowy wariant koronawirusa na horyzoncie. Po 'Mu' czas na 'Mi'" - ostrzega tytuł artykułu, który 6 września opublikowano na stronie nczas.pl. Dalej czytamy: "Na horyzoncie pojawił się nowy wariant koronawirusa. Tym razem został nazwany Mi. Czy już niedługo świat zwariuje na jego punkcie? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopisała wariant wirusa SARS-CoV-2 Mi do listy tzw. wariantów budzących zainteresowanie (Variants of Interest – VOI), ponieważ występują w niej mutacje mogące sprawić, że obecne szczepionki będą w jej przypadku mniej skuteczne. Niedawno na tę listę wpisała wariant Mu".
Jak się okazuje, "nowy" wariant powstał wyłącznie w głowie autora tekstu.
"I będzie się nazywał MuMiNek"
Tekst o rzekomych dwóch nowych wariantach zaczął krążyć w mediach społecznościowych. 7 września udostępniono go na facebookowej stronie "Stop islamizacji Europy". Ponad 200 użytkowników zostawiło pod nim reakcję.
"Ja myślałem, że to dla beki a to serio jest. Jawnie z covidian sobie żarty robią" - skomentował wpis jeden z użytkowników Facebooka (pisownia postów oryginalna). Niektórzy internauci żartowali sobie z nazw nowych wariantów: "A potem będzie meeee"; "A po Mi przyjdzie Nek czyli ten 4 będzie zbiorem tych trzech. I będzie się nazywał MuMiNek"; "Ma mo me mi mu - tak rozpiewanka".
Czy naprawdę mamy do czynienia z dwoma nowymi wariantami SARS-CoV-2? Okazuje się, że Mu i Mi to ten sam wariant.
Jedna mutacja, dwie formy zapisu
Przypomnijmy, że 31 maja br. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła nowy system nazewnictwa wariantów koronawirusa - wykorzystuje się w nim greckie litery. Chodziło o to, by zakończyć stygmatyzującą praktykę nazywania wariantów nazwą kraju lub regionu, w którym zostały zidentyfikowane po raz pierwszy.
31 sierpnia WHO poinformowała, że monitoruje nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie Mu albo B.1.621.To najnowszy wariant, który trafił na listę tzw. wariantów budzących zainteresowanie (Variants of Interest – VOI). Na tej liście WHO jest teraz pięć wariantów SARS-CoV-2, którym nadano nazwy: Eta, Iota, Kappa, Lambda i Mu (dominujący m.in. w Polsce wariant Delta jest na liście mutacji budzących obawę; Variants of Concern, VOC).
Na stronie WHO nie ma informacji o kolejnym po Mu wariancie Mi. Doniesień o takiej mutacji nie znaleźliśmy też w innych anglojęzycznych sprawdzonych źródłach informacji - nie raportują o nim ani amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), ani Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Skąd się mogła wziąć nazwa Mi dla wariantu SARS-CoV-2? Otóż "Mu" to fonetyczna angielska wersja zapisu greckiej litery "M μ". Jej polski fonetyczny zapis to "Mi" - można to sprawdzić na stronach poświęconych nauce greckiego alfabetu. Polskie redakcje przyjęły dwie różne pisownie nazwy nowego wariantu. Niektóre - np. Polska Agencja Prasowa - stosują zapis "Mu", który praktykuje także WHO. Inne wybrały polski fonetyczny zapis greckiej litery, czyli "Mi" - np. serwisy gazetaprawna.pl, forsal.pl.
Tak więc informacja na stronie nczas.com o dwóch nowych wariantach - Mu i Mi - wprowadza w błąd. To zapis nazwy tej samej mutacji.
Wariant Mu - co o nim wiemy
Mu to nowy szczep koronawirusa, który wykryto w styczniu tego roku w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za ok. 39 proc. zakażeń. WHO ostrzega, że Mu może być bardziej odporny na szczepionki. Ale podkreśla, że trzeba dalszych badań, by to potwierdzić.
Do 9 września zakażenia wariantem Mu odnotowano w 47 krajach - wynika z bazy GISAID, która gromadzi dane o genomie koronawirusa. Są to m.in.: Stany Zjednoczone, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Niemcy, Słowacja, a także Polska. W naszym kraju potwierdzono cztery zakażenia wariantem Mu między 18 a 26 lipca w województwie pomorskim. Ale 2 września rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewniał, że tego dnia już nikt nie chorował w związku z zakażeniem tym wariantem.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock