Kwota wolna od podatku w Polsce taka jak w biednym Burundi? I tak, i nie. Wyjaśniamy

Kwota wolna od podatku to 8 tys. zł czy 3091 zł? WyjaśniamyShutterstock

Gdy jeden z internatów napisał, że w Polsce kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, a w afrykańskim Burundi 3450 zł - zaczęto go krytykować. Przypomniano, że u nas ta kwota wynosi teraz 8000 zł. Lecz wcale nie jest tak, że każdy ma zagwarantowaną właśnie taką kwotę wolną od podatku.

Internauci spierali się o wysokość kwoty wolnej od podatku obowiązującej w Polsce po tym, jak jeden z użytkowników Twittera opublikował 14 lutego post o treści: "Kwota wolna od podatku: Burundi*: 3450 zł Polska: 3091 zł. @AndrzejDuda skomentuje?". I dopisał wyjaśnienie, że Burundi jest najbiedniejszym krajem Afryki. Jego wpis polubiło blisko 1,6 tys. internautów, ponad 300 podało go dalej.

Internauta o kwocie wolnej od podatku
Internauta o kwocie wolnej od podatkuInternauta o kwocie wolnej od podatkuTwitter

Komentujący wpis dyskutowali, czy podana wartość kwoty wolnej od podatku w Polsce jest prawidłowa. "Nie no... stanęli na 8000, ale to i tak kpina" - napisała jedna z uczestniczek dyskusji. "Pani się myli. 8000 jest wolne dla osób zarabiających rocznie do 8000 zł. Następnie w przedziale dochodu rocznego 8000-13000 kwota wolna maleje do 3091 zł. Tak że tak" - odpowiedział inny internauta.

Nowe podatki w 2021 roku
Nowe podatki w 2021 roku tvn24

Stopa wolna od podatku w Burundi i Polsce

Zamieszczona w tweecie internauty wartość kwoty od podatku w Burundi jest prawdziwa. Obywatele, którzy w ciągu roku osiągnęli dochód 1 mln 800 tys. franków burundyjskich (ok. 3436 zł), nie muszą odprowadzać podatku. To dane z publikacji firmy KPMG International z 2018 roku dotyczącej podatków w Burundi.

Internauta ma również rację, pisząc, że Burundi jest najbiedniejszym państwem Afryki. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego kraj ten ma najniższy dochód PKB na osobę w cenach bieżących w regionie Afryki Subsaharyjskiej: 264 dolary.

W Polsce kwota wolna od podatku wynosi natomiast teraz 8000 zł. Wartość 3091 zł podana w poście obowiązywała do 2016 roku. Z tym że część podatników wciąż jednak obowiązuje kwota wolna w takiej wysokości. Wyjaśniamy, jak to możliwe.

Czym jest kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku to wysokość dochodów osiągniętych w ciągu roku, od której nie trzeba odprowadzać podatku - szczegółowo opisał to portal Tvn24.pl w styczniu 2020 roku. Jeśli kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł, to znaczy, że osoby, które w ciągu całego roku podatkowego miały dochód niższy niż 8000 zł, nie muszą odprowadzić ani grosza podatku.

Wysokość kwoty zmniejszającej podatek, na podstawie której można ustalić kwotę wolną od podatku, jest określona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość ta zmieniała się w ostatnich latach. Od 2009 do 2016 roku wynosiła dla wszystkich podatników 3089 zł (choć w praktyce realnie dopiero od kwoty 3091 zł płaciło się podatek, z uwagi na zaokrąglenia). Ale w 2017 roku kwotę tę podniesiono do 6600 zł, zaś w 2018 roku - do 8000 zł. Z tym że w obu przypadkach nie dla wszystkich, co opisujemy poniżej.

Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie
Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnieTVN24 BiS

Kwota wolna od podatku obowiązuje podatników rozliczających się za pomocą formularzy PIT-36 i PIT-37. Warto pamiętać, że osiągnięcie rocznego dochodu niższego niż 8000 zł nie zwalnia z obowiązku rozliczenia. Także osoby o najniższych dochodach powinny złożyć zeznanie podatkowe w swoim urzędzie skarbowym.

Kwota wolna od podatku ma różne wartości

W ustawie o podatku dochodowym nie ma jednak mowy o "kwocie wolnej od podatku". W artykule 27. wymienia się "kwotę zmniejszającą podatek".

- "Kwota wolna" to pojęcie potoczne - mówi w rozmowie z Konkret24 Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektorka w zespole do spraw podatków pracowniczych w PwC. - Mówi się, że kwota wolna wynosi osiem tysięcy złotych, a wynika to z tego, że jeżeli pomnożymy osiem tysięcy przez 17 procent, to wyjdzie kwota zmniejszająca podatek o wysokości 1360 zł - tłumaczy Narkiewicz-Tarłowska.

Ekspertka PwC wyjaśnia, że wyliczenia prawdopodobnie mają źródło w założeniu ustawodawcy o ustanowieniu właśnie kwoty 8000 zł jako tzw. wolnej od podatku. - Od tej wartości obliczył 17 procent, bo to stawka podatku dochodowego, i wyszło, że taka kwota zmniejszająca podatek wynosi 1360 - wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska. - Jeżeli weźmiemy kwotę 1360 zł i ubruttowimy ją, czyli podzielimy przez 17 proc., wyjdzie właśnie osiem tysięcy - kontynuuje. Ubruttowienie polega na dojściu do kwoty wyjściowej, czyli podstawy, którą można uznać za zwolnioną od opodatkowania.

Ale: w zależności od wysokości osiągniętego progu dochodów różna jest kwota zmniejszająca podatek. Czyli 8000 to niejedyna wartość kwoty wolnej od podatku w Polsce. I tak:

- W przypadku dochodów od 8 do 13 tys. z, kwota zmniejszająca podatek stopniowo maleje od 1360 zł (przy 8 tys. zł dochodu) do 525,12 zł (dla 13 tys. zł). Kwota wolna wynosi zatem od 8 tys. zł (dla 8 tys. zł dochodu) do 3089 zł (dla 13 tys. zł dochodu). Skąd wartość 3089 zł? Gdy podzielimy kwotę 525,12 zł przez 17 proc.

- W przypadku dochodów powyżej 13 tys. do 85 528 zł zarówno kwota zmniejszająca podatek, jak i tzw. kwota wolna są stałe i wynoszą odpowiednio: 525,12 zł i 3089 zł.

- Dla dochodów powyżej 85 528 zł do 127 000 zł kwota zmniejszająca podatek stopniowo maleje: od 525,12 zł do 0 zł. Podobnie zmniejsza się tzw. kwota wolna - od 3 089 zł do 1 zł.

- Osoby, których roczne dochody są wyższe niż 127 000 zł, nie mogą zmniejszyć kwoty, która powędruje do fiskusa.

Kto zatem ma rację w sporze internautów o wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce? To zależy od naszego poziomu dochodów.

- Nie jest tak, że kwotę ośmiu tysięcy mamy zagwarantowaną jako kwotę wolną. A jeśli nasze zarobki przekraczają 127 tysięcy, w ogóle nie mamy kwoty wolnej - wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska. W poprzednich latach kwota wolna była stała i jedna dla wszystkich podatników. Po zmianach zależy od wysokości dochodów.

Różnica w podawanej w poprzednich latach w wyliczeniach kwocie wolnej wynoszącej 3089 zł lub 3091 zł wynikała z tego, że realnie dopiero od kwoty 3091 zł płaciliśmy podatek.

Polska a Europa

Obowiązujące w różnych krajach Europy tzw. kwoty wolne od podatku trudno porównywać ze względu na różne zasady pozwalające pomniejszać podatek dochodowy. W zestawieniu za 2018 rok przygotowanym przez PwC niższa niż w Polsce kwota wolna obowiązywała tylko w Irlandii, we Włoszech i w Czechach.

Najwyższą kwotę wolną od podatku miał Cypr - 19,5 tys. euro. Potem Finlandia - 16,9 tys. euro i Wielka Brytania - z degresywną kwotą wolną od 13 777 euro (w przeliczeniu z funta) do 0 euro.

Tzw. kwoty wolne od podatku w państwach Unii Europejskiej w 2018 roku (w euro)PwC

- Polska nadal plasuje się w drugiej części rankingu - komentuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska. - W wielu państwach, takich jak Cypr, Finlandia, Wielka Brytania, kwota ta wynosi nawet kilka razy więcej niż w Polsce - zauważa. Dodaje, że w Polsce kwota wolna od podatku pokrywa tzw. minimum egzystencjalne, ale nie sięga już tzw. minimum socjalnego.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, Tvn24.pl; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24

Po meczu siatkarskim w Suwałkach pojawiły się informacje o rzekomym wpuszczaniu za darmo ukraińskich kibiców. Te doniesienia nie są prawdziwe, a ich celem jest antagonizowanie obu narodów.

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24