Ponad 30 organizacji, którym Narodowy Instytut Wolności przyznał co najmniej pół miliona złotych dotacji


Fundacja Polska Wielki Projekt zarządzana przez Annę Bielecką, przyjaciółkę Jarosława Kaczyńskiego, dostała największe wsparcie z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Z państwowych funduszy Narodowy Instytut Wolności przyznał jej ponad 1,3 mln zł. W radzie fundacji jest wicepremier Piotr Gliński. Prezentujemy beneficjentów programu, których NIW dofinansował najhojniej.

Narodowy Instytut Wolności odpowiada m.in. za rozdzielanie pieniędzy na działalność organizacji pozarządowych. W lipcu opublikował na stronie internetowej listę organizacji, którym przyznano dofinansowanie na "wsparcie działań misyjnych i rozwój instytucjonalny". Był to ostatni rozstrzygnięty konkurs dotacyjny w ramach tegorocznej edycji Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.

Przeanalizowaliśmy wszystkie cztery konkursy (tzw. priorytety) tej edycji. Trzy poprzednie były to: kapitały żelazne - dotacje operacyjne na wsparcie budowania początkowych kapitałów żelaznych; rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich; rozwój instytucjonalny think tanków obywatelskich.

W całej tegorocznej edycji Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich w ramach czterech konkursów Narodowy Instytut Wolności przyznał 101 dotacji na łączną kwotę 39 mln zł. Otrzymało je 81 organizacji (fundacji, stowarzyszeń, spółek).

Jak Narodowy Instytut Wolności rozdziela dotacje? Materiał z 2019 roku
Jak Narodowy Instytut Wolności rozdziela dotacje? Materiał z 2019 roku TVN24

38 organizacjom NIW przyznał co najmniej pół miliona złotych wsparcia. 14 beneficjentów otrzymało dotacje w ramach dwóch priorytetów, jedna – aż w trzech: na wsparcie działań misyjnych, stworzenie kapitału żelaznego i na rozwój think tanku.

Najwięcej - na działalność statutową

Największe dofinansowania przyznano na wsparcie działalności misyjnej, czyli na bieżącą działalność statutową – łącznie 28,023 mln zł. Dotacje otrzymało 59 organizacji, tak więc średnia kwota wsparcia wyniosła 474 966 zł. 37 beneficjentów dostało więcej niż średnia. A najwięcej – 560 tys. zł - Fundacja Instytut Ekonomiczny im. Emila Plage. Powstała jesienią 2020 roku, próżno szukać w sieci wiarygodnych informacji o jej działalności.

Na stworzenie tzw. kapitału żelaznego łączna kwota dotacji wyniosła 2,98 mln zł. Pięć organizacji dostało po 500 tys. zł, a jedna – 480 tys.

4 mln zł rozdzielono między 21 organizacji na tzw. rozwój organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Tu średnia dotacja wyniosła więc 190 476 zł. Kwoty powyżej dostało 16 podmiotów. Najwięcej – 200 tys. zł - Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników.

Również 4 mln zł przeznaczono na rozwój obywatelskich think tanków. Wsparcie otrzymało 15 fundacji i stowarzyszeń, czyli średnia kwota wyniosła 266 666 zł. 12 organizacji dostało więcej, a najwięcej – po 291 722,50 zł - przyznano Fundacji Wizja Rozwoju i Fundacji Polska Wielki Projekt.

Organizacje, które dostały w tym roku z Narodowego Instytutu Wolności co najmniej 500 tys. złKonkret24 | NIW

Top 10 beneficjentów: powyżej 700 tys. zł wsparcia

Oto dziesięć organizacji pozarządowych najhojniej dofinansowanych przez NIW w ramach tegorocznej edycji Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich:

Fundacja Polska Wielki Projekt

Fundacja Polska Wielki Projekt otrzymała w sumie 1 311 722,50 zł. Złożyły się na to: 520 tys. zł - w ramach priorytetu na rozwój organizacyjny; 500 tys. zł - na tzw. kapitał żelazny; 291 722,50 zł - na rozwój think tanków obywatelskich. Fundację zarejestrowano w sierpniu 2016 roku, na jej czele stoi Anna Bielecka, współorganizatorka cyklu debat o wyzwaniach dla przyszłości kraju, które od 11 lat odbywały się pod nazwą Kongres Polska Wielki Projekt.

Jarosław Kaczyński na Kongresie Polska Wielki Projekt
Jarosław Kaczyński na Kongresie Polska Wielki Projekt tvn24

W mediach nie raz o Annie Bieleckiej pisano. Zarówno "Gazeta Wyborcza", jak też dziennik "Fakt" czy tygodnik "Newsweek Polska" określały Bielecką przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego. To w jej domu odbywają się spotkania czołowych polityków PiS, a w radzie jej fundacji są m.in. wicepremier Piotr Gliński (który sprawuje nadzór nad Narodowym Instytutem Wolności), Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta Andrzeja Dudy), Tomasz Matynia (dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu).

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna

1 010 000 zł dotacji otrzymała działająca od 11 lat Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna. Zajmuje się historią Pomorza Gdańskiego i upamiętnieniem robotniczych protestów w roku 1970 i w latach 1980-1991. Jej szefem jest Andrzej Kołodziej, dawny działacz Solidarności, w stanie wojennym w Solidarności Walczącej, ostatnio związany z założoną przez Kornela Morawieckiego (ojca premiera) partią Wolni i Solidarni.

Fundacja Edukacja do Wartości

Fundacja Edukacja do Wartości, zarejestrowana 13 marca 2020 roku, w sumie również otrzymała 1 010 000 zł wsparcia. Jej prezesem jest Tymoteusz Zych - prawnik, który jednocześnie zasiada w Radzie Narodowego Instytutu Wolności. Wiceprezesem Fundacji Edukacja do Wartości jest Jerzy Kwaśniewski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris (stoi m.in. za projektami zakazu aborcji i zaostrzania prawa karnego). Zych i Kwaśniewski są też we władzach innych stowarzyszeń i fundacji, które już dostały niemałe dotacje z NIW. Portal Tvn24.pl opisał ich powiązania we wrześniu 2020 roku.

Prawo i ideologia. Ordo Iuris - kim są?
Prawo i ideologia. Ordo Iuris - kim są?tvn24

Fundacja Młode Kresy

819 580,88 zł przyznano działającej od 2015 roku Fundacji Młode Kresy. Zajmuje się integracją w Polsce młodych Polaków, którzy do naszego kraju przyjeżdżają z Białorusi, Ukrainy czy Litwy.

Fundacja im. Kazimierza Promyka

Tej fundacji przyznano w sumie 748 239,39 zł dotacji. Prezeską fundacji jest Maria Cholewińska, na co dzień pracująca jako inspektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialna za projekty związane z geotermią. Fundacja zrealizowała np. projekt polegający na tłumaczeniu haseł z polskiej wersji Wikipedii na siedem języków obcych; przygotowała analizę dotyczącą możliwości wprowadzenia akcjonariatu pracowniczego.

Fundacja Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica

743 850,42 zł otrzyma Fundacja Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica. Zajmuje się tworzeniem analiz w zakresie nauk prawnych, społecznych, humanistycznych, ekonomicznych. Jej prezesem jest Andrzej Brzozowski-Oleksiak, asystent prezesa Rządowego Centrum Legislacji Krzysztofa Szczuckiego.

Stowarzyszenie Nasze Włochy

Stowarzyszenie Nasze Włochy - działające od 2014 roku na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy - otrzyma 737 094,69 zł wsparcia. Trzech z pięciu członków zarządu tego stowarzyszenia to działacze Forum Młodych PiS. Dwóch z nich w 2018 roku startowało z listy PiS do rady dzielnicy Włochy, ale nie uzyskali mandatu.

Fundacja Wizja Rozwoju

Ta fundacja działa od czterech lat i zajmuje się organizowaniem dorocznych spotkań pod nazwą Forum Wizja Rozwoju, w których uczestniczą ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu, przedstawiciele największych spółek Skarbu Państwa, parlamentarzyści PiS. Fundacja na swoją działalność otrzymała 731 722,50 zł.

Stowarzyszenie Scena Kultury

708 891,40 zł wynosi łączna dotacja dla Stowarzyszenia Scena Kultury. Jest znane z organizowania festiwalu filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci poświęconego filmom o tematyce historycznej. Ten festiwal dofinansowuje także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Fundacja im. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego

Dziesiątkę organizacji pozarządowych, które dostały ponad 700 tys. zł wsparcia, zamyka Fundacja im. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Założono ją w 2019 roku, a jej głównym celem jest "budowa coraz silniejszych, nowoczesnych mediów katolickich". Na czele fundacji stoi ks. Grzegorz Walkiewicz, długoletni szef Radia Warszawa. Fundacji przyznano w sumie 708 560,25 zł.

Kontrowersyjne dotacje z ministerstwa kutury
Kontrowersyjne dotacje z ministerstwa kuturytvn24

Organizacje młode, a dotacje wysokie

Powyżej 400 tys. zł wsparcia Narodowy Instytut Wolności przyznał dziesięciu organizacjom, które nie działają jeszcze nawet roku. Niektóre - jak opisywaliśmy w Konkret24 - zostały zarejestrowane tuż przed ogłoszeniem konkursów dotacyjnych.

W tym gronie najwięcej - 615 589,15 zł - dostała Fundacja Rozwoju Powiatu Łęczyńskiego. Została zarejestrowana 21 stycznia tego roku, założycielką jest Anna Małgorzata Wójcik. Takie samo nazwisko figurowało na liście kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do rady powiatu łęczyńskiego w wyborach samorządowych z 2018 roku. Anna Wójcik wtedy mandatu nie zdobyła.

520 000 zł dofinansowania przyznano Fundacji Pomocy za Jeden Uśmiech – zarejestrowanej 27 lutego 2020 roku. Fundacja nie ma strony internetowej, w sieci trudno znaleźć ślady jej aktywności. W sprawozdaniu z działalności, które znajduje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, napisano, że pomimo pandemii fundacji "udało się zrealizować projekt dotyczący badania preferencji zakupowych wśród członków Kół Gospodyń Wiejskich w województwie kujawsko-pomorskim".

510 000 zł dostała inna młoda organizacja: Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego zarejestrowana w listopadzie 2020 roku. Jej przewodniczącym jest ks. Jerzy Stranz, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Związki z działaczami PiS i ministrami

490 000 zł wsparcia NIW przyznał Fundacji Centrum Nowych Technologii Greenlab założonej przez Klaudię Petrus, działaczkę Forum Młodych PiS. To nie jedyna dofinansowana organizacja, która ma powiązania z działaczami PiS.

510 000 zł przyznano Fundacji Lex Humana, której - jak opisuje "Polityka" - szefem jest Kamil Patynowski, delegat na niedawny kongres PiS, członek rady nadzorczej państwowej spółki Lotos Terminale.

460 000 zł trafi do Fundacji Trójmorze - opisywanej przez Konkret24 - której wiceprezesem jest Przemysław Żurawski vel Grajewski, doradca w gabinecie politycznym ministra spraw zagranicznych.

500 000 zł dostała Fundacja Prosto z Mostu – jej prezesem jest Krzysztof Tenerowicz, były działacz Ruchu Narodowego, politycznie związany z obecnym sekretarzem stanu w kancelarii premiera Adamem Andruszkiewiczem. Wiceprezeską tej fundacji jest jego żona Maria Tenerowicz, która jest jednocześnie prezeską Fundacji Edukacji i Mediów. Jej fundacja również otrzymała dofinansowanie z NIW - 196 811,59 zł.

To tylko niektóre przykłady organizacji, których kierownictwo jest powiązane z obozem władzy, a które otrzymały w tym roku dofinansowanie. Jak informuje NIW, do 2030 roku na realizację Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich przeznaczonych zostanie 585 mln zł, co pozwoli na wsparcie blisko 12 tys. organizacji pozarządowych.

Narodowy Instytut Wolności przyznaje ponadto pieniądze na wsparcie doraźne (pokrycie wydatków wynikających z nagłych potrzeb organizacji). NIW miał na to do podziału 2,56 mln zł. Do tej pory otrzymało wsparcie 159 organizacji (głównie małe kluby sportowe, koła gospodyń wiejskich, niewielkie fundacje) - kwoty dotacji wynosiły od kilku do 10 tys. zł. Nabór wniosków o pomoc doraźną trwa do 30 listopada.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Bartłomiej Zborowski / PAP

Pozostałe wiadomości

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie co to za bydło było wczoraj na Placu Zamkowym?" - zapytał jeden z internautów, którego wpis ze zdjęciem pokazującym zaśmieconą ulicę zatacza coraz szersze kręgi w sieci. Nie ma ono jednak nic wspólnego z wiecem w Warszawie.

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

"Wystarczyło kilka miesięcy rządów koalicji 13 grudnia, a zyski Orlenu spadają" - oświadczył poseł PiS Radosław Fogiel, komentując wyniki spółki za pierwszy kwartał 2024 roku. Eksperci przeanalizowali dokładnie te dane i wskazują rzeczywistych "trzech głównych winowajców".

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Europoseł Adam Bielan twierdzi, że obecna koalicja rządząca nie protestowała w 2017 roku przeciwko ustawie, która zmieniła zasady funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda. Przypominamy, jak wyglądało głosowanie nad ustawą z wrzutką o Funduszu.

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po meczu siatkarskim w Suwałkach pojawiły się informacje o rzekomym wpuszczaniu za darmo ukraińskich kibiców. Te doniesienia nie są prawdziwe, a ich celem jest antagonizowanie obu narodów.

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24

W przekazie polityków Prawa i Sprawiedliwości rząd znacząco obniżył 14. emeryturę i wprowadził "program 1000 minus". Tyle że wysokość tego świadczenia była znana już dawno i zapisana w przepisach przyjętych jeszcze w 2021 roku, a ubiegłoroczna nadzwyczajna podwyżka wynikała z pomyłki Jarosława Kaczyńskiego.

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24