Ponad 30 organizacji, którym Narodowy Instytut Wolności przyznał co najmniej pół miliona złotych dotacji


Fundacja Polska Wielki Projekt zarządzana przez Annę Bielecką, przyjaciółkę Jarosława Kaczyńskiego, dostała największe wsparcie z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Z państwowych funduszy Narodowy Instytut Wolności przyznał jej ponad 1,3 mln zł. W radzie fundacji jest wicepremier Piotr Gliński. Prezentujemy beneficjentów programu, których NIW dofinansował najhojniej.

Narodowy Instytut Wolności odpowiada m.in. za rozdzielanie pieniędzy na działalność organizacji pozarządowych. W lipcu opublikował na stronie internetowej listę organizacji, którym przyznano dofinansowanie na "wsparcie działań misyjnych i rozwój instytucjonalny". Był to ostatni rozstrzygnięty konkurs dotacyjny w ramach tegorocznej edycji Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.

Przeanalizowaliśmy wszystkie cztery konkursy (tzw. priorytety) tej edycji. Trzy poprzednie były to: kapitały żelazne - dotacje operacyjne na wsparcie budowania początkowych kapitałów żelaznych; rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich; rozwój instytucjonalny think tanków obywatelskich.

W całej tegorocznej edycji Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich w ramach czterech konkursów Narodowy Instytut Wolności przyznał 101 dotacji na łączną kwotę 39 mln zł. Otrzymało je 81 organizacji (fundacji, stowarzyszeń, spółek).

Jak Narodowy Instytut Wolności rozdziela dotacje? Materiał z 2019 roku
Jak Narodowy Instytut Wolności rozdziela dotacje? Materiał z 2019 roku TVN24

38 organizacjom NIW przyznał co najmniej pół miliona złotych wsparcia. 14 beneficjentów otrzymało dotacje w ramach dwóch priorytetów, jedna – aż w trzech: na wsparcie działań misyjnych, stworzenie kapitału żelaznego i na rozwój think tanku.

Najwięcej - na działalność statutową

Największe dofinansowania przyznano na wsparcie działalności misyjnej, czyli na bieżącą działalność statutową – łącznie 28,023 mln zł. Dotacje otrzymało 59 organizacji, tak więc średnia kwota wsparcia wyniosła 474 966 zł. 37 beneficjentów dostało więcej niż średnia. A najwięcej – 560 tys. zł - Fundacja Instytut Ekonomiczny im. Emila Plage. Powstała jesienią 2020 roku, próżno szukać w sieci wiarygodnych informacji o jej działalności.

Na stworzenie tzw. kapitału żelaznego łączna kwota dotacji wyniosła 2,98 mln zł. Pięć organizacji dostało po 500 tys. zł, a jedna – 480 tys.

4 mln zł rozdzielono między 21 organizacji na tzw. rozwój organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Tu średnia dotacja wyniosła więc 190 476 zł. Kwoty powyżej dostało 16 podmiotów. Najwięcej – 200 tys. zł - Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników.

Również 4 mln zł przeznaczono na rozwój obywatelskich think tanków. Wsparcie otrzymało 15 fundacji i stowarzyszeń, czyli średnia kwota wyniosła 266 666 zł. 12 organizacji dostało więcej, a najwięcej – po 291 722,50 zł - przyznano Fundacji Wizja Rozwoju i Fundacji Polska Wielki Projekt.

Organizacje, które dostały w tym roku z Narodowego Instytutu Wolności co najmniej 500 tys. złKonkret24 | NIW

Top 10 beneficjentów: powyżej 700 tys. zł wsparcia

Oto dziesięć organizacji pozarządowych najhojniej dofinansowanych przez NIW w ramach tegorocznej edycji Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich:

Fundacja Polska Wielki Projekt

Fundacja Polska Wielki Projekt otrzymała w sumie 1 311 722,50 zł. Złożyły się na to: 520 tys. zł - w ramach priorytetu na rozwój organizacyjny; 500 tys. zł - na tzw. kapitał żelazny; 291 722,50 zł - na rozwój think tanków obywatelskich. Fundację zarejestrowano w sierpniu 2016 roku, na jej czele stoi Anna Bielecka, współorganizatorka cyklu debat o wyzwaniach dla przyszłości kraju, które od 11 lat odbywały się pod nazwą Kongres Polska Wielki Projekt.

Jarosław Kaczyński na Kongresie Polska Wielki Projekt
Jarosław Kaczyński na Kongresie Polska Wielki Projekt tvn24

W mediach nie raz o Annie Bieleckiej pisano. Zarówno "Gazeta Wyborcza", jak też dziennik "Fakt" czy tygodnik "Newsweek Polska" określały Bielecką przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego. To w jej domu odbywają się spotkania czołowych polityków PiS, a w radzie jej fundacji są m.in. wicepremier Piotr Gliński (który sprawuje nadzór nad Narodowym Instytutem Wolności), Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta Andrzeja Dudy), Tomasz Matynia (dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu).

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna

1 010 000 zł dotacji otrzymała działająca od 11 lat Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna. Zajmuje się historią Pomorza Gdańskiego i upamiętnieniem robotniczych protestów w roku 1970 i w latach 1980-1991. Jej szefem jest Andrzej Kołodziej, dawny działacz Solidarności, w stanie wojennym w Solidarności Walczącej, ostatnio związany z założoną przez Kornela Morawieckiego (ojca premiera) partią Wolni i Solidarni.

Fundacja Edukacja do Wartości

Fundacja Edukacja do Wartości, zarejestrowana 13 marca 2020 roku, w sumie również otrzymała 1 010 000 zł wsparcia. Jej prezesem jest Tymoteusz Zych - prawnik, który jednocześnie zasiada w Radzie Narodowego Instytutu Wolności. Wiceprezesem Fundacji Edukacja do Wartości jest Jerzy Kwaśniewski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris (stoi m.in. za projektami zakazu aborcji i zaostrzania prawa karnego). Zych i Kwaśniewski są też we władzach innych stowarzyszeń i fundacji, które już dostały niemałe dotacje z NIW. Portal Tvn24.pl opisał ich powiązania we wrześniu 2020 roku.

Prawo i ideologia. Ordo Iuris - kim są?
Prawo i ideologia. Ordo Iuris - kim są?tvn24

Fundacja Młode Kresy

819 580,88 zł przyznano działającej od 2015 roku Fundacji Młode Kresy. Zajmuje się integracją w Polsce młodych Polaków, którzy do naszego kraju przyjeżdżają z Białorusi, Ukrainy czy Litwy.

Fundacja im. Kazimierza Promyka

Tej fundacji przyznano w sumie 748 239,39 zł dotacji. Prezeską fundacji jest Maria Cholewińska, na co dzień pracująca jako inspektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialna za projekty związane z geotermią. Fundacja zrealizowała np. projekt polegający na tłumaczeniu haseł z polskiej wersji Wikipedii na siedem języków obcych; przygotowała analizę dotyczącą możliwości wprowadzenia akcjonariatu pracowniczego.

Fundacja Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica

743 850,42 zł otrzyma Fundacja Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica. Zajmuje się tworzeniem analiz w zakresie nauk prawnych, społecznych, humanistycznych, ekonomicznych. Jej prezesem jest Andrzej Brzozowski-Oleksiak, asystent prezesa Rządowego Centrum Legislacji Krzysztofa Szczuckiego.

Stowarzyszenie Nasze Włochy

Stowarzyszenie Nasze Włochy - działające od 2014 roku na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy - otrzyma 737 094,69 zł wsparcia. Trzech z pięciu członków zarządu tego stowarzyszenia to działacze Forum Młodych PiS. Dwóch z nich w 2018 roku startowało z listy PiS do rady dzielnicy Włochy, ale nie uzyskali mandatu.

Fundacja Wizja Rozwoju

Ta fundacja działa od czterech lat i zajmuje się organizowaniem dorocznych spotkań pod nazwą Forum Wizja Rozwoju, w których uczestniczą ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu, przedstawiciele największych spółek Skarbu Państwa, parlamentarzyści PiS. Fundacja na swoją działalność otrzymała 731 722,50 zł.

Stowarzyszenie Scena Kultury

708 891,40 zł wynosi łączna dotacja dla Stowarzyszenia Scena Kultury. Jest znane z organizowania festiwalu filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci poświęconego filmom o tematyce historycznej. Ten festiwal dofinansowuje także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Fundacja im. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego

Dziesiątkę organizacji pozarządowych, które dostały ponad 700 tys. zł wsparcia, zamyka Fundacja im. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Założono ją w 2019 roku, a jej głównym celem jest "budowa coraz silniejszych, nowoczesnych mediów katolickich". Na czele fundacji stoi ks. Grzegorz Walkiewicz, długoletni szef Radia Warszawa. Fundacji przyznano w sumie 708 560,25 zł.

Kontrowersyjne dotacje z ministerstwa kutury
Kontrowersyjne dotacje z ministerstwa kuturytvn24

Organizacje młode, a dotacje wysokie

Powyżej 400 tys. zł wsparcia Narodowy Instytut Wolności przyznał dziesięciu organizacjom, które nie działają jeszcze nawet roku. Niektóre - jak opisywaliśmy w Konkret24 - zostały zarejestrowane tuż przed ogłoszeniem konkursów dotacyjnych.

W tym gronie najwięcej - 615 589,15 zł - dostała Fundacja Rozwoju Powiatu Łęczyńskiego. Została zarejestrowana 21 stycznia tego roku, założycielką jest Anna Małgorzata Wójcik. Takie samo nazwisko figurowało na liście kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do rady powiatu łęczyńskiego w wyborach samorządowych z 2018 roku. Anna Wójcik wtedy mandatu nie zdobyła.

520 000 zł dofinansowania przyznano Fundacji Pomocy za Jeden Uśmiech – zarejestrowanej 27 lutego 2020 roku. Fundacja nie ma strony internetowej, w sieci trudno znaleźć ślady jej aktywności. W sprawozdaniu z działalności, które znajduje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, napisano, że pomimo pandemii fundacji "udało się zrealizować projekt dotyczący badania preferencji zakupowych wśród członków Kół Gospodyń Wiejskich w województwie kujawsko-pomorskim".

510 000 zł dostała inna młoda organizacja: Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego zarejestrowana w listopadzie 2020 roku. Jej przewodniczącym jest ks. Jerzy Stranz, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Związki z działaczami PiS i ministrami

490 000 zł wsparcia NIW przyznał Fundacji Centrum Nowych Technologii Greenlab założonej przez Klaudię Petrus, działaczkę Forum Młodych PiS. To nie jedyna dofinansowana organizacja, która ma powiązania z działaczami PiS.

510 000 zł przyznano Fundacji Lex Humana, której - jak opisuje "Polityka" - szefem jest Kamil Patynowski, delegat na niedawny kongres PiS, członek rady nadzorczej państwowej spółki Lotos Terminale.

460 000 zł trafi do Fundacji Trójmorze - opisywanej przez Konkret24 - której wiceprezesem jest Przemysław Żurawski vel Grajewski, doradca w gabinecie politycznym ministra spraw zagranicznych.

500 000 zł dostała Fundacja Prosto z Mostu – jej prezesem jest Krzysztof Tenerowicz, były działacz Ruchu Narodowego, politycznie związany z obecnym sekretarzem stanu w kancelarii premiera Adamem Andruszkiewiczem. Wiceprezeską tej fundacji jest jego żona Maria Tenerowicz, która jest jednocześnie prezeską Fundacji Edukacji i Mediów. Jej fundacja również otrzymała dofinansowanie z NIW - 196 811,59 zł.

To tylko niektóre przykłady organizacji, których kierownictwo jest powiązane z obozem władzy, a które otrzymały w tym roku dofinansowanie. Jak informuje NIW, do 2030 roku na realizację Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich przeznaczonych zostanie 585 mln zł, co pozwoli na wsparcie blisko 12 tys. organizacji pozarządowych.

Narodowy Instytut Wolności przyznaje ponadto pieniądze na wsparcie doraźne (pokrycie wydatków wynikających z nagłych potrzeb organizacji). NIW miał na to do podziału 2,56 mln zł. Do tej pory otrzymało wsparcie 159 organizacji (głównie małe kluby sportowe, koła gospodyń wiejskich, niewielkie fundacje) - kwoty dotacji wynosiły od kilku do 10 tys. zł. Nabór wniosków o pomoc doraźną trwa do 30 listopada.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Bartłomiej Zborowski / PAP

Pozostałe wiadomości

Zapowiedzi powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych spowodowały, że politycy mówią o postawieniu przed Trybunałem Stanu ówczesnego ministra Jacka Sasina. Rzeczywiście, był on twarzą nieudanych wyborów prezydenckich z 2020 roku, ale czy to on podjął bezprawne decyzje? Przypominamy, o co chodziło w sprawie tych wyborów i którzy politycy za co odpowiadają.  

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Ponad jedna trzecia fake newsów i manipulacji rozpowszechnianych w internecie w krajach europejskich w ciągu miesiąca dotyczyła konfliktu Izraela z Hamasem. Od półtora roku żaden temat nie angażował tak bardzo twórców dezinformacji. W rozmowie z Konkret24 ekspert wyjaśnia, dlaczego właśnie ten konflikt interesuje ludzi niedotkniętych bezpośrednio jego skutkami.

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

"We Wrocławiu pan ze wschodu latał z klamką grożąc Polakom" - ostrzegali w miniony weekend internauci i publikowali nagranie przedstawiające rzekomo takie zdarzenie. To fałszywy przekaz. Wyjaśniamy, co naprawdę się wydarzyło, kogo mężczyzna próbował odstraszyć i czy miał pistolet.

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że po ewentualnej zmianie traktatów to Unia Europejska zdecyduje o tym, czy w Polsce będzie obowiązywać wspólna europejska waluta euro. Nie ma racji. To kolejna odsłona manipulacyjnej narracji PiS, według której zmiany w traktatach pozbawią Polskę suwerenności.

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Autor:
Piotr
Jaźwiński,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według byłego premiera można skrócić okres rządów Mateusza Morawieckiego i nowej Rady Ministrów i w to miejsce szybciej powołać Donalda Tuska i jego rząd - wystarczy zastosować procedurę konstruktywnego wotum nieufności. Konstytucjonaliści mają bardzo duże wątpliwości w tej sprawie.

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Źródło:
Konkret24

Wyjęcie z sejmowej zamrażarki obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla in vitro" wznowiło dyskusję na temat metody in vitro. W jej ramach europoseł PiS profesor Zdzisław Krasnodębski oświadczył, że "in vitro nie leczy bezpłodności". Ekspert tłumaczy, dlaczego ta wypowiedź jest "niedojrzała i jest pewną formą manipulacji".

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przywrócenie praworządności po okresie rządów Zjednoczonej Prawicy to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiła sobie po wyborach demokratyczna większość. Zmiany miałyby dotyczyć też kierownictwa prokuratury, w tym stanowiska prokuratora krajowego. Czy jednak po nowelizacji ustawy nie zostało ono "zabetonowane"? Prawnicy zgodnie wskazują na pewien wadliwy przepis, ale co do jego obejścia już są podzieleni.

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Według ministra edukacji Przemysława Czarnka to prezydenci dużych miast w 2020 roku uniemożliwili przeprowadzenie wyborów prezydenckich, tzw. wyborów kopertowych. Samorządowcy mieli nie przekazać baz danych wyborców. Tyle że sądy administracyjny i powszechny oraz NIK uznały, że takie polecenia premiera dla samorządowców były niezgodne z prawem.

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według posłanki Joanny Muchy kierowanie resortem zdrowia to "misja samobójcza" politycznie, ale też "w sensie zupełnie fizycznym". I przypominała, że dwóch ministrów zdrowia zmarło w trakcie pełnienia tej funkcji. Nadużyciem jest sugerowanie, że kierowanie tym ministerstwem wiąże się z ryzykiem.

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Zdaniem polityków prawicy marszałek Sejmu Szymon Hołownia mógł inaczej zachować się w przypadku zwolnienia Włodzimierza Karpińskiego z aresztu lub chociaż dłużej się zastanawiać. Porównują tę sytuację do historii z aresztowanym katalońskim politykiem, również wybranym do Parlamentu Europejskiego, którego jednak nie chronił immunitet. Jednak te sytuacje tylko pozornie są podobne.

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Lek przeciw COVID-19, który można stosować w domu, kosztuje w Polsce ponad 5 tys. zł. Minister zdrowia pytana w Radiu Zet o trudną dostępność mówi o wątpliwościach co do jego bezpieczeństwa i skuteczności. Wirusolodzy i lekarze stanowczo zaprzeczają. Podkreślają, że szczególnie pacjenci z grup ryzyka potrzebują tego leku.

Minister zdrowia o leku na COVID-19: "Jest bardzo dużo wątpliwości". Eksperci zaprzeczają

Minister zdrowia o leku na COVID-19: "Jest bardzo dużo wątpliwości". Eksperci zaprzeczają

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24, PAP

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka stwierdził, że już od 2024 roku każdy polski obywatel będzie musiał zapłacić podatek za posiadanie samochodu spalinowego. Nie ma to potwierdzenia w faktach.

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

28 poprawek do traktatów unijnych wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Sejmie. Wszystkie mają coś wspólnego, a przekaz o nich jest zmanipulowany. Premier zapewniał, że to "gra o suwerenność, gra o polską niepodległość", lecz zdaniem ekspertów to "cyniczna gra polityczna". O co chodzi?

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według krakowskiej kurator oświaty "w szwedzkich przedszkolach są specjalne pokoje, do których nauczycielka idzie z dzieckiem i go masturbuje". Nie znaleźliśmy potwierdzenia tych informacji, a zdementowała je ambasada Szwecji w Warszawie. Być może Barbarze Nowak chodziło o sytuację z Niemiec.

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Autor:
Jan
Kunert,
współpraca
Michał Istel
Źródło:
Konkret24

W czasie rządów Zjednoczonej Prawicy sądy częściej niż za rządów PO-PSL odmawiały prokuratorom, by zastosować tymczasowe aresztowanie – przekonuje poseł PiS Paweł Jabłoński. Jednak z porównań statystyk wynika, że w czasach PO-PSL liczba wniosków o tymczasowy areszt malała, podczas gdy za Zjednoczonej Prawicy wzrosła. Więcej odmów wcale więc nie oznacza, że sytuacja się poprawiła.    

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Wykres pokazujący, że liczba zachorowań na COVID-19 jest już rzekomo tak duża, iż "przebiliśmy właśnie prawie wszystkie poprzednie fale pandemii oprócz pierwszej", wywołał komentarze internatów, a także lekarzy. Rzeczywiście, zachorowań przybywa. Tłumaczymy, dlaczego jednak trudno teraz szacować wysokość fali zakażeń koronawirusem.

"Przebiliśmy prawie wszystkie fale COVID-19"? Jaki jest problem z tym wykresem

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

"Najbardziej brutalna", "agresywna", "łamiąca reguły przyzwoitości" - tak politolodzy i publicyści oceniali tegoroczną kampanię wyborczą do parlamentu. Znalazło to odzwierciedlenie w liczbie procesów prowadzonych w sądach w trybie wyborczym. Jak sprawdził Konkret24, było ich ponad 120 - o ponad jedną trzecią więcej niż cztery lata wcześniej.

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Uczeń w Kanadzie - według małopolskiej kurator Barbary Nowak - miał zostać aresztowany, bo "powiedział, że są dwie płcie". Zaś nauczyciel w Irlandii miał zostać uwięziony, bo nie chciał się zwracać do uczniów "wedle płci". Obie opowieści są nieprawdziwe.

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Program wakacji kredytowych w obecnej wersji wygasa z końcem roku, więc pilne jest ustalenie, czy zostanie przedłużony. Mariusz Błaszczak stwierdził, że nowy Sejm będzie chciał wprowadzić ograniczenia w tym programie. Tymczasem pracujący wciąż rząd Mateusza Morawieckiego zrobił to już w nowelizacji ustawy. Wyjaśniamy.

Błaszczak: Sejm "ograniczy program wakacji kredytowych". A PiS sam to zaproponował

Błaszczak: Sejm "ograniczy program wakacji kredytowych". A PiS sam to zaproponował

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W dyskusji o pomysłach na skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów poseł PiS Radosław Fogiel przypominał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zniósł limity do lekarzy. A jego zdaniem Koalicja Obywatelska nie proponuje nic nowego, jeśli chodzi o kolejki do lekarzy. To prawda, PiS limity zniósł - ale mimo tego kolejki są jeszcze dłuższe. Eksperci wyjaśniają ten paradoks.

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Politycy Zjednoczonej Prawicy oskarżają Szymona Hołownię, że "wypuścił na wolność" Włodzimierza Karpińskiego, "realizując politykę bezkarności". Tylko że marszałek Sejmu nie może zwalniać z aresztu i nie dzięki niemu Karpiński został wypuszczony. Prawnicy wyjaśniają, o co chodziło z pismem marszałka.

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Po wielu miesiącach zwłoki Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało dane dotyczące długości postępowań sądowych w 2022 roku. Wobec 2021 roku wyglądają optymistycznie, ale porównanie to zaciemnia okres pandemii, gdy sądy miały ograniczone możliwości pracy. Jeśli spojrzeć na cały okres rządów Zjednoczonej Prawicy, to po siedmiu latach sprawy w polskich sądach każdego szczebla trwają dłużej, w niektórych kategoriach nawet o ponad cztery miesiące.

Ziobro: "wyraźny postęp" w sądach. Dane: sądy od rządów PiS pracują wolniej

Ziobro: "wyraźny postęp" w sądach. Dane: sądy od rządów PiS pracują wolniej

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w sieci osiąga nagranie z relacji polskiej telewizji, które rzekomo pokazuje, jak prezydent USA Joe Biden upadł ze schodów, wychodząc w Warszawie z samolotu. Film jest prawdziwy, ale nie przedstawia sytuacji z udziałem prezydenta.

"Biden spadł ze schodów samolotu"? Nie, to nie on

"Biden spadł ze schodów samolotu"? Nie, to nie on

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Publicysta tygodnika "Sieci" Michał Karnowski oburzył się, gdy w serwisie X opublikowano fotografię sprzed lat, na której pozuje on z chorągiewką z napisem www.tusk.pl. Nie ma jednak wątpliwości: zdjęcie jest autentyczne.

Michał Karnowski: "ordynarny fotomontaż". Ale to jego prawdziwe zdjęcie

Michał Karnowski: "ordynarny fotomontaż". Ale to jego prawdziwe zdjęcie

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Po tym, jak Elżbieta Witek nie została wybrana ani na marszałka, ani na wicemarszałka Sejmu, politycy PiS zarzucają demokratycznej opozycji "łamanie dobrych obyczajów". Politycy opozycji tłumaczą, dlaczego nie poparli Elżbiety Witek. W radiu senator PiS Stanisław Karczewski stwierdził, że zarzuty opozycji są "absolutnie nieprawdziwe". Nie ma racji. Przypominamy, czego dotyczą.

Karczewski o zarzutach wobec marszałek Witek: "absolutnie nieprawdziwe". Czego dotyczą?

Karczewski o zarzutach wobec marszałek Witek: "absolutnie nieprawdziwe". Czego dotyczą?

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Pierwszym krokiem w przywracaniu praworządności w Polsce po rządach PiS była wymiana polityków w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nowy Sejm na pierwszym posiedzeniu wybrał czterech nowych posłów do zasiadania w tej instytucji. Ale problem do rozwiązania jest dużo trudniejszy. Prawnicy tłumaczą, czy i jak da się neo-KRS naprawić.

Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie i mi wytłumaczy?", "co on daje w łapkę?" - pytali internauci, komentując nagranie z obchodów Święta Niepodległości, na którym widać prezydenta wręczającego coś żołnierzom. Jak się okazuje, sposób wręczania tego przedmiotu nie jest przypadkowy i jest on cenną pamiątką dla żołnierza.

Prezydent Duda dziękuje żołnierzom. "Co on im tam daje do ręki"?

Prezydent Duda dziękuje żołnierzom. "Co on im tam daje do ręki"?

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Minister rodziny Marlena Maląg przekonuje, że "główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby kobiet w wieku rozrodczym". Badacze - także ci, na których pracach oparto rządową strategię demograficzną - zwracają uwagę, że czynników decydujących o tym, iż Polki odkładają decyzję o posiadaniu dziecka, jest jednak dużo więcej.

Maląg podaje "główną przyczynę" spadku liczby urodzeń. A jak jest naprawdę?

Maląg podaje "główną przyczynę" spadku liczby urodzeń. A jak jest naprawdę?

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy odsłon w mediach społecznościowych mają nagrania przedstawiające rzekomo ataki na policjantów podczas niedawnych propalestyńskich demonstracji w Londynie. To fake news - do takich scen tam nie doszło. Rozpowszechniane teraz filmy powstały kilka lat wcześniej.

Podpalili policjanta na propalestyńskiej manifestacji w Londynie? Nie tam, nie teraz

Podpalili policjanta na propalestyńskiej manifestacji w Londynie? Nie tam, nie teraz

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

"Czy zdajecie sobie państwo sprawę, że po zmianie prawa Unii będzie możliwość nałożenia nowych podatków?" - mówił Mateusz Morawiecki w Sejmie 13 listopada. Ostrzegał przed planowanymi zmianami traktatów Unii Europejskiej, bo te zmiany mają rzekomo pozbawić Polskę suwerenności. Wyjaśniamy, o co chodzi z podatkami.

Morawiecki straszy "nałożeniem nowych podatków" przez UE. To manipulacja

Morawiecki straszy "nałożeniem nowych podatków" przez UE. To manipulacja

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Kolejny deep fake z rzekomą wypowiedzią dowódcy ukraińskiej armii. Tym razem w sfabrykowanym oświadczeniu generał Wałerij Załużny miał wezwać swoich żołnierzy do opuszczenia okopów i marszu na Kijów. Ukraińcy ostrzegają: w ten sposób Rosjanie próbują nas poróżnić.

Generał Załużny "wzywa do wyjścia z okopów"? To fałszywka

Generał Załużny "wzywa do wyjścia z okopów"? To fałszywka

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24, PAP

Po wyborze wicemarszałków Sejmu i Senatu politycy PiS atakują ugrupowania stojące za tym wyborami, że ich partia została pozbawiona "prawa zgłoszenia" własnych kandydatów na wicemarszałków obu izb. Ale to właśnie PiS zgłosił kandydatury Elżbiety Witek i Marka Pęka do władz Sejmu i Senatu.

Jabłoński: PiS "pozbawiony prawa zgłoszenia kandydata na wicemarszałka". Nieprawda

Jabłoński: PiS "pozbawiony prawa zgłoszenia kandydata na wicemarszałka". Nieprawda

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Użytkownicy Facebooka rozpowszechniają internetowy łańcuszek. Według rozsyłanego przekazu zawartą w łańcuszku treść trzeba skopiować na swój profil, by nie zezwolić Facebookowi na używanie swoich zdjęć. Przestrzegamy: to nieprawda.

"Nie zezwalam Facebookowi". Uwaga na fałszywy łańcuszek

"Nie zezwalam Facebookowi". Uwaga na fałszywy łańcuszek

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

We władzach Narodowego Banku Polskiego trwa konflikt pomiędzy członkiem zarządu Pawłem Muchą a prezesem Adamem Glapińskim. Zarzuty stawiane temu ostatniemu mogą przyczynić się do postawienia go przed Trybunałem Stanu. Wyjaśniamy procedurę oraz dlaczego samo przegłosowanie wniosku jest groźne dla szefa banku centralnego.

Kiedy prezesa NBP można postawić przed Trybunałem Stanu? Wyjaśniamy

Kiedy prezesa NBP można postawić przed Trybunałem Stanu? Wyjaśniamy

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Czwórce europosłów Zjednoczonej Prawicy 9 listopada uchylono immunitety. Według nich przyczyną ma być lajkozbrodnia, czyli polubienie wyborczego spotu Prawa i Sprawiedliwości z 2018 roku. Ta narracja wprowadza w błąd. Chodzi bowiem o promowanie materiału, który może nosić znamiona nawoływania do nienawiści. To sąd oceni, czy tak było.

Stracili immunitet "za lajka"? Nie. Manipulacja PiS

Stracili immunitet "za lajka"? Nie. Manipulacja PiS

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Kłęby dymu po wybuchu nad centrum miasta. Matka z dzieckiem w zadumie spoglądają na ruiny. Wbrew pozorom, nie są to prawdziwe zdjęcia z wojny w Izraelu. Ale media i organizacje pozarządowe wykorzystują je, by relacjonować aktualny konflikt. Według ekspertki prof. Aleksandry Przegalińskiej może to skutkować dezinformacją.

Sztuczna inteligencja w bankach zdjęć. "Takie praktyki mogą prowadzić do dezinformacji"

Sztuczna inteligencja w bankach zdjęć. "Takie praktyki mogą prowadzić do dezinformacji"

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Według Julii Przyłębskiej nazywanie trzech członków Trybunału Konstytucyjnego "sędziami dublerami" jest niegodziwością, bo zostali wybrani zgodnie z prawem. Przypominamy więc, o jakie prawo chodzi, kto je zmienił i czego prezydent Andrzej Duda nigdy nie zrobił w stosunku do trzech sędziów trybunału wybranych prawidłowo.

Przyłębska: w TK nie ma sędziów wybranych niezgodnie z prawem. A kto zmienił prawo i co zrobił Andrzej Duda?

Przyłębska: w TK nie ma sędziów wybranych niezgodnie z prawem. A kto zmienił prawo i co zrobił Andrzej Duda?

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Mogą cię wyrzucić "z własnego mieszkania na 14 dni bez żadnych dowodów na przemoc", "skończmy wreszcie z przywilejami dla kobiet" - tak komentują internauci popularne w sieci porady, jak walczyć ze sprawcami przemocy. Rzeczywiście, ustawa antyprzemocowa wprowadziła nowe możliwości, ale nie można kogoś ot tak wyrzucić z jego mieszkania.

Tak łatwo "wyrzucić z domu partnera"? Nie łatwo, ale prawo chroni ofiary przemocy

Tak łatwo "wyrzucić z domu partnera"? Nie łatwo, ale prawo chroni ofiary przemocy

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Były premier Leszek Miller i marszałek senior Marek Sawicki twierdzą, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji opozycja mogłaby złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności i dzięki temu szybciej wymienić obecny rząd Mateusz Morawieckiego na gabinet Donalda Tuska. Konstytucjonaliści tłumaczą, dlaczego taki wytrych nie może zadziałać.

Wytrych z konstruktywnym wotum nieufności? Prawnicy: nie jest możliwy

Wytrych z konstruktywnym wotum nieufności? Prawnicy: nie jest możliwy

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24