Ślub w Boże Narodzenie: ta moda raczej już przemija

Ślub w Boże Narodzenie: ta moda raczej już przemijaAfrica Studio/Shutterstock

Wydawać by się mogło, że pandemia i obostrzenia zniechęcą młode pary do ślubu nawet w tak tradycyjnie popularnym okresie jak Boże Narodzenie - lecz dane z ubiegłego roku pokazują co innego. Jednak statystyki za dłuższy czas nie są pod tym względem dla Bożego Narodzenia optymistyczne.

Litera R w nazwie miesiąca i fakt, że okres Bożego Narodzenia kojarzony jest z radością i szczęściem powodują, że zawsze był to popularny czas na zawieranie ślubów. W tym roku pandemia kolejny raz wymusza ograniczanie liczby wiernych w kościołach czy w lokalach, ale dane z 2020 roku pokazują, że to raczej nie przeszkadza - pod względem zawartych w te dni związków małżeńskich ubiegłoroczne święta nie miały sobie równych. Śluby wzięło wtedy znacznie więcej par niż w trzech poprzednich, przedpandemicznych latach.

Mniej ślubów, mniej rozwodów. Jak pandemia wpłynęła na społeczeństwo?
Mniej ślubów, mniej rozwodów. Jak pandemia wpłynęła na społeczeństwo?Fakty TVN

2020: przełamanie trendu?

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 24 do 26 grudnia 2020 roku zawarto 608 małżeństw – najwięcej od 2017 roku, kiedy było ich 573. Dane GUS o dziennej liczbie zawartych małżeństw nie zawierają informacji czy były to śluby cywilne czy wyznaniowe.

Liczbę małżeństw z ubiegłego roku można by jednak potraktować jako wyjątek od reguły - czy raczej przełamanie trendu. Może też być skutkiem przesuwania terminów z poprzednich miesięcy, ponieważ w 2020 roku pandemia się zaczynała i część terminów w ciągu roku była odwoływana czy przesuwana na później. Jeśli spojrzymy bowiem w dłuższej perspektywie na liczbę małżeństw zawieranych w okresie Bożego Narodzenia, to na początku drugiej dekady XXI wieku było ich niemal trzykrotnie więcej – ponad 1,6 tys. Dopiero od tego czasu liczba ślubów zawieranych w okresie Bożego Narodzenia spadała - poza rokiem 2015 (1505). Najmniej było ich w roku 2019 – tylko 368.

Małżeństwa zawarte w dniach 24-26 grudnia Główny Urząd Statystyczny

Coraz mniej chętnych do małżeństwa, także w Kościele

Długoletnie dane GUS pokazują lekki trend spadkowy w liczbie wszystkich ślubów zawieranych rocznie - w tym także w Kościele Katolickim. W 2010 roku zawarto w Polsce 228 337 małżeństw - w tym 154 259 (67,5 proc.) były to małżeństwa katolickie.

Od tego roku do 2020 liczba ślubów ogółem spadła o ponad 36 proc. - do 145 045 w roku 2020. O połowę spadła natomiast liczba małżeństw katolickich – do 77 025 w roku 2020; stanowiły one wtedy 53 proc. wszystkich zawartych.

Liczba zawartych małżeństw w tym katolickich w latach 2010-2020Główny Urząd Statystyczny

Zdaniem dr. hab. Piotra Szukalskiego, profesora w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, spadki liczby tzw. małżeństw wyznaniowych (można je zawierać w 11 kościołach, ale ponad 90 proc. to są małżeństwa katolickie) "są ściśle powiązane ze zwiększaniem się udziału małżeństw powtórnych, a zatem takich związków, w których nowożeńcy – przede wszystkim ci rozwiedzeni, z uwagi na wcześniej zawarty i zgodnie z zasadami danej wiary wciąż ważny związek – nie mogą zawrzeć kolejnego w swym Kościele czy związku wyznaniowym".

Jak pisze prof. Szukalski w opublikowanym w 2020 roku opracowaniu "Małżeństwa wyznaniowe", "otwartym pytaniem zatem jest, w jakim stopniu odnotowywany spadek znaczenia małżeństw wyznaniowych rodzących skutki cywilno-prawne jest odzwierciedleniem nie tylko wspomnianego wcześniej wzrostu ważności małżeństw powtórnych, lecz sekularyzacji oraz odkładania ceremonii religijnej na późniejszy etap życia, gdy zawarte małżeństwo cywilne okrzepnie i możliwa będzie organizacja bardziej widowiskowej uroczystości o charakterze wyznaniowym na potrzeby rodziny".

W statystykach kościelnych sakramentów ślubów więcej, ale też trend spadkowy

GUS w swoich zestawieniach o zawartych małżeństwach wyznaniowych - w tym katolickich - podaje tylko liczbę małżeństw z rejestrów urzędów stanu cywilnego, które mają skutki cywilno-prawne, czyli zostały zawarte w obecności duchownego i mają taki sam status prawny jak ślub zawarty przed urzędnikiem stanu cywilnego.

Dane o ślubach zbiera także Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Jego dane są wyższe niż GUS, bo Instytut wlicza także tych, którzy najpierw zawarli ślub cywilny, a następnie ślub przed katolickim księdzem. Ta różnica wynosi kilkanaście tysięcy przypadków rocznie.

Jak wyjaśnia GUS w odpowiedzi na pytanie Konkret24, "nie wszystkie sakramenty udzielone w Kościele lub związku wyznaniowym mają skutek prawny, co oznacza, że nie wszystkie małżeństwa wyznaniowe muszą być zgłaszane do USC. Tym samym liczba zawartych małżeństw wyznaniowych zarejestrowanych w USC, tj. małżeństw konkordatowych, odbiega od liczby ślubów (sakramentów) zawieranych w poszczególnych Kościołach".

Liczba udzielonych sakramentów małżeństwa w Kościele KatolickimInstytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Jednak również dane ISKK pokazują od 2017 roku spadek liczby udzielanych sakramentów małżeństwa. W 2017 roku było ich 133 586, w roku 2020 – 91 468. To spadek o 31,5 proc.

W porównaniu do roku 2019 liczba katolickich ślubów kościelnych spadła o prawie 27 proc. ISKK w roczniku statystycznym za 2020 rok stwierdza, że jest to efekt pandemii koronawirusa, która "znacząco wpłynęła na praktyki niedzielne oraz życie sakramentalne polskich katolików".

Gdy w 2016 roku ISKK podał, że liczba udzielonych sakramentów małżeństwa wyniosła 136 tys., podczas gdy w 1990 roku było ich 230 tys. - dyrektor dyrektor Instytutu ks. Wojciech Sadłoń tłumaczył, że to efekt odkładania decyzji o małżeństwie. "Ludzie młodzi chcą najpierw zapewnić sobie wykształcenie i rozwinąć się zawodowo, a dopiero później decydują się na założenie rodziny. To także kwestia nastawienia bardziej na jednostkę i samorealizację niż na dobro wspólnoty, jaką jest rodzina" – ocenił ks. Sadłoń.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Africa Studio/Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Africa Studio/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że w Niemczech stopień przestępczości gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

W sieci krąży nagranie pokazujące, jak Donald Trump prezentuje powieszoną na ścianie tablicę o jednej z kryptowalut. Chodzi o bitcoina, którego zwolennicy cieszą się sympatią amerykańskiego prezydenta. Tylko że taka sytuacja się nie wydarzyła.

Trump honoruje bitcoina? Co się nie wydarzyło w Białym Domu

Trump honoruje bitcoina? Co się nie wydarzyło w Białym Domu

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24

"Zmarła po pięciu godzinach przesłuchania"; "zginęła z rąk naszych przeciwników", "zapłaciła najwyższą cenę" - tak w dwa dni po śmierci Barbary Skrzypek politycy PiS zbudowali narrację o tym, że jej zgon jest wynikiem przesłuchania w prokuraturze. Przedstawiamy kalendarium wydarzeń.

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Źródło:
Konkret24