Szczepienia Polaków a wiek: jedna grupa zaszczepiona już w 81 procentach, słabo wśród młodych


Wszystkie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęła ponad połowa Polaków między 50. a 69. rokiem życia. A wśród 70-latków już ponad 80 procent. Z kolei w grupie 18-49 lat dopiero niecała połowa Polaków została w pełni zaszczepiona. Najmniejsza gotowość do szczepień jest wśród osób w wieku 18-24 lat.

Zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw COVID-19 w okresie letnim spadło - mimo zapowiadanej przez ekspertów możliwej jesiennej fali nowych zakażeń. Do Polski docierają kolejne dostawy szczepionek, ale wobec mniejszego popytu polski rząd odsprzeda część zakupionych sztuk innym państwom. Zapadła decyzja o przekazaniu miliona dawek Hiszpanii i 500 tys. Portugalii. Kolejny milion dawek pojedzie na Ukrainę i prawdopodobnie 400 tys. do Gruzji - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

- Na podstawie zgromadzonych zapasów oraz umów międzynarodowych, zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek, trzeba było podjąć jakąś decyzję – tłumaczy były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Biobójczych dr n. farm. Leszek Borkowski.

18 mln Polaków (według danych resortu zdrowia) jest na razie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 - to mniej niż połowa (47 proc.) mieszkańców. Natomiast 19,5 mln przyjęło co najmniej pierwszą dawkę, wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Najwyższy odsetek zaszczepionych jest wśród 70-latków - aż 81,7 proc. Prezentujemy, jak wygląda stan zaszczepienia Polaków w poszczególnych grupach wiekowych.

Rząd odsprzedaje szczepionki
Rząd odsprzedaje szczepionkitvn24

Portal ECDC przedstawia informacje o szczepieniach w podziale na podane dawki (pierwsze i drugie), producentów szczepionek i wiek zaszczepionych; dotyczą krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG); obejmują tylko osoby, które ukończyły 18. rok życia.

Zaszczepieni Polacy w podziale na wiek

Według statystyk z 12 sierpnia w sumie 17,4 mln Polaków powyżej 18. roku życia przyjęło wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19. Na wykresie przedstawiamy, ilu Polaków z danej grupy wiekowej otrzymało do 12 sierpnia wszystkie wymagane dawki szczepionki - to znaczy: dwie w przypadku preparatów Pfizera, Moderny i AstraZeneki, a jedną w przypadku preparatu Johnson & Johnson.

Najliczniejszą pod tym względem grupą są osoby w wieku 25-49 lat - w pełni zaszczepionych jest 6,6 mln. Wśród 60-latków - prawie 3,6 mln; a w grupie 50-59 lat - 2,7 mln.

Najmniej liczbowo zaszczepionych jest wśród najmłodszych i najstarszych - osób powyżej 80-tki życia zaszczepiło się nieco ponad 1 mln, podobnie w grupie 18-24 lat - 1,1 mln.

ECDC Vaccine Tracker, interaktywne zestawienie danych o szczepieniach, podaje też odsetek zaszczepionych w poszczególnych grupach wiekowych. I tak: najwyższy procent zaszczepionych wszystkimi dawkami (do 12 sierpnia) w Polsce jest wśród 70-latków - aż 81,7 proc. Druga w kolejności to grupa 60-latków - 68,8 proc. Wśród osób powyżej 80. roku życia zaszczepionych jest 62 proc., natomiast wśród 50-latków - 59,1 proc.

Najmniej zaszczepionych na COVID-19 mamy wśród najmłodszych Polaków: w grupie 18-24 lat - 40,6 proc. i w grupie 25-49 lat - 47,3 proc.

Przypomnijmy, że pełne szczepienie chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym wariantem Delta oraz zmniejsza ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu COVID-19 po ewentualnym zakażeniu (szczepionki nie dają stuprocentowej ochrony przed zachorowaniem).

Gotowość Polaków do szczepienia

Sprawdziliśmy, ilu Polaków w poszczególnych grupach wiekowych zdecydowało się na przyjęcie co najmniej pierwszej dawki szczepionki (w tym także jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson) - bo to obrazuje dotychczasową gotowość Polaków w danym wieku do zaszczepienia się.

Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.

Do 12 sierpnia 19,5 mln osób w Polsce stawiło się na szczepienie, przyjmując co najmniej jedną dawkę. W większości - biorąc pod uwagę liczebność - były to osoby w wieku 25-49 lat - 7,9 mln (40,5 proc. spośród wszystkich). 60-latków było 3,8 mln (19,4 proc.), a 50-latków - 3 mln (15,5 proc.).

Najmniej po szczepionkę przyszło najstarszych i najmłodszych Polaków: nieco ponad 1 mln tych w wieku 80+ (5,5 proc.) oraz 1,4 mln osób w wieku 18-24 lat (7,1 proc.). Przy czym należy pamiętać, że liczebność grup zależy w dużej mierze od liczebności populacji w danym wieku.

Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson: dominuje grupa 25-49 lat

Wśród osób, które zaszczepiły się na COVID-19 preparatami Pfizera, Moderny lub Johnson & Johnson dominowały te w wieku 25-49 lat. W przypadku zaszczepionych AstraZenecą najliczniejszą grupą są 60-latkowie. Sytuacja nie zmieniła się od lipca, gdy publikowaliśmy ostatnie takie dane.

Dwie dawki szczepionki Pfizer przyjęło w Polsce prawie 11,8 mln osób powyżej 18. roku życia.Wzrosła liczba zaszczepionych tym preparatem osób w wieku 25-49 lat - w maju było to 649,9 tys.; 8 lipca - 2,9 mln osób; 12 sierpnia - 4,2 mln (stanowią 35,4 proc. wszystkich zaszczepionych tym preparatem). Wśród 60- i 70-latków tę szczepionkę przyjęło nieco ponad 2 mln osób. Najmniej liczną grupą wśród zaszczepionych Pfizerem są osoby w wieku 18-24 lata - 724,5 tys.

Do 12 sierpnia prawie 1,5 mln osób w Polsce zaszczepiło się szczepionką Moderna. Tu także większość stanowi grupa 25-49 lat - 624,7 tys. (41,7 proc.), kolejna to 60-69 lat - 260,7 tys. (17,4 proc.). Ponad 200 tys. zaszczepionych Moderną jest też w grupach 50-59 lat (237,4 tys. - 15,8 proc.) i 70-79 lat (217,6 tys. - proc.).

Wśród osób w wieku 80+ Modernę przyjęło ponad 60 tys. (4 proc.), wśród osób w wieku 18-24 lat - 97,9 tys. (6,5 proc.).

Jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson otrzymało do 12 sierpnia prawie 1,5 mln Polaków. Najwięcej - 924,9 tys. - to osoby w wieku 25-49 lat (61,8 proc. wszystkich zaszczepionych tych preparatem).

Kolejne pod względem liczebności grupy to: 50-59 lat - 203,9 tys. (13,6 proc.) i 18-24 lata - prawie 189 tys. (12,6 proc.). Co interesujące, wyłączając dwie najmłodsze grupy (od 18 do 49 lat), liczba zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson maleje w każdej z kolejnych.

AstraZeneca: najwięcej zaszczepionych to 60-latkowie

2,6 mln osób w kraju zaszczepiło się preparatem AstraZeneca. Wśród nich większość to 60-latkowie - 1,1 mln osób (43,2 proc.). Osób w wieku 25-49 lat było 929,8 tys. (35,6 proc.), a 50-latków - 445 tys. (17 proc.)

W dwóch najstarszych grupach wiekowych AstraZenecę przyjęło niewiele osób - łącznie 1442. Przypomnijmy, że zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia szczepionka wektorowa AstraZeneca powinna być podawana osobom w wieku 18-69 lat (za: szczepienia.pzh.gov.pl).

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Grzegorz Michałowski/PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Do sieci wróciło nagranie, na którym prezydent Wołodymyr Zełenski jakoby potwierdza, że masakry w Buczy dokonali Ukraińcy. Przekaz jest zmanipulowany. I to podwójnie.

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Źródło:
Konkret24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24