Czwarta fala pandemii: ponad 40 procent zakażeń to trzy województwa


Blisko jedna trzecia wszystkich zakażeń odnotowanych w Polsce w czwartej fali pandemii przypada na ostatni tydzień. Wzrósł udział województwa mazowieckiego w ogólnej liczbie zakażeń, a spadł lubelskiego. Przybywa zachorowań w województwie śląskim.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Nie planujemy jakichś dodatkowych obostrzeń w tych powiatach, gdzie nowych przypadków [zakażeń] jest najwięcej. Szczególnie że widzimy, że dwa województwa, które do tej pory przodowały, czyli województwo lubelskie i województwo podlaskie, tam w tej chwili wydaje się, że już dochodzi do wyhamowania tych nowych przypadków. Mam nadzieje, że to będzie trend już stały. Także widzimy to na wschodzie Mazowsza" - tak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska analizował sytuację epidemiczną 15 listopada, będąc gościem Polskiego Radia.

Jednak dane pokazują, że w trzech wymienionych przez wiceministra województwach średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców tylko tymczasowo spadła w miniony długi weekend (podobnie jak w pozostałych województwach) - bo dane z początku tygodnia pokazują już, że wszędzie wracać może trend rosnący.

Prof. Czech: płacimy życiem ludzkim, a mamy dostępne maseczki, możliwość zachowania dystansu i szczepienia
Prof. Czech: płacimy życiem ludzkim, a mamy dostępne maseczki, możliwość zachowania dystansu i szczepieniatvn24

Czwarta fali pandemii przyniosła do tej pory 341,9 tys. zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce - wynika ze statystyk od 1 września do 16 listopada. Tylko w ostatnim tygodniu (10-16 listopada) wykryto aż 30,5 proc. z nich (105 425). Największy przyrost liczby zakażeń w tym ostatnim tygodniu odnotowano w województwach: śląskim (61,5 proc.), opolskim (60,8 proc.), wielkopolskim (58 proc.), kujawsko-pomorskim (54,7 proc.) i dolnośląskim (53,8 proc.).

Od września najwięcej zakażeń nadal w Mazowieckiem i Lubelskiem, ale na trzecim miejscu zmiana

Od 1 września do 16 listopada najwięcej zakażeń wykryto w województwie mazowieckim - 71,2 tys. To 20,8 proc. wszystkich zakażeń odnotowanych w tym czasie w kraju. Co więcej, ten odsetek dla regionu rośnie, bo tydzień temu wynosił 20,6, a dwa tygodnie temu 19,75 proc. Należy zaznaczyć, że Mazowieckie to najbardziej zaludnione województwo w Polsce - liczy 5,4 mln osób, czyli 14,1 proc. mieszkańców kraju.

Dwa kolejne województwa z najwyższą liczbą zakażeń od września nie należą już do najbardziej zaludnionych regionów. Drugie - tak jak w naszej analizie przed tygodniem - jest województwo lubelskie - 49 tys. zakażeń. To 14,3 proc. wszystkich zakażeń w kraju. I ten odsetek jest mniejszy niż przed tygodniem (wynosił 16,7 proc.). Przypomnijmy, że w Lubelskiem mieszka 2,1 mln osób, czyli 5,5 proc. ludności kraju.

Stan zakażeń w województwach (dane od 1 września do 16 listopada 2021)Konkret24 | Ministerstwo Zdrowia, gov.pl, TVN24

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Na trzecim - i jest to zmiana w porównaniu do sytuacji sprzed tygodnia - jest województwo śląskie. W analizowanym okresie wykryto tam już 22 779 zakażeń, co stanowi 6,7 proc. wszystkich. O 80 zakażeń mniej odnotowano dotychczas w województwie podlaskim (22 699; odpowiada to 6,6 proc. wszystkich zakażeń), które dotychczas było w pierwszej trójce najbardziej dotkniętych czwartą falą. Województwo śląskie jest drugim po Mazowieckim najbardziej zaludnionym w kraju (zamieszkuje je 11,77 proc. populacji), a Podlaskie jest pod tym względem 14. (tylko 3,07 proc. mieszkańców kraju).

Na te trzy województwa z najwyższą obecnie liczbą zakażeń wykrytych między 1 września a 16 listopada przypada 41,8 proc. (143 031) wszystkich odnotowanych w tym okresie (341 866).

Za to najmniej zakażeń było w województwach: lubuskim 5458 (1,6 proc.), opolskim - 5663 (1,7 proc.) i świętokrzyskim - 5907 (1,7 proc.). Mieszka w nich kolejno 2,64 proc.; 2,56 proc. i 3,21 proc. mieszkańców Polski.

Udział zakażeń w województwach w ogólnej liczbie zakażeń (dane od 1 września do 16 listopada 2021)Konkret24 | Ministerstwo Zdrowia, gov.pl, TVN24

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców - Mazowieckie "awansuje" na drugie miejsce

Ważna w analizie danych o pandemii jest także średnia liczba zakażeń w ostatnich siedmiu dniach w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców (średnia siedmiodniowa liczba zakażeń). Ten wskaźnik pozwala na porównywanie sytuacji w województwach czy regionach o różnej liczbie ludności. Im wyższa średnia, tym bardziej niepokojąca sytuacja w regionie. Analiza zmiany średniej w danym województwie mówi więcej o przebiegu tam pandemii.

Na wykresie poniżej przedstawiamy wskaźnik dla poszczególnych województw oraz dla całej Polski (czarna linia). Od początku listopada wskaźnik rósł we wszystkich województwach. Obecnie najwyższy wskaźnik mają województwa: lubelskie (68,29), mazowieckie (60,93) i podlaskie (58,88) - i to w tych regionach sytuacja jest dziś najbardziej niepokojąca. Co więcej, w porównaniu do stanu sprzed tygodnia Mazowieckie "awansowało" z trzeciego na drugie miejsce, wyprzedzając Podlaskie.

Rośnie średnia siedmiodniowa liczba zakażeń dla całej Polski - we wtorek 16 listopada wynosiła 38,93. Natomiast 9 listopada było to 33,44; zaś 2 listopada tylko 19,33.

Najniższą średnią siedmiodniową liczbę zakażeń mają województwa: świętokrzyskie (23,54), lubuskie (27,02) i śląskie (27,58). W przypadku Śląskiego oznacza to, że szybki przyrost liczby zakażeń przypada na ostatnie dni.

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców od 1 września do 16 listopada 2021 rokuTVN24, Konkret24 | ministerstwo zdrowia

Na wykresie widać, że w pierwszych dniach listopada i w okolicach Święta Niepodległości (czyli drugiego w tym miesiącu długiego weekendu) wskaźnik średniej dla każdego z województw spadał dwukrotnie - ale to raczej należy tłumaczyć zaniżonymi statystykami z racji długich weekendów. Po 4 listopada wskaźnik średniej siedmiodniowej w województwach znów zaczął rosnąć i podobnie było po 14 listopada w większości województw.

Warto zauważyć, że od 8 do 11 listopada w większości województw średnia siedmiodniowa liczba zakażeń znacznie wzrosła. Najbardziej w Mazowieckiem - o 11,55 (z 47,15 do 58,7), Zachodniopomorskiem - o 10,44 (z 33,85 do 44,29) i Opolskiem - o 8,91 (z 19,16 do 28,07).

Przypadki koronawirusa w Polsce z podziałem na województwa (stan na 16 listopada, godz. 10:30)tvn24 | Ministerstwo Zdrowia, TVN24

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Wojtek Jargiło / PAP

Pozostałe wiadomości

Rosja doprowadziła do perfekcji mechanizmy dezinformacji, a tanie narzędzia wyzwoliły potęgę sztucznej inteligencji. Ofiarami tych zjawisk w 2024 roku stali się zarówno poszczególni obywatele, jak i całe demokracje. Na nowego, aktywnego gracza, jeśli chodzi o dezinformację wymierzoną w Polskę, wyrósł Mińsk.

Dezinformacja w 2024 roku. Trzy niebezpieczne zjawiska. Nowy aktywny gracz

Dezinformacja w 2024 roku. Trzy niebezpieczne zjawiska. Nowy aktywny gracz

Źródło:
Konkret24

Strzelali do siebie z balkonów przy użyciu fajerwerków - tak rzekomo miała wyglądać noc sylwestrowa w jednej z miejscowości w Niemczech. Ma tego dowodzić rozpowszechniane teraz w sieci wideo. Rzeczywiście, to jest "wojna na fajerwerki", ale nie ma nic wspólnego ani z sylwestrem, ani z Niemcami.

Sylwester "w nowoczesnych Niemczech"? Gdzie była ta bitwa na fajerwerki

Sylwester "w nowoczesnych Niemczech"? Gdzie była ta bitwa na fajerwerki

Źródło:
Konkret24

"Dwoje Niemców i jeden Francuz" - ironizują internauci, komentując rozpowszechniane w sieci zdjęcie Donalda Tuska z Angelą Merkel i Emanuelem Macronem. A wszystko z powodu - ich zdaniem - braku polskiej flagi na stole. Tylko że jej tam nie powinno być.

"Czego brakuje na tym zdjęciu?". Niczego

"Czego brakuje na tym zdjęciu?". Niczego

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu "norwescy marynarze odmówili ratowania Rosjan" po zatonięciu rosyjskiego statku na Morzu Śródziemnym. Sprawdziliśmy, skąd wziął się ten przekaz, jak wyglądała akcja ratunkowa i jak na oskarżenia odpowiada właściciel norweskiego statku.

Norwescy marynarze "odmówili ratowania Rosjan"? Jak było z tą akcją

Norwescy marynarze "odmówili ratowania Rosjan"? Jak było z tą akcją

Źródło:
Konkret24

W polskich miastach rzekomo pojawiły się przy drogach billboardy z wizerunkiem Stepana Bandery i "życzeniami od Polaków". Internauci alarmują, że to ''skandal'' i ''poniżenie'' dla naszego kraju. W rzeczywistości takie billboardy zawisły w innym kraju, a rozpowszechniane w sieci zdjęcia to fotomontaż.

"Polska składa życzenia Banderze"? Te plakaty są inne, nie w Polsce

"Polska składa życzenia Banderze"? Te plakaty są inne, nie w Polsce

Źródło:
Konkret24

Można dziś stworzyć nieprawdopodobną informację związaną z polityką i podać ją w wiarygodnej formie, a odbiorcy uwierzą. Dlaczego tak się dzieje? - To mały piksel skomplikowanego obrazu - wyjaśnia ekspert.

"Tusk wydał dekret". Dlaczego wierzymy? "Twórcy fejków zauważyli zależność"

"Tusk wydał dekret". Dlaczego wierzymy? "Twórcy fejków zauważyli zależność"

Źródło:
Konkret24

Doradca prezydenta Łukasz Rzepecki zaprzeczył, że skrytykował inicjatywę marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyboru prezydenta w 2025 roku. Przypominamy więc, co o niej mówił.

Rzepecki twierdzi, że nie skrytykował ''ustawy incydentalnej''. Sprawdzamy

Rzepecki twierdzi, że nie skrytykował ''ustawy incydentalnej''. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Michał Dworczyk stwierdził, że rozumie posła PiS Marcina Romanowskiego, który uciekł na Węgry, uznając, że w Polsce "nie ma szans na uczciwy proces". Jako przesłankę wymienił "wykluczanie, dodawanie" sędziów mających orzekać w sprawie aresztu Romanowskiego. Przypominamy kalendarium wydarzeń.

Dworczyk o "dobieraniu sędziów" w sprawie Romanowskiego. Przypominamy, jak było

Dworczyk o "dobieraniu sędziów" w sprawie Romanowskiego. Przypominamy, jak było

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - podobnie jak politycy tej partii - utrzymuje, że Polska może jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny. Lecz eksperci prawa europejskiego przypominają, że "jednostronne działanie państwa członkowskiego nie ma żadnej skuteczności". Z kolei niestosowanie przepisów paktu może wywołać konsekwencje. Wyjaśniamy.

Nawrocki: "jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny". To możliwe?

Nawrocki: "jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny". To możliwe?

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń wygenerowało nagranie, na którym rzekomo widać interwencję niemieckiej policji w polskim mieście przygranicznym. Do takiej akcji rzeczywiście doszło w ostatnich dniach, jednak nie w Polsce.

Akcja niemieckiej policji w "przygranicznym mieście" w Polsce? Skąd ten film

Akcja niemieckiej policji w "przygranicznym mieście" w Polsce? Skąd ten film

Źródło:
Konkret24

Do polskiej sieci społecznościowej przeniknął pod koniec roku przekaz, jakoby kraje NATO celowo miały przekazać Ukrainie krew zakażoną HIV i wirusem zapalenia wątroby. Narrację tę suflują dwie siatki propagandowe Kremla, które mają pomocników wśród polskich internautów. Historia jest zmyślona.

NATO, skażona krew i Ukraina. Siatki kont Kremla znowu aktywne

NATO, skażona krew i Ukraina. Siatki kont Kremla znowu aktywne

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz zaapelował do prezydenta, by ten nie podpisywał ustawy budżetowej i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie poseł przedstawił, jak wtedy "doprowadzić do zerwania Sejmu" i przyspieszonych wyborów. Tylko że polskie prawo takiego scenariusza nie przewiduje.

Berkowicz: "to doprowadzi do zerwania Sejmu". Eksperci studzą emocje

Berkowicz: "to doprowadzi do zerwania Sejmu". Eksperci studzą emocje

Źródło:
Konkret24

Koncert kolęd zespołu Mała Armia Janosika, który stał się wiralem w internecie - nie tylko polskim - został wykorzystany w walce politycznej. A to za sprawą "wujka Rafała Trzaskowskiego", który rzekomo "napisał muzykę, którą te dzieci śpiewają".

Mała Armia Janosika. "Wujek Trzaskowskiego" napisał muzykę do tej kolędy?

Mała Armia Janosika. "Wujek Trzaskowskiego" napisał muzykę do tej kolędy?

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Piotr Uściński przekonuje, że inny poseł PiS - Łukasz Mejza - miał się zrzec immunitetu tylko dlatego, że "pomylił liczbę metrów kwadratowych swojego domu czy mieszkania" w oświadczeniu majątkowym. A prawda jest taka, że zarzutów wobec Mejzy prokuratura ma aż 11. Przypominamy.

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Źródło:
Konkret24, "Gazeta Wyborcza"

Czy "0,6 książki" przeczytanej w roku to dużo czy mało? - zastanawiają się internauci, przytaczając wartość podawaną w najnowszej kampanii promującej czytelnictwo w Polsce. Dyskusja w sieci jest poważna. Tymczasem wskaźnik "0,6 książki rocznie" - już nie. Autorzy kampanii tłumaczą, że chodziło o to, by "zainteresować tematem".

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Źródło:
Konkret24

Uznany aktor Denzel Washington z powodu niechęci do "kultury woke" miał rzekomo odrzucić rolę filmową, za którą miał dostać 200 milionów dolarów. Nieprawdopodobne? Owszem, bo to fake news.

Denzel Washington, rola za 200 milionów dolarów i "kultura woke". Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W polskich mediach społecznościowych rozchodzi się przekaz, z którego wynika, że Rosjanie przebywający w Czechach nie mogą już otrzymać czeskiego obywatelstwa. Nie jest to prawdą, choć Czesi rzeczywiście pracują nad zaostrzeniem przepisów. Wyjaśniamy.

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych zatacza informacja, jakoby wiceprezes Wód Polskich był synem słynnego ekonomisty prof. Leszka Balcerowicza. To fake news.

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

Źródło:
Konkret24

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24