Tylko w czterech województwach odsetek zaszczepionych mieszkańców przekracza teraz 50 procent. Mimo apeli lekarzy w ostatnich dwóch miesiącach czwartej fali pandemii przyrost zaszczepionych nie był znaczący - jedynie w ośmiu województwach przekroczył 2 punkty procentowe.
W środę, 29 grudnia, Ministerstwo Zdrowia opublikowało najtragiczniejszy bilans zmarłych w obecnej fali epidemii. Oprócz 15,5 tys. przypadków nowych zakażeń odnotowano aż 794 zgony z COVID-19. Przy czym resort podał, że "aż 73,5 proc. to osoby niezaszczepione, a blisko 2 proc. to zaszczepieni tylko jedną z dwóch dawek". Poprzedniego dnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, podając statystyki zgonów na ten dzień, mówił: "Ponad 75 procent wszystkich zgonów to są osoby, które nie przyjęły żadnej szczepionki. To jest bardzo duża, porażająca liczba i myślę, że to jest koronny dowód na to, że szczepienia są skuteczne i warto się zaszczepić, bo można wtedy uniknąć tych najgorszych powikłań, czyli hospitalizacji i śmierci".
Od miesięcy to samo powtarzają lekarze pracujący na oddziałach covidowych. Czy Polacy słuchają? Sprawdziliśmy, jak zmienił się odsetek zaszczepionych mieszkańców poszczególnych województw w ostatnich dwóch miesiącach. Okazuje się, że apele lekarzy słabo przełożyły się na chęć przyjmowania szczepionek na COVID-19.
Trzy czwarte województw poniżej 50 procent
Gdy prezentowaliśmy odsetek zaszczepionych w województwach według stanu na 19 października, tylko w Mazowieckiem wynosił powyżej 50 proc. Po blisko dwóch miesiącach, według danych z 28 grudnia, było tak w czterech województwach - więc nie jest to duży wzrost. Trzy czwarte województw pozostaje wciąż poniżej tego progu.
By móc zobaczyć, gdzie najbardziej przybyło mieszkańców zaszczepionych na COVID-19, na mapach poniżej zestawiliśmy dane Ministerstwa Zdrowia dla województw z 19 października i 28 grudnia. Przy czym pierwsze dotyczą zaszczepionych dwoma dawkami bez uwzględnienia preparatu Johnson & Johnson (taka wtedy była metodologia resortu zdrowia), a drugie - osób w pełni zaszczepionych (także Johnson & Johnson). Im ciemniejszy kolor, tym odsetek wyższy. Procenty liczyliśmy, korzystając z danych Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie ludności (według stanu na 1 stycznia 2021).
Według danych Our World in Data z 28 grudnia odsetek w pełni zaszczepionych dla całej Polski wynosił 55,5 proc. (różnica między wyliczeniami w rozbiciu na województwa może wynikać z różnych metodologii i baz danych dotyczących populacji).
Dane ministerstwa z 28 grudnia o osobach w pełni zaszczepionych z podziałem na województwa to "suma liczby unikalnych pacjentów zaszczepionych drugą dawką szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz liczby unikalnych pacjentów zaszczepionych 1 dawką szczepionki Johnson & Johnson". Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Polsce preparat Johnson & Johnson przyjęło 11,9 proc. w pełni zaszczepionych. Nie jest to więc duży udział, a dwa miesiące temu wynosił zapewne mniej - jednak należy o tym pamiętać, porównując obie mapy.
Przypomnijmy, że 19 października resort zdrowia informował o 3931 zakażeniach i 64 zgonach z COVID-19 - czyli dane epidemiczne były znacząco lepsze niż obecnie.
Jak pokazują statystyki, 28 grudnia najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców miały województwa:
mazowieckie - 53,4 proc.
pomorskie - 51,5 proc.
wielkopolskie - 50,8 proc.
dolnośląskie - 50,5 proc.
Odsetek zaszczepionych poniżej 45 proc. odnotowanio w województwach:
podkarpackim - 37,2 proc.
lubelskim - 41,3 proc.
świętokrzyskim - 43,2 proc.
opolskim - 44,5 proc.
warmińsko-mazurskim - 44,9 proc.
Podobnie było przed dwoma miesiącami, gdy najmniej zaszczepionych mieszkańców miały województwa: podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.
Najwięcej zaszczepionych przybyło w Lubelskiem i Podlaskiem, najmniej na Podkarpaciu
Porównując natomiast - przy uwzględnieniu braku danych o Johnson & Johnson w październiku - w których województwach przez ten okres najbardziej przybyło zaszczepionych, ogólny wniosek jest taki, że te wzrosty wielkie nie są.
Przyrost zaszczepionych powyżej 2 punktów procentowych zanotowało osiem województw (od najwyższego):
lubelskie - 2,5 p.p.
podlaskie - 2,5 p.p.
mazowieckie - 2,4 p.p.
lubuskie - 2,2 p.p.
warmińsko-mazurskie - 2,1 p.p.
wielkopolskie - 2,1 p.p.
zachodniopomorskie - 2,1 p.p.
pomorskie -2 p.p.
Najmniejszy przyrost odsetka zaszczepionych mieszkańców od 19 października do 28 grudnia wystąpił w województwach: podkarpackim – 1,6 punktu procentowego, śląskim i małopolskim – po 1,7 punktu procentowego.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock