Gdy prezes Pfizera sprzedał swoje akcje za prawie 5,6 mln dolarów w dniu, w którym firma poinformowała o skuteczności swojej szczepionki na COVID-19, w sieci zaczęły krążyć domysły. Jedna z tez brzmi: prezes sprzedał udziały firmy, bo wie, że szczepionka nie jest skuteczna. Pfizer zaprzecza i wyjaśnia, dlaczego do sprzedaży doszło akurat tego dnia.

W dniu ogłoszenia, że opracowywana przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer szczepionka przeciwko COVID-19 ma 90 proc. skuteczności - 9 listopada - prezes firmy Albert Bourla sprzedał 62 proc. posiadanych akcji spółki. Jak wynika z dokumentów Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (United States Securities and Exchange Commission, SEC), Bourla zarobił na tej transakcji prawie 5,6 mln dolarów.

Z całego świata płyną zamówienia. Pfizer ogłosił, że ma szczepionkę na COVID-19

"Szef szczepionki sam jej nie ufa"

Ten ruch wzbudził podejrzenia części internautów i stał się powodem do snucia teorii. W polskich mediach społecznościowych zaczęła krążyć teza, że sprzedaż udziałów przez prezesa firmy wynikała z tego, że wie on, iż szczepionka będzie jednak nieskuteczna.

"Czy przypadkiem nie jest tak: on wie, że ta szczepionka to lipa i szybko pozbył się akcji, bo za chwilę nic nie będą warte?!"; "Jaka to musi być szczepionka, skoro dyrektor generalny sprzedał 60% swoich akcji po dość wysokiej cenie z dnia ogłoszenia skuteczności szczepionki? Czy może dlatego że za jakiś czas te akcje już nie będą tyle warte?" – pisali internauci, udostępniając artykuły o transakcji prezesa Pfizera.

"Szef szczepionki, sam jej nie ufa. Wie co z tego będzie, dobrze wie..." - skomentował jeden z użytkowników Twittera. Odniósł się do wpisu na koncie Zjednoczeni dla Polski, w którym pytano: "Czy naprawdę ufasz tej firmie i szczepionce?".

Koncern Pfizer wyjaśnił oficjalnie, dlaczego transakcja jest zgodna z prawem i dlaczego sprzedaż akcji nastąpiła akurat 9 listopada.

Po osiągnięciu określonej ceny

Komunikat dotyczący sprzedaży akcji przez swojego prezesa Pfizer przekazał Polskiej Agencji Prasowej.

"Sprzedaż tych akcji miała miejsce w ramach zaplanowanego schematu dotyczącego osobistych finansów dr Bourli, w ramach ustalonego wcześniej planu [10b5-1]" – napisano. Plan ten "zgodnie z zasadami Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pozwala głównym akcjonariuszom i osobom mającym dostęp do informacji poufnych w korporacjach notowanych na giełdzie na obrót określoną liczbą akcji w określonym czasie".

Reguła 10b5-1 zakłada, że w momencie tworzenia planu przyszłych sprzedaży akcji określana jest także cena, po osiągnięciu której nastąpi transakcja. Plan dotyczący akcji Alberta Bourli został sporządzony już w sierpniu. "Za pośrednictwem osoby odpowiedzialnej za administrację takich planów, dr Bourla zatwierdził sprzedaż tych akcji w dniu 19 sierpnia 2020 r., przy założeniu, że ich wartość była co najmniej po określonej cenie" – poinformował Pfizer PAP. Jako że 9 listopada notowania giełdowe firmy poszybowały w górę i tym samym cena akcji wynosiła tyle, ile ustalono w planie, sprzedaż udziałów Bourli zrealizowano automatycznie tego dnia - sprzedał dokładnie 132,5 tys. akcji po 41,94 dolarów za sztukę.

Potwierdzenie sprzedaży akcji Alberta Bourli na stronie Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd >>>

Nie było więc tak - tłumaczy koncern - że prezes Pfizera podjął decyzję o sprzedaży dopiero w dniu poinformowania o wysokiej skuteczności szczepionki. W rozmowie ze stacją CNN Bourla powiedział, że o wynikach badań nad szczepionką dowiedział się dzień przed ich publicznym ogłoszeniem, a więc w niedzielę 8 listopada.

Sprzedaż większości akcji nie oznacza, że prezes Bourla rezygnuje lub traci swoje stanowisko. Według branżowego portalu Investopedia.com szef Pfizera ciągle ma 81,8 tys. akcji. Istnieje możliwość, że w jego planie przewidziano kolejną sprzedaż określonej części udziałów w momencie osiągnięcia kolejnego, jeszcze wyższego pułapu cenowego.

Unia Europejska zamówiła szczepionkę na COVID-19

W dniu opublikowania informacji o szczepionce swoje akcje Pfizera spieniężył nie tylko prezes, ale też wiceprezes Sally Susman. Wobec jej udziałów zadziałał ten sam mechanizm oparty o regułę 10b5-1, a akcje sprzedano po tej samej cenie, co prezesa Bourli. Wiceprezes sprzedała 43,6 tys. akcji za łączną kwotę 1,8 mln dolarów.

Giełdy zareagowały optymizmem

Jak poinformowała agencja Reutera, w dniu ogłoszenia 90-procentowej skuteczności szczepionki Pfizera wartość akcji firmy na nowojorskiej giełdzie wzrosła o 6 proc.

Jeszcze większy skok ceny akcji zanotowała niemiecka firma BioNTech SE, która współpracuje z Pfizerem w rozwijaniu szczepionki. W poniedziałek 9 listopada jej wartość wzrosła o 15 proc., a we wtorek zanotowano kolejny, 8-procentowy wzrost.

Na tę informację pozytywnie zareagowały także światowe rynki finansowe. Indeks francuskiej giełdy CAC40 wzrósł o 5,6 proc., DAX giełdy we Frankfurcie o 5,1 proc., brytyjski FTSE 100 o 4 proc., a amerykański S&P 500 o 3,1 proc. - poinformowała agencja AP.

Optymizm było widać także na polskiej giełdzie. Przed ogłoszeniem informacji Pfizera główne indeksy Giełdy Papierów Wartościowych rosły między 1 a 2 proc., a już po oświadczeniu amerykańskiego przedsiębiorstwa, na zamknięciu poniedziałkowej sesji, WIG20 zyskał 4,02 proc., WIG 3,81 proc., mWIG40 3,16 proc., a sWIG80 3,23 proc.

50 mln dawek do końca roku

Określona przez Pfizera skuteczność szczepionki na poziomie 90 proc. to o wiele więcej niż 50 proc. wymagane od szczepionek przeciwko COVID-19 przez amerykańską Agencję ds. Leków i Żywności. W komunikacie Pfizera podano, że eksperymentalną szczepionkę podano łącznie ponad 43 tys. ochotników, z czego mniej niż 10 proc. zachorowało na COVID-19.

Opracowywana przez Pfizera i BioNTech SE szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. Odporność na chorobę pojawia się po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki, po tygodniu od podania drugiej.

Pfizer zaczął produkcję szczepionki, jeszcze zanim przekonał się o jej skuteczności. Do końca roku ma być gotowych 50 mln dawek, które wystarczą do zaszczepienia 25 mln osób. Firma zapowiada, że do końca 2021 roku będzie w stanie wyprodukować 1,3 mld dawek.

Autor:  Michał Istel, Marta Malinowska-Hirsch
Źródło:  Konkret24, Investopedia.com; Zdjęcie główne: Gian Ehrenzeller/PAP/EPA

Pozostałe

"Myśliwi w USA postrzelili człowieka jelenia". To fake news

Dwaj myśliwi mieli postrzelić 31-mężczyznę, ponieważ był ucharakteryzowany na jelenia, a na głowie miał poroże - poinformowały niektóre polskie media. Informacja jest zmyślona i pochodzi z satyrycznego portalu, a polscy internauci wykorzystali ją do szerzenia hejtu.

Nie, to nie jest zdjęcie dziecka, którego matka zmarła przy porodzie

Wyrazy współczucia kierują polscy internauci pod adresem ojca klęczącego przy swoim nowo narodzonym dziecku - fotografia tej sceny krąży w sieci. Według opisu maluch stracił matkę przy porodzie. Jak sprawdziliśmy, zdjęcie pochodzi z 2018 roku, a rodzina jest w komplecie.

Wpadka włoskiej telewizji? Nie, kolejna manipulacja koronasceptyków

Użytkownicy Facebooka rozsyłają w sieci fragment programu włoskiej telewizji. Na oddziale dla chorych na COVID-19 widać pacjenta bez maski i odzieży ochronnej - co zdaniem internautów dowodzi, że w nagraniu wzięli udział aktorzy symulujący chorobę. Nie jest to prawdą.

Alarmujący wskaźnik testów pozytywnych w Polsce: nie kontrolujemy pandemii

Ponad 45-procentowy wskaźnik testów pozytywnych na koronawirusa w Polsce pokazuje, że nie znamy prawdziwej skali pandemii. A według WHO przekroczenie granicy 20 proc. sytuuje państwo na najwyższym poziomie transmisji wirusa w społeczności. Żeby móc mieć kontrolę nad pandemią, trzeba zmienić system testowania - radzą eksperci.