W 19 krajach Unii Europejskiej na szczepienia przeciw COVID-19 stawiła się już ponad połowa obywateli. Polska do tych państw nie należy. Choć pod względem odsetka w pełni zaszczepionych nie odstajemy od średniej unijnej, to mała liczba osób oczekujących na drugą dawkę wskazuje na to, że reszta Polaków do szczepień się już nie spieszy.

Poniedziałek 19 czerwca to dzień, w którym Anglia zniosła niemal wszystkie restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Nie ma już m.in. obowiązku zasłaniania twarzy w niemal wszystkich sytuacjach, w tym w sklepach i w środkach transportu publicznego. Jest tylko zalecenie noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych. W Anglii nie obowiązują już limity uczestników na ślubach i pogrzebach. Nie jest też wymagane, by klienci w pubach, restauracjach, siłowniach, teatrach czy innych miejscach meldowali się za pomocą aplikacji lub zostawiali swoje dane kontaktowe.

Dlaczego Anglia się na to zdecydowała? 87 proc. dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii przyjęło jedną dawkę szczepionki, a ponad 68 proc. jest w pełni zaszczepionych - informowała 18 lipca redakcja BBC News. Natomiast w całej populacji Wielkiej Brytanii 53 proc. przyjęło wszystkie wymagane dawki szczepionki na COVID-19, a 15,2 proc. na razie tylko jedną dawkę (dane z 17 lipca za Our World in Data).

Gdyby porównać Wielką Brytanię z państwami Unii Europejskiej, większy odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców mają tylko Malta i Węgry. Sprawdziliśmy, jak na tle Unii wygląda sytuacja w Polsce.

W Wielkiej Brytanii blisko 36 milionów osób jest w pełni zaszczepionych

20. miejsce Polski po względem odsetka szczepionych

Według portalu Our World in Data prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego osobę uznaje się za zaszczepioną częściowo, jeśli otrzymała tylko jedną dawkę z dwudawkowego protokołu szczepień. Osoba zaszczepiona w pełni otrzymała szczepionkę jednodawkową (preparat firmy Johnson & Johnson) lub obie dawki szczepionki dwudawkowej. Our World in Data podaje dane dla krajów, które raportują podział dawek na pierwszą i drugą - są to m.in. wszystkie państwa UE.

Dane z 18 lipca pokazują, że Polska pod względem odsetka zaszczepienia na COVID-19 zamyka drugą dziesiątkę państw UE. Tylko 43 proc. (dane zaokrąglone, dokładniejsze dostępne w interaktywnym wykresie) Polaków przyjęło już wszystkie wymagane dawki szczepionki. A kolejne 4 proc. jedną z dwóch wymaganych.

Najwyższy procent zaszczepienia ma Malta: 81 proc. mieszkańców przyjęło już wszystkie wymagane dawki, a 5,9 proc. zaszczepiło się jedną z dwóch wymaganych. Kolejne kraje ze względu na odsetek szczepionych to Holandia, Dania i Belgia. Oczywiście, wszystkie te kraje nie mają tak licznych populacji jak Polska, Niemcy czy Francja.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 - w podziale na tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane i tylko jedną z dwóch wymaganych dawek (stan na 18 lipca 2021)
Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 - w podziale na tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane i tylko jedną z dwóch wymaganych dawek (stan na 18 lipca 2021) Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Gorzej niż Polska ze szczepieniami obywateli radzi sobie siedem państw w UE - łączny odsetek w pełni zaszczepionych i tych po pierwszej dawce jest tam mniejszy niż u nas. Są to: Estonia (wszystkie wymagane dawki przyjęło tam 35 proc. mieszkańców), Słowenia (37 proc.), Słowacja (34 proc.), Chorwacja (32 proc.), Łotwa (34 proc.), Rumunia (25 proc.), Bułgaria (13 proc.).

W 19 państwach UE na szczepienie stawiła się ponad połowa mieszkańców

Jeśli natomiast chodzi o procent mieszkańców w pełni zaszczepionych, na drugim miejscu za Maltą są Węgry - 55 proc., na trzecim Hiszpania - 50 proc.

W 18 państwach UE zaszczepionych wszystkimi wymaganymi dawkami jest co najmniej 40 proc. obywateli. Pod tym względem Polska jest na 15. miejscu. Niepokoi jednak - w porównaniu z innymi państwami - mały procent osób w naszym kraju będących na razie tylko po pierwszym szczepieniu, bo to wskazuje na mniejszą chęć szczepienia się reszty Polaków.

Tysiące osób nie zgłasza się na drugą dawkę szczepionki. "Różnice są ogromne jeżeli chodzi o pierwszą i drugą dawkę"

Na szczepienie przeciw COVID-19 stawiła się ponad połowa mieszkańców Unii Europejskiej - 55,72 proc. Wszystkie wymagane dawki przyjęło dokładnie 42,65 proc. a jedną z dwóch wymaganych - 13,07 proc.

19 państw UE zaszczepiło co najmniej jedną dawką ponad 50 proc. swoich populacji. Polska jeszcze do nich nie należy - u nas na szczepienie stawiło się do tej pory niecałe 47 proc. mieszkańców.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Kokret24; zdjęcie: Fernando Villar/EPA/PAP

Pozostałe

Ukraińcy handlują bronią, którą dostali z USA? To rosyjska dezinformacja

Prorosyjskie konta i rosyjskojęzyczne serwisy rozpowszechniają wideo, które ma pokazywać, że niemiecka policja zatrzymała Ukraińców handlujących bronią przeznaczoną dla walczącej Ukrainy. Film jest zmanipulowany, fakty się nie zgadzają, a list ukraińskiego ministra obrony sfabrykowano. To rosyjska narracja wymierzona w Ukraińców.

Kaczyński o wojnie w Jugosławii: "tu chwilę postrzelali, tam tańczyli". Ekspert: relatywizowanie wojny

Największy exodus uchodźców wojennych, najdłuższe i najkrwawsze oblężenie miasta oraz największa masakra ludności cywilnej w Europie po drugiej wojnie światowej - to efekt wojny w krajach byłej Jugosławii w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Jednak według Jarosława Kaczyńskiego nie była to wojna "w całym tego słowa znaczeniu", bo "tu chwilę postrzelali, tam tańczyli". Wyjaśniamy, dlaczego prezes PiS się myli.