"Wyjdzie na to, że tylko Polacy dadzą się wyszczepić, a reszta będzie fingowała" - brzmiał jeden z komentarzy pod rozpowszechnianymi w internecie zdjęciami, na których rzekomo widać, że szczepienie na COVID-19 jest wykonywane przez kurtkę i z zabezpieczoną igłą. Zdjęcia są prawdziwe, ale komentarze do nich - nie.

Oburzenie części internautów wywołała informacja, że w telewizji rzekomo pokazano szczepienia na COVID-19 w Japonii, ale - co zauważyli internauci - na filmie było widać, że szczepionkę podaje się ludziom przez ubranie. To ma dowodzić, że media pokazują sfingowane szczepienia, manipulując opinią publiczną.

'"Szczepienia' w Japonii, tylko że pacjentowi pielęgniarka zapomniała polecić, by odsłonił swoje ramię, i zapomniała też ... ściągnąć osłonę od igły" - napisał 3 lutego w poście użytkownik Facebooka (pisownia oryginalna). Udostępniono go ponad 300 razy, zebrał prawie 200 reakcji. Do wpisu załączono dwa zdjęcia - są to kadry z "Faktów" TVN. Na jednym widać kobietę w czarnej kurtce i żółtej kamizelce, a druga kobieta, odwrócona plecami do kamery, wydaje się robić jej zastrzyk w ramię. Kolejne zdjęcie przedstawia zbliżenie na strzykawkę - widać, że przykładana jest do ubrania, a igła jest zabezpieczona plastikową osłoną.

Komentarz internauty do tego, pokazała telewizja
Komentarz internauty do tego, pokazała telewizja Foto: tvn24 / facebook

2 lutego te same zdjęcia udostępniali inni użytkownicy Facebooka oraz facebookowa strona Veto tv. Tam zamieszczono komentarz: "Fakty TVN serio!? Wy tak na poważnie!? Szczepienia w Japonii". Post udostępniono ponad 90 razy, zebrał 180 reakcji. "Jak to zobaczyłam to aż za głowę się złapałam"; "Niesamowite... robią z nas idiotów"; "Z osłoną na igłę i przez kurtkę, ale i tak ludzie to łykną"; "brak słów" - pisali internauci, komentując posty ze zdjęciami.

"Tak to ja się też chętnie pójdę zaszczepić"; "Szczepienie w kurtce to jest hit"; "Wyjdzie na to, że tylko Polacy dadzą się wyszczepić, a reszta będzie fingowała" - kpili niektórzy komentujący.

Przygotowania do olimpiady - i do szczepień

Kadry udostępniane przez internautów pochodzą z materiału "Faktów" TVN z 2 lutego. Wyemitowano go około 19.20. Tematem były igrzyska olimpijskie w Japonii i opracowywany reżim sanitarny, w którym mają się odbyć. Przypomnijmy, że olimpiadę planowaną na 2020 rok odwołano z powodu pandemii. Jak zapewniają organizatorzy, w lipcu 2021 roku się już odbędzie.

Komentarz dziennikarki do ujęć, które wzbudziły pytania internautów, brzmiał: "Ani kolejne fale pandemii, ani opóźnienia w procesie szczepień, ani nawet stan wyjątkowy w Japonii nie zakłócą przygotowań do igrzysk".

"Droga do igrzysk". Materiał z "Faktów" 2 lutego 2021 roku

Na komentowanych przez internautów kadrach u dołu ekranu widać oznaczenie, że te fragmenty materiału pochodzą z zasobów Agencji Reutera. Są w bazie Reuters Connect. Jak sprawdziliśmy, wideo nagrano 27 stycznia 2021 roku w japońskim mieście Kawasaki w prefekturze Kanagawa (aglomeracja Tokio). Całość trwa ponad trzy minuty, a w "Faktach" wykorzystano tylko kilkusekundowe fragmenty.

Wideo Agencji Reutera wykorzystane w materiale "Faktów" TVN 2 lutego 2021 roku przedstawia ćwiczenia z robienia szczepień, które odbyły się  27 stycznia w japońskim mieście Kawasaki
Wideo Agencji Reutera wykorzystane w materiale "Faktów" TVN 2 lutego 2021 roku przedstawia ćwiczenia z robienia szczepień, które odbyły się 27 stycznia w japońskim mieście Kawasaki Foto: tvn24 / Reuters Connect

W bazie Reutera nagranie zatytułowano: "Japonia prowadzi ćwiczenia ze szczepień szczepionką COVID-19" (ang. Japan conducts mock inoculation of COVID-19 vaccine). W opisie czytamy, że 27 stycznia japońskie ministerstwo zdrowia przeprowadziło próby wykonywania szczepień. W sali gimnastycznej szkoły pielęgniarskiej w Kawasaki lekarze i pielęgniarki ćwiczyli szczepienia na osobach odgrywających rolę pacjentów. Używali do tego atrap szczepionek.

Strona anglojęzycznego dziennika wydawanego w Japonii "The Japan Times" zapowiadała, a potem relacjonowała ćwiczenia w Kawasaki. Informowała o nich również Agencja Reutera. Anglojęzyczna telewizja Nippon TV News 24 Japan opublikowała na YouTube krótkie nagranie pokazujące przebieg ćwiczeń.

W Japonii szczepienia mają ruszyć w połowie lutego

Jak pisaliśmy w Konkret24, początek akcji szczepień przeciw COVID-19 w Japonii zapowiadany był najpierw na koniec lutego. Jednak dzięki zatwierdzonym w piątek 5 lutego dostawom szczepionki z Unii Europejskiej szczepienia mogą się rozpocząć tam w połowie lutego - informuje "The Japan News". Nieznany jest jeszcze harmonogram szczepień.

Władze Japonii oskarżane są o opieszałość w pozyskiwaniu szczepionki i zatwierdzaniu preparatów przez służby sanitarne. Z drugiej strony, problemem w Japonii są obawy obywateli przed szczepieniami – w niedawnym sondażu przeprowadzonym przez nadawcę publicznego NHK 36 proc. respondentów deklarowało, że nie przyjmie szczepionki.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, zdjęcie: TVN24/Facebook

Pozostałe

Zgony z COVID-19 na milion mieszkańców: Polska w pierwszej dziesiątce na świecie

W ciągu niespełna miesiąca Polska "awansowała" w zestawieniu państw na świecie z największą tygodniową średnią liczbą zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - zajmujemy dziewiątą pozycję. Wśród samych krajów Unii Europejskiej Polska jest na piątym miejscu. Gorzej niż u nas jest na Węgrzech, w Bułgarii, na Słowacji i w Czechach.

Trzecia fala pandemii w Polsce i innych krajach. A gdzie jej nie ma?

W Polsce trzecia fala pandemii jest najsilniejsza, ale we Francji czy w Szwecji mocniejsza była druga. Za to Słowacja jeszcze trzeciej fali nie doświadczyła, bo dopiero co wyszła z drugiej. Są też kraje, w których po drugiej fali pandemia już wyhamowała. Kolejne wzrosty krzywych zakażeń zależą bowiem od kilku czynników.

Szczepienia w Polsce i Europie: spadamy we wszystkich rankingach

Zarówno pod względem liczby dawek szczepionek przypadających na sto mieszkańców, jak i tempa szczepień Polska spadła w ciągu tygodnia na dalsze miejsca wśród krajów Unii Europejskiej. Ze względu na odsetek w pełni zaszczepionej populacji Polska wypadła poza pierwszą trzydziestkę państw na świecie.

Restrykcje pandemiczne a spadek zakażeń. Analiza z uwzględnieniem Polski

Niektóre kraje zamknęły się za późno, a inne za wcześnie. Epidemiczne obostrzenia mają sens, gdy są wprowadzane odpowiednio szybko i intensywnie - stwierdzili naukowcy Uniwersytetu Oksfordzkiego po analizie przyjętych w różnych krajach strategii walk z COVID-19. Dla Konkret24 porównali restrykcje w Polsce z tymi w innych krajach Europy.

"Media powodują panikę"? Dlaczego dziennikarka była w kombinezonie

"Tak media kreują korona panikę" - napisał jeden z internautów pod zdjęciem reporterki stojącej podczas nagrania przed kamerą w kombinezonie mającym ją chronić przed zakażeniem. Operator kamery już tego stroju nie ma. Zdaniem komentujących ta fotografia dowodzi, że dziennikarze wyolbrzymiają niebezpieczeństwo pandemii COVID-19. Sprawdziliśmy, skąd pochodzi zdjęcie.