Aplikacja, kod QR, certyfikat cyfrowy. Które kraje planują własne wersje paszportów covidowych

Zdążyć przed wakacjami. Paszporty covidowe w EuropieShutterstock

Podczas gdy Unia Europejska dyskutuje nad uniwersalnym certyfikatem potwierdzającym prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, niektóre kraje już teraz proponują własne rozwiązania. Przyjrzeliśmy się najciekawszym z nich.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Paszporty covidowe we Francji. Czym są i czy już obowiązują - o tym dyskutowali użytkownicy Twittera, komentując post, jaki pojawił się we wtorek 27 kwietnia. "#AweFrancji radość, że paszport covidowy (mam już swój działający na Francję) pozwoli obejrzeć najnowszego Bonda" - napisał bowiem Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. "Oczywiście oglądanie najnowszego Bonda nie jest obowiązkowe, podobnie jak nikt nie mówi o obowiązkowym paszporcie covidowym" - stwierdził.

Wpis Eryka Mistewicza o paszportach covidowych we Francji
Wpis Eryka Mistewicza o paszportach covidowych we FrancjiWpis Eryka Mistewicza o paszportach covidowych we FrancjiTwitter

Na wpis Mistewicza zareagowali przeciwnicy paszportów covidowych. Przekonywali, że uderzają one w wolności obywatelskie. Z kolei dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wielińsk przekonywał, że paszportu covidowego jeszcze we Francji nie wprowadzono, więc Mistewicz nie może się nim posługiwać.

Możliwość stworzenia dokumentów uprawniających do swobodnego podróżowania czy korzystania z usług rozważana jest w wielu krajach. W Brukseli trwają prace nad koronapaszportem dla całej Unii Europejskiej - choć unika się w tym wypadku słowa "paszport". Projekt tzw. zielonych certyfikatów w połowie marca przedstawiła Komisja Europejska. Dokument mają otrzymać nie tylko zaszczepieni przeciw COVID-19, ale i ozdrowieńcy oraz osoby z niedawnym negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Stanowisko w sprawie certyfikatów przyjęła już Rada Europejska. O projekcie dyskutował 28 kwietnia Europarlament. Poparł wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, które obowiązywałyby nie dłużej niż 12 miesięcy. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na czerwiec. Jeszcze przed wakacjami z nowego rozwiązania mogliby korzystać Europejczycy.

- Jeśli Unia Europejska nie zdoła zbudować wspólnego systemu, to poszczególne kraje Unii wprowadzą własne świadectwa szczepień przeciwko COVID-19 i stworzą plątaninę niezliczonych niekompatybilnych rozwiązań - ostrzegał 28 kwietnia w Parlamencie Europejskim unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. - Jeśli uda nam się osiągnąć porozumienie polityczne, rozwiązanie techniczne będzie gotowe na czas. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy rozdrobnienie w całej Europie - powiedział Belg. Jego zdaniem mnogość różnych systemów i dokumentów skutkowałaby chaosem i fałszerstwami, a wraz z nimi, jak się wyraził, "rozprzestrzenianiem się zarówno wirusa, jak i braku zaufania obywateli".

Na szybkie uruchomienie narzędzi umożliwiających swobodne poruszanie się po Europie naciskają uzależnione od turystyki kraje południa kontynentu. 13 kwietnia Vittorio Colao, włoski minister ds. innowacji i transformacji cyfrowej, mówił o możliwości wykorzystania jako paszportów uruchomionej już tam w ubiegłym roku aplikacji na smartfony, która służyła do śledzenia zakażeń COVID-19.

Rzeczywiście, niektóre kraje członkowskie wprowadziły lub testują już własne rozwiązania. Sprawdziliśmy, co przygotowują.

Francja: nowe funkcje w aplikacji covidowej

Media informują o wprowadzonym we Francji paszporcie covidowym lub paszporcie zdrowotnym. Uściślając, chodzi o nowe funkcje dodane do istniejącej aplikacji TousAntiCOVID, której podstawowa funkcja to informowanie o kontakcie z osobami zarażonymi koronawirusem. Francuski rząd poinformował o zmianach 19 kwietnia. W zaktualizowanej wersji aplikacji pojawiają się wyniki testu na COVID-19 i potwierdzenie zaszczepienia. Dane wprowadzą pracownicy centrów testowania i centrów szczepień.

Aplikacja jest na razie testowana w podróżach lotniczych na Korsykę. Udający się na wyspę i tak muszą pokazać negatywny wynik testu na COVID-19 - a teraz mogą to zrobić, korzystając z aplikacji. Od 29 kwietnia mogą również posługiwać się dostępną w aplikacji informacją o zaszczepieniu.

Czy francuski "paszport" ułatwi również dostęp do niektórych miejsc i wydarzeń kulturalnych? Francuski rząd nie podjął ostatecznych decyzji.

Francuska minister kultury Roselyne Bachelot potwierdziła 23 kwietnia, że niektóre ośrodki kultury zostaną ponownie otwarte w połowie maja oraz że rząd przygotowuje rodzaj przepustki zdrowotnej, która jednak nie będzie wykorzystywana od razu po otwarciu ośrodków kultury. "Mam wiele problemów z pomysłem uzależnienia wstępu do miejsca kultury od posiadania paszportu zdrowotnego" - powiedziała francuska minister (cytat za "Le Parisien"). Portal 20 minutes 28 kwietnia cytował z kolei Emmanuela Macrona, który przekonywał, że w rządzie jest konsensus dotyczący niewykorzystywania certyfikatów w restauracjach czy sklepach, ale kwestia kin pozostaje otwartą.

Hiszpania: zielony certyfikat cyfrowy

28 kwietnia resort zdrowia Hiszpanii zapowiedział, że już w maju ruszą testy paszportów szczepionkowych służących bezpiecznej turystyce podczas tegorocznych wakacji. Zagraniczni urlopowicze byliby przyjmowani na podstawie dokumentu wydawanego w formie elektronicznej. Tak zwany zielony certyfikat cyfrowy ma zawierać informacje o szczepieniach, przeprowadzonych testach na koronawirusa oraz okresu chorowania na COVID-19.

Podobne rozwiązania działają już we wspólnocie autonomicznej Walencji. Obywatele mogą pobrać dokument potwierdzający zaszczepienie przecie COVID-19 po zalogowaniu się na stronie internetowej regionalnych służb sanitarnych. Istnieje też możliwość wgrania go do telefonu komórkowego lub wydrukowania.

Estonia: certyfikat zaszczepienia

W Estonii już latem 2020 roku testowano cyfrowy paszport immunologiczny w miejscach pracy. Program gromadził dane dotyczące testów na koronawirusa i umożliwiał dzielenie się tymi informacjami z innymi osobami, np. z pracodawcami. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami do końca kwietnia tego roku mieszkańcy Estonii będą mogli ściągnąć z sieci certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19. Dokument ma służyć jako dowód zaszczepienia w podróży do krajów, które wymagają takiego zaświadczenia.

Przedsiębiorcy w Estonii naciskają na rozszerzenie działania tego certyfikatu na restauracje kina czy teatry. Estoński rząd nie podjął jednak w tej sprawie decyzji.

Litwa: kod QR

14 kwietnia Litwa zdecydowała o wprowadzeniu od początku maja krajowych cyfrowych certyfikatów odporności COVID-19. Kod QR "Freedom ID" będzie dostępny dla zaszczepionych przeciw COVID-19, ozdrowieńców i osób z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Osoby posługujące się "Freedom ID" będą mogły przebywać we wnętrzu restauracji czy uczestniczyć w dużych imprezach sportowych.

Litewski projekt docelowo ma zostać zintegrowany z certyfikatem podróżnym zaproponowanym przez Unię Europejską.

Wielka Brytania: aplikacja NHS

Rolę paszportu covidowego w Wielkiej Brytanii będzie pełniła aplikacja brytyjskiej służby zdrowia NHS - potwierdził 28 kwietnia minister transportu Grant Shapps. "To będzie aplikacja NHS używana przez ludzi, gdy rezerwują wizyty w NHS i tym podobne, która będzie pokazywać, że miałeś szczepionkę lub miałeś testy" - powiedział Shapps w telewizji Sky News (cytat za PAP).

Chodzi o aplikację do rezerwacji wizyt lekarskich. W Wielkiej Brytanii działa również aplikacja NHS Covid-19, która jest używana do wykrywania kontaktów z osobami zakażonymi oraz do oznaczania się w takich miejscach jak lokale gastronomiczne, punkty usługowe wymagające bliskiego kontaktu, świątynie.

Dania: aplikacja Coronapas

Jako jeden z pierwszych europejskich krajów autorski paszport covidowy wprowadziła Dania. Aby go uzyskać, trzeba być zaszczepionym i mieć negatywny wynik testu na koronawirusa z ostatnich 72 godzin lub pokonać infekcję w ostatnich 180 dniach.

Projekt ruszył 6 kwietnia. Tego dnia ponownie otwarto w Danii salony fryzjerskie, salony urody i szkoły jazdy, a skorzystać z nich mogli wyłącznie posiadacze aplikacji Coronapas. Od 21 kwietnia Coronapas umożliwia też klientom korzystanie z ogródków barów i restauracji. Od 6 maja aplikacja będzie uprawniać do przebywania w środku restauracji. Dzięki niej kibice sportowi będą mogli wejść na stadion. Według duńskiego rządu w pierwszym tygodniu po udostępnieniu aplikacji ok. 3,5 mln osób skorzystało z niej bądź odwiedziło jej stronę internetową.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, TVN24, PAP; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wygraniu wyborów w USA przez Donalda Trumpa w polskich mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać rzekomy cytat z książki, którą napisał kiedyś J.D. Vance - teraz kandydat na wiceprezydenta. Miał to być niewybredny żart o Polakach. Jednak słowa te wcale nie pochodzą z jego książki "Elegia dla bidoków".

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

Źródło:
Konkret24

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska o fatalną politykę gospodarczą, której skutkiem ma być to, że wielkie międzynarodowe firmy wycofują się z planów dotyczących Polski. Jako przykłady podawane są najczęściej koncerny: Intel, Ford, Maersk, Beko. Tylko że ich decyzje mają inne podłoże. Wyjaśniamy.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Franciszkanin został aresztowany w Nowym Jorku "za modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci" - z taką informacją rozpowszechniany jest w sieci film z momentu zatrzymania księdza przez policję. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego opis już nie.

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24