Milion zgonów na COVID-19 na świecie. Co mówią liczby?


30 września Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że raportowana liczba zgonów na COVID-19 na świecie przekroczyła milion. Ponad połowę zmarłych z powodu koronawirusa stanowili mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Ponieważ WHO podaje dane z jednodniowym opóźnieniem, granica 1 mln zgonów na COVID-19 została przekroczona dzień wcześniej: we wtorek 29 września odnotowano ich już 1 001 677. Taką informację podał Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore zajmujący się od początku epidemii śledzeniem jej rozwoju.

Jak zauważył portal BBC News, raport o milionie zmarłych pojawił się zaledwie 10 miesięcy od pierwszej potwierdzonej śmierci - w Chinach w styczniu tego roku. Od tego czasu mamy ponad 33 mln potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w 188 krajach. WHO ostrzegła, że ​​liczba zgonów może sięgnąć 2 mln, zanim skuteczna szczepionka zostanie szeroko zastosowana.

NFZ postanowiło rozpocząć walkę z dezinformacją
NFZ postanowiło rozpocząć walkę z dezinformacjątvn24

Ponad połowę zgonów na COVID-19 zanotowano w Ameryce Północnej i Południowej. Zmarło tam ponad 553 tys. osób zakażonych koronawirusem: 304 tys. w Ameryce Północnej, 249 tys. w Ameryce Południowej.

W Europie 30 września raportowano prawie 236 tys. zgonów. W Azji Południowo-Wschodniej (m.in. Indie) i regionie Zachodniego Pacyfiku (m.in. Chiny) według WHO na COVID-19 zmarło dotychczas łącznie 126 tys. osób.

Ponad 61 tys. zgonów zanotowano w Regionie Śródziemnomorskim-Wschodnim (Eastern Mediterranean Region), do którego zaliczają się m.in. kraje Zatoki Perskiej i Iran.

Najmniej zgonów raportowano w krajach afrykańskich. Od początku epidemii z tego kontynentu oficjalnie do WHO zgłoszono ich 25,8 tys.

Dynamika zachorowań na COVID-19 na kontynentach (za BBC News)ECDC/BBC News

Wysoka liczba zgonów może świadczyć o niewydolności systemu służby zdrowia danego kraju, ale zależy też od wielkości populacji.

USA, Brazylia, Indie – smutna czołówka

Zgon pierwszego pacjenta z COVID-19 Chiny raportowały 11 stycznia. Był nim 61-letni klient targu spożywczego w Wuhan, które było pierwszym ogniskiem epidemii.

Mimo że koronawirus początkowo rozprzestrzeniał się tylko w Chinach, a więc epidemia trwa tam najdłużej, oficjalnie podawana liczba zmarłych na COVID-19 w tym kraju – 4746 – plasuje go dopiero w trzeciej dziesiątce państw pod tym względem. Więcej zmarłych raportowały mające mniej ludności Filipiny (5381) czy Bangladesz (5193). Wątpliwości co do statystyk Chińskiej Republiki Ludowej zgłaszali m.in. amerykański prezydent Donald Trump, przedstawiciele CIA czy pracownicy amerykańskich uniwersytetów.

Masowe groby ofiar COVID-19 w Indonezji
Masowe groby ofiar COVID-19 w Indonezjitvn24

Według WHO od początku epidemii najwięcej osób zakażonych koronawirusem zmarło w Stanach Zjednoczonych – 203,6 tys. Na drugim miejscu jest Brazylia –141,7 tys., a następnie Indie – 96,3 tys. Powyżej 50 tys. osób zmarło na COVID-19 także w Meksyku – 76,4 tys.

Ameryki

Wśród 20 krajów z największą liczbą zgonów na COVID-19 dziewięć stanowią państwa Ameryki Północnej i Południowej. Poza USA, Brazylią i Meksykiem szczególnie trudna sytuacja panuje w Peru. W tym ponad 30-milionowym kraju od początku epidemii zmarło ponad 32 tys. zakażonych osób.

Zgony na COVID-19 w krajach Ameryki Północnej i PołudniowejKonkret24/WHO

Wysokie statystyki zgonów są też w Kolumbii - 25,5 tys.; Argentynie – 15,7 tys.; Chile – 12,7 tys.; Ekwadorze – 11,3 tys.; Kanadzie – 9,3 tys.

W samych Stanach Zjednoczonych najwięcej osób zmarło w stanie Nowy Jork (33,1 tys.). Kolejne pod tym względem są stany: New Jersey (16,1 tys.), Teksas (15,8 tys.), Kalifornia (15,6 tys.) i Floryda (14 tys.).

Europa

W Europie najbardziej dotkniętym państwem, jeśli chodzi o śmiertelność w pandemii, jest Wielka Brytania – dotychczas zmarło tam ponad 42 tys. osób.

Liczba zgonów na COVID-19 w krajach Europy (stan na 29 września 2020)Konkret24/WHO

Podobnie jest we Włoszech, gdzie niewydolność opieki zdrowotnej dała o sobie znać zwłaszcza w pierwszych tygodniach pandemii. Tam na COVID-19 zmarło 35,9 tys. osób.

W dziesiątce państw z największą liczbą zgonów są też Francja (31,6 tys.) i Hiszpania (31,2 tys.).

Spośród krajów Unii Europejskiej najmniej zgonów na COVID-19 wystąpiło na Cyprze (22), Słowacji (44) i w krajach bałtyckich – na Łotwie zmarło 36 osób, w Estonii 64, a na Litwie 92.

Azja

W Azji - poza Indiami - dużą liczbę zmarłych z powodu SARS-CoV-2 mają Iran (25,8 tys.) i Rosja (20,5 tys.). W obu krajach w ostatnim czasie notowano najwyższe dzienne liczby zgonów od przełomu lipca i sierpnia.

Liczba zgonów na COVID-19 w krajach Azji (stan na 29 września 2020)Konkret24/WHO

Ponad 25 tys. zgonów w Iranie to najwyższy wynik wśród krajów Bliskiego Wschodu. Dużo zmarłych na COVID-19 zanotowano też w Iraku (9 tys.) i Turcji (8 tys.).

W krajach Zatoki Perskiej - mimo stosunkowo wysokich liczb zakażeń w Katarze (125 tys. zakażonych), Bahrajnie (70 tys.), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (92 tys.) i Kuwejcie (104 tys.) - zgonów na COVID-19 było statystycznie niewiele, odpowiednio: 214, 245, 413 i 605.

W ponad 50-milionowej Korei Południowej na COVID-19 zmarło natomiast jedynie 407 osób.

Afryka

Stosunkowo najmniej zgonów wywołanych koronawirusem WHO notuje się w krajach afrykańskich. Wyróżnia się tylko Republika Południowej Afryki, gdzie na COVID-19 zmarło 16,6 tys. osób. (kraj ten ma 59 mln mieszkańców).

Liczba zgonów na COVID-19 w krajach Afryki (stan na 29 września 2020)Konkret24/WHO

W ponad 100-milionowym Egipcie zanotowano dotychczas 5,9 tys. zgonów.

Więcej niż 1 tys. zgonów na COVID-19 zanotowano w Maroku (2113), Algierii (1719), Etiopii (1177) i Nigerii (1111).

Australia i Oceania

W 25-milionowej Australii od początku epidemii zaraportowano 882 zgony na COVID-19. Największy dzienny przyrost zmarłych był 4 września (59). Od 9 września Australia nie notuje jednak dziennie więcej niż dziewięć zgonów.

Spośród wyspiarskich państw Oceanii w trzech odnotowano zgony pacjentów z COVID-19. W Nowej Zelandii było to 25 osób, w Papui-Nowej Gwinei - 7, a na Fidżi - 2.

Opustoszała prowincja i walka o życie w szpitalu w Bergamo
Opustoszała prowincja i walka o życie w szpitalu w Bergamotvn24

Klasyfikowanie zgonów na COVID-19

W celu jednolitego klasyfikowania zgonów osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 WHO wprowadziło dwa kody, którymi lekarze mogą oznaczać przyczyny śmierci. Z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 osoba odpowiedzialna za wypełnienie karty zgonu może wybrać kod U07.1 oznaczający zgon osoby ze stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 lub kod U07.2, jeśli "potwierdzenie laboratoryjne obecności wirusa jest niejednoznaczne lub niedostępne".

To drugie przyporządkowanie może oznaczać np., że osoba przed śmiercią miała kontakt z nosicielem koronawirusa, jednak przed śmiercią nie wykonano jej testu.

W Polsce do 1 kwietnia lekarze-koderzy mogli używać wyłącznie kodu odpowiadającego zakażeniu potwierdzonemu testem, dopiero potem umożliwiono im stosowanie także kodu U07.2. Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce do 30 września zmarło 2513 pacjentów zakażonych koronawirusem.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Adi Weda/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24