Papież Franciszek całuje ręce Rockefellera, Kissingera i Rothschilda - wideo z taką informacją publikowane jest na YouTubie, TikToku, Facebooku, Twitterze. W komentarzach są nawiązania do teorii spiskowych o tym, "kto rządzi światem" i do tezy o plandemii. Tylko że na filmie nie ma żadnego z trzech wymienionych panów.
Użytkownicy YouTube i TikToka opublikowali w ostatnich dniach nagranie z papieżem Franciszkiem. Widać na nim papieża podchodzącego do grupy mężczyzn. Niektórzy z nich mają na głowie jarmułki. W kolejnym ujęciu papież po kolei wita się i całuje dłonie kilkorga mężczyzn i kobiet. 19 października film pojawił się w serwisie YouTube z podpisem: "Papież Franciszek całujący ręce Davida Rockefellera, Henry'ego Kissingera i Johna Rothschilda". W opisie filmu autor posta pisze: "Widać wyrażnie teraz kogo stronę reprezentuje ten w białym kitlu. Osoby które są odpowiedzialne za NWO papież całuje ręce" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).
Film obejrzało już 4,3 tys. internautów; 300 polubiło go. Link do nagrania ponad 100 razy udostępniono na Facebooku. Autorzy komentarzy uwierzyli autorowi posta, że na filmie obok Franciszka są Rockefeller, Kissinger i Rothschild.
"Widać, że mają się ku sobie i to jest potwierdzenie, że trzęsą całym światem"; "Nie pozwólmy, aby zarządzający światem tzw. 'lalkarze' poprzez swoje marionetki zrobili z nas bydło !"; "Widać doskonale kto go 'wybrał' na papieża" - piszą.
To samo nagranie, również 19 października, opublikowała jedna z użytkowniczek TikToka. W tym serwisie wyświetlono je już blisko 10 tys. razy; zebrało ponad 200 polubień. Nad kadrem filmu jest napis: "Teraz wiesz kto tym wszystkim rządzi". Jest też napis po angielsku: "Papież Franciszek całuje ręce Rothschilda i Rockefellera". Internautka opatrzyła wpis hasztagami m.in. #plandemia #koronosciema, #stopsegregacjisanitarnej, #wlaczmyslenie - charakterystycznymi dla sceptyków pandemii COVID-19.
Nagranie użytkowniczki TikToka można znaleźć również na Twitterze, gdzie 19 października przekopiowała je jedna z internautek. Ten post ma ponad 200 polubień i ponad 100 udostępnień. "W dniu, w którym papież Benedykt XVI ogłosił swoją abdykację, w kopułę Bazylikę św. Piotra uderzył piorun"; "Mnie nie wszak należy do ich stajni NWO, po to go tam wsadzili dzięki swoim kardynałom" - komentowali wpis internauci.
Pod wymienionymi postami znaleźliśmy tylko pojedyncze głosy z prawidłową interpretacją nagrania - dowodzące, że na filmie wcale nie widać ani Davida Rockefellera, ani Johna Rothschilda, ani Henry'ego Kissingera. Na nagraniu z 2014 z instytutu Yad Vashem oglądamy bowiem, jak papież całuje ręce sześciorga ocalałych z Holokaustu. Ich nazwiska instytut podaje na stronie internetowej.
2014 rok w Yad Vashem, spotkanie z ocalałymi
Wprowadzając kadr filmu do wyszukiwarki obrazów Google, szybko ustaliliśmy, że nagranie powstało 26 maja 2014 roku w instytucie pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Relację z wizyty i link do wideo, które posłużyło do stworzenia fake newsa, znaleźliśmy na stronie internetowej izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Ponad ośmiominutową relację wideo z wizyty Franciszka w Yad Vashem można odtworzyć na profilu premiera Izraela.
26 maja 2014 roku portal Tvn24.pl zamieścił relację Polskiej Agencji Prasowej z tej wizyty. PAP informowała, że w spotkaniu wzięli udział ocaleni z Zagłady, których papież ucałował w ręce. Wygłoszonego z okazji spotkania papieskiego przemówienia słuchali również ówcześni prezydent Izraela Szimon Peres i premier Benjamin Netanjahu. Następnie Franciszek słuchał relacji i wspomnień z lat Zagłady. Przywołano powstanie w warszawskim getcie i deportację Żydów do Auschwitz.
W relacji na stronie internetowej instytutu Yad Vashem jest więcej informacji o osobach, z którymi spotkał się Franciszek. Oprócz izraelskiego prezydenta i premiera byli to reprezentujący instytut Yad Vashem Awner Shalew i rabin Jisra'el Me'ir Lau. Sześciu ocalałych z Holokaustu, którym ucałował ręce Franciszek, to: Avraham Harshalom, Chava (Eva) Shik, Joseph Gottdenker, Moshe Ha-Elion, Eliezer (Lolek) Grynfeld oraz Sonia Tunik-Geron.
Film regularnie powraca w internecie z fałszywym opisem rzekomego spotkania papieża z Davidem Rockefellerem czy Johnem Rothschildem - te nazwiska często przywoływane są przez zwolenników teorii spiskowych o rządzie światowym czy Nowym Porządku Świata. W kwietniu o tym samym nagraniu rozsyłanym z fałszywą informacją pisał portal Demagog.org. Z kolei w 2017 roku o zdjęciu papieża z podobną fałszywą interpretacją informował amerykański portal fact-checkingowy Snopes.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24: zdjęcie: Pool Origlia/Avalon/PAP/EPA/YouTube/TikTok