FAŁSZ

Wymyślony zakup willi, nieistniejący dziennikarz, rzekome morderstwo

Źródło:
Konkret24, The New Arab
Zełenski podczas spotkania ze studentami
Zełenski podczas spotkania ze studentami
wideo 2/4
Zełenski podczas spotkania ze studentami

Willę rzekomo kupiła w Egipcie teściowa Wołodymyra Zełenskiego. Ujawnić to miał dziennikarz, którego potem zamordowano. Ta zmyślona historia jest przykładem, jak w sieci działa model prorosyjskiej dezinformacji. Opisujemy śledztwo egipskich dziennikarzy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Doniesienia o rzekomym zabójstwie dziennikarza Mohammeda Al-Alawiego, który jakoby ujawnił, że teściowa prezydenta Ukrainy Olga Kijaszko kupiła willę za 4,85 milionów dolarów, krążą od ponad miesiąca na platformie X i Facebooku. Internauci piszą o brutalnym zamordowaniu, dziwnych okolicznościach śmierci i zamachach na "wrogów reżimu" organizowanych przez Ministerstwo Obrony Ukrainy.

"Egipski dziennikarz został znaleziony martwy po śledztwie w sprawie zakupu luksusowej willi w El Gouna przez teściową Zelensky'ego. Mohammed Al-Alawi stał się sławny po tym, jak odkrył kosztowny zakup teściowej Zelensky'ego. Ciało reportera zostało niedawno znalezione w Hurghadzie z licznymi otarciami, siniakami, złamaniami i poważnym urazem głowy, który doprowadził do wylewu krwi do mózgu" - tak 25 grudnia 2023 roku opisywał w popularnym wątku jeden z użytkowników serwisu X (pisownia postów oryginalna). I kontynuował: "Krewni Al-Alawiego powiedzieli, że obawiają się o swoje bezpieczeństwo od czasu opublikowania śledztwa. Od tego czasu otrzymują pogróżki. Brat dziennikarza powiedział że policja uważa, że w zabójstwo dziennikarza zaangażowane były ukraińskie służby specjalne, działające na polecenie Zełenskiego lub wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika". Pierwszy post z tego wątku miał ponad 41 tys. wyświetleń.

"Cóż za zbieg okoliczności. Egipski dziennikarz Mohammed Al-Alawi, ten z nagrania, został tydzień temu zamordowany w Egipcie. Zupełnym przypadkiem po tym jak ujawnił, że teściowa Zełenskiego kupiła w Egipcie willę za 5 milionów dolarów i zastanawiał się, skąd wzięła na to pieniądze"- napisał z kolei jeden z internatów na Facebooku 31 grudnia. "Tymczasem egipski dziennikarz który ujawnił zakup kolejnej willi Zełeńskiego w Egipcie, brutalnie zamordowany"- informował inny internauta 27 grudnia na platformie X. Powoływał się na artykuł portalu Wolnemedia.pl – w nim pisano: "Ciało reportera zostało znalezione w Hurghadzie, niedaleko drogi do El Hadaba, 23 grudnia 2023. Na ciele znaleziono liczne otarcia, siniaki i złamania. Dziennikarz doznał również poważnego urazu mózgu, który spowodował krwotok mózgowy. Miał rzekomo zostać brutalnie pobity przez grupę napastników". Internauci z oburzeniem komentowali rzekome morderstwo dziennikarza i rzekomy zakup willi, pisząc o korupcji panującej w Ukrainie.

FAŁSZ
Wprowadzające w błąd informacje o rzekomej śmierci egipskiego dziennikarza krążyły w polskich mediach społecznościowych pod koniec grudnia 2023 roku.x.com, facebook.com, Wolnemedia.pl

Ale niektórzy kwestionowali prawdziwość zarzutów wobec teściowej Zełenskiego, jak również fakt istnienia owego egipskiego dziennikarza. "Pisali już o tym w czerwcu. Fake"; "To był dziennikarz farmazon tak samo jak te nieruchomości które znalazł" - komentowali internauci na platformie X.

Rzeczywiście: dziennikarze śledczy z redakcji The New Arab ustalili, że cała ta historia została sfabrykowana. Wyniki śledztwa opublikowali 12 stycznia 2024 roku.

Film na YouTube pojawił się i zniknął

Ale po kolei. 20 sierpnia 2023 roku powstał kanał Mohammed Al-Alawi na YouTube, na którym pojawiły się dwa filmy: "Nowa luksusowa willa Zełenskiego w Al-Dżunie" i "Przed luksusową willą Zełenskiego w Al-Dżunie". Mężczyzna, który podawał się za dziennikarza śledczego o imieniu i nazwisku Mohammed Al-Alawi, opowiadał w nich o zakupie przez teściową Wołodymyra Zełenskiego willi w egipskim kurorcie Al-Dżuna nad Morzem Czerwonym – kosztowała 4,85 milionów dolarów. Luksusowe miasteczko turystyczne Al-Dżuna położone jest około 25 kilometrów na północ od Hurghady. Al-Alawi mówił do kamery, że udało mu się wejść w posiadanie umowy zakupu nieruchomości. Jednak żadnej umowy w filmie nie pokazał. Opowiadał, że willa została kupiona 16 maja 2023 roku. W materiale pokazano nagranie przedstawiające ową nieruchomość.

Jak zauważyli dziennikarze The New Arab, kanał został założony tego samego dnia, w którym opublikowano oba materiały. Obecnie jest już niedostępny, ale zachowała się jego archiwalna wersja z dostępem do jednego z filmów. Można go znaleźć także na platformie X. Informacje o zakupie willi zaczęły się rozprzestrzeniać w internecie z komentarzami na temat korupcji w Ukrainie i wydawania przez rodzinę Zełenskiego pieniędzy przeznaczonych na pomoc humanitarną Ukrainie.

Wątpliwa umowa, zaprzeczenia władz miasta i właściciela willi

22 sierpnia 2023 roku, dwa dni po zamieszczeniu filmów Al-Alawiego, nigeryjski dziennik internetowy "The Punch" opublikował niekompletną kopię rzekomej umowy zakupu nieruchomości. Na skanie dokumentu większość danych jest zamazana. Widzimy, że został sporządzony w dwóch językach: angielskim i arabskim. Zawiera informacje o powierzchni nabytego terenu, imię i nazwisko rzekomego nabywcy, datę zakupu oraz nazwę spółki będącej dotychczas w posiadaniu nieruchomości.

Egipski prawnik biznesowy, do którego dotarli dziennikarze The New Arab, ocenił, że dokument nie przedstawia szczegółów pozwalających ustalić jego autentyczność. Serwis informacyjny Egypt Telegraph po przeprowadzeniu własnej analizy zwrócił uwagę na brak podpisu Olgi Kijaszki na końcu umowy i na niewyraźne odbicie pieczęci, co może wskazywać na sfałszowanie dokumentu.

W oświadczeniu prasowym władze miasta Al-Dżuna, gdzie miałaby się znajdować zakupiona willa, potwierdziły, że opublikowane umowy nie są zbieżne z obowiązującym wzorem umów. Ne znaleziono dokumentacji potwierdzającej posiadanie jakiejkolwiek nieruchomości na terenie Al-Dżuny przez rodzinę prezydenta Ukrainy.

Willa w Al-Dżunie, którą rzekomo miała kupić teściowa Zełenskiego, jest częścią kurortu. Jego właścicielem jest spółka Orascom Developement Holding. Jak podaje The New Arab, już 31 sierpnia 2023 roku spółka opublikowała na platformie X wpis, w którym zaprzeczyła, że właścicielką nieruchomości jest Olga Kijaszko. Poinformowała, że willa, którą widać na nagraniu Al-Alawiego, należy do egipskiej rodziny.

Stanowisko Ukrainy

"Rodzina Zełeńskich oraz ich rodzice nie są w posiadaniu jakichkolwiek nieruchomości w Egipcie" - podało 1 września 2023 roku ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CCD). Źródłem komunikatu była Kancelaria Prezydenta Ukrainy. Historię o rzekomym zakupie i towarzyszące jej dokumenty nazwano fałszerstwem promowanym przez rosyjską propagandę w celu dyskredytacji reputacji Wołodymyra Zełenskiego na arenie światowej.

Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji jest organem roboczym przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy powołanym 11 marca 2021 roku w celu przeciwdziałania obecnym i potencjalnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa Ukrainy w sferze informacyjnej.

Miejsce rzekomej zbrodni i rzekomy brat

Około cztery miesiące po publikacji filmów na YouTube przez Al-Alawiego w sieci zaczęły się pojawiać informacje o domniemanej śmierci egipskiego dziennikarza. 21 grudnia na stronie egipskiego internetowego serwisu informacyjnego El Mostaqbal opublikowano materiał - obecnie dostępna jest tylko jego zarchiwizowana wersja - zawierający dwa nagrania, wcześniej zamieszczone na kanale Akhbar Masr na YouTube. Jeden z filmów pokazywał rzekome miejsce zbrodni, a drugi wywiad z Ahmadem przedstawionym jako brat dziennikarza. Obecnie oba filmy są niedostępne, ale kopię wywiadu można znaleźć na platformie X. W rozmowie Ahmad wyjaśnia, w jaki sposób ukraińskie siły specjalne powiązane są ze śmiercią jego brata. "Wszystko zaczęło się, gdy on zaangażował się w tę historię dotyczącą willi nabytej przez któregoś z członków rodziny Zełenskiego"; "Zaczął otrzymywać dużą ilość gróźb... to była jego pierwsza duża robota"; "Boję się o moją rodzinę" - słyszymy na nagraniu. Oba filmy miały dowodzić udziału ukraińskiego wywiadu w śmierci Al-Alawiego.

Redakcja The New Arab twierdzi, że pomiędzy założeniem konta kanału Akhbar Masr a dodaniem na niego materiałów minął tylko jeden dzień. Zauważa, że film ukazujący miejsce zamachu jest krótki i nie widać na nim szczegółów, a w nagraniu z wywiadu nie widać twarzy rozmówcy. Prowadzący wywiad Mohamad Fathi nie jest widoczny w filmie.

Sfabrykowane dokumenty i wymyślony dziennikarz

Brakuje nie tylko wiarygodnych dowodów na zakup luksusowej willi w Al-Dżunie przez rodzinę Zełenskiego - nie ma też dowodów potwierdzających istnienie rzekomego dziennikarza, który miał ujawnić sprawę. 2 stycznia 2024 roku Egypt Telegraph opublikował materiał na temat rzekomego zabójstwa egipskiego dziennikarza. Pokazał elementy, które podważają prawdziwość opublikowanego fragmentu umowy zakupu i poddał w wątpliwość istnienie dziennikarza o nazwisku Al-Alawi. Szef stowarzyszenia egipskich dziennikarzy Khaled El-Balshy, z którym serwis się skontaktował, po kilkudniowych poszukiwaniach potwierdził redakcji Egypt Telegraph, że wśród członków organizacji nie ma nikogo takiego, a osoby o podobnym nazwisku nie mają nic wspólnego z tematem zakupu nieruchomości.

Redakcje The New Arab i Egypt Telegraph próbowały znaleźć dziennikarza z filmu na YouTube w mediach społecznościowych - bezskutecznie.

30 grudnia 2023 roku egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych zdementowało doniesienia o posiadaniu nieruchomości przez rodzinę prezydenta Ukrainy oraz o jakimkolwiek ich w związku z domniemanym zabójstwem Al-Alawiego. "Udało się zidentyfikować willę, której zdjęcie zostało opublikowane, i stwierdzono, że jest ona własnością Egipcjan" - poinformowało.

Model działania sieci produkcji i dystrybucji dezinformacji

Dziennikarze śledczy z The New Arab łączą historię rzekomego Al-Alawiego z prorosyjską siatką dezinformacyjną. Jak zauważają, wzmianka o rzekomym zabójstwie pojawiła się 23 grudnia w serwisie Clear Story News - a według ustaleń badacza cyberwywiadu Kyle'a Ehmke'go serwis ten powiązany jest z założycielem prorosyjskiej propagandowej strony DC Weekly, Johnem Markiem Douganem. Serwis DC Weekly w przeszłości informował np. o domniemanym zakupie dwóch luksusowych jachtów przez Wołodymyra Zełenskiego.

Reporterzy The New Arab skontaktowali się z Patrickiem Warrenem z Uniwersytetu Clemson, który wraz z Darrenem Linvillem opisał, w jaki sposób serwis DC Weekly fabrykował narracje w ramach "sieci produkcji i dystrybucji dezinformacji". Model działania był następujący: film pojawia się w mediach społecznościowych na nowym koncie, materiał zostaje wykorzystany jako źródło artykułu w jednym lub kilku arabskich i afrykańskich serwisach informacyjnych, a następnie narracja ta pojawia się na stronie DC Weekly, skąd dalej jest rozprzestrzeniana przez media społecznościowe.

The New Arab zwraca uwagę na podobieństwo między tym modelem a historią Al-Alawiego, która pierwszy raz w mediach zagranicznych pojawiła się właśnie w Clear Story News. Patrick Warren pytany, czy Clear Story News może być częścią sieci dezinformacyjnej, którą badali, odpowiedział twierdząco.

Autorka/Autor:Zuzanna Karczewska

Źródło: Konkret24, The New Arab

Źródło zdjęcia głównego: Dmytro Larin/Shutterstock/x.com

Pozostałe wiadomości

Przez dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskim internecie pojawiło się wiele przekazów, fake newsów i działań dezinformacyjnych wymierzonych w ten kraj, jego obywateli, także tych, którzy schronili się w Polsce. Rozprawialiśmy się z nimi w Konkret24. Przypominamy niektóre z nich.

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości pakt migracyjny został "podpisany", zawarte są w nim mechanizmy "przymusowej relokacji", a do UE miałoby trafić 4,5 mln migrantów, z czego do Polski 380 tysięcy. Opisujemy, co w tych przekazach jest manipulacją.

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska nie wierzy w realizację unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Przekonywała w wywiadzie, że tak samo uważa europejska agencja zajmująca się środowiskiem. Tyle że w ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska nic takiego nie ma.

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Szykuje się nowy podatek!" - alarmują internauci, rozsyłając zrzut ekranu tytułu tekstu jednego z serwisów. Postom towarzyszą komentarze o "eurokołchodzie" i "goleniu frajerów". Tłumaczymy, z czym związana ma być opłata za ogrzewanie węglem i gazem - bo zaplanowano ją dopiero za kilka lat, nie będą jej ponosić właściciele lokali, a jej wysokość wciąż nie jest znana.

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na krytykę obecnej władzy co do sposobu realizacji CPK twierdzi, że w tej sprawie istniało "ponadpartyjne poparcie". Tak samo przekonuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Tyle że wyniki głosowań nad kluczowymi dla tego projektu ustawami pokazują co innego.

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji rozpowszechniają kilkusekundowy fragment wypowiedzi Donalda Tuska o tym, że sprawa niemieckich reparacji została zamknięta wiele lat temu. Te słowa zostały wyrwane z kontekstu. Sens całej wypowiedzi polskiego premiera jest inny od tego, co twierdzą politycy opozycji.

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Niektóre media, a za nimi część internautów, w tym poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski, szerzyli informację o profanacji "polskiego" cmentarza w Brodach w obwodzie lwowskim. Sprawę zbadał na miejscu i zdementował polski konsulat we Lwowie.

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Źródło:
Konkret24