FAŁSZ

Apple rzekomo chce wprowadzić emoji z nazistowskim znakiem batalionu Azow? Sprawdzamy

Azov-graf-FALSZ.jpgLafargue Raphael/ABACA

Apple "planuje wypuścić nową emotikonę z emblematem neonazistowskiego Pułku Azowskiego" - taka wiadomość krążyła na Twitterze i Telegramie. Ma tego dowodzić artykuł dziennika "The Sun". Zapytaliśmy domniemanego autora, czy artykuł powstał.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Emblemat ukraińskiego pułku Azow miałby pojawić się wśród emoji wprowadzonych przez firmę Apple na jej urządzeniach. Informację o tym podawali niektórzy użytkownicy Twittera, a dowodem miał być zrzut ekranu fragmentu artykułu dziennika "The Sun". Emoji, czyli znaki graficzne, które służą do wyrażania emocji w przekazach internetowych lub po prostu zastępują słowa, są powszechnie używane w mediach społecznościowych, komunikatorach, czy serwisach. Biblioteki emoji mogą się różnić między urządzeniami, wersjami systemu operacyjnego, czy serwisami. Ten sam piktogram będzie inaczej wyglądał na Twitterze, a inaczej na Facebooku (np. flaga Stanów Zjednoczonych). Rzekome plany Apple wprowadzenia emoji Azowa do systemu iOS wzburzyły internautów, ponieważ znak zawiera nazistowską symbolikę.

Do wpisów na Twitterze dołączane były dwa zrzuty ekranu. Pierwszy miał przedstawiać początek wspomnianego artykułu z datą 30 maja 2022 roku. Tytuł miał brzmieć "Apple zamierza przedstawić emoji z ukraińskim pułkiem Azow". U góry widzimy grafikę przedstawiającą całą listę emoji różnych flag, głównie państw. Wśród nich, tuż pod tęczową flagą, miał znaleźć emblemat ukraińskiego pułku Azow. Poniżej tytułu widzimy datę publikacji oraz imię i nazwisko rzekomego autora artykułu, Jamie Harrisa. Na grafice nie widzimy jednak ani leadu tekstu, ani dalszej treści. Druga grafika pokazuje, jak lista emoji miała być wyświetlana na urządzeniu iOS w trybie ciemnym. Tu także w sekcji emoji z flagami miał znaleźć się dawny emblemat pułku Azow.

"Brytyjska gazeta The Sun donosi, że amerykańska firma Apple planuje wypuścić nową emotikonę z emblematem neonazistowskiego Pułku Azowskiego. Warto zauważyć, że godło ludu Azowa znajdzie się bezpośrednio pod tęczową flagą LGBT, do której należy" - twierdzi jeden z polskich użytkowników Twittera (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Wpis opublikował 31 maja i załączył do niego wymienione grafiki.

"Apple planuje wprowadzić zaktualizowane emoji w iOS 16, w tym logo Azov - 'The Sun'" - czytamy w kolejnym poście z 3 czerwca. "O fak", napisał kolejny tego samego dnia. Ten opublikował już tylko zrzut ekranu z rzekomego artykułu The Sun.

fałsz

Na przełomie maja i czerwca podobne wpisy krążyły na Twitterze też w innych językach, między innymi w angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, czeskim, włoskim, niderlandzkim, tureckim i suahili. Co ciekawe, jeden ze zrzutów ekranu opublikował na swoim koncie na Twitterze turecki dziennikarz lokalnej wersji serwisu Sputnik, Erkin Oncan. Sputnik to propagandowe narzędzie Rosji, którego działalność na terenie Unii Europejskiej została zakazana. Grafika pojawiła się na anglojęzycznym forum Reddit i rosyjskojęzycznym blogu utworzonym na platformie LiveJournal (rosyjski odpowiednik WordPress i Blogger). 31 maja opublikowano je na rosyjskojęzycznym kanale "Kotsnews" na Telegramie. Obecnie subskrybuje go ponad pół miliona użytkowników. Jest to oficjalny kanał Aleksandra Kotsa, korespondenta wojennego największego rosyjskiego dziennika "Komsomolskaja Prawda".

To nieaktualny emblemat batalionu Azow

Na obu grafikach krążących w sieci widać jednak nieaktualny emblemat batalionu Azow z czasów, gdy ten działał jeszcze jako oddział paramilitarny. Znajdowały się na nim neonazistowskie symbole - wilczy hak i czarne słońce. Batalion wykorzystywał go do końca 2014 roku.

Po przekształceniu batalionu Azow w pułk jesienią 2014 roku i włączeniu w struktury Gwardii Narodowej Ukrainy emblemat zmieniono. Nowy obowiązuje od początku 2015 roku. Widać na nim nazwę pułku w języku ukraińskim. Nie ma w nim czarnego słońca, a wilczy hak zamieniono w symbol składający się z dwóch liter - skrót od "Idea Nacji" lub "Idea Narodu". Żółty i ciemnoniebieski kolor nawiązują do barw narodowych Ukrainy. Jest wykorzystywany na stronie internetowej batalionu i w mediach społecznościowych (VK.com, YouTube), jak i na mundurach żołnierzy pułku.

Przypomnijmy, że skojarzenie pułku Azow z neonazizmem ciągnie się za nim od powstania jednostki w 2014 roku. W skład ochotniczego batalionu wchodzili początkowo skrajnie prawicowi aktywiści i kibole piłkarscy, głównie z Charkowa. Od tego czasu jednostka gruntownie się zmieniła. Z raportu "The Washington Post" z kwietnia 2022 roku wynika, że obecnie radykałowie stanowią tam mniejszość, a inwazja Rosji zmieniła sposób myślenia wielu z nich. Mimo tego rosyjska machina propagandowa wykorzystuje skojarzenia z przeszłości.

"To nie jest moja publikacja, nigdy w życiu nie pisałem o pułku Azow"

Na stronie dziennika "The Sun" nie ma artykułu, który informowałby o planach Apple na dodanie do listy emoji dawnego emblematu batalionu Azow. Nie ma go wśród tekstów rzekomego autora, Jamiego Harrisa.

Konkret24 skontaktował się z Harrisem. Zapytaliśmy go, czy kiedykolwiek opublikował taki materiał na łamach dziennika. "Mogę potwierdzić, że to nie jest moja publikacja, nigdy w życiu nie pisałem o pułku Azow" - przekazał nam. Jak dodał, to od nas dowiedział się o krążącej grafice.

Pytania o rzekomą nową emoji przesłaliśmy również do firmy Apple. Czekamy na odpowiedź. Ostatnia aktualizacja emoji w urządzeniach z iOS miała miejsce w marcu 2022, o czym media informowały - m.in. właśnie "The Sun", Yahoo.com, a w Polsce - portal Spider's Web.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Lafargue Raphael/ABACA

Źródło zdjęcia głównego: Lafargue Raphael/ABACA

Pozostałe wiadomości

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

Jeden z internautów twierdzi, że Bill Gates rzekomo jest autorem artykułu, w którym prezentuje pomysł, by poprzez przymusowe szczepienia doprowadzić do zmniejszenia liczby ludności, a w konsekwencji - do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nieprawdziwy okazuje się nie tylko sam przekaz o napisaniu tekstu przez Gatesa, ale także stawiane wobec niego zarzuty. Wyjaśniamy.

Przymusowe szczepienia pomysłem Billa Gatesa na walkę z emisją CO2? Nieprawda

Przymusowe szczepienia pomysłem Billa Gatesa na walkę z emisją CO2? Nieprawda

Źródło:
Konnkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS nagłaśniają w ostatnich dniach tezę, że od początku lipca w Polsce są najwyższe ceny prądu w Europie. Zdaniem Pawła Kukiza "nawet Niemców przegoniliśmy". Na dowód politycy zamieszczają w mediach społecznościowych różne zestawienia i mapy z cenami energii. Tylko że to porównania cen nieporównywalnych. Wyjaśniamy tę manipulację.

PiS: od lipca w Polsce najdroższy prąd w Europie. To nieprawda

PiS: od lipca w Polsce najdroższy prąd w Europie. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości i członek Suwerennej Polski stracił immunitet poselski. Prokuratura zarzuca mu niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Polityk broni się - przytaczamy najważniejsze argumenty, którymi Michał Woś odpowiada na zarzuty związane z Funduszem Sprawiedliwości i wyjaśniamy, o co tak naprawdę go oskarżono.

Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"I bardzo dobrze, podatki się płaci" - komentują jedni. "Nic co było dane, nie będzie zabrane" - kpią inni. To reakcje internautów na rozpowszechniany przekaz, jakoby rząd postanowił zlikwidować zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Ministerstwo Finansów dementuje.

"Zabierają" zerowy PIT dla młodych? Nie ma takich prac

"Zabierają" zerowy PIT dla młodych? Nie ma takich prac

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki uważa, że za jego rządów do Polski wróciło "pół miliona Polaków, którzy wyjechali za Tuska". Jak dodał, za rządów Platformy Obywatelskiej z kraju miało wyjechać od miliona do dwóch milionów Polaków. Sprawdziliśmy dane GUS o migracji. Po raz kolejny nie potwierdzają słów byłego premiera.

Pół miliona Polaków wróciło za Morawieckiego, "do dwóch milionów" wyjechało za PO? Sprawdzamy

Pół miliona Polaków wróciło za Morawieckiego, "do dwóch milionów" wyjechało za PO? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24