FAŁSZ

Apple rzekomo chce wprowadzić emoji z nazistowskim znakiem batalionu Azow? Sprawdzamy

Azov-graf-FALSZ.jpgLafargue Raphael/ABACA

Apple "planuje wypuścić nową emotikonę z emblematem neonazistowskiego Pułku Azowskiego" - taka wiadomość krążyła na Twitterze i Telegramie. Ma tego dowodzić artykuł dziennika "The Sun". Zapytaliśmy domniemanego autora, czy artykuł powstał.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Emblemat ukraińskiego pułku Azow miałby pojawić się wśród emoji wprowadzonych przez firmę Apple na jej urządzeniach. Informację o tym podawali niektórzy użytkownicy Twittera, a dowodem miał być zrzut ekranu fragmentu artykułu dziennika "The Sun". Emoji, czyli znaki graficzne, które służą do wyrażania emocji w przekazach internetowych lub po prostu zastępują słowa, są powszechnie używane w mediach społecznościowych, komunikatorach, czy serwisach. Biblioteki emoji mogą się różnić między urządzeniami, wersjami systemu operacyjnego, czy serwisami. Ten sam piktogram będzie inaczej wyglądał na Twitterze, a inaczej na Facebooku (np. flaga Stanów Zjednoczonych). Rzekome plany Apple wprowadzenia emoji Azowa do systemu iOS wzburzyły internautów, ponieważ znak zawiera nazistowską symbolikę.

Do wpisów na Twitterze dołączane były dwa zrzuty ekranu. Pierwszy miał przedstawiać początek wspomnianego artykułu z datą 30 maja 2022 roku. Tytuł miał brzmieć "Apple zamierza przedstawić emoji z ukraińskim pułkiem Azow". U góry widzimy grafikę przedstawiającą całą listę emoji różnych flag, głównie państw. Wśród nich, tuż pod tęczową flagą, miał znaleźć emblemat ukraińskiego pułku Azow. Poniżej tytułu widzimy datę publikacji oraz imię i nazwisko rzekomego autora artykułu, Jamie Harrisa. Na grafice nie widzimy jednak ani leadu tekstu, ani dalszej treści. Druga grafika pokazuje, jak lista emoji miała być wyświetlana na urządzeniu iOS w trybie ciemnym. Tu także w sekcji emoji z flagami miał znaleźć się dawny emblemat pułku Azow.

"Brytyjska gazeta The Sun donosi, że amerykańska firma Apple planuje wypuścić nową emotikonę z emblematem neonazistowskiego Pułku Azowskiego. Warto zauważyć, że godło ludu Azowa znajdzie się bezpośrednio pod tęczową flagą LGBT, do której należy" - twierdzi jeden z polskich użytkowników Twittera (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Wpis opublikował 31 maja i załączył do niego wymienione grafiki.

"Apple planuje wprowadzić zaktualizowane emoji w iOS 16, w tym logo Azov - 'The Sun'" - czytamy w kolejnym poście z 3 czerwca. "O fak", napisał kolejny tego samego dnia. Ten opublikował już tylko zrzut ekranu z rzekomego artykułu The Sun.

fałsz

Na przełomie maja i czerwca podobne wpisy krążyły na Twitterze też w innych językach, między innymi w angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, czeskim, włoskim, niderlandzkim, tureckim i suahili. Co ciekawe, jeden ze zrzutów ekranu opublikował na swoim koncie na Twitterze turecki dziennikarz lokalnej wersji serwisu Sputnik, Erkin Oncan. Sputnik to propagandowe narzędzie Rosji, którego działalność na terenie Unii Europejskiej została zakazana. Grafika pojawiła się na anglojęzycznym forum Reddit i rosyjskojęzycznym blogu utworzonym na platformie LiveJournal (rosyjski odpowiednik WordPress i Blogger). 31 maja opublikowano je na rosyjskojęzycznym kanale "Kotsnews" na Telegramie. Obecnie subskrybuje go ponad pół miliona użytkowników. Jest to oficjalny kanał Aleksandra Kotsa, korespondenta wojennego największego rosyjskiego dziennika "Komsomolskaja Prawda".

To nieaktualny emblemat batalionu Azow

Na obu grafikach krążących w sieci widać jednak nieaktualny emblemat batalionu Azow z czasów, gdy ten działał jeszcze jako oddział paramilitarny. Znajdowały się na nim neonazistowskie symbole - wilczy hak i czarne słońce. Batalion wykorzystywał go do końca 2014 roku.

Po przekształceniu batalionu Azow w pułk jesienią 2014 roku i włączeniu w struktury Gwardii Narodowej Ukrainy emblemat zmieniono. Nowy obowiązuje od początku 2015 roku. Widać na nim nazwę pułku w języku ukraińskim. Nie ma w nim czarnego słońca, a wilczy hak zamieniono w symbol składający się z dwóch liter - skrót od "Idea Nacji" lub "Idea Narodu". Żółty i ciemnoniebieski kolor nawiązują do barw narodowych Ukrainy. Jest wykorzystywany na stronie internetowej batalionu i w mediach społecznościowych (VK.com, YouTube), jak i na mundurach żołnierzy pułku.

Przypomnijmy, że skojarzenie pułku Azow z neonazizmem ciągnie się za nim od powstania jednostki w 2014 roku. W skład ochotniczego batalionu wchodzili początkowo skrajnie prawicowi aktywiści i kibole piłkarscy, głównie z Charkowa. Od tego czasu jednostka gruntownie się zmieniła. Z raportu "The Washington Post" z kwietnia 2022 roku wynika, że obecnie radykałowie stanowią tam mniejszość, a inwazja Rosji zmieniła sposób myślenia wielu z nich. Mimo tego rosyjska machina propagandowa wykorzystuje skojarzenia z przeszłości.

"To nie jest moja publikacja, nigdy w życiu nie pisałem o pułku Azow"

Na stronie dziennika "The Sun" nie ma artykułu, który informowałby o planach Apple na dodanie do listy emoji dawnego emblematu batalionu Azow. Nie ma go wśród tekstów rzekomego autora, Jamiego Harrisa.

Konkret24 skontaktował się z Harrisem. Zapytaliśmy go, czy kiedykolwiek opublikował taki materiał na łamach dziennika. "Mogę potwierdzić, że to nie jest moja publikacja, nigdy w życiu nie pisałem o pułku Azow" - przekazał nam. Jak dodał, to od nas dowiedział się o krążącej grafice.

Pytania o rzekomą nową emoji przesłaliśmy również do firmy Apple. Czekamy na odpowiedź. Ostatnia aktualizacja emoji w urządzeniach z iOS miała miejsce w marcu 2022, o czym media informowały - m.in. właśnie "The Sun", Yahoo.com, a w Polsce - portal Spider's Web.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Lafargue Raphael/ABACA

Źródło zdjęcia głównego: Lafargue Raphael/ABACA

Pozostałe wiadomości

Ponad 130 milionów złotych wydało w sumie na kampanię pięć komitetów wyborczych, które w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wprowadziły posłów do Sejmu. Blisko jedną trzecią tej sumy stanowią wydatki Prawa i Sprawiedliwości. Z analizy kosztów promocyjnych wynika, że spośród mediów najważniejszym kanałem komunikacji dla wszystkich głównych partii był internet.

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Źródło:
Konkret24

Już nie obywatele Ukrainy dominują wśród cudzoziemców, którzy dostają zezwolenia na pracę w Polsce. W czołówce są teraz mieszkańcy krajów Azji. Jednak w 2023 roku wydano w sumie cudzoziemcom spoza UE mniej pozwoleń na pracę niż w 2022 roku. Spośród tych, którzy u nas już pracują, coraz więcej płaci składki do ZUS.

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Źródło:
Konkret24

Karolina Pikuła, kandydatka Konfederacji Korony Polskiej na prezydenta Rzeszowa, opublikowała w serwisie X tekst uderzający w Ukrainę, ilustrując go zdjęciem powieszonych na drzewie dzieci. Według niej fotografia ta dokumentuje zbrodnie na Wołyniu - a to nieprawda. Nie ma nic wspólnego ani z Ukrainą, ani tym bardziej z wydarzeniami z 1943 roku.

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Źródło:
Konkret24

"To przedział 400 czy 350 tysięcy...", "jedna osoba to 22 tysiące euro..." - politycy opozycji przekonują, że zgoda na unijny pakt migracyjny będzie kosztowała Polskę nawet 40 miliardów złotych rocznie. Jednak ani podawane przez nich liczby, ani kwoty nie są prawdziwe. To manipulacja mająca wzmacniać w społeczeństwie niechęć do Unii Europejskiej i migrantów.

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka dyskutował w radiu z posłanką Lewicy Dorotą Olko na temat Krajowego Planu Odbudowy. Według posła w KPO nie przewidziano pieniędzy na budowę mieszkań, jednak posłanka Lewicy nie zgadzała się z tą tezą. Sprawdziliśmy, kto ma rację. Odpowiedź jest zawarta między innymi w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24