Wraz ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 wzrósł w Polsce współczynnik reprodukcji wirusa R - obecnie wynosi 1,36. Jest najwyższy od marca. W każdym z województw także przekracza wartość 1, co oznacza, że epidemia nie wyhamowuje.

Według danych przekazanych Konkret24 przez Ministerstwo Zdrowia w czwartek 1 października współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce wynosił tego dnia 1,36. Oznacza to, że 100 osób z koronawirusem zakaża średnio 136 kolejnych. Porównując to z dotychczas udostępnianymi przez resort danymi, okazuje się, że jest to najwyższa wartość współczynnika R w Polsce od marca.

Co nie dziwi, bo od połowy września rośnie dzienna liczba przypadków koronawirusa. 1 października resort raportował o 1967 nowych zachorowaniach - to najwięcej od początku pandemii.

Ministerstwo Zdrowia: 51 powiatów z obostrzeniami. 17 w strefie czerwonej, 34 w strefie żółtej

Jeśli chodzi o poszczególne województwa, w porównaniu z danymi z lipca w 13 województwach współczynnik R wzrósł, a zmalał tylko w trzech. Teraz po raz pierwszy (od kiedy resort przekazuje te informacje) R w każdym województwie jest większy niż 1.

W marcu R był wyższy, potem spadał

Współczynnik reprodukcji wirusa R informuje o średniej liczbie ludzi, które zaraża jedna osoba w okresie przechodzenia choroby. Dopiero jeśli współczynnik R spadnie poniżej 1, można stwierdzić, że epidemia wyhamowuje i przestaje się rozprzestrzeniać.

"Z zasady chcemy, by współczynnik R był jak najniższy, a najlepiej dużo poniżej 1, jeśli planujemy zdejmować obostrzenia" - komentuje Emilia Skirmuntt, wirusolożka z Uniwersytetu w Oksfordzie. "Jeśli współczynnik jest w okolicach 1, to epidemia nie wygasa i ma potencjał do wywołania kolejnej fali zachorowań" - wyjaśnia.

Ministerstwo Zdrowia nie podaje regularnie wartości współczynnika R dla Polski. Poprzednie wartości R były następujące:

 • 2,6 - informacja ministerstwa z 25 marca
 • 1,11 - informacja ministerstwa z 28 kwietnia
 • 0,99 - informacja ministerstwa z 13 maja
 • 1,11 - informacja ministerstwa z 22 czerwca
 • 1,05 - informacja ministerstwa z 18 lipca.

12 sierpnia Konkret24 zapytał Ministerstwo Zdrowia o nowe dane o współczynniku R w Polsce i województwach - odpowiedź otrzymaliśmy dopiero 1 października.

Wartość R najwyższa w kujawsko-pomorskim

Współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce i województwach - stan na 1 października 2020.
Współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce i województwach - stan na 1 października 2020. Foto: tvn24 / ministerstwo zdrowia

Obecnie w pięciu województwach wartość R przekracza 1,5:

 • kujawsko-pomorskie: 1,69
 • podlaskie: 1,62
 • zachodniopomorskie: 1,62
 • wielkopolskie: 1,6
 • warmińsko-mazurskie: 1,53

W 11 województwach wartość R jest między 1,49 a 1:

 • pomorskie: 1,47
 • lubuskie: 1,44
 • lubelskie: 1,42
 • łódzkie: 1,41
 • świętokrzyskie: 1,35
 • mazowieckie: 1,29
 • śląskie: 1,29
 • podkarpackie: 1,22
 • opolskie: 1,19
 • małopolskie: 1,15
 • dolnośląskie: 1,09

Wzrost R w 13 województwach

W porównaniu do danych z lipca współczynnik R wzrósł w 13 województwach. Najwięcej w: podlaskim (o 1,03), warmińsko-mazurskim (o 0,84) i wielkopolskim (o 0,75).

Najmniej R wzrósł w świętokrzyskim (0,01), podkarpackim (0,16) i mazowieckim (0,19).

Współczynnik R zmalał tylko w trzech województwach: małopolskim (o -0,39), lubuskim (o -0,2) i dolnośląskim (o -0,03).

R a strefy czerwone i żółte

W czwartek 1 października Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem. Od 3 października dodatkowe obostrzenia w związku pandemią COVID-19 zaczną obowiązywać w 44 powiatach i siedmiu miastach na prawach powiatu.

Szerokie obostrzenia będą obowiązywać w strefach czerwonych - powiatach, gdzie w ciągu ostatnich 14 dni wykryto więcej niż 12 zakażeń na 10 tys. osób, a lżejsze w żółtych (6-12 zakażeń na 10 tys. osób).

Porównaliśmy zapowiedziane nowe strefy czerwone i żółte z wysokością R w tych województwach - nie ma zależności, że im więcej stref zagrożonych w województwie, tym R jest najwyższy.

Na przykład w kujawsko-pomorskim (R = 1,69) dwa powiaty znajdą się w strefie czerwonej, żaden w żółtej. W zachodniopomorskim (R = 1,62) w strefie żółtej znalazło się tylko miasto Szczecin.

Z kolei w wielkopolskim (R = 1,6) w strefach zagrożonych znajdzie się pięć powiatów: dwa w żółtej, trzy w czerwonej).

Najwięcej powiatów w strefach żółtej i czerwonej - po 11 - leży w województwach pomorskim (R = 1,47) i małopolskim (R = 1,15).

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

W maju najwięcej utylizacji od początku akcji szczepień

Pomimo rządowych zachęt, aby w maju zaszczepić się przeciwko COVID-19 zutylizowano w tym miesiącu 7116 dawek szczepionek. To niemal dwukrotnie więcej niż w kwietniu i najwięcej od rozpoczęcia w Polsce szczepień. Preparaty AstryZeneki nie były tymi, które marnowano najczęściej.

Czy można zrezygnować z drugiej dawki szczepionki? Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

Powinniśmy za wszelką cenę przestrzegać schematu dwudawkowego - mówił w programie "Koronawirus Konkret24" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19. Odpowiadał na pytania od widzów dotyczące epidemii COVID-19, w tym te dotyczące drugiej dawki szczepionki i szczepień obowiązkowych przy podróżach do niektórych krajów. Koronawirusowe mity obalała Gabriela Sieczkowska z portalu Konkret24.

Eurostat: nadmiarowe zgony w pierwszym kwartale 2021 roku. Polska w czołówce

Według Eurostatu w pierwszym kwartale tego roku odsetek nadmiarowych zgonów w Polsce wyniósł 24,9 proc. To dawało nam czwarte miejsce w zestawieniu krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Wyższy odsetek nadmiarowych zgonów był tylko na Słowacji, w Czechach i Portugalii.