FAŁSZ

"Pandemia skończyła się zwykłą grypą. Przepraszamy za zamieszanie". Sprawdziliśmy, czy szef WHO tak powiedział

Źródło:
Konkret24
"Nie odwołano pandemii"
"Nie odwołano pandemii"Fakty TVN
wideo 2/4
"Nie odwołano pandemii"Fakty TVN

Z fragmentu artykułu opublikowanego na Twitterze wynikało, że szef Światowej Organizacji Zdrowia rzekomo powiedział, iż "pandemia skończyła się zwykłą grypą" i jakoby przeprosił "za zamieszanie". To wprowadzający w błąd przekaz o pandemii COVID-19.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Ponad 200 tys nadmiarowych zgonów! Pół miliona zamkniętych biznesów! Dzieci zamknięte w domach na nauczaniu zdalnym! Tresura społeczeństwa! Nielegalny lockdown!" - 13 maja wyliczał na Twitterze Włodzimierz Skalik, wiceprezes partii Konfederacja Korony Polskiej (KKP, pisownia wszystkich postów oryginalna). Do tweeta załączył zrzut ekranu - to fragment artykułu z końca kwietnia, z portalu Fronda.pl. "Szef WHO: Pandemia skończyła się zwykłą grypą. Przepraszamy za zamieszanie" - czytamy w tytule. Do tekstu dołączono zdjęcie Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet z 13 maja 2023 rokuTwitter.com

Wpis Skalika wyświetlono prawie 24 tys. razy, polubiło go ponad 500 użytkowników, a ponad 100 udostępniło. Wzbudził on też dyskusję wśród internautów. "Zbrodnia przeciwko ludzkości!"; "Kula w łeb bez procesu!"; "Gdzie jest rząd bo na ich miejscu wystawiłbym fakturę WHO za pandemie"; "Nie wspominając o ludziach którzy do tej pory umierają nagle z niewyjaśnionych przyczyn po ich preparacie"; "Może kiedyś to szambo wypłynie prosto od pfizera" - komentowali niektórzy.

Część komentujących uważała, że tweet Skalika wprowadza w błąd. "Bycie konfederatą wymaga bycia odpornym na wyłapywanie fejków?"; "Kolejny który czyta tylko nagłówki w szurskich portalach..."; "Czytałeś artykuł? Szef WHO nic takiego nie powiedział. To są bzdety redaktora. W artykule są zupełnie inne wypowiedzi przytoczone. Jesteś jak leming, co wszystko łyka. Takie są szury. Uwierzą w każde kłamstwo"; "Polecam zapoznać się z wypowiedzią szefa WHO, wcale tak nie powiedział" - pisali w odpowiedzi na popularny wpis.

Sprawdziliśmy więc, kto ma rację.

"Pandemia skończyła się zwykłą grypą. Przepraszamy za zamieszanie"? Tak nie powiedział szef WHO

Artykuł z Fronda.pl, do którego odnosił się Skalik, złożony jest głównie z cytatów szefa WHO i omówienia jego słów, opiera się na materiale Polskiej Agencji Prasowej (PAP) z 27 kwietnia. W leadzie anonimowy autor przekonuje, że "Covid-19 wkrótce oficjalnie zostanie zrównany z grypą".

W leadzie tekstu czytamy również, że szef WHO "zapowiedział wczoraj publikację przewodnika dla rządów, który ma pomóc im w zarządzaniu walką z chorobą po ogłoszeniu końca pandemii". Pod koniec materiału autor ponownie wraca do tego wątku, tym razem jednak twierdzi, że Ghebreyesus zapowiedział publikację przewodnika WHO "dla rządów wszystkich państw na świecie, który pomoże w przejściu od reagowania kryzysowego do długoterminowego zarządzania Covid-19".

Jak sprawdziliśmy, PAP i następnie Fronda.pl opisywały słowa szefa WHO, które wygłosił na konferencji prasowej 26 kwietnia 2023 roku. Zapis wideo wydarzenia jest dostępny na oficjalnym kanale WHO w serwisie YouTube, a transkrypcję opublikowano na stronie organizacji.

Na tej konferencji szef WHO nie powiedział jednak, że "pandemia skończyła się zwykłą grypą", nie przeprosił też "za zamieszanie", jak sugerował tytuł artykułu na Fronda.pl. Nie dotarliśmy do innych wiarygodnych źródeł informacji, które potwierdzałyby, że Ghebreyesus kiedykolwiek powiedział takie lub podobne słowa.

Jak można sprawdzić w zapisie konferencji, dyrektor generalny WHO poinformował, że "w przyszłym tygodniu opublikujemy nasz czwarty SPRP (strategiczny plan gotowości i reagowania - red.), który ma pomóc poszczególnym państwom przez najbliższe dwa lata dokonać przejścia od reakcji kryzysowej do długoterminowego, zrównoważonego zarządzania COVID-19". 

3 maja 2023 roku na stronie WHO opublikowano zaktualizowany strategiczny plan gotowości i reagowania na COVID-19 na lata 2023–2025. Przedstawiona w dokumencie strategia "ma na celu wspieranie krajów, które pracują nad przejściem od krytycznych działań w zakresie reagowania kryzysowego do długoterminowego zrównoważonego zapobiegania chorobom COVID-19, ich kontroli i zarządzania nimi" - czytamy na stronie WHO.

Portal Demagog.pl. przeanalizował treść artykułu z Fronda.pl. Jego redakcja oceniła, że przedstawia fałszywe informacje o pandemii COVID-19 i WHO.

Grypa i COVID-19 to dwie różne choroby

Nie jest prawdą, że pandemia COVID-19, która rozpoczęła się w marcu 2020 roku, zakończyła się "zwykłą grypą". Te dwie choroby - mimo pewnych podobieństw w przebiegu - wywołują dwa różne patogeny: COVID-19 wirus SARS-CoV-2, a grypę wirusy grypy typu A i B. Wyjaśniały to już redakcje fact-checkingowe - m.in. Reuters w 2020 roku i Full Fact w marcu 2023.

Naukowcy od początku pandemii przewidywali, że COVID-19 prawdopodobnie stanie się sezonową infekcją tak jak grypa. W marcu 2023 roku WHO poinformowała, że "pandemia COVID-19 może ustabilizować się w tym roku do punktu, w którym będzie stanowić zagrożenie podobne do grypy" (pogrubienie od redakcji).

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes