FAŁSZ

Zakaz lotu samolotami po zaszczepieniu na COVID-19? "To jest nonsens"

"Zaszczepieni nie będą mogli podróżować samolotem"? To fake newsShutterstock

Internauci rozpowszechniają tezę, że zaszczepieni przeciw COVID-19 nie będą mogli podróżować samolotami, bo są narażeni na wysokie ryzyko zakrzepów krwi podczas lotu. Ani linie lotnicze, ani eksperci od zdrowia tego nie potwierdzają. Wręcz przeciwnie: to COVID-19 rodzi ryzyko zakrzepów krwi. Wyjaśniamy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Ponad 26 proc. Polaków - czyli ok. 9,75 mln - zaczepiło się przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami (według najnowszych danych Our World in Data; stan na 13 czerwca). Tymczasem niektórzy internauci kpią z nich i dowodzą w informacjach rozsyłanych w mediach społecznościowych, że zaszczepieni nie polecą w tym roku na wakacje. A nie polecą, bo istnieje rzekomo zakaz lotów dla takich osób, ponieważ z powodu przyjęcia szczepionki na COVID-19 są one ponoć zagrożone wysokim ryzykiem wystąpienia rzadkiego rodzaju zakrzepów krwi podczas lotu.

Planuję urlop w egzotycznym kraju, w którym wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogę się zaszczepić przeciw COVID-19?
Planuję urlop w egzotycznym kraju, w którym wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogę się zaszczepić przeciw COVID-19?tvn24

Nie ma jednak wiarygodnych, naukowych dowodów na to, by latanie samolotami wywołało u zaszczepionych przeciw COVID-19 takie zakrzepy. Te, które powstają niekiedy podczas dłuższego lotu samolotem, różnią się od tych zdiagnozowanych po niektórych szczepionkach na COVID-19.

"No i pyk, niespodzianka!!"

"Niektórzy zaszczepili się tylko po to, żeby móc swobodnie latać..." - brzmiał wpis na Twitterze z 3 czerwca, do którego załączono zrzuty ekranu czterech artykułów w języku polskim, angielskim i niemieckim. Emocjonalnie nacechowane tytuły tekstów sugerowały potencjalny zakaz lotu dla zaszczepionych przeciw COVID-19 i straszyły konsekwencjami podróżowania samolotem dla takich osób: "Zakaz lotów dla zaszczepionych? Wszystko na to wskazuje!"; "Ekspert: Zaszczepiłeś się - nie powinien wsiadać do samolotu - zobacz co ci grozi" (pisownia oryginalna). Post podało dalej ponad 60 użytkowników, polubiło ponad 160.

"Zakaz lotu samolotami po szczepieniu? Możliwe, że po 'szczepieniu' przeciw modnemu ostatnio wirusowi, nie będziesz mógł latać samolotami" - napisał także 3 czerwca kolejny użytkownik Twittera. Wpisy twierdzące, że zaszczepieni nie będą mogli polecieć samolotem, były też popularne na Facebooku. W jednym a takich postów "wyjaśniano", że zakaz ma być spowodowany rzekomym wysokim ryzykiem powstania zakrzepów krwi podczas lotu.

fałsz

Wpisy na Twitterze i Facebooku o rzekomych zakazach lotów dla zaszczepionych przeciw COVID-19tvn24 | Twitter, Facebook

"Są tacy, którzy wzięli 'szczypawkę', bo na wczasy chcą polecieć. No i pyk, niespodzianka!! Zaszczepieni nie będą mogli podróżować samolotem!! To nie żart, ale być może... ironia losu. Obecnie linie lotnicze wszelkiej maści i autoramentu informują klientów zaszczepionych preparatem mRNA (np. BionTech - Pfizer, Moderna) lub szczepionką wekterową (np. AstraZeneca) o wysokim ryzyku powstania zakrzepów krwi podczas lotu" (pisownia oryginalna) - czytamy w poście opublikowanym 3 czerwca na facebookowej stronie Media Info Tv.pl. Wpis ten udostępniło 114 użytkowników, ponad 100 zostawiło reakcję.

Tego typu przekazy krążą nie tylko w polskim internecie. Twierdzenia takie zweryfikowały już amerykańska agencja informacyjna Associated Press (AP) i portal fact-checkingowy PolitiFact. Informowały, że brak jest dowodów potwierdzających, jakoby latanie wywoływało rzadkiego rodzaju zakrzepy krwi związane z niektórymi szczepionkami na COVID-19, m.in. produkowanymi przez firmy Johnson & Johnson i AstraZeneca.

Zakrzep zakrzepowi nierówny

Zakrzepy krwi to ryzyko związane z podróżami samolotem znane na długo przed pandemią COVID-19. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) co najmniej od 2013 roku publikowały informacje, jak zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi podczas podróży na duże odległości - pisze PolitiFact.

Zakazanie osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19 podróżowania samolotami z powodu ryzyka zakrzepów nie miałoby większego sensu - powiedział australijskiej redakcji ABC Fact Check Allen Cheng, dyrektor jednostki ds. zapobiegania zakażeniom i epidemiologii w szpitalu Alfred Health w Melbourne. Bo te rodzaje zakrzepów krwi, które mogą wystąpić u ludzi podczas lotu samolotem (jak zakrzepica żył głębokich), są zupełnie inne od rzadkich zakrzepów krwi pojawiających się po otrzymaniu niektórych szczepionek przeciw COVID-19 - tłumaczy w rozmowie z AP dr Elliott R. Haut, profesor nadzwyczajny chirurgii i ekspert w dziedzinie zakrzepicy żył głębokich na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Rzadkie zakrzepy związane z niektórymi szczepionkami COVID-19 występują w nietypowych miejscach: w żyłach mózgu lub naczyniach krwionośnych w jamie brzusznej - wyjaśnia ekspert. Natomiast zakrzepy występujące niekiedy podczas lotu tworzą się w nogach, a ich przyczyną najczęściej jest to, że podczas długiego lotu ludzie siedzą skurczeni i nie ruszają się.

Które kraje będą cieszyć się największą popularnością w te wakacje?
Które kraje będą cieszyć się największą popularnością w te wakacje?tvn24

Nie ma zaleceń unikania lotów przez zaszczepionych na COVID-19

Poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o komentarz do teorii wiążącej szczepienia na COVID-19 z zakrzepami podczas podróży samolotem. "Posty te odnoszą się do sposobu postępowania z pacjentami planującymi podróże samolotem, obciążonymi ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych" - napisał nam resort w odpowiedzi. "Nie dotyczy to pacjentów zaszczepionych. Nie znamy danych, które pokazywałyby, że u pacjenta zaszczepionego przeciw COVID-19 lot samolotem zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych w porównaniu do pacjenta niezaszczepionego" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

"Nie ma zaleceń nawiązujących do unikania lotu samolotem osoby wcześniej zaszczepionej przeciw COVID-19 w odniesieniu do ryzyka powstawania zakrzepów w czasie lotu" - wyjaśnia resort. Przypomina, że długotrwały lot samolotem (powyżej czterech godzin), zwłaszcza połączony ze snem w pozycji siedzącej, sam jako taki stanowi ważny i udokumentowany czynnik ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, w tym zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej. Do innych znanych czynników ryzyka należą m.in.:

wiek powyżej 40 lat,

otyłość powyżej 30 BMI,

żylaki kończyn dolnych u osób w wieku poniżej 60 lat, zwłaszcza poniżej 45 lat,

przebyta choroba zakrzepowo-zatorowa,

urazy (zwłaszcza wielonarządowe, urazy miednicy, operacje zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych),

unieruchomienie,

znieczulenie ogólne (zwłaszcza z użyciem środków zwiotczających),

udar mózgu powodujący niedowład,

niewydolność serca,

niewydolność oddechowa,

ucisk na naczynia żylne (guz, krwiak, malformacje naczyniowe),

nowotwory złośliwe,

trombofilia nabyta lub wrodzona,

choroba zakrzepowo-zatorowa w wywiadzie rodzinnym,

ciąża (podobne ryzyko w każdym trymestrze),

połóg (ryzyko większe niż w czasie ciąży),

hormonalna terapia zastępcza,

antykoncepcja hormonalna,

stany zapalne,

wysoka gorączka,

odwodnienie.

"Zaszczepieni pasażerowie powinni mieć swobodę podróżowania bez ograniczeń"

"Mogę potwierdzić, że jest to nonsens. Mamy medyczną grupę doradczą, która przygląda się kwestiom zdrowia i podróży lotniczych. To zagadnienie nie jest w ich agendzie" - skomentował krążące w mediach społecznościowych tezy łączące szczepienie na COVID-19 i zakrzepy podczas lotu rzecznik Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (International Air Transport Association, IATA) Anthony Concil w rozmowie z AP.

Z kolei Perry Flint, szef amerykańskiego biura komunikacji IATA, powiedział PolitiFact: "Stanowisko IATA jest takie, że zaszczepieni pasażerowie powinni mieć swobodę podróżowania bez ograniczeń".

Zapytaliśmy linie lotnicze Ryanair i PLL LOT, czy rozważane są jakieś ograniczenia w podróżowaniu dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Biuro prasowe Ryanair odpowiedziało, że doniesienia o zakazach są "całkowitym fake newsem".

"Dbając o bezpieczeństwo pasażerów w czasie podróży, zaleca się niepodróżowanie samolotem osobom, których stan zdrowia jest niestabilny. Lista przypadków, w których latanie jest niewskazane, a także niezbędny do wypełnienia formularz medyczny znajdują się na stronie lot.com. Należy podkreślić, że wyłącznie lekarz może określić stan zdrowia i wydać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu" - czytamy z kolei w odpowiedzi przekazanej przez biuro prasowe PLL LOT.

Większe ryzyko zakrzepów? U osób, które chorowały na COVID-19

Eksperci ostrzegają, że osoby, które zachorowały na COVID-19, są bardziej narażone na rozwój nietypowych zakrzepów krwi. "U niektórych osób z COVID-19 obserwujemy silną reakcję zapalną, burzę cytokinową, która podnosi poziom czynników powodujących krzepnięcie we krwi" - wyjaśnia w tekście na stronie John Hopkins Medicine doktor Panagis Galiatsatos, specjalista w dziedzinie chorób płuc i intensywnej opieki z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

"U osób zaszczepionych ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi jest o wiele niższe, bo i ryzyko wystąpienia COVID-19 jest niższe. A to COVID-19 jest tym, co powoduje zakrzepy krwi" - wyjaśnia w komentarzu dla PolitiFact dr Mark Crowther, ekspert ds. zakrzepicy z amerykańskiego towarzystwa hematologicznego i kierownik wydziału medycyny na McMaster University w Kanadzie. Jego zdaniem linie lotnicze powinny być bardziej zaniepokojone obecnością niezaszczepionymi pasażerów w samolotach. Jak podkreśla dr Crowther, żadna ze szczepionek mRNA dopuszczonych do użytku w USA nie została powiązana ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń krzepnięcia krwi, natomiast szczepionka Johnson & Johnson została powiązana tylko z niewielkim wzrostem ryzyka bardzo rzadkiego zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku Komitet do spraw Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) doszedł do wniosku, że przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki firmy AstraZeneca. Jednocześnie EMA potwierdziła, że ​​ogólny stosunek korzyści płynących z preparatu AstraZeneca do ryzyka z nim związanego pozostaje pozytywny - informował portal TVN24.pl.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24