Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy


W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kolejne kraje decydują się na wprowadzenie obowiązkowego certyfikatu covidowego czy paszportu covidowego - nazwy są różne - dla obywateli chcących wejść do restauracji, muzeów czy innych instytucji publicznych. Spotyka się to z oporem części społeczeństwa. We Francji w sobotę 24 lipca w kilku miastach - m.in. w Paryżu, Marsylii, Lyonie - odbywały się manifestacje przeciwko certyfikatom sanitarnym. Demonstranci sprzeciwiali się też obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia. Doszło do starć z policją.

Marsylia. Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom medyków przeciw COVID-19
Marsylia. Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom medyków przeciw COVID-19ENEX/TVN24

W Polsce odgórne decyzje o tym, czy i gdzie dowód zaszczepienia na COVID-19 będzie obowiązywał (w jakich placówkach czy usługach), jeszcze nie zapadły. Ale np. Uniwersytet Śląski zdecydował, że w jego akademikach będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, co należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub Certyfikatem Covidowym. Napisał o tym w liście do studentów opublikowanym na stronie uczelni rektor, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

"Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji" - argumentuje decyzję rektor. Uczelnia nie uzależnia prawa do obecności na zajęciach w murach uczelni od bycia zaszczepionym, ogranicza tylko dostęp do akademików.

Przypominamy: od 1 lipca na terenie państw Unii Europejskiej uznawany jest Unijny Certyfikat Covid, czyli tak zwany paszport covidowy. To zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

Sprawdziliśmy, w których krajach już teraz lub wkrótce nie wejdziemy do określonych miejsc bez dowodu zaszczepienia. Oraz gdzie wprowadzono już obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych.

Akademik Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionych
Akademik Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionychtvn24

Francja

Już od 21 lipca we Francji należy okazać certyfikat sanitarny w miejscach, w których gromadzi się ponad 50 osób - m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych. A w nocy z niedzieli na poniedziałek 26 lipca niższa izba francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, przyjęła nową ustawę antycovidową. Rozszerza ona potrzebę posiadania certyfikatu sanitarnego na miejsca takie jak kawiarnie i restauracje, wprowadza obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) będzie obowiązywał w kawiarniach i restauracjach we Francji od początku sierpnia.

Zgodnie z nową ustawą obowiązkowe szczepienia będą musieli przechodzić: pracownicy służby zdrowia, strażacy, specjaliści i opiekunowie pracujący z osobami starszymi.

Manifestacja przeciwko certyfikatom sanitarnym w Paryżu
Manifestacja przeciwko certyfikatom sanitarnym w ParyżuReuters/TVN24

Irlandia

Od poniedziałku 26 lipca w Irlandii puby i restauracje mogą ponownie przyjmować gości wewnątrz lokali - po raz pierwszy od końca grudnia 2020 roku - ale wprowadzono ograniczenia. Wstęp mają tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19 lub ozdrowieńcy.

Klienci pubów i restauracji muszą przedstawić Unijny Certyfikat Covidowy jako dowód, że są w pełni zaszczepieni lub niedawno wyleczyli się z wirusa. Akceptowane będą też inne dowody, jak np. wydawana przez publiczną służbę zdrowia HSE karta szczepień. Przy wejściu trzeba będzie pokazać również dowód tożsamości ze zdjęciem i podać dane do śledzenia kontaktów w razie ewentualnego zakażenia.

W lokalach obowiązuje limit sześciu osób dorosłych na przy jednym stole, nie ma obsługi przy barze, a klienci mogą zdjąć maseczki dopiero po zajęciu miejsca. Wewnątrz lokali będą jednak mogły przebywać dzieci, mimo że w Irlandii nie są one jeszcze szczepione.

Wielka Brytania

"Z końcem września, kiedy wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały szansę przyjąć już obie dawki szczepionki, planujemy uczynić pełne szczepienie warunkiem wejścia do klubów nocnych i innych miejsc, gdzie gromadzą się duże tłumy" - zapowiedział 19 lipca premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Tego samego dnia kluby w Wielkiej Brytanii otworzyły się ponownie po 16 miesiącach.

We wrześniu, by wejść do klubu lub innych miejsc z dużymi tłumami, potrzebny będzie NHS COVID Pass.

Natomiast Izba Gmin zdecydowała o wprowadzeniu obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu domów opieki w Anglii - podał 13 lipca BBC News. Od października każdy, kto pracuje w domu opieki zarejestrowanym przez komisję ds. jakości opieki w Anglii, będzie musiał mieć dwie dawki szczepionki, chyba że ma zwolnienie lekarskie.

Z kolei rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej oświadczyły, że nie planują, by szczepienia na COVID-19 były obowiązkowe dla personelu domów opieki.

Włochy

Włoski rząd rozszerzył stosowanie przepustki COVID-19 - będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych, w tym restauracji i kin. Od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, do wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gier.

Premier Włoch Mario Draghi wyjaśnił, że tzw. Green Pass, czyli unijna przepustka COVID-19, nie jest kaprysem rządu, tylko warunkiem, by nie zamykać ponownie poszczególnych branż. "Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć" - podkreślił.

Już od kwietnia we Włoszech szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników służby zdrowia i farmaceutów (szczepienia na COVID-19 przeprowadzane są także w aptekach). Ci, którzy odmówią, mogą zostać zawieszeni bez wynagrodzenia do końca roku, chyba że pracodawca będzie mógł przenieść ich na stanowisko mniej narażone na zetknięcie się z zakażonymi - informuje portal Thelocal.it.

Grecja

Od 16 lipca w Grecji, by wejść do restauracji, kawiarni, barów i kin w zamkniętych pomieszczeniach wymagany jest dowód szczepienia lub niedawnego wyzdrowienia z COVID-19. Dzieci mogą wejść z negatywnymi testami. Kawiarnie i restauracje działające na zewnątrz oraz kina na świeżym powietrzu pozostają dostępne dla wszystkich - informowała Associated Press.

Kluby i lokale muzyczne na świeżym powietrzu w Grecji są również dostępne tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub niedawno wyzdrowiałych; obowiązuje w nich ograniczenie do 85 proc. pojemności, nie może być klientów stojących.

Rząd uruchomił COVID Free GR - aplikację, która może skanować europejskie cyfrowe świadectwa szczepień, by pomóc firmom w sprawdzaniu klientów i przestrzeganiu reguł antycovidowych.

Natomiast obowiązek szczepień dla pracowników domów opieki i wszystkich pracowników służby zdrowia greckie władze wprowadziły od 1 września.

Hiszpania

Rząd regionalny w hiszpańskiej Galicji zadecydował, że od soboty 24 lipca, by wejść do barów i kawiarni w 36 gminach regionu, potrzebne będzie zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu na COVID-19. Wcześniej wymóg ten funkcjonował w klubach w całym regionie - informował 22 lipca portal dziennika "El País".

Australia

Od 17 września szczepienie na COVID-19 będzie obowiązkowe dla wszystkich pracowników domów opieki dla osób starszych w Australii - poinformował tamtejszy resort zdrowia.

Jak podał serwis ABC News, w niektórych stanach Australii obowiązek szczepień dotyczy też pracowników hoteli, w których goście odbywają kwarantannę. Pracownicy tych hoteli w Australii Zachodniej musieli przyjąć pierwszą dawkę szczepionki do 10 maja, w Queensland do 15 czerwca, pracownicy obsługujący kwarantannę w stanie Victoria mają obowiązek szczepienia od 3 maja.

Arabia Saudyjska

Od 1 sierpnia szczepienie COVID-19 będzie wymagane w Arabii Saudyjskiej, by wejść na teren jakiejkolwiek instytucji rządowej, prywatnej lub edukacyjnej. Tylko zaszczepieni będą mogli skorzystać z transportu publicznego - podał Reuters. Szczepienia będą również wymagane od uczestników wydarzeń i aktywności gospodarczych, handlowych, kulturalnych, naukowych lub społecznych, jak również na wszelkie imprezy rozrywkowe i sportowe.

Już w maju Arabia Saudyjska zapowiedziała obowiązek szczepienia wszystkich pracowników sektora publicznego i prywatnego, którzy chcą wejść na teren zakładu pracy. Nie sprecyzowano jednak, od kiedy ma to wejść w życie.

Indonezja

W Indonezji już od lutego szczepienia przeciw COVID-19 są obowiązkowe dla wszystkich dorosłych. W stolicy kraju Dżakarcie za odmowę przyjęcia szczepionki grozi grzywna - około 350 dolarów, informuje Reuters.

Turkmenistan

Ministerstwo Zdrowia Turkmenistanu poinformowało 6 lipca, że wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia. Decyzja ta wynika z kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Alexey Kudenko/SPUTNIK Russia/East News

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24