Ceny masła nie "poszybowały do góry", a jabłek? Sprawdzamy słowa Rafała Trzaskowskiego

Ceny masła nie "poszybowały do góry", a jabłek? Sprawdzamy słowa Rafała TrzaskowskiegoShutterstock

Rafał Trzaskowski nie miał racji, odpowiadając na pytanie dziennikarza, że ceny masła "poszybowały do góry". W ostatnich miesiącach widać raczej spadki cen tego produktu. Natomiast w przypadku jabłek kandydat KO na prezydenta miał rację - ceny owoców, w tym jabłek, rzeczywiście rosną.

Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadał 22 czerwca na pytania dziennikarzy po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych. Przedstawiciel portalu Tvp.info zapytał, czy Trzaskowski zna ceny masła, mleka i jabłek. "Polki i Polacy mają wielki problem z połapaniem się, co i ile kosztuje" - odparł Rafał Trzaskowski. "Panuje tak kosmiczna drożyzna, że ceny zmieniają się z dnia na dzień" - dodał.

Rafał Trzaskowski o cenach żywności
Rafał Trzaskowski o cenach żywnościtvn24

Następnie Trzaskowski mówił o cenach jabłek. "Ja pamiętam jeszcze, jak płaciłem za jabłka 1,50 zł za kilo albo 2 złote na bazarku, na "Dołku" [targowisko w Warszawie - red.]. Dzisiaj te ceny szybują w górę, czasem trzeba zapłacić za kilo jabłek 4 złote" - mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Rafał Trzaskowski stwierdził także, że "wzrost ceny masła poszybował do góry". "Każdy dzisiaj ma problem z tym, ile dokładnie kosztuje kostka masła. Cztery sześćdziesiąt, pięć, sześć, siedem? Ja widziałem nawet kostki masła za osiem złotych" - mówił Trzaskowski.

2,50 zł czy dwa razy drożej?

Po konferencji dyskusja o cenach żywności przeniosła się do sieci. "Panie Trzaskowski. Masła to Pan jednak dawno nie kupował. Najczęściej można kupić za 2,50. Tak, w promocji, ale właśnie tam zwykli ludzie kupują" - napisała internautka na Twitterze.

Wpis na Twitterze o cenie masła
Wpis na Twitterze o cenie masłaWpis na Twitterze o cenie masłaTwitter

W komentarzach internauci zwracali jednak uwagę, że poza promocją za kostkę masła trzeba zapłacić więcej. Niektórzy zamieszczali ceny masła - także jako paragony czy zrzuty ekranu z internetu - w popularnych supermarketach - od ok. 5 do ok. 6 zł.

"Nie pamiętam, kiedy udało mi się w promocji kupić masło w tej cenie" - napisała jedna z internautek, odnosząc się do promocyjnej kwoty 2,50 zł. "Często kupuję po 4.50. Rzadko uda mi się kupić po 3.50" - dodała. Na Twitterze można odnaleźć także inne komentarze o cenach masła.

Masło? Jest coraz tańsze

Czy ceny masła rzeczywiście rosną, jak twierdził Rafał Trzaskowski? W rzeczywistości w 2019 roku ceny tego produktu systematycznie spadały. A w ostatnich miesiącach stale notowano niższe ceny niż w analogicznych okresach ub.r.

Główny Urząd Statystyczny zrezygnował z publikowania uśrednionych danych o cenach usług i towarów. Ostatnie miesięczne uśrednione dane dotyczą grudnia 2019 roku. W ub.r. cena masła spadała: od 6,48 zł w styczniu do 5,66 zł w grudniu.

Średnie detaliczne ceny masła w 2019 r.
Średnie detaliczne ceny masła w 2019 rokuŚrednie detaliczne ceny masła w 2019 r.Konkret24 | GUS

GUS systematycznie publikuje szczegółowe dane o inflacji - te wskazują, że spadki cen masła notowano również od stycznia do maja 2020 roku. Ceny w styczniu były o 7,7 proc. niższe w porównaniu z tym miesiącem 2019 roku. Ale w maju masło kosztowało już tylko o 4,2 proc. mniej niż w maju 2019 roku.

Miesięczne wskaźniki inflacji w ujęciu rocznym od stycznia do maja 2020 r.
Miesięczne wskaźniki inflacji w ujęciu rocznym od stycznia do maja 2020 rokuMiesięczne wskaźniki inflacji w ujęciu rocznym od stycznia do maja 2020 r.Konkret24 | GUS

Dane o cenach żywności publikuje systematycznie portal DlaHandlu.pl. Średnie ceny za 200-gramową kostkę masła extra wyraźnie spadły w lutym tego roku. O ile te notowane w 2019 roku oscylowały wokół 5 zł, to od lutego br. wynoszą regularnie poniżej 4,50 zł. W maju według DlaHandlu.pl średnia cena kostki masła wyniosła 4,45 zł, maksymalna zanotowana - 5,99 zł, a najniższa - 3,49 zł.

Średnie ceny kostki masła extra 200 gr
Średnie ceny kostki masła extra 200 grŚrednie ceny kostki masła extra 200 grKonkret24 | dlahandlu.pl

Dane portalu DlaHandlu.pl są jednak mniej dokładne od podawanych wcześniej przez GUS. Są zbierane w największych miastach w różnych kategoriach sklepów - w sumie z 20 sieci handlowych.

Przyczyny spadków cen analizuje Portalspozywczy.pl. W wypowiedzi dla tego portalu dr inż. Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podkreślił, że od stycznia do maja tego roku ceny masła na świecie spadły o prawie 40 proc. Zmniejszył się również popyt na ten produkt i ograniczono działania spekulacyjne, które doprowadziły do rekordowo wysokich cen masła w latach 2017-2018. Analiza Portalu Spożywczego wskazuje, że na obniżki w ostatnich miesiącach miało wpływ ograniczenie eksportu oraz sprzedaży hurtowej dla restauracji i hoteli w związku z epidemią COVID-19.

Jabłka? Za owoce płacimy więcej

Czy Rafał Trzaskowski miał rację mówiąc o wyższych cenach jabłek? Zdecydowanie tak. Ceny tych owoców są znacząco wyższe od notowanych w ubiegłym roku. Według GUS w maju 2020 r. za jabłka płaciliśmy 112,5 proc. więcej niż przed rokiem, w styczniu - o 60,9 proc. więcej. W styczniu 2020 roku ogółem za owoce trzeba było zapłacić średnio o 16 proc. więcej niż w styczniu 2019 roku. W maju - blisko o 28 proc. więcej.

Średnie ceny kilograma polskich jabłek notowane przez serwis DlaHandlu.pl od stycznia do czerwca 2019 roku nie przekraczały 3 zł. Najwięcej dla tego okresu - 2,63 zł za kilogram - kosztowały w maju 2019 roku. W 2020 roku notowano już wyłącznie ceny powyżej 3 zł za kilogram. Najtaniej było w marcu - 3,04 zł, najdrożej w maju - 4,93 zł. W maju najwyższa zanotowana cena to 5,49 zł za kilogram, najniższa - 1,50 zł.

Średnie ceny 1 kg polskich jabłek na wagę
Średnie ceny 1 kg polskich jabłek na wagęŚrednie ceny 1 kg polskich jabłek na wagęKonkret24 | dlahandlu.pl

W opublikowanym 27 maja komunikacie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji przekonywała, że obserwowane po wybuchu epidemii COVID-19 wzrosty cen nie były spowodowane polityką cenową sieci handlowych. Na wzrosty te, obok mechanizmów rynkowych, popytu i podaży, miały wpływ dostępność surowców, warunki pogodowe czy wahania kursów euro.

Jednocześnie POHiD zwracała uwagę, że w przypadku owoców na cenę wpływa sezonowość. Na wiosnę ceny krajowych i importowanych warzyw i owoców rosną, bo wyczerpują się jesienne zbiory, Dostępne są jedynie droższe odmiany. Rosną koszty przechowywania. W przypadku produktów rolnych ważna jest pogoda, np. duże opady deszczu wpływają na podaż produktów.

Na inne przyczyny wzrostów cen zwróciło uwagę Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa. Producenci owoców skarżą się na dramatyczny wzrost kosztów pracy. Stanowią one obecnie ok. 50 proc. kosztów produkcji owoców i w związku z pandemią cały czas rosną.

Ceny będą rosły wolniej

Rafał Trzaskowski mówił o panującej w Polsce "kosmicznej drożyźnie". Według GUS w maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9 proc. w porównaniu do maja 2019 roku. Zanotowano znaczący wzrost cen żywności - o 6,5 proc. W kwietniu wskaźnik inflacji wyniósł 3,4 proc. Ceny żywności wzrosły wtedy o 7,8 proc.

W kolejnych miesiącach ceny będą rosły coraz wolniej - uważają analitycy PKO BP. Według nich, jeżeli pogoda będzie sprzyjała rolnictwu, wzrost cen żywności powinien do końca roku wyhamować.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, tvn24.pl; zdjęcie: PAP/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskim internecie pojawiło się wiele przekazów, fake newsów i działań dezinformacyjnych wymierzonych w ten kraj, jego obywateli, także tych, którzy schronili się w Polsce. Rozprawialiśmy się z nimi w Konkret24. Przypominamy niektóre z nich.

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości pakt migracyjny został "podpisany", zawarte są w nim mechanizmy "przymusowej relokacji", a do UE miałoby trafić 4,5 mln migrantów, z czego do Polski 380 tysięcy. Opisujemy, co w tych przekazach jest manipulacją.

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska nie wierzy w realizację unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Przekonywała w wywiadzie, że tak samo uważa europejska agencja zajmująca się środowiskiem. Tyle że w ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska nic takiego nie ma.

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Szykuje się nowy podatek!" - alarmują internauci, rozsyłając zrzut ekranu tytułu tekstu jednego z serwisów. Postom towarzyszą komentarze o "eurokołchodzie" i "goleniu frajerów". Tłumaczymy, z czym związana ma być opłata za ogrzewanie węglem i gazem - bo zaplanowano ją dopiero za kilka lat, nie będą jej ponosić właściciele lokali, a jej wysokość wciąż nie jest znana.

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na krytykę obecnej władzy co do sposobu realizacji CPK twierdzi, że w tej sprawie istniało "ponadpartyjne poparcie". Tak samo przekonuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Tyle że wyniki głosowań nad kluczowymi dla tego projektu ustawami pokazują co innego.

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji rozpowszechniają kilkusekundowy fragment wypowiedzi Donalda Tuska o tym, że sprawa niemieckich reparacji została zamknięta wiele lat temu. Te słowa zostały wyrwane z kontekstu. Sens całej wypowiedzi polskiego premiera jest inny od tego, co twierdzą politycy opozycji.

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Niektóre media, a za nimi część internautów, w tym poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski, szerzyli informację o profanacji "polskiego" cmentarza w Brodach w obwodzie lwowskim. Sprawę zbadał na miejscu i zdementował polski konsulat we Lwowie.

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Źródło:
Konkret24