Minister Czarnek przekazał nowy samochód straży pożarnej? Pojazd służy już niemal dwa lata


Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pochwalił się w mediach społecznościowych uczestnictwem w uroczystości "przekazania nowego samochodu" jednostce ochotniczej straży pożarnej. Okazało się, że strażacy przywitali ten pojazd w listopadzie 2020 roku.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek relacjonował w mediach społecznościowych swój pobyt w Goszczanowie, w województwie łódzkim. 18 września wziął udział w uroczystości poświęcenia samochodu strażackiego ochotniczej straży pożarnej. "Dziękuję za możliwość udziału w obchodach 110-lecia OSP w Gminie Goszczanów i przekazania nowego samochodu, który będzie służył strażakom i lokalnej społeczności" - napisał na Twitterze i na Facebooku.

Podczas wizyty minister Czarnek mówił o ogromnych nakładach na rozwój służb ratowniczych - na sprzęt dla zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. "Wiem, że jeszcze tej jesieni do rozdysponowania będzie około 25 milionów złotych na doposażenie młodzieżowych drużyn pożarniczych" - zapewniał.

Pojazd dla OSP? "Jak on może być nowy?"

Na zdjęciach dołączonych do obu wspomnianych wpisów z mediów społecznościowych widać ministra Czarnka przemawiającego przed gminnym ośrodkiem kultury w Goszczanowie i ściskającego dłoń strażaka. Widać również ministra polewającego szampanem wóz strażacki marki Scania o numerach rejestracyjnych ESI 69998.

Internauci, którzy komentowali wpis ministra na Twitterze, szybko odnaleźli zdjęcia pojazdu strażackiego o takich samych numerach rejestracyjnych na zdjęciach sprzed półtora roku. "Pan minister raczył dziś przekazać nowy samochód dla OSP w gminie Goszczanów. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Jak on może być nowy, skoro samochód o tym numerze rejestracyjnym jeździ już tam przynajmniej od lutego 2021?" - pytał jeden z internautów komentujących post ministra.

Czarnek chce wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół
Czarnek chce wprowadzenia nowego przedmiotu do szkółtvn24

Samochód użytkowany ponad półtora roku

Internauta, który zwrócił ministrowi uwagę, zamieścił zrzuty ekranu z serwisu Ratownicza.net, w którym użytkownicy zamieszczają zdjęcia pojazdów i budynków służb ratowniczych, głównie straży pożarnej.

Sprawdzając po numerze rejestracyjnym wozu z Goszczanowa, w serwisie znajdujemy 16 zdjęć. Najstarsze z nich dostępne w serwisie wykonano 14 lutego 2021 roku. Samochód ma ten sam numer rejestracyjny, co samochód widoczny na zdjęciach wykonanych podczas uroczystości z udziałem ministra Czarnka. Na jego boku widać nazwę OSP Goszczanów, a na jednym ze zdjęć pojazd jest zaparkowany w garażu remizy w Goszczanowie.

Na facebookowym profilu OSP Goszczanów można znaleźć więcej zdjęć i nagrań wozu. Najwcześniejszy materiał pochodzi z 24 listopada 2020 roku, gdy strażacy uroczyście witali nową scanię. Kilka dni później opublikowali zdjęcia pochodzące z tego powitania. Wtedy jeszcze pojazd miał profesjonalne tablice rejestracyjne, charakteryzujące się ciemnozielonym fontem. Z takich tablic mogą korzystać np. sprzedawcy nowych samochodów. Najstarsza fotografia ze stałymi tablicami została opublikowana 4 stycznia 2021 roku, miała zostać wykonana dwa dni wcześniej podczas wyjazdu strażaków do wypadku drogowego. 8 kwietnia 2021 roku opublikowano zaś zdjęcie z wyjazdu alarmowego do powalonego na drogę drzewa w miejscowości Sulmów.

Zdjęcia te potwierdzają zatem, że wóz trafił do OSP Goszczanów prawie dwa lata przed uroczystością z udziałem ministra Czarnka, a był wykorzystywany co najmniej od początku stycznia 2021 roku. Ponadto, jak wynika z informacji serwisu lokalnego radia Nasze.fm "Nowa scania kosztowała blisko milion zł. Zakup sfinansowano ze środków od komendanta głównego PSP oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina wyłożyła 200 tys. zł". Minister i jego resort nie miały udziału w finansowaniu zakupu.

Sejm ma zająć się projektem przesunięcia wyborów samorządowych
Sejm ma zająć się projektem przesunięcia wyborów samorządowychEwa Koziak | Fakty po południu

Rzeczniczka MEiN: Czy coś w tym złego?

Zapytaliśmy biuro prasowe ministerstwa edukacji i nauki, dlaczego minister napisał na Twitterze o przekazaniu nowego samochodu. "Uroczystość przekazania nowego wozu bojowego OSP Goszczanów przez Wójta Gminy, wraz z poświęceniem wozu, została przesunięta przez OSP na czas po pandemii i połączona z 110-leciem OSP Goszczanów. Czy coś w tym złego? Proszę zapytać strażaków" - odpisała na naszego maila Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa MEiN.

Całus-Polak dodała, że minister Czarnek jest honorowym obywatelem gminy [minister pochodzi z Goszczanowa], z radością odebrał zaproszenie na uroczystość i przyjął z honorem funkcję "ojca chrzestnego" nowego wozu bojowego.

Wójt Goszczanowa Krzysztof Andrzejewski przekazał Konkret24, że samochód dotarł w listopadzie 2020 roku, a fakturę uregulowano w połowie grudnia. Po zgłoszeniu pojazdu do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sieradzu był on użytkowany przez OSP Goszczanów. Wójt, podobnie jak rzeczniczka MEiN, tłumaczy, że poświęcenie i przekazanie samochodu bezpośrednio po zakupie było niemożliwe z ograniczeniami wprowadzonymi w czasie pandemii. "Zarząd OSP w Goszczanowie podjął decyzję, że poświęcenie i przekazanie samochodu zostanie połączone z obchodami 110-lecia powstania OSP w Goszczanowie, co nastąpiło 18 września 2022 roku" - tłumaczy wójt. Zaznacza, że on sam przekazał strażakom samochód, a nie minister, jak relacjonowały niektóre media. "W rozmowach, przemówieniach padało sformułowanie nowy samochód, bo to jest nasz nowy samochód i jeszcze na długo tak pozostanie" - pisze wójt w odpowiedzi na pytania Konkret24.

O podobnym wydarzeniu z udziałem minister rodziny Marleny Maląg pisaliśmy w Konkret24 w maju tego roku. Minister pochwaliła się na Twitterze udziałem w "uroczystym poświęceniu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego" w wielkopolskiej Sobótce. O tym samym wozie przekazanym OSP w Sobótce w grudniu 2019 roku informowano na stronie internetowej gminy Ostrów Wielkopolski.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Tomasz Gzell/PAP/EPA, Twitter

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24