FAŁSZ

Minister Czarnek: Zjednoczoną Prawicę wybrała "bezwzględna większość społeczeństwa". To nieprawda


"Dobra zmiana przyniosła nam też nową matematykę" - komentowali internauci wypowiedź ministra edukacji Przemysława Czarnka, który w radiowym wywiadzie przekonywał, że Zjednoczona Prawica wygrała wybory w 2019 roku, bo uzyskała bezwzględną większość. Minister nie ma racji.

Krytyczne komentarze w sieci wywołały słowa Przemysława Czarnka, które padły 8 marca w porannym radiowym wywiadzie. Stwierdził w nim, że Zjednoczona Prawica została wybrana w wyborach "przez bezwzględną większość społeczeństwa". Minister edukacji i nauki był gościem "Sygnałów dnia" w Programie I Polskiego Radia. Rozmowa dotyczyła między innymi bieżącej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy.

Minister Czarnek w radiu o tym, jaką większością wygrała Zjednoczona Prawica
Minister Czarnek w radiu o tym, jaką większością wygrała Zjednoczona PrawicaProgram 1 Polskiego Radia

Minister edukacji: "uzyskaliśmy bezwzględną większość"

"Dzisiaj na łamach jednego z dzienników pan Paweł Kowal – kiedyś związany z obozem Zjednoczonej Prawicy - mówi, że w jego opinii wybory przyspieszone są nieuchronne, bo Zjednoczona Prawica się rozpada. Jak pan ocenia te przewidywania?" - zapytała Czarnka prowadząca 8 marca "Sygnały dnia".

Minister odpowiedział, że jego zdaniem politycy, którzy odeszli z Prawa i Sprawiedliwości, "nie robią nic innego, tylko myślą o tym, jak spowodować, żeby PiS się rozpadł, PiS nie doszedł do władzy albo PiS stracił władzę".

"Zjednoczona Prawica jest wybrana w 2019 roku na jesieni w wyborach przez bezwzględną większość społeczeństwa, bo bezwzględną większość uzyskaliśmy" - przekonywał minister. "To, co może w jakikolwiek sposób dawać podstawę panu posłowi Kowalowi czy innym tego rodzaju politykom do tego rodzaju nadziei, to są zwykłe rozmowy wewnątrz koalicji, nieraz bardzo rzeczywiście żywe, nieraz bardzo pogłębione i to daje się odczuć, ale na tym polega demokracja - również w Zjednoczonej Prawicy, która jest obozem koalicyjnym. Proszę się nie przejmować. Rządy Zjednoczonej Prawicy będą trwały do 2023 roku" - dodał.

Wypowiedź ministra edukacji cytowano na profilu Polskiego Radia 24Twitter

"Bezwzględnie plecie głupoty"

Słowa o wygranej bezwzględną większością wywołały krytykę internautów, także dziennikarzy. "Bezwzględnie plecie głupoty"; "Ktoś wyjaśni Ministrowi Edukacji, czym jest bezwzględna większość?"; "I taki ignorant jest ministrem edukacji"; "Dobra zmiana przyniosła nam też nową matematykę, wg której 43 procent z 63 procent to bezwzględna większość" - komentowali internauci.

"Pan minister Czarnek nie wie co to znaczy 'bezwzględna większość społeczeństwa?'" - pytał na Twitterze Jacek Czarnecki z Radia Zet; "Dobrze byłoby, żeby pan minister ogarniał trochę matematykę" - skomentowała Dominika Długosz z "Newsweek Polska".

Wybory 2019: kiedy większość byłaby bezwzględna

Przypomnijmy: większość bezwzględna zostaje osiągnięta, gdy za daną propozycją opowiada się więcej niż połowa głosujących, a dokładniej: gdy liczba zwolenników przewyższa łączną liczbę przeciwników i wstrzymujących się.

Minister Czarnek użył sformułowania: "bezwzględna większość społeczeństwa" - a więc niezbyt precyzyjnego. Dlatego sprawdziliśmy trzy warianty: 1) ile głosów zdobyli kandydaci komitetu Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach spośród wszystkich, którzy oddali ważne głosy; 2) jaki to stanowiło procent spośród wszystkich uprawnionych do głosowania; 3) jaki to stanowiło procent społeczeństwa, czyli wszystkich mieszkających w Polsce.

I tak:

Według danych PKW w wyborach, które odbyły się jesienią 2019 roku, kandydaci komitetu Prawa i Sprawiedliwości - z którego listy do Sejmu startowali politycy Zjednoczonej Prawicy - zdobyli łącznie 8 051 935 głosów. Zapewniło im to wygraną. Ponieważ wszystkich głosów ważnych oddano 18 470 710, to te na komitet PiS stanowiły 43,59 proc. Bezwzględna większość oddanych głosów wynosiła 9 235 356.

W 2019 roku uprawnionych do głosowania było 30 253 556 osób - z tego wynika, że na kandydatów komitetu PiS zagłosowało 26,61 proc. z nich. Bezwzględna większość w przypadku do wszystkich uprawnionych do głosowania wynosiła 15 126 779 głosów i więcej.

Biorąc natomiast pod uwagę liczbę ludności w Polsce w 2019 roku - czyli ok. 38 386 000 - odsetek oddanych na komitet PiS głosów wyniósł ok. 20,97 proc. W tym wypadku bezwzględna większość wynosiła 19 193 001 głosów.

Podsumowując: nie można powiedzieć, że Zjednoczona Prawica uzyskała w jesiennych wyborach 2019 roku "bezwzględną większość" - czy to biorąc pod uwagę sumę oddanych głosów na wszystkie komitety, czy liczbę osób uprawnionych do głosowania, czy ogólną liczbę ludności.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Piotr Nowak / PAP

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24