Wiceminister Woś: "coraz więcej Polaków sceptycznie patrzy na UE". Sprawdzamy badania

Michał Woś w Rozmowie Piaseckiego
Michał Woś w "Rozmowie Piaseckiego"tvn24

Zdaniem wiceministra Michała Wosia "Unia Europejska prowadzi jakieś dziwaczne polityki" i dlatego przybywa Polaków sceptycznie do Unii nastawionych. Przeanalizowaliśmy dwa najważniejsze długofalowe badania nastawienia Polaków do UE. Pokazują tendencję rosnącego zaufania i poparcia dla UE.

Wiceminister sprawiedliwości i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Woś we wtorek 2 marca gościł w programie "Rozmowa Piaseckiego w TVN24. Był pytany między innymi o konflikt w Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska w ostatnich miesiącach prezentowała bowiem często inne zdanie niż Prawo i Sprawiedliwość, jeśli chodzi o relacje Polski z Unią Europejską - na przykład ostro sprzeciwiała się powiązaniu wydawania unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności.

"Opowiadamy się oczywiście za Unią Europejską, ale Unią Europejską, do której wstępowaliśmy - za Europą ojczyzn" - mówił Michał Woś. I dalej tłumaczył: "To, że Unia Europejska prowadzi jakieś dziwaczne polityki, często wbrew interesom Polski, powoduje, że coraz więcej Polaków sceptycznie patrzy na ten projekt polityczny. Co nie zmienia faktu, że ten kształt Unii, który jest, trzeba zmienić, ale dla Polski nie ma alternatywy.

Michał Woś o stosunku Polaków do Unii Europejskiej
Michał Woś o stosunku Polaków do Unii Europejskiejtvn24

Sprawdziliśmy ogólnodostępnych badaniach opinii, czy rzeczywiście poparcie dla UE wśród Polaków spada.

CBOS w grudniu 2020: "Utrzymuje się bardzo wysokie poparcie społeczne dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej"

Centrum Badania Opinii Społecznej bada stosunek Polaków do Unii Europejskiej regularnie od czerwca 1994 roku. Najniższe poparcie odnotowano na przełomie wieków: na poziomie 55-54 proc.

W maju 2004 roku, czyli w miesiącu akcesji Polski do UE, jej zwolenników było już 71 proc., przeciwników - 20 proc., a niezdecydowanych - 9 proc.

Do 2015 roku największe poparcie notowano w maju, lipcu i sierpniu 2007 roku, w kwietniu 2008 roku i marcu 2014 roku - na poziomie 89-88 proc. A od czasu, gdy gdy Polską rządzi Zjednoczona Prawica, CBOS notował największy odsetek zwolenników UE.

W wydanym w kwietniu 2019 roku komunikacie z badania "15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej" CBOS informował: "W ciągu ostatnich 15 lat, mimo pewnych wahań poziomu poparcia dla przynależności Polski do UE, pozostawało ono wysokie lub bardzo wysokie. Od 2014 roku poparcie dla członkostwa nie spadło w badaniach CBOS poniżej 80 procent. W marcu tego roku (2019 - red.) akceptacja obecności naszego kraju w UE osiągnęła rekordowy poziom 91 procent. Przeciw członkostwu jest obecnie tylko co dwudziesty ankietowany (5 procent)".

Stosunek Polaków do członkostwa w Unii EuropejskiejCBOS

W najnowszym komunikacie, z danymi z grudnia 2020 roku, czytamy: "Utrzymuje się bardzo wysokie poparcie społeczne dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przynależność naszego kraju do UE popiera 88 procent dorosłych Polaków. Przeciw obecności we Wspólnocie jest zaledwie 6 procent ankietowanych".

Pięć lat rządów PiS: poparcie dla UE wzrosło

Jak zauważa CBOS, "poparcie dla członkostwa bardzo wyraźnie przeważa we wszystkich uwzględnionych w analizach grupach społeczno-demograficznych: w każdej z nich odsetek zwolenników sięga co najmniej 80 procent. Więcej niż przeciętnie przeciwników obecności Polski w UE jest wśród ludzi młodych".

Respondenci w czasie ostatniego badania byli pytani także o kształt integracji. Niemal połowa z nich (48 proce.) uważa, że Europa powinna się zjednoczyć bardziej niż dotychczas. Przekonanie o zbyt daleko idącej integracji wyraża 17 proc. ankietowanych. Odsetek osób przekonanych, że zjednoczenie Europy zaszło już za daleko, jest obecnie najniższy, od kiedy CBOS bada tę kwestię, czyli od 2009 roku.

Połowa respondentów nie ma poczucia, że członkostwo w UE w zbyt dużym stopniu ogranicza suwerenność Polski. Z tą opinią nie zgadza się blisko jedna trzecia badanych.

Podsumujmy. Odsetek zwolenników członkostwa Polski w UE w kolejnych latach rządów PiS wynosił (na podstawie badań CBOS):

październik 2016 - 84 proc.

grudzień 2017 - 85 proc.

listopad 2018 - 87 proc.

kwiecień 2019 - 91 proc.

grudzień 2020 - 88 proc.

Eurobarometr: najwyższe zaufanie Polaków do UE od lat

Najnowsze dane Eurobarometru (to nazwa regularnego badania opinii publicznej odbywającego się na zlecenie instytucji europejskich we wszystkich państwach członkowskich UE) pokazujące zaufanie Polaków do Unii Europejskiej opublikowano we wrześniu 2020 roku. Według nich to zaufanie jest rekordowe i największe od co najmniej siedmiu lat (takie dane znajdują się w przedostatnim badaniu) - wynosi 56 proc.

W lecie 2020 roku 60 proc. z respondentów mówiło pozytywnie o przyszłości Polski w UE, a 38 proc. - negatywnie. Wskaźnik zaufania Polaków do Unii wynosił w kolejnych latach (według Eurobarometru):

jesień 2013 - 45 proc.

jesień 2014 - 49 proc.

jesień 2015 - 37 proc.

jesień 2016 - 45 proc.

jesień 2017 - 43 proc.

jesień 2018 - 47 proc.

jesień 2019 - 49 proc.

lato 2020 - 56 proc.

Choć oba zaprezentowane badania podają różne wartości, to wahnięcia w ramach każdego badania nie są duże, a wyniki pokazują taką samą tendencję: rosnącego zaufania i poparcia Polaków dla Unii Europejskiej.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24