Głosy krytyki na Twitterze wywołała informacja, jakoby rząd chciał uruchomić drugą edycję loterii szczepionkowej - dla tych, którzy przyjmą trzecią dawkę szczepionki. Tweet okazał się żartem.

"Będzie druga edycja Narodowej Loterii Szczepionkowej" – rozpoczyna się wpis, który 5 listopada opublikowano na twitterowym koncie Wydarzenia Polsat News.pl. Dalej autor informował: "Dla osób, które przyjmą dodatkową dawkę szczepionki przeciwko #Covid_19 tzw. booster, Ministerstwo Zdrowia przygotowało setki nagród. Tym razem oprócz samochodu będzie można wygrać bony paliwowe i energetyczne #SzczepimySię".

Post z fałszywego konta
Post z fałszywego konta Foto: Twitter

Niektóre komentarze pod wpisem pokazywały, że internauci uwierzyli w kolejną edycję loterii szczepionkowej. "I talon na fiata. Pajace"; "Oni nie mają na co, naszych pieniędzy wydawać, tylko na to bzdury?!"; "Wciąż nie wiem, czy się śmiać z tej durnoty, czy nad nią płakać" – krytykowali rzekomy pomysł rządu internauci (pisownia postów oryginalna).

Doktor Mellibruda: loteria jest bardzo dobrym pomysłem

Zmieniona nazwa konta

Wiadomość okazała się jednak żartem jednego z użytkowników Twittera. Pod zmienioną tymczasowo nazwą profilu na: Wydarzenia Polsat News.pl widoczna była poprzednia, właściwa nazwa konta, którego właściciel podszył się pod telewizję: @adrian_rzeszow. Zresztą program telewizji Polsat "Wydarzenia" nie ma osobnego konta w serwisie Twitter. Ma go natomiast portal Polsatnews.pl, ale rzeczywista nazwa konta to: @PolsatNewsPL.

Obecnie twitterowicz, który opublikował żart, przywrócił już oryginalną nazwę swojego konta. Jednak treści posta nie usunął.

Konto zmieniło nazwę, ale wpis pozostał
Konto zmieniło nazwę, ale wpis pozostał Foto: Twitter

"To jest zwyczajne kłamstwo"

Nieprawdziwą informację zdementowano na koncie #SzczepimySię prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu. "To jest zwyczajne kłamstwo. #STOPFakeNews" – napisano w komentarzu. Zareagował na to autor skrytykowanego wpisu: "Spokojnie, już niejednokrotnie zarzucaliście mi puszczanie fejków po czym sami wprowadzaliście to jako swoje pomysły :-)". W odpowiedzi na koncie prowadzonym przez CIR raz jeszcze zaprzeczono informacji o drugiej edycji loterii: "To nie jest prawda. Wprowadza Pan po prostu swoich czytelników w błąd, co biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną jest zwyczajnie nieodpowiedzialne".

Nieprawdziwa informacja nawiązywała do zorganizowanej w tym roku Loterii Narodowego Programu Szczepień. Warto zwrócić uwagę, że jej nazwa była inna od tej podanej we wpisie (Narodowa Loteria Szczepionkowa). Loteria trwała od 1 lipca do 30 września, udział mogły wziąć wszystkie w pełni zaszczepione osoby pełnoletnie. Do wygrania były m.in. nagrody pieniężne, w tym dwa razy po milion złotych, samochody i hulajnogi elektryczne. Losowanie finałowe odbyło się 6 października. Na stronach rządowych brak informacji o planach organizacji drugiej edycji loterii.

"Loteria ma zachęcić niezdecydowanych Polaków do zaszczepienia się" – mówił na konferencji zapowiadającej loterię Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, który był głównym organizatorem loterii.

"Nie jest przewidziane uruchomienie drugiej edycji"

Wysłaliśmy pytanie do CIR i Totalizatora Sportowego, czy w ogóle jest rozważana druga edycja loterii. W odpowiedzi Totalizator Sportowy odesłał nas do postu na profilu #SzczepimySię dementującego informacje o drugiej edycji. Z kolei Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało nam: "Na ten moment nie jest przewidziane uruchomienie drugiej edycji Loterii Narodowego Programu Szczepień".

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24, zdjęcie: Shutterstock, Twitter

Pozostałe

Posłanka Kurowska i wykres z internetu. "Ignorancja w analizie danych"

Posłanka Maria Kurowska podczas wystąpienia w Sejmie pokazała posłom wykres, który miał dowodzić, że w krajach, gdzie jest najwięcej zaszczepionych na COVID-19, zachorowalność jest najwyższa. Znaleźliśmy ten wykres w sieci. Eksperci tłumaczą, dlaczego wnioski posłanki są błędne.