Sellin: "inflacja w Niemczech podobna jak w Polsce, w krajach sąsiadujących wyższa". Sprawdzamy

Sellin: "inflacja w Niemczech podobna jak w Polsce, w krajach sąsiadujących wyższa"Shutterstock

Najnowsze dane o inflacji w krajach Unii Europejskiej zaprzeczają temu, co mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin: że inflacja w Polsce jest taka sama jak w Niemczech i niższa niż w krajach sąsiednich. Co do Niemiec - w tym roku nigdy nie była taka sama. Co do innych naszych sąsiadów - u niektórych jest niższa.

Występując w dwóch programach publicystycznych 17 października, wiceminister kultury Jarosław Sellin porównywał inflację w Polsce do inflacji w sąsiednich krajach unijnych. W audycji "Siódmy dzień tygodnia" w Radiu Zet przekonywał: "Inflacja w Niemczech, czyli w gospodarce, z którą polska gospodarka jest najsilniej powiązana, jest zupełnie podobna jak w Polsce, a inflacja w krajach mniejszych, sąsiadujących z Polską, jest wyższa. U nas jest około czterech procent, w Niemczech około czterech procent, a w mniejszych krajach sąsiednich nawet do siedmiu procent dochodzi".

Potem w "Kawie na ławę" w TVN24 - gdy posłanka PSL Urszula Pasławska mówiła o inflacji w Polsce, że jest najwyższa w Europie - Jarosław Sellin powiedział, że jest taka jak w Niemczech. Prowadzący program Konrad Piasecki sprawdził wtedy, że inflacja w Polsce wynosiła według dostępnych danych 5,9 proc., a w Niemczech 4,1 proc.

Inflacja rośnie coraz szybciej. We wrześniu wyniosła już 5,9 procent rok do roku
Inflacja rośnie coraz szybciej. We wrześniu wyniosła już 5,9 procent rok do rokuFakty po południu TVN24

Estonia, Litwa i Polska mają najwyższą inflację w UE

Z opublikowanego 20 października komunikatu Eurostatu (europejskiej agencji statystycznej) wynika, że najwyższą inflację we wrześniu w Unii Europejskiej miały Estonia i Litwa - 6,4 proc., a następnie Polska - 5,6 proc. Biorąc pod uwagę kraje, o których mówił wiceminister Sellin, to inflacja w Niemczech wyniosła 4,1 proc.; w Czechach i na Słowacji - 4 proc.

Najniższą inflację we wrześniu zanotowano na Malcie - 0,7 proc.; w Portugalii - 1,3 proc. i w Grecji - 1,9 proc. W porównaniu z sierpniem tego roku inflacja wzrosła w 25 krajach Unii. (Eurostat podaje inflację na 21 września według ujednoliconej dla UE metodologii, tzw. zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych).

Oczywiście tych danych Jarosław Sellin nie mógł znać 17 października. Ale były dostępne wcześniejsze. Już 1 października Główny Urząd Statystyczny opublikował bowiem tzw. szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 roku - inflację oszacowano wtedy na 5,8 proc..

W publikacji "Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r." z 15 października GUS podał, że ceny we wrześniu tego roku w porównaniu do września 2020 roku wzrosły o 5,9 proc.

Wstępne dane o wrześniowej inflacji w innych krajach europejskich były natomiast dostępne na stronach internetowych Eurostatu już od 1 października. Tego dnia Eurostat opublikował komunikat o przewidywanej wrześniowej inflacji w strefie euro (do której należą spośród naszych sąsiadów Niemcy, Litwa i Słowacja). Inflację w Niemczech oszacowano tam na 4,1 proc., na Litwie – na 6,3 proc., na Słowacji – na 5,1 proc. Te dane nie potwierdzały więc słów Jarosława Sellina, że inflacja w Polsce wynosi ok. 4 proc. i że jest taka sama jak w Niemczech. Potwierdzały tylko częściowo twierdzenie ministra, że w mniejszych krajach sąsiednich inflacja jest wyższa; dane dotyczące państw strefy euro nie wskazywały, że dochodzi nawet do 7 proc.

Inflacja w Polsce w tym roku wyższa niż w Niemczech, Czechach i na Słowacji

Z analizy danych Eurostatu wynika, że od początku tego roku inflacja w Polsce nigdy nie była taka sama jak w Niemczech. Była wyższa o 1,5-3 punkty procentowe. Największą różnicę – 3 punkty procentowe - zanotowano w kwietniu: w Niemczech inflacja wyniosła 2,1 proc., w Polsce - 5,1 proc.

Co do "krajów mniejszych sąsiadujących z Polską": Litwa miała wyższą inflację niż Polska we wrześniu (6,4 proc.), ale był to pierwszy miesiąc tego roku, gdy tak się stało. W sierpniu oba kraje miały taką samą, 5-proc. inflację. A na początku roku, gdy inflacja w Polsce wyniosła 3,6 proc., to na Litwie tylko 0,2 proc.

Inflacja w 2021 roku w krajach UE sąsiadujących z Polską Konkret24 | Eurostat

Jeśli chodzi o Czechy, we wszystkich miesiącach tego roku miały niższą inflację niż Polska; różnica wynosiła 1,6-2,1 punktu procentowego. Największą zanotowano w marcu, gdy wzrost cen w Polsce osiągnął 4,4 proc., w Czechach – 2,3 proc.

Również w porównaniu ze Słowacją inflacja w Polsce od początku roku była wyższa; różnice wynosiły 1,6-3,4 punktu procentowego. W styczniu i lutym inflacja na Słowacji wyniosła poniżej 1 proc. i była odpowiednio pięć i cztery razy mniejsza niż w Polsce.

Jak podawaliśmy w Konkret24 w tekście na temat dynamiki inflacji w Polsce od 2015 roku, zaczęła ona przewyższać średnią dla UE od wiosny 2019 roku. Gwałtowny wzrost nastąpił na przełomie 2019 i 2020 roku, czyli jeszcze przed pandemią. W lutym 2020 roku inflacja w Polsce wyniosła 4,1 proc. - przy średniej unijnej 1,6 proc.

Inflacja w Polsce w 2021 roku na tle średniej dla Unii Europejskiej Konkret24 | Eurostat

Na początku 2021 roku średnia inflacja dla 27 państw unijnych wynosiła 1,2 proc. - w Polsce natomiast 3,6 proc. Mimo rosnących cen w całej Unii wzrost inflacji w Polsce był wyższy od unijnego o 1,8-3,1 punktu procentowego. Od początku roku Polska jest wciąż w czołówce państw unijnych z najwyższą inflacją. Zaś w styczniu, lutym, marcu i sierpniu inflacja u nas była najwyższa wśród 27 państw unijnych.

Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. "Bardzo nas zasmucił ten wskaźnik"
Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. "Bardzo nas zasmucił ten wskaźnik"Fakty TVN

U wschodnich sąsiadów inflacja wyższa

Zakładając, że Jarosław Sellin, mówiąc o inflacji w krajach sąsiednich, miał na myśli także sąsiadów spoza UE, sprawdziliśmy poziom inflacji także w Rosji, na Ukrainie (choć oba kraje trudno uznać za "mniejszych sąsiadów" Polski) i na Białorusi. Eurostat danych o inflacji w tych krajach nie podaje.

Federalna Służba Statystyki Państwowej Rosji 11 października podała, że inflacja we wrześniu tego roku wyniosła 7,4 proc. Na Ukrainie, jak poinformował 6 października Narodowy Bank Ukrainy, ten wskaźnik wyniósł 11 proc. Na Białorusi według informacji tamtejszego urzędu statystycznego z 11 października wrześniowa inflacja wzrosła do 10,2 proc.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Iga Świątek pokonała Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, przechodząc do historii tenisa. Jej zwycięstwo skomentował premier Donald Tusk, lecz nie ustrzegł się przy tym wpadki.

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Źródło:
Konkret24

Te historie poruszają. Szczególnie tych rodziców, którzy stracili dzieci, a teraz widzą zdjęcia nastolatków i czytają, że zginęli w wypadkach, lecz ich organy posłużyły do przeszczepów. Autorzy takich wpisów "błagają o udostępnienia" - a my ostrzegamy: to fake newsy.

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS postanowił zaalarmować o wzroście bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce. Choć posłużył się wiarygodnymi danymi, to przedstawił je w taki sposób, że czytelnik może wyciągać błędne wnioski. Wyjaśniamy.

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24