Wielu internautów uznało wrzucone do sieci zdjęcie za "fejka". Konkret24 potwierdził, że tablica upamiętniająca wizytę Andrzeja Dudy w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku wisi w gabinecie wojewody Dariusza Drelicha.

Wielu internautów nie wierzyło, że zdjęcie udostępnione na Twitterze przez posłankę Agnieszkę Pomaską może być prawdziwe.

Przedstawia portret prezydenta Andrzeja Dudy, a poniżej tabliczkę o treści "W Pomorskim Urzędzdie Wojewódzkim gościł Pan Prezydent RP Andrzej Duda. Gdańsk, dnia 31 sierpnia 2016 Wojewoda Dariusz Drelich".

"Tymczasem w gabinecie wojewody pomorskiego... Najważniejsze, że i wojewoda Drelich znalazł tu swoje miejsce. Czy to w PiS jakiś na przedłużenie swojej kadencji? Źródło: Sebastian Łupak" – czytamy we wpisie posłanki z Gdańska (pisownia oryginalna).

"To nie fejk?"

W portalu społecznościowym pojawiły się także wpisy z fragmentem oryginalnego zdjęcia, gdzie widoczna jest sama tabliczka. "Był w urzędzie - ma tablicę" - napisał na Twitterze Grzegorz Furgo, poseł w ubiegłej kadencji Sejmu (KO).

"To nie fejk?" - pytał jeden z internautów.

"Każda wizyta - nowa tablica ...?!" - pytał inny w odpowiedzi na tweeta.

"Przecież to nie wygląda jak tablica pamiątkowa, tylko zwykły mem. Sztuka szczucia" - skomentował kolejny użytkownik Twittera.

"Owszem, takie tablice funduje się osobom zasłużonym, ale ... pośmiertnie" - stwierdził internauta.

Zdjęcie jest prawdziwe - portret i tablica wiszą w gabinecie wojewody

Biuro prasowe Wojewody Pomorskiego potwierdziło redakcji Konkret24, że tabliczka oraz portret ze zdjęcia podanego przez posłankę Pomaską obecnie wiszą w gabinecie wojewody pomorskiego.

– Kontekstem jest tu wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy. Wszyscy mamy pamiątki w swoich gabinetach – wyjaśnił Konkret24 przedstawiciel biura prasowego.

2016: Prezydent w Gdańsku na rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Tak jak wskazuje data na tabliczce, 31 sierpnia 2016 prezydent Andrzej Duda był z wizytą Gdańsku. Brał udział w obchodach 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Tego samego dnia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Zbigniewowi Sulatyckiemu - kapitanowi żeglugi wielkiej, byłemu wiceministrowi transportu i gospodarki morskiej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej - za "za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej".

Dariusz Drelich wojewodą pomorskim został w grudniu 2015 roku. W latach 1990-1994 był radnym gminy Kolbudy. W 2014 roku uzyskał mandat radnego powiatu gdańskiego i został przewodniczącym klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach parlamentarnych 2019 ubiegał się o fotel senatora z ramienia Komitetu Wyborczego PiS. Przegrał ze Stanisławem Lamczykiem z komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.


Za zgłoszenie tematu dziękujemy czytelnikowi. Zachęcamy do śledzenia i oznaczania nas w mediach społecznościowych i kontakt mailowy: konkret24@tvn24.pl. Temat zgłosić także można poprzez przycisk "zgłoś do sprawdzenia" na naszej stronie.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, TVN24, Onet; Zdjęcie główne: fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pozostałe

Nie, nikt nie "aresztował" choinki z bombkami nawiązującymi do konstytucji

W sieci pojawiła się grafika z informacją: "PiS aresztował choinkę bożonarodzeniową". Chodzi o drzewko z bombkami dekorowanymi napisem "Konstytucja", które stanęło w jednym z krakowskich sądów. Grafika jest fotomontażem, a pokazywana na niej choinka jest z ubiegłego roku. Wbrew sugestiom autora grafiki, drzewko nie zostało ani "aresztowane", ani skonfiskowane.

Sejmowe oświadczenie szefa NIK. Czego nie powiedział Marian Banaś?

W środę szef Najwyższej Izby Kontroli wygłosił z kartki oświadczenie. Opinia publiczna nie usłyszała jednak odpowiedzi na wiele pytań stawianych od ponad dwóch miesięcy. Marian Banaś nie wytłumaczył m.in. "niejasnych przepływów sporych sum" między nim a pasierbem krakowskiego przestępcy. Nie wspomniał, że jego współpracownicy, zwolnieni z resortu finansów urzędnicy, zamieszani - zdaniem prokuratury - w wyłudzenia VAT, uniknęli dyscyplinarek. Nie mówił o tym, że w 2005 roku umowę na dzierżawę krakowskiej kamienicy podpisał z firmą syna.

Emilewicz: liczba mieszkań "jest niewystarczająca". Polska w tyle Europy

W programie "Rozmowa Piaseckiego" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - pytana o swoje pomysły na poprawę obecnej sytuacji mieszkaniowej - przyznała, że liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce "jest niewystarczająca" i "jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich". To prawda - Polska w takim zestawieniu za 2017 rok zajmuje ostatnie miejsce w UE razem ze Słowacją.

Jedno selfie i fala krytyki. Posłanka Lewicy tłumaczy chronologię zdarzeń

Wspólne zdjęcie posłanek Lewicy z marszałek Sejmu Elżbietą Witek zostało zrobione dzień przed budzącym kontrowersje, anulowanym głosowaniem nad kandydaturami nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Posłanki przekonywały Witek do wprowadzenia w Sejmie tzw. feminatywów. Część internautów uwierzyła jednak, że fotografia powstała po głosowaniu, co spotkało się z falą krytyki.

"Duda hajluje już jako prezydent"? Nie. To przerobione zdjęcie

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, na którym widać polskiego prezydenta z dłonią uniesioną w charakterystyczny sposób. To powrót przeróbki zdjęcia, które zrobił prezydencki fotograf pod koniec 2015 roku podczas wizyty Andrzeja Dudy na poligonie pod Orzyszem.