Wielu internautów uznało wrzucone do sieci zdjęcie za "fejka". Konkret24 potwierdził, że tablica upamiętniająca wizytę Andrzeja Dudy w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku wisi w gabinecie wojewody Dariusza Drelicha.

Wielu internautów nie wierzyło, że zdjęcie udostępnione na Twitterze przez posłankę Agnieszkę Pomaską może być prawdziwe.

Przedstawia portret prezydenta Andrzeja Dudy, a poniżej tabliczkę o treści "W Pomorskim Urzędzdie Wojewódzkim gościł Pan Prezydent RP Andrzej Duda. Gdańsk, dnia 31 sierpnia 2016 Wojewoda Dariusz Drelich".

"Tymczasem w gabinecie wojewody pomorskiego... Najważniejsze, że i wojewoda Drelich znalazł tu swoje miejsce. Czy to w PiS jakiś na przedłużenie swojej kadencji? Źródło: Sebastian Łupak" – czytamy we wpisie posłanki z Gdańska (pisownia oryginalna).

"To nie fejk?"

W portalu społecznościowym pojawiły się także wpisy z fragmentem oryginalnego zdjęcia, gdzie widoczna jest sama tabliczka. "Był w urzędzie - ma tablicę" - napisał na Twitterze Grzegorz Furgo, poseł w ubiegłej kadencji Sejmu (KO).

"To nie fejk?" - pytał jeden z internautów.

"Każda wizyta - nowa tablica ...?!" - pytał inny w odpowiedzi na tweeta.

"Przecież to nie wygląda jak tablica pamiątkowa, tylko zwykły mem. Sztuka szczucia" - skomentował kolejny użytkownik Twittera.

"Owszem, takie tablice funduje się osobom zasłużonym, ale ... pośmiertnie" - stwierdził internauta.

Zdjęcie jest prawdziwe - portret i tablica wiszą w gabinecie wojewody

Biuro prasowe Wojewody Pomorskiego potwierdziło redakcji Konkret24, że tabliczka oraz portret ze zdjęcia podanego przez posłankę Pomaską obecnie wiszą w gabinecie wojewody pomorskiego.

– Kontekstem jest tu wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy. Wszyscy mamy pamiątki w swoich gabinetach – wyjaśnił Konkret24 przedstawiciel biura prasowego.

2016: Prezydent w Gdańsku na rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Tak jak wskazuje data na tabliczce, 31 sierpnia 2016 prezydent Andrzej Duda był z wizytą Gdańsku. Brał udział w obchodach 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Prezydent: tamte czas są dla młodych abstrakcją. Jako przykład przywołuje żart

Tego samego dnia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Zbigniewowi Sulatyckiemu - kapitanowi żeglugi wielkiej, byłemu wiceministrowi transportu i gospodarki morskiej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej - za "za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej".

Dariusz Drelich wojewodą pomorskim został w grudniu 2015 roku. W latach 1990-1994 był radnym gminy Kolbudy. W 2014 roku uzyskał mandat radnego powiatu gdańskiego i został przewodniczącym klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach parlamentarnych 2019 ubiegał się o fotel senatora z ramienia Komitetu Wyborczego PiS. Przegrał ze Stanisławem Lamczykiem z komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.


Za zgłoszenie tematu dziękujemy czytelnikowi. Zachęcamy do śledzenia i oznaczania nas w mediach społecznościowych i kontakt mailowy: konkret24@tvn24.pl. Temat zgłosić także można poprzez przycisk "zgłoś do sprawdzenia" na naszej stronie.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, TVN24, Onet; Zdjęcie główne: fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pozostałe

Historia Janusza Szymika vs pamięć Stanisława Dziwisza. Szymik: kardynał idzie w zaparte, mataczy

"Nie wiedziałem, że chodził do biskupa"; "rozmowy sobie nie przypominam"; "listu nie widziałem nigdy" – odpowiadał kardynał Stanisław Dziwisz w "Faktach po Faktach", pytany o sprawę Janusza Szymika wykorzystywanego seksualnie przez księdza. Zdaniem Szymika kardynał jego sprawą się interesował, lecz w wywiadzie nie chciał się do tego przyznać. Także ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie zgadza się z zaprzeczeniami kardynała.