FAŁSZ

Bochenek: "są ograniczane lub likwidowane programy 13. i 14. emerytura". Nie są

Źródło:
Konkret24
Bochenek: są ograniczane lub likwidowane programy 13. i 14. emerytura
Bochenek: są ograniczane lub likwidowane programy 13. i 14. emeryturaTVN24
wideo 2/4
Bochenek: są ograniczane lub likwidowane programy 13. i 14. emeryturaTVN24

Poseł i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek publicznie stwierdził, że rząd Donalda Tuska zrezygnuje z wypłat dodatkowych świadczeń emerytalnych - tak zwanej 13. i 14. emerytury. Nie ma jednak potwierdzenia, że rząd ma takie plany.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przed "Protestem Wolnych Polaków" 11 stycznia w Warszawie wystąpili poseł PiS i rzecznik partii Rafał Bochenek oraz Mariusz Błaszczak, szef Klubu Parlamentarnego PiS. Bochenek mówił, że "ten protest to również protest przeciwko oszustwu, jakie dokonuje się, jakie jest regularnie realizowane przez koalicję 13 grudnia w związku z brakiem realizacji programu wyborczego". "Przecież nic, co dane, miało nie być zabierane, a są ograniczane lub likwidowane programy 13. i 14. emerytura, podobno trwają rozmowy jeżeli chodzi o likwidację tego programu". Następnie Bochenek wymienił program Bezpieczny Kredyt, który również obecny rząd miałby likwidować. "Szeroki program dla młodych ludzi, młodych małżeństw będzie znacząco ograniczony, dużo mniej ludzi będzie mogło z niego skorzystać" - przekonywał.

"Nie mówi się również, szanowni państwo - bo o to chodzi Tuskowi i koalicji 13 grudnia - o zmianach, niekorzystnych zmianach podatkowych, które są przemycane przez koalicję rządzącą. Podnoszony ZUS dla przedsiębiorców, a przecież miały być obniżane koszty pracy, a ZUS jest, proszę państwa, podnoszony. Czyli robią coś zupełnie odwrotnego" - kontynuował rzecznik PiS.

Czy Rafał Bochenek miał rację, mówiąc, że: "są ograniczane lub likwidowane programy 13. i 14. emerytura"; że "podobno trwają rozmowy, jeżeli chodzi o likwidację tego programu"; że podniesienie składek ZUS dla przedsiębiorców to "niekorzystna zmiana podatkowa" obecnego rządu? Sprawdziliśmy.

13. i 14. emerytury będą wypłacane

Słowa posła Bochenka to najprawdopodobniej reakcja na wypowiedzi dwóch polityków Polski 2050. Bo Michał Kobosko z Polski 2025 w listopadzie 2023 roku mówił, że 13. i 14. emerytura to erzac, że zamiast tego emerytury w Polsce nie powinny być opodatkowane. Później 18 grudnia w "Rozmowie o 7 w RMF FM i Radiu RMF24" Ryszard Petru, pytany o likwidowanie świadczeń wprowadzonych za rządów Zjednoczonej Prawicy, powiedział: "Trzynastki, czternastki (emerytury - red.) chciałbym zamienić na stały element emerytury, czyli żeby nie było prezentów, tylko na stałe już była jednorazowa podwyżka, która uwzględni te trzynastki, czternastki, ale żeby więcej nie było prezentów. Jeżeli chodzi o 800 plus, [to] od dawna mam postulat wprowadzenia kryterium dochodowego, co nie jest dzisiaj postulatem koalicyjnym, czyli przyjmuję to do wiadomości".

Tylko że 19 grudnia 2023 roku Donald Tusk, prezentując główne założenia budżetu, poinformował o zapewnieniu pieniędzy na wypłatę dodatkowych świadczeń emerytalnych. "Trzynastka i czternastka będą wypłacane, są na to środki w budżecie. Podwójna waloryzacja rent i emerytur w przypadku kiedy będzie ponad pięcioprocentowa inflacja, a to będzie przypadek tegoroczny, są na to pieniądze zagwarantowane, więc będzie także wypłacana podwójna, a więc dwa razy w roku, waloryzacja rent i emerytur. To nie jest łatwe zadanie, jak się państwo domyślacie, ale słowo musi coś znaczyć, więc podjęliśmy tutaj tę decyzję też bez zbędnej dyskusji" - mówił premier.

CIR: "wszystkie dotychczas obowiązujące rozwiązania, które mają na celu poprawę życia emerytów i rencistów, będą kontynuowane"

Nic nie wskazuje na to, by wypłata dodatkowych świadczeń emerytalnych w 2024 roku była zagrożona. 18 stycznia Sejm przyjął ustawę budżetową, która zapewnia środki na kontynuację programów społeczno-gospodarczych, m.in. realizację programu Rodzina 800 plus, wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego, waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2024 roku, wypłatę tzw. 13. i 14. emerytury w 2024 roku.

Przypomnijmy, że 13. i 14. emerytura zostały wprowadzone na mocy ustaw, a więc ich likwidacja też wymaga zmian ustawowych. Obecnie ani na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ani w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, ani w wykazach na stronach Sejmu nie ma projektu ustawy zakładającej zmiany dotyczące dodatkowych świadczeń emerytalnych. W doniesieniach prasowych też nie znaleźliśmy zapowiedzi o tym, by w najbliższym czasie 13. lub 14. emerytura zostały ograniczone lub zlikwidowane.

Czy jednak w rządzie trwają rozmowy bądź prace nad ograniczeniem lub likwidacją 13. i lub 14. emerytury? "W KPRM nie trwają żadne prace nad ograniczeniem lub likwidacją 13. i lub 14. emerytury. Zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą nasz Rząd gwarantuje, że wszystkie dotychczas obowiązujące rozwiązania, które mają na celu poprawę życia emerytów i rencistów, będą kontynuowane" - odpowiedziało na nasze pytania 17 stycznia Centrum Informacyjne Rządu. To samo pytanie zadaliśmy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale do publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

"Niekorzystna zmiana", czyli efekt działań rządu Morawieckiego

Bochenek mówił też o "niekorzystnych zmianach podatkowych, które są przemycane przez koalicję rządzącą". Według posła PiS jedną z nich ma być podniesienie składki na ZUS. Tę manipulację wyjaśnialiśmy już w grudniu 2023 roku. Wtedy już bowiem politycy PiS przekonywali, że "Tusk ofiarował przedsiębiorcom wzrost składek ZUS". To nieprawda.

Coroczne zmiany wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców uzależnione są od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej. Z kolei na wysokość przeciętnego wynagrodzenia wpływ ma wysokość minimalnego wynagrodzenia. I tak: wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2024 roku ustalił jeszcze we wrześniu 2023 roku rząd premiera Mateusza Morawieckiego. - dlatego składka ZUS wzrosłaby w 2024 roku o tyle samo bez względu na to, kto objąłby rządy po wyborach 15 października 2023 roku.

CZYTAJ TEŻ W KONKRET24: "Tusk ofiarował przedsiębiorcom wzrost składek ZUS"? Manipulacja w przekazie PiS

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generują posty z informacją, jakoby niemiecka polityk AfD została skazana za udostępnienie statystyk dotyczących napaści na tle seksualnym popełnianych przez afgańskich imigrantów. Przekaz ten rozpowszechnia między innymi poseł Konfederacji. Ale to nieprawda. Wyrok niemieckiego sądu dotyczył czego innego.

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24